نمی توانم بيايم اما می نويسم

به "کنگرهء سکولار دموکرات های ايران»
خاورمیانه درآستانه دگرگونی ژئوپلیتک قرار گرفته است؛ چند روز پیش شاهد حمله همزمان داعش در تونس ، کویت ، فرانسه و کوبانی بودیم. عربستان با پشتیبانی نسبی غرب و با ایجاد اتئلافی؛ یمن فقیر را بمباران می کند و منطقه پرواز ممنوع ایجاد کرده است .از سوی دیگرترکیه و اردن قصد دخالت مستقیم در سوریه را دارند تا ضمن جلو گیری از پیشروی کردها بسوی اب های بین الملی ؛ نقش مهم تری در حوداث منطقه بازی نمایند. مردم ایران بی صبرانه منتظر نتیجه مذاکرات هسته ای اند ؛چشم های مردم و دولت روحانی به « وین » دوخته شده است .

دوستان گرامی 

         از دعوت شما برای شرکت به «کنگره» صمیمانه تشکرمی کنم. 

سومین کنگره سکولار دمکراتهای ایران که قصد داردبه  این پرسش  که "چرا سکولار دموکرات ها هنوز متحد نشده اند؟" وگره پراکندگی و تفرقه در اپوزیسیون ایرانی کجاست و چگونه باز میشود؟  بزودی برگزار می شود ؛ بسیار علاقمند بودم درآن شرکت نمایم که  ضمن پوشش خبری؛ نظرات خود را برای دوستان بیان کنم  ولی بنا بر مشکل مالی  این دیدار ممکن نخواهد شد. از این رو نکاتی در باره اهداف گنگره بطور مختصر بیان می کنم:

1_قبل از هر چیز از اینکه گنگره سعی دارد که فراحزبی عمل نماید و به همین خاطر، فعالان سیاسی سکولاراز چپ تا راست را به گنگره دعوت کرده است و دعوت شدگان با هزینه شخصی به گنگره خواهند آمد و تلاش این نخبگان برای پاسخگویی  به  یکی از آرزوهای دیرینه  مخالفین  سکولار از جنبه های مثبت این نشست محسوب می شود 2 پسوند «انحلال طلب »؟ به  دنباله سکولار _ دمکرات؛  پسوندی سکتاریستی است ؛ بعبارت دیگر گنگره قصد دارد  تنها سکولار دمکراتهای سرنگون طلب را در این گنگره متحد نماید . در حالی با اضافه شدن این  پسوند، نه تنها  کمکی به اتحاد عمل سکولار_دمکراتها نمی کند ؛ برعکس با چنین طرز تفکری بخش بزرگی از مخالفین و منتقدین نظام؛ کنار گذاشته می شوند، درست این بود که خواستهای گنگره عمومی ترمی شد  .3_  در رابطه  با مسایل اتنیکی  و رفع تبعیض قومی ــ ملی منهم  با این دوستان موافقم (1) که تنها شاخص"عدم تمرکز" در سیستم آیندهءایران نمی تواند پاسخگوی موزائیک قومی ــ ملی کشورمان ایران باشد. برای جلوگیری از تمرکز قدرت و پیشگیری از استبداد مرکز، شاید شاخص "عدم تمرکز" برای کشوری هائی که مردمان اش به یک زبان و یا یک فرهنگ تعلق دارند، کافی باشد. اما تجربهءتمامی کشورهای مشابه ایران نشان می دهد که، از جمله برای رفع تبعیض و استبداد مرکزی، نوعی خودمختاری در عرصه های اداری، فرهنگی و اقتصادی ضروری می باشد. برنامه های شما اما در این زمینه متأسفانه دارای کاستی می باشد. 4_تلاش برای اتحاد سکولار _ دمکراتها  نافی تلاش برای جیهه ها فراگیرتر آزادی و مبارزه با دیکتاتوری خامنه ای نیست

