گشایش اولین دوره بازی های اروپایی و تلاش جمهوری آذربایجان برای بهره برداری

اینکه یک کشور کوچک مانند جمهوری آذربایجان در منطقه قفقاز میزبان بازی های اروپایی است قابل تقدیر، تحسین و غرور آفرین است ولی اجرای دقیق حقوق بشر که دستآورد انسان در طول تاریخ است نمی تواند مورد معامله و یا چشم پوشی قرار گیرد...

با فروپاشی اتحاد شوروی جمهوری آذربایجان از نخستین کشور هایی بود که از ترکیب آن خارج شد و استقلال خود را اعلام کرد. در سال های نخست، جمهوری آذربایجان با افت و خیز های فراوانی در سطح سیاسی، اجتماعی و اقتصادی روبرو شد، برای مدتی بی ثباتی سیاسی و اقتصادی کشور را فرا گرفت. احزاب سیاسی متعددی در راستای منافع سیاسی و اقتصادی سازمان دهندگان خود شکل گرفتند. کمبود و تا اندازه ای نبود سنت دمکراسی در آذربایجان در مدت کوتاهی خشونت را در بین سازمان های سیاسی و جامعه گسترش داد. قدرت سیاسی به دفعات دست عوض کرد و با تبلیغات گسترده ملی گرا های افراطی که جامعه آذربایجان هم با توجه به شرایط ویژه در آن دوره به آن جواب مثبت داد، قدرت سیاسی را برای مدت کوتاهی در دست گرفت. در آنسوی مرز های آذربایجان، ارامنه افراطی هم به قدرت سیاسی دست یافتند و برای اثبات خود به دشمن تراشی و گذشته های دور که پر از کینه و نفرت بود پرداختند، در نهایت جنگ بین دو جمهوری قفقاز در گرفت و بخشی از خاک آذربایجان به تصرف نیرو های ارمنستان درآمد و بیش از یک میلیون انسان آواره شدند. تلاش بین المللی برای پایان آن تا کنون به نتیجه نرسیده و آتش بس شکننده همچنان ادامه دارد.

در سال های نخست که همراه با هرج و مرگ و مستی توده با شعار های افراطی با چاشنی ملی گرایی بود، سیاستمدار کارکشته، حیدر علی اوف، عضو کمیته مرکزی و هیئت اجرایی حزب کمونیست اتحاد جماهیر شوروی به گوشه ای خزیده، به سازماندهی و ساماندهی نیرو هایی مشغول بود که بتواند در آینده نزدیک سرنوشت سیاسی جمهوری آذربایجان را در دست گیرد. در نهایت علی اوف به هدف خود رسید و قدرت سیاسی را در دست گرفت. در اولین اقدام به بازسازی اقتصاد ویران آذربایجان پرداخت. نیرو های افراطی و اسلامگراها را از قدرت کنار زد. قانون اساسی جمهوری آذربایجان را که نشانه های فراوانی در رابطه با حقوق زنان، کودکان، لائیسم و حقوق مدنی با قانون اساسی اتحاد جماهیر شوروی داشت به اجرا گذاشت، هیچگونه امتیازی به اسلامگراهای افراطی نداد. همزمان به تحکیم روابط با ایالات متحده، اتحادیه اروپا، ترکیه و فدراسیون روسیه پرداخت. به تبلیغات گسترده که گاهی هم مبالغه آمیز بود دست زد تا برخی از کشور ها، شرکت های بزرگ نفتی و سرمایه گزاران خارجی را برای شرکت در پروژه های نفتی در حوزه دریای خزر تحریک و تشویق نماید، در این کار به موفقیت های بزرگی دست یافت و پروژه های عظیمی تحقق یافت و به اجرا درآمد.

