چرا باید ایران را دوست داشت؟

ایران را دوست دارم و صادق هدایت و بوف کورش را و داش آکل را و شنگول و منگول را و بزرگ علوی را و استاد محمد باقر مومنی و جلال آل احمد و استادم دکتر سیمین دانشور را ودکتر امیر حسین آریانپور را .
اینها همه بخشی از هویت من هستند و اگر این ها نبودند من پا در هوا و ول بودم .اما اینها همه ,آن گل , آن آش , آن شعر و آن تصنیف ها همه شخصیت مرا ساخته اند ومن شدم آنچه که امروز هستم .

 

-------------------------

ایران را دوست دارم چون که مزرعه های سرسبز و معطر برنج شمال را دوست دارم .چون جنگل های انبوه مازندران و رشت را دوست دارم .ایران را دوست دارم چون فردوسی و شاهنامه اش را دوست دارم .چون رستم و سهراب و گردآفرید و تهمینه را دوست دارم . چون شیراز را دوست دارم. حافظ و سعدی را دوست دارم .چون کرمانشاه را دوست دارم و ابوالقاسم لاهوتی شاعر نامدار کرمانشاهی را دوست دارم .باغ های کرمانشاه و درخت های آلوچه و انگور و سیب و گلابی اش را دوست دارم . چون بیستون و شیرین و فرهاد را دوست دارم .چون لاله های واژگون لرستان را دوست دارم . ایران را دوست دارم زیرا دکتر محمد مصدق , خسرو روزبه , خسرو گلسرخی و قهرمانانی چون بیژن جزنی و سعید سلطانپور و محمد مختاری و جعفر پوینده و همه ی جانباختگان راه آزادی را دوست دارم . ایران را دوست دارم چون سرزمین پدری و اجدادی من است و مزار عزیزانم در آن است .پدر , مادر , مادربزرگ و همه ی کسانم در آن خوابیده اند . ایران را دوست دارم چون مقام های سه گاه و چهار گاه و شور ودشتی و همایون و افشاری و در نهایت شجریان و آوازش را دوست دارم . و سه تار و کمانچه و دف و تنبور را دوست دارم .ایران را و بابا کرم را دوست دارم . اینها تکه هایی از پازل شخصیت و هویت مرا تشکیل میدهند . بدون این ها که گفتم من بی هویت خواهم بود .
ایران را دوست دارم و آبگوشت و کوفته ی ایرانی را و آش های مختلف و ترید و شله زرد و و شله قلمکار و انواع شربت ها را دوست دارم . و بوی عطر گلاب قمصر کاشان را دوست دارم . بوی چادر مادربزرگم را و جهان پهلوان تختی و پهلوان حسین گلزار کرمانشاهی را و نامجو را و همه ی کسانی که برای اعتلای نام ایران کوشیده اند .
ایران را دوست دارم و صادق هدایت و بوف کورش را و داش آکل را و شنگول و منگول را و بزرگ علوی را و استاد محمد باقر مومنی و جلال آل احمد و استادم دکتر سیمین دانشور را ودکتر امیر حسین آریانپور را .
اینها همه بخشی از هویت من هستند و اگر این ها نبودند من پا در هوا و ول بودم .اما اینها همه ,آن گل , آن آش , آن شعر و آن تصنیف ها همه شخصیت مرا ساخته اند ومن شدم آنچه که امروز هستم .
ایران را و فرش کاشان و شله زرد روز اربعین و همه ی این ها را دوست دارم و روی همه ی اینها ایران را دوست دارم و سرزمین دلیر پرور کردستان را و کرد ها و شاعران و نویسندگان و مبارزان کرد را دوست دارم . کوچه های بچگی ام را که در ایران است دوست دارم .معلم های گذشته ام را , استادانم را , همه و همه را دوست دارم و ایران را که جایگاه ستارخان و باقرخان و یار محمد خان کرمانشاهی و صفر خان و صمد بهرنگی است دوست دارم . ایران را دوست دارم زیرا شعر های شاملو و فروغ فرخزاد و سیمین بهبهانی را دوست دارم .
و در پایان کلمه ی "پایان " را دوست دارم زیرا وقتی در دوران بچگی ام در مدرسه مشق هایم تمام میشد و به پایان میرسیدم شاد میشدم چون میدانستم که دوران زحمت ها و خستگی هایم به پایان رسیده است

 