تغییر در ژئوپلیتک منطقه _«ایران » بر سر دو راهی 

خاورمیانه درآستانه دگرگونی ژئوپلیتک قرار گرفته است؛ چند روز پیش شاهد حمله همزمان داعش در تونس ، کویت ، فرانسه و کوبانی بودیم. عربستان با پشتیبانی نسبی غرب و با ایجاد اتئلافی؛ یمن فقیر را بمباران می کند و منطقه پرواز ممنوع ایجاد کرده است .از سوی دیگرترکیه و اردن قصد دخالت مستقیم در سوریه را دارند تا ضمن جلو گیری از پیشروی کردها بسوی اب های بین الملی ؛ نقش مهم تری در حوداث منطقه بازی نمایند. مردم ایران بی صبرانه منتظر نتیجه مذاکرات هسته ای اند ؛چشم های مردم و دولت روحانی به « وین » دوخته شده است .موضوع جانشینی دیکتاتور ایران، «انتخابات» مجلس و اینکه استراتزی جمهوری اسلامی بکدام سو هدایت شود ؛ موضوع در گیری درهرم قدرت نظام اسلامی است .جنگ داخلی ، گسترش کشورهای بدون دولت  نه تنها منطقه بلکه جهان را تهدید می کند .  داعش و دیگر بازیگران محلی آلت دست دولت های قدرت مند منطقه اند . کشور ما از جمله محدود کشورهای« امن» منطقه اند که حداقل از امنیت نسبی برخوردار می باشد .بنظر می رسد که  تغییرات  سیاسی در ایران حتمی است ولی دقیقا چگونه و با کدام خط مشی بر کسی روشن نیست..

سئوال اساسی این است اگر فردا ؛ رزیم ؛با یک انقلاب قهر آمیز سرنگون شود و بجای امنیت نسبی کنونی ، یک لیبی و سوریه و عراق جایگزین آن شود و در بهترین حالت کشور به شش بخش در حال جنگ و گریز د ائم مبدل شود ، ان وقت شما از همین امروز چه خواهید کرد که چنین ایند ه  شومی برای ایران رقم نخورد؟

با امید موفقیت برای گنگره شما

کیانوش توکلی 

زیرنویس:

1_از نامه ماشاالله سلیمی . منوچهر مقصودنیا به گنگره

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
عزیزان همانطور که پیش بینی‌ کردم با تحولات یونان و نه بزرگ یونانیها قیمت نفت نزول خواهد کرد. امروز نفت هر بشکه 52دلار معادله می‌ شود‌??� اگر ایران نیز وارد بازار نفت و گاز شود قیمت نفت بیشتر سقوط خواهد کرد‌??� به همین دلیل روسیه به هیچ وجه نخواهد داشت مذاکرات ایران با غرب به نتیجه ای برسد. پارسال نزدیک به 160 بیلیون دلار از روسیه خارج شد‌??� امسال نیز به احتمال زیاد 120 بیلیون دلار از روسیه بیرون خواهد شد.
تصویر آ. ائلیار

