فیلم گردهمایی فعالین آذربایجان نسبت به وضعیت فاجعه آمیز دریاچه اورمیه در روز سیزده بدر

امسال نیز برای سومین سال متوالی روز سیزده بدر در شهرهای مختلف آذربایجان با اعتراض به وضعیت اسفناک دریاچه اورمیه برگزار شد. بنا به گزارشات و عکس های ارسالی منابع محلی، دهها تن از قعالین حرکت حرکت ملی و مدنی آذربایجان در شهرهایی چون اورمیه، تبریز و مشگین شهر با در دست داشتن پلاکاردهایی و سر دادن شعارهایی اعتراض خود را نسبت به سیاست جمهوری اسلامی در قبال خشکاندن دریاچه اورمیه ابراز داشته اند.

یوردنت: فعالین ملی و مدنی آذربایجان روز ۱۳ فروردین، روز طبعیت را با گردهمایی برای دریاچه اورمیه گرامی داشتند.

امسال نیز برای سومین سال متوالی روز سیزده بدر در شهرهای مختلف آذربایجان با اعتراض به وضعیت اسفناک دریاچه اورمیه برگزار شد. بنا به گزارشات و عکس های ارسالی منابع محلی، دهها تن از قعالین حرکت حرکت ملی و مدنی آذربایجان در شهرهایی چون اورمیه، تبریز و مشگین شهر با در دست داشتن پلاکاردهایی و سر دادن شعارهایی اعتراض خود را نسبت به سیاست جمهوری اسلامی در قبال خشکاندن دریاچه اورمیه ابراز داشته اند. معترضین آذربایجانی که دیگر از بی توجهی حکومت ایران به این مسئله مایوس گشته اند با نوشتن پلاکاردهایی تلاش کردند تا اینبار بطور مستقیم دقت جامعه جهانی بخصوص سازمان ملل متحد را به فاجعه عمدی زیست محیطی دریاچه اورمیه جلب کنند.

در یکی از این پلاکاردها که خطاب به دبیر کل سازمان ملل است چنین نوشته شده است: " آقای بان کی مون، آیا طرح خشکاندن دریاچه ارومیه به اندازه برنامه هسته اس ایران مصیبت بارتر نیست؟ "

این اعتراضات در حالی صورت می گیرد که سال گذشته بدنبال اعتراضات و تظاهرات گسترده در شهرهای آذربایجان در خصوص وضعیت دریاچه اورمیه صدها نفر دستگیر، شکنجه و به زندانهای طولانی مدت محکوم شدند. همچنین همزمان با اعتراضات سال گذشته منابع حقوق بشری آذربایجانی از کشته شدن سه نفر در جریان تظاهرات خیابانی به دست ماموران حکومتی خبر دادند.

ادامه این اعترضات علیرغم جو شدید امنیتی و سرکوب ها حکایت از اهمیت حیاتی دریاچه اورمیه دارد. بطوریکه به گفته کارشناسان محیط زیست خشک شدن دریاچه اورمیه سبب تبدیل آذربایجان به بیابانهای نمک شده و زندگی بیش از سیزده میلیون انسان در منطقه آذربایجان را به خطر خواهد انداخت.

http://yurd.net/page.php?id_contents=0000000907

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

نظر: 
جمهوری تروریست اسلامی در مجامع بین المللی ادعا میکند که ایران تنها کشور دموکراتیک در جهان است. در تنها کشور دموکراتیک جهان، مردم برای یک حرکت اعتراضی محیط زیستی ، در خارج از شهراز ترس ماموران قاتل، صورت خود را پوشانده و شعار کاملا غیر سیاسی میدهند. و حتی ان را کافی ندانسته , فیلم اعتراض را تار کرده اند که از گزند ماموران آزادترین کشور جهان در امان بمانند.