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سلام-من بااحترامی که به تمام سیاسیون وبخصوص زندانی های عصر حکومت ضدآزادی پهلوی دارم بااحترام به جناب آقای درویشیان که روزگاری رادرزندان رژیم پهلوی داشته ودرجهت آزادی مبارزه کرده است نمی دانم چه دلیلی داشته که متن بالا نوشته است.
آیانوشته بالااین رانمیرساندکه یک نگرش جدیدی درتفکرایشان وهمشهری مصطفی رحماندوست دیگرنویسنده کرمانشاهی ایجادشده است.آیاگذاشتن نام صمدبهرنگ برفرزندودوست داشتن بوفکور .شنگول ومنگول وغیربایدباعث شودتاجلوتفکرآزادگی وانسانیت وحقوق انسانی ملتی زیراین تفکرپایمال گردد.
آقای درویشیان ده هاهمسنگرشمامثل آقای فرخ نگهداراکنون نگرش جدیدی پیداکرده اند.آقای درویشیان عصرعوض شده است.
جهان هرساعت وروزوماه وسال درحال تغییروتحول است وحتی بزرگترین تئوریسن های شرقی ازافکارگذشته دست برداشته ولی انسانیت وحقوق اولیه بشروحقوق مدنی جای مرزوخاک وکوه هاراتوسط اینترنت وماهواره روشن ساخته

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
.اون افسرانی که در پایگاهای نیروی زمینی مخصوصآ در توپ خانه زرهی پادگان مراغه و دریائی در جنوب , فکر میکردند که می توانند در بحرین نیرو پیاده بکنند و باز بحرین را به خاک ایران برگردانند گرفتم و به زندان انداختم بخاطر اینکه این نقطه جغرافیا اصلآ با شکل گربه ایران هم خوانی نداشت. باری ما ساختار تمدن بزرگ بودیم که یک روز « مایکل هزل تاین» که بعد ها وزیر جنگ خانم « تاچر» انگلستان شد میخواست برای ما دو تا (( کنکورد)) بفروشد که میخواستم به دنیا نشان بدهم که ما هم پیشرفت عجیبی میکنیم و زودتر از ژاپن هم جلو خواهیم زد. در این موقع بود که آقای ( پیتر اسنو) بی بی سی آمد ایران که با من مصاحبه بکند. زمانی که من گفتم ما, در مدت زمان کوتاه از ژاپن جلو خواهیم زد , این مردیکه پرسید که شما چطوری در یک کشوری که بیش از نیمی از جمیّت « بیسواد» تشریف دارند, تکنولوژی و صنعت مادر را پیاده خواهید

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سلام آقای مراد..منم محمد.. محمد نفتی... دیشب می خواستم تلفن بزنم و تلفنی صحبت بکنیم ولی شبکه ارتباطات در بار کار نمی کرد بدان جهت برات ایمیل فرستادم. می دانی که شبکه تلفنی در بار را یک شرکت امریکای بدون زیر نظر هیچ مشاور و مهندسین و یا تکنسین ایرانی ساخته و نمی دانیم چقدر سازمان های جاسوسی امریکا تلفن های ما را کنترل می کنند. بدان جهت منتظر بودیم که یک مهندس امریکای با هزینه در بار, به تهران بیاید تا این شبکه را دو باره راه اندازی بکند. یادم رفت در آخر ایمیل به چند مورد اشاره بکنم چون یک کمی مست هم بودم و راستش را بخواهی این اسدالله اعلم با آن مادام فرانسوی کمی رابطه اشان شکر آب شده و بجای دختران فرانسوی , دختران انگلیسی به دربار می فرسته..همانطور که دیشب گفتم بابا راه آهن را در ایران دایر کرد و بیش از 70 درصد سود خالص این شرکت را به حساب بانکی خودش در نیو یورک

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
او هم ایران رادوست داشت ایمیل دریافتی ..
سلام احوالتون چطور است ؟
دیدم زمان زیادی است که از ما خبری نمیگیرید خواستم کمی با شما صحبت کنم یادتون هست که ما تو ایران زندگی میکنیم البته دیگر عوض شده ، از آن شیر با یال و کوپال فقط یک گربه کوچک باقیمانده ...!
راستی به پدرتون سلام برسانید و بگوید : هنوز راه آهن ایران جزو پر رفت و آمد‌ترین راه آهنهای دنیاست ...! فقط قطار‌هایمان کمی کهنه اند راستش را بخواهید بعد از نپال داریم از قدیمی‌ترین واگنها جهان استفاده میکنیم ...!
راستی یادتون هست زمانی که پدرتان شاه شد مردم ما سوار بر شتر بودند ؟
زمانی که شما از ایران میرفتید پیشرفته‌ترین جنگنده دنیا یعنی همان ف‌‌۱۴ زیر پای ایرانیها بود ، جنگنده ایی که در اهمیت آن همین بس که پس از چهل سال هنوز پیشرفته‌ترین و گرانترین سلاح نیروهای مسلح ایران است ...!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
مردم ایران نیز فرهیختگان میهندوستی چون علی اشرف درویشیان را دوست دارند و به آنان ارج می گذارند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
خوب دوست داشته باش.چه ربطی به پست بالاداره؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جهنمی که اسمش ایران است، جهنمی که در آن موجودی به نام انسان معنا ندارد! قتلگاهی که در آن صدها هزار آزادیخواه و انسانهای مبارز درطول یکقرن قلع و قمع، و به جوخه های اعدام سپرده میشوند، سرزمینی که حقوق ملی مدنی زبانی بیش از 55.000.000 انسان در آن نابود شده است، زندانی که هیچگونه آزادیهای سیاسی، ملی، مدنی، زبانی، فرهنگی، ورزشی، تفریحی، گرده همائی های اعتراض به سیاستهای فاشیستی رژیمهای ضد مردمی، و ضد انسانی آن وجود ندارد، قتلگاهی که حق آرایش و لباس پوشیدن را از انسان زن، گرفته است، قتلگاهی که سردمدارانش، انسان زن را نصف انسان به حساب میآورند، قتلگاهی که به بهانه های واهی انسان زن را در جلوی چشم هزاران نفر بطور وحشیانه درمیادین و کوچه و بازار وشهرها سنگسار میکنند، جهنمی که جاهلان با ایمانش، خرافات مذهبی را بر تار و پود زندگی انسان مسلط کرده اند، قتلگاهی که در آن