عملکرد حیدر علی اوف به گونه ای بود که بعد از خود پسرش الهام را در کاخ ریاست جمهوری قرار داد تا سیاست گذاری های پدر را ادامه دهد. الهام علی اوف در دو دوره متوالی به ریاست جمهوری انتخاب شده و به نظر نمی رسد که قصد کناره گیری از آن را داشته باشد. الهام با بهره گیری از درآمد های نفتی و انرژی های دیگر تاکنون با هزینه های گزاف به تبلیغات گسترده و وسیعی در سطح جهان دست زده است. از همه امکانات موجود برای تثبیت قدرت خود و مطرح کردن نام جمهوری آذربایجان استفاده می کند. در این راستا در چند سال گذشته باکو میزبان چندین نشست سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و موسیقی جهان بوده است. سال ها است فعالیت های ورزشی با خرید ورزشکاران از کشور های مختلف بویژه ایران در حال گسترش است. بعد از سال ها تلاش در راه اندازی بازی های اروپایی که نام المپیک اروپایی بخود گرفته، اولین دور آن در جمهوری آذربایجان با شرکت 50 کشور با بیش از 6000 ورزشکار که در 20 رشته ورزشی رقابت خواهند کرد در بین روز های 12 تا 28 ژوئن ( 22 خرداد تا 7 تیر )  برگزار می شود.

مراسم گشایش بازی ها در سالن المپیک باکو با گنجایش 68 هزار نفر که با بیش از 500 میلیون دلار هزینه ساخته شده در روز جمعه 12 ژوئن آغاز خواهد شد. سایمون گلک انگلیسی مدیریت اجرایی این بازی ها را به عهده دارد و می گوید: باکو با اجرای پروژه های وسیع و گسترده چندین مجموعه ورزشی ( 18 مجموعه ورزشی تازه ) را آماده برای بهره برداری کرده و بازی ها در آنها ادامه خواهد یافت.

اینکه یک کشور کوچک مانند جمهوری آذربایجان در منطقه قفقاز میزبان بازی های اروپایی است قابل تقدیر، تحسین و غرور آفرین است. ولی اجرای دقیق حقوق بشر که دستآورد انسان در طول تاریخ است نمی تواند مورد معامله و یا چشم پوشی قرار گیرد. بقول احمد شاملو: ما آزموده ایم که هیچ چیز قلب آدمی را مانند آزادی شاد نمی کند. برخی از شهروندان جمهوری آذربایجان از هزینه های هنگفت این بازی ها گله مند و ابراز نارضایتی می کنند و می گویند در شرایطی که بیکاری ، فقر و ناهنجاری های اجتماعی و فاصله طبقاتی در جامعه بویژه در بین جوانان در حال گسترش است، اینگونه هزینه های هنگفت بیمورد و تنها جنبه تبلیغاتی برای خاندان علی اوف دارد. در این میان اختلاف دولت باکو با روزنامه نگاران، فعالین حقوق بشری و شورای امنیت و همکاری اروپا که خواهان گسترش آزادی های سیاسی و اجتماعی است همچنان ادامه دارد. دیده بان حقوق بشر در آخرین گزارش خود یاد آور شده بود که در سال 2014 بیش از 35 روزنامه نگار در جمهوری آذربایجان بازداشت، تحت پیگرد و یا زندانی شده اند. در آخرین اقدام دولت باکو به روزنامه نگار گاردین که خواهان تهیه خبر و تحت پوشش قرار دادن بازی های اروپایی بود اجازه ورود نداد و از فرودگاه باکو به انگلیس برگرداند. بنابرین همراه با شادی از برگزاری بازی های اروپایی در جمهوری آذربایجان نگران، مضطرب و ناشاد از روند اجرای حقوق بشر و پیگرد های سیاسی و اجتماعی در آن هستیم....

محمد حسین یحیایی

mhyahyai@yahoo.se 

 