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
در زبان سیاسی، کسی را که هنوز در سیاست بالغ نشده «کودک سیاسی» گویند.
نشانه ی حداقل بالغ بودن شخص آن است که وقتی ایده ای را از کسی نقل میکند، یا به او نسبت میدهد،عین آن را با منبع میاورد؛ فاکت. و درستی و نادرستی اش را می سنجد.وقتی این کار را نمیکند و «هر چه خودش خواست به دیگری نسبت میدهد» گویند او هنوز کودک سیاسی ست.
کامنت جنابی که اسم اش را «انصاف» گذاشته ودرگذشته هم دیدیم که با اسامی گوناگون«بیهوده گویی» هایی را به نام کامنت تحویل سایت میداد. مثلا میخواست و میخواهد خلق الله را از رویای غفلت بیدار کند.
آمده کلمه ی « ارمنی» را که شامل هر فرد ارمنی میشود از نام « ارمنی عضو حزب داشناکسیون » کش رفته ، نام خاص را به نام عام تبدیل کرده و نتیجه گرفته: نویسنده که سیاست حزب داشناکسیون را در رابطه با کشتار مردم بیگناه آذربایجان و ایران نقد کرده «نفرت پراکنی» ست. جعل الخالق!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب توکلی، با سلام، شما هنوز به سئوال من پاسخ روشن مبذول نفرمودید. دوباره آنرا تکرار میکنم. همانطور که آگاهید، حقوق زبان مادری، حقوق فرهنگی، و اجتماعی و آزادیهای سیاسی، و مخصوصا حق تعیین سرنوشت! ملت تورک آذربایجان از طریق رژیم فاشیست اسلامی تهران و نژاد پرستان پان ایرانیسم، یعنی شاه و شیخ یکقرن تمام است که زیر پا لگدمال و با خاک یکسان شده است. و چنین جنایاتی هنوزهم بطرز وحشیانه ای ادامه دارد. اگر مردم آذربایجان از فردا سلاح بردوش بگیرند، و مثل اکراد، برای کسب حقوق خویش به اقدام مسلحانه روی بیآورند، آیا از مبارزه آنان حمایت میکنی؟!


عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
انصاف عزیز و گرامی‌. دشمن ایران فارس زده شما ما ترک های آزربایجانی هستیم یا گردانندگان �?‌توده ای سایت پیک نت که از طرف مقامات روسی گزارش می‌ دهند که تفاهم نزدیک است؟ دشمن ایران فارس زده شما ما هستیم یآا گروهک تروریستی پ ک ک که با رژیم فارس ایران همکاری می‌کند؟ انصاف عزیز‌??� اینهمه سایت و نوشته فارسی‌ وجود دارد‌??� چرا یک تحلیگر ندارید تا به شما جماعت شاهنامه خوان بگوید اگر یونان از اتحادیه اروپا " با حمایت روسیه " خارج شد‌??� روسیه به هیج وجه اجازه نخواهد داد تا نفت و گاز ایران وارد بازار های دنیا شود؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سیاست پانترک های منزوی و عصبانی مانند ا......... در درجه اول راه انداختن جنگ در آذربایجان است. پانترک ها با زبان مادری یا فدرالیسم و نظایر اینها راضی نمیشوند و این چیزها برایشان فقط بهانه است تا اوضاع را بسوی جنگ داخلی پیش ببرند. زیرا این آدمهای شکست خورده سیاسی که کسی توجهی به آنها ندارد تنها از راه جنگ و خونریزی است که میتوانند جلب توجه کنند و امید دارند عده ای را دنبال خود بکشند. اینها نه تنها از فارس ها که از همه اقوام غیرترک ایران کینه دارند و خواهان نابودی همه آنها هستند همانطور که ایلیار بارها علیه فارس ها و کردها و ارمنی ها نفرت پراکنی کرده و میکند. اندیشه اینها که خوشبختانه تاکنون منزوی باقی مانده ضد ایران و ایرانی است.
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
به دوستان yaradiciliq، نا شناخته ، Direnc Minelli و ناظر گرامی /اولا آنچه می نویسم ؛ ضرورتا بعنوان «موضع و نظر»اینجانب نیست . بعبارتی دیگر تفسیر و یاتحلیل یک رویداد ، لزوما بعنوان موضع گیری و جانب داری از فلان جریان سیاسی نیست . اینکه کردها مسلحانه می جنگند و یا مبارزه سیاسی می کنند؛ ربطی به من ندارد که حتما بخواهم از انان جانب داری کنم . در مورد شعبات پ . ک .ک ؛ اینجانب شدیدا با سیاست دخالت گرانه و حزب سازی در دیگر کشورها وایجاد «شعبه حزبی» ؛ مخالفم و اخیرا هم شاهد درگیری کردهای ایران با پ . ک.ک بوده ایم .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
من دغدغه ای جز حفظ تمامیت ارضی ایران ندارم. شعار خلقهای تحت ستم حزب توده و رای گیری .... اخیر سازمان فدائیان برای تجزیه ایران و دیگر جریانات تجزیه طلب راه همکاری برای استقرار حکومت قانون درایران را بسته است.
هرحزبی و یا سازمانی که بخواهد تمامیت ارضی ایران را زیر سئوال برد کمکی به مبارزه برای استقرار حکومت قانون در ایران نمی کند.
جالب است بدانیم که در درون شعار سکولار دمکرات همه جریانات چپ شریک و سهیم وهمراه هستند و اما جریاناتی مانند نهضت ازادی و یا ملی مذهبی ها و یا مجاهدین انقلاب اسلامی و( سازمان مجاهدین خلق ) در این تئوری جائی ندارند.
این گونه بنظر میرسد که شعار سکولار دمکرات به نفع جریانات چپ و حزب توده تمام خواهد شدو دیگر جریانات فکری
و مدعی نمیتوانند نقشی کار ساز به عهده داشته باشند.
در دوران سی سال گذشته همه مردم ایران به فراخور