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
به یاد عمو درویش، که ایران دوستی اش مایه دق بعضی ها شده است.
علی اشرف درویشیان کرد کرمانشاهی، و از زندانیان چپ زمان شاه است که به یازده سال حبس محکوم شده بود و با وقوع انقلاب آزاد شد. درویشیان ، عضو کانون نویسندگان ایران است. قصه نویسی است که ( به گفته ی خودش ) راه صمد بهرنگی را ادامه می‌دهد. اسم پسرش بهرنگ است.
کتاب‌های ، « ص‍م‍د ج‍اودان‍ه ش‍د» و ، « ی‍ادم‍ان ص‍م‍د ب‍ه‍رن‍گ‍ی»، از جمله کار هایی است که به یاد و به خاطر صمد بهرنگی انجام داد. درویشیان همان کسی است که با صفر قهرمانی گفت و گوی بلند انجام داد که تحت عنوان « خ‍اطرات ص‍ف‍رخ‍ان (س‍ی و دو س‍ال م‍ق‍اوم‍ت در زن‍دان‌ه‍ای ش‍اه)» به چاپ رسید.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ادامه... در پایان ما در سرزمین اجدادی خودمان مثالی داریم که می گوید.. سن اوسان - منده بویام.
توضیحات...از هم وطنان ترک-عرب- و شمالی اگر اجساساتان را جریحه دار کردم, قبلا معذرت می خواهم...
1- بخاطر باریک بودن انگشتان کودکان, ظریف ترین قالی ها به وسیله این کودکان بافته می شود. پدرم از شش سالگی گارگر قالی باف شد چون پدر و مادرشرا ازدست داده بود.
2- میزاوات ورماق-- عمل کندن لایه چربی از پوست دباغی نشده بوسیله نیمچه شمشیری تیز و منحنی شکل که (( قئسه)) نامیده میشود. این شغل اول من در دوره های دبیرستانی من بود..

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
.من هم سر زمین آزربایجانم را دوست دارم چون مزرعه های سر سبز دشت مغان و قارا داغ و مراتع مراغه و اردبیل را دوست دارم. من آزربایجانم را دوست دارم چون « دده قورقوت » را دوست دارم. چون کور اوغلو , نیگار, قاچاق نبی و حجر را دوست دارم. چون شبستر را دوست دارم , میرزا علی معجز شبستری را دوست دارم. خزرم را با آراز چائی دوست دارم. شهریارم را با حیدر بابایش همرا با ابولقاسم نباتی دوست دارم. تاکستان های مراغه و اورمیه را با شراب های قرمزش دوست دارم. من آزربایجانم را دوست دارم چون کلیبر, اهر و بابکین قالاسین ( قلعه بابک) را دوست دارم . چون لاله های ( قافلان کوه) را دوست دارم. من آزربایجانم را دوست دارم زیرا پیشه وری, محمد خیابانی , حیدر خان عمواوغلو, صفر قهرمانی , علی رضا نابدل , بهرنگی, دهقانی, کرامتیان و همه آزادمردان و زنان را دوست دارم. من آزربایجانم را دوست دارم چون سرزمین مادری و اجداد من

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اقای درویشیان متشکرم .منهم شما را که ایران دوست هستید دوست دارم و ارزوی سلامت و طول عمر .با همین چند خط سنت گژ راهه گذشته عده ای را نقطه پایان گذاشتید. همین چندخط پیامی نوین و چراغی روشن علیه تاریکی صدسال گذسته و اسارت 14 قرنی میباشد. در این گفتار پیامی نوین است برای ایران دوستی و ادعای استقلال فکرواندیشه و فریا د ازادی خواهی ونفرت از برده گی و عبودیت .سپاس