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
با سلام. جناب یحیایی با این قسمت از نوشته شما هیچ گونه نمی توانم راضی باشم. «بویژه دستآورد های حقوقی شامل زنان، کودکان و از همه مهمتر به لائیسیته آن کشور اشاره شده است که میراث مهمی و ماندگاری از اتحاد جماهیر شوروی است»...شما از همه بهتر می دانید که شوروی و نظام کمونیستی بیشترین سهم را در محو و نابودی فرهنگ جمهوری آذربایجان (اولین جمهوری شرق) داشتند . قتل روشنفکران آذربایجان که با ارزش‌ترین سرمایه‌های معنوی ملت آذربایجان بود جنایت بسیار بزرگی بود که ملت آأربایجان هیچ موقع فراموش نخواهد کرد.... شما اگر به اصلاحاتی که در آن دو سال انجام گرفت نظری بیافکنید به خیانت رژیم کمونیستی شوروی پی خواهید برد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سلام-خدمت جناب آقای یحیایی عزیز.من ازنوشته وتحلیل شماقدردانی کردم ودراین جوابیه به موضوعی پرداختیدکه منطقی بنظر نمیرسد.شمافرمودیدکه وظیفه داریدنقدکنیدآیااین وظیفه وچه وظیفه بودن رامیتوانیدتعریف کنید؟
مامیتوانیم چندین نوع وظیفه داشته باشیم.1-اول ازهمه بدون اینکه غرضی داشته باشیم ومسایل رابادیدخیرخواهانه نقدکنیم یعنی جنبه های مثبت ومنفی رابه احترام قلم ووجدان انسانی نگاه کرده باشیم.
2-مغرضانه وبخواهیم موذیانه برای اهداف سیاسی پس ازتعریف آبکی تیشه به ریشه انسانیت بزنیم.
3-ماموریت داشته باشیم که وظیفه خودراانجام دهیم اینجادیگرخواست شخصی نبوده وبه یک بازی نامردانه واردشدن است........

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقا و یا خانم باکو ..لطفآ چند تا از آن گزارشگر ها و موسسات اطلاعی را اسم ببرید تا ما هم اطلاع حاصل بکنیم... ولی اگر در باره فقر و فساد ای اقتصادی و سیاسی صحبت میکنید باز هم لطف کنید اسم یک کشوری را ببرید که در آن نه فقر و نه دزدی و نه فساد سیاسی و اقتصادی است. در تمام دنیا از این بیماری اجتماعی است تنها « درجه اشان» فرق میکند. کارناوال « ریو دوژانیرو» برزیل که شهرت جهانی دارد یکی از این مثال هاست که مردم با آن فقر و مشکلات زندگی , یکی از بهترین کارناوال ها در برای جهانیان به نمایش می گذارند. ولی اگر میخواهید از یک کشوری که تنها 24 سال عمر دارد « انتقاد» بکنید ..... 217 ورزشکار آلمانی در این مسابقات هم شرکت میکنند .
https://www.youtube.com/watch?v=nUi1_bGiJSg.
این هم لینک یو تیوب دو ساعته اغاز بازی های این مراسم. مردم آزربایجان برای دیدن اعدام با جرثقیل به

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
عزیز بردار، این که ترکیه و جمهوری آذربایجان به رغم همه کاستیها و نقصانها و مشکلات موجود، روز به روز پیشرفت کرده، خودشان را در دنیا مطرح می کنند و میهن آریایی ما روز به روز پس رفت کرده، تنها دستاوردش گرفتن تحریم و بایکوت و بیاننامه محکومیت است، البته قابل فهم است که باعث حسادت و عقده ای شدن برخیها شود که آرزو دارند سر به تن ترکیه و آذربایجان نباشد. اما! جان من، با نوشتن شایعات و غیبت کردن و حرفهای خاله زنکی و فحش آب نکشیده به این و آن، نمی شود جلوی پیشرفت ممالک دیگر را گرفت. نمی شود عزیز من، نمی شود و محال است! اگر می شد، تا به حال همه جمعیت جمهوری آذربایجان از گرسنگی مرده بودند و ترکیه به ده کشور متخاصم تجزیه شده بود. حالا چرا درک این مساله برای امثال شما تا این حد دشوار است، من نمی دانم.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
عظمت دیروز باکو نشان داد که صد سال از ایران فارسی جلوتر هستند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب آنونوموس، با سلام بهتر است نوشته را بار دیگر به دقت بخوانید، برخی از مطالبی که در رابطه با نو پا بودن جمهوری آذربایجان نوشتید و اینکه مردم آنجا خواهان زندگی شاد و بهتری هستند حرفی نیست و در بخش مقدمه نوشته به دستآورد ها بویژه دستآورد های حقوقی شامل زنان، کودکان و از همه مهمتر به لائیسیته آن کشور اشاره شده است که میراث مهمی و ماندگاری از اتحاد جماهیر شوروی است. به هر رو ما وظیفه نقد داریم و افراد دیگر می توانند به تعریف و تمجید بپردازند....

