تحصن میثم رودکی مقابل دفتر کمیساریای عالی پناهندگان ترکیه

میثم رودکی، فعال سیاسی، که روز دوشنبه 9 مارس 2015 روبروی دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در آنکارا دست به تحصن زده بود وارد سومین روز تحصن خود شد
این زندانی سابق سیاسی پیش از ترک ایران بارها بازداشت‌های موقت را در سلول‌های وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی تجربه کرده و نهایتا در سال 2010 او به 3 سال حبس تعزیری محکوم شد. میثم پس از تحمل بیش از یک سال و نیم حبس خود شامل عفو و از زندان آزاد شد.

او که فعالیت‌های خود را از سال 2005 آغاز کرده بود، پس از آزادی ایران را به مقصد ترکیه ترک و خود را در سال 2011 به دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در آنکارا معرفی کرد

این پناهجوی ایرانی ساکن ترکیه، بی‌توجهی و عدم رسیدگی مسوولان دفتر آنکارا نسبت به وضعیت زندگی و پرونده خود را به عنوان دلیل اصلی تحصن عنوان کرده است.
او در پیامی به رادیو شهروند این چنین گفته که پرونده پناهندگی او از سال 2012 توسط دفتر آنکارا مورد تایید قرار گرفته است، اما با گذشت بیش از 2 سال و نیم کماکان در انتظار پذیرفته شدن برای عزیمت به کشور سوم در صف انتظار قرار دارد.
میثم همچینین خاطر نشان کرد که تا زمانی که مقامات دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در آنکارا به خواسته‌های او رسیدگی نکنند و پرونده او در مرحله کشوری مورد تایید قرار نگیرد به تحصن خود ادامه خواهد داد.
میثم در پایان گفت که با وجود برودت هوا و مشکلات جسمی خود بر تصمیم خود مصمم است و تا آخرین نفس از حقوق طبیعی و انسانی خود دفاع خواهد کرد.
پناهجویان سیاسی همواره از روند طولانی رسیدگی به پرونده‌های خود شکایت کرده و غفلت مسوولان سازمان ملل و چشم‌پوشی سازمان‌های حقوق بشری را مسبب اصلی بروز مشکلات فراوان خود دانسته‌اند.
پناهجویان در ترکیه اجازه کار و حق رفت و آمد به شهرهای مختلف بدون اجازه پلیس را ندارند. این پناهجویان برای گذران زندگی خود مجبور به انجام کارهای سیاه با حداقل دستمزد و با بیش از 10 تا 12 ساعت کار طاقت‌فرسا در کارخانه یا رستوران‌ها هستند و از برخورد نامهربانانه برخی از شهروندان ترک گلایه می‌کنند.

سال گذشته نیز برخی از فعالان سیاسی و حقوق بشر ایرانی مورد  ضرب‌ و ‌شتم عده‌ای از شهروندان ترک قرار گرفتند، که در پی این حمله 15 تن از این پناهجویان روبروی دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در آنکارا دست به تحصن زدند و خواستار رسیدگی به نقض آشکار حقوق انسانی خود شدند

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.