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
دیروز خبرگزاری های غرب گزارش دادند که نصف مردم آذربایجان شمالی زیر مرز فقر زندگی میکننند . از نظر دستگیرهای ژورنالیستها در جهان مقام اول دارند . حدود 100 نفر زندانی سیاسی وجود دارد . رئیس جمهور ارثی آنجا یکی از ثروتمندترین مردان جهان است که پولها را از طریق کانالهای سیاه به جیب میزند . دهها کشور غربی از جمله آلمان شرکت در این بازی های اروپایی را بایکوت کرده اند . باکو برای تبلیغ نظام فاسد سیاسی خود میلیاردها دلار براب برگزاری این بازیها خرج کرده . پوتین برای دهن کجی به غرب در این مراسم شرکت کرده. حالا آذری های تجزیه طلب چرا 24 ساعت در این سایت برای ترکیه اسلامی سنی عثمانی زاده تبلیغ میکنند و خفقان و فقر و فسادآذربایجان شمالی را فراموش میکنند ؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
دوستان توجه فرمایید کشور آزربایجان که نوپاست می تواند ضمانت اجرایی بازیهای مهم المپیک اروپا را به عهده بگیرد ولی در جغرافیای بنام ایران عرضه برگزاری صحیح یک لیگ داخلی را ندارند وفساد در همه زمینه ها اقتصادی سیاسی اجتماعی ورزشی و... غوغا می کند کاش ما هم مثل کشور ازربایجان امید به زندگی وبهبودامور داشتیم که هر روز بدتر از دیروز است جوانان بیکار بی پول ومایوس هستند . و آینده روشنی ندارند

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب حسین یحیائی, از اینکه به فکر آزادی و دموکراسی و عدالت اجتماعی در آذربایجان شمالی هستید , جای خود را دارد, ولی این قدر ساده لوح هم نیستیم , باور کنیم که شما واقعا دلسوز مردم آذربایجان شمالی هستید. هر موقع هر جریانی از این قبیل خواه در آذربایجان شمالی , خواه در ترکیه پیش می آید که ملتشان کمی خوشحالی باشند و غرور و شادی حس کنند ,حس آزادی و عدالت خواهی شما گل میکند وبنوعی سعی میکنید به ذوق مردمی که خودرا پارچه ای از مردم آذربایجان شمالی می دانند, بزنید. جناب , شما این مقاله را به کدام کسان نوشته اید؟ در آذربایجان شمالی احدی را پیدا نمیکنید که بتواند فارسی بخواند. لاجرم, تنها فارسها خواهد خواند و آنهائیکه فارسی را بلد هستند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سلام-تحلیل خوبی ازجمهوری نوپای آزربایجان شد.من خودهرچندکه دررابطه بافعالیت اقتصادی توسط کلاهبرداران آزربایجان آسیب دیده وسرم کلاه رفت .
ولی فکرکنم تعدادی حق ندارندکشورخودراگذاشته ودرآزربایجان دنبال نخودسیاه گشته وبخواهندمغلطه کاری کنند.مالازم است اول خودجلوی آیینه برویم وببینیم مادرکجای این دنیاهستیم .
برای حقوق بشروزنان واحزاب وموسیقی وعدالت اقتصادی بادرآمدهای میلیاردهادلاری چکارکرده ام وبعدبرویم دنبال ایراد گرفتن وازسیستم وحقوق مردم ازربایجان وترکیه ایرادبگیریم.
تازگی هامدشده تعدادی مثلاروشنفکرسیبیل دارقدیمی وریش دارحکومتی درپارک ها وکوه وجمع شروع به تجزیه وتحلیل مسایل سیاسی وکارهای ترکیه وآزربایجان راحل فصل میکنند.
بجای اینکه بروندخودرابامسایل عراق وسوریه وافغنستان وتاجیکستان بسنجندومقایسه کنندبیشتربخاطراینکه بگوینددرآزربایجان وترکیه حقوق بشرپایمال میشودتاماترکان