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اشکالات دید جناب توکلی عزیز‌??� ایشون این واقعیت را به کلی‌ نادیده میگیرند که برای به راه انداختن خطوط لوله نفت و گاز‌??� حمایت یک قدرت منطقه ای شرط اصلی‌ است. ایشون این واقعیت را به کلی‌ نادیده میگیرند که نه تنها " ما وارد عصر دوم ماشین شده ایم " بلکه دیگر در این دوره با اتکا به قیمت ارزان نفت و گاز‌??� امکان دولت سازی وجود ندارد. جناب توکلی این واقعیت را به کلی‌ نادیده میگیرند در دنیایی امروز‌??� کسانی‌ که کنترل آب را در اختیار دارند کنترل دیگران را نیز در اختیار دارند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
عزیزان دقت کنند گفتگو و مذاکره با تروریستها در پشت درهای بسته همیشه وجود داشته است. اسرائیل با حماس مذاکره می‌کند‌??� دولت سریلانکا با ببرهای تامیل مذاکره میکرد. دولت کلمبیا با تروریست های چپ فارس که دهه ها در جنگلهای کلمبیا مستقر شده بودند و با فروش مواد مخدر مبارزات خود را تامین مالی‌ میکردند مذاکره میکرد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب توکلی عزیز. اگر لوله گاز و نفت زدن به همین سادگی‌ است چرا دولت فارس ایران شما که در لبنان / سوریه / یمن / عراق و هکذا مداخله می‌کند نمیتواند یک لوله به شرق " پاکستان " و یک لوله گاز به غرب " عراق " بکشد؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب توکلی! شما در بخشی از گفتارخود میفرمائید: "هر چند مبارزه مسلحانه در ان زمان تحت تاثیر فضای جنگ سرد بود و جنگ ویتنام ، فلسطین و جنبش های چریکی در امریکا لاتین در اتخاذ خط مشی مسلحانه از سوی فدائیان و مجاهدین موثر بود. ولی این دیکتاتورها هستند که خط مشی سیاسی را به مخالفین خود تحمیل می کنند." پایان نقل قول. با توجه به گفتار فوق تان، همانطور که مستحضرید، حقوق ملی ـ مدنی، حقوق زبان مادری، حقوق فرهنگی، و اجتماعی و آزادیهای سیاسی، و مخصوصا حق تعیین سرنوشت ملت تورک آذربایجان از طریق رژیم فاشیست اسلامی تهران و نژاد پرستان پان ایرانیسم، نزدیک ثلث قرن است، که لگدما و با خاک یکسان شده است. و این جنایات هنوز هم ادامه دارد. آیا از نظر جنابعالی اگر مردم آذربایجان از فردا سلاح بردوش بگیرند، و برای کسب حقوق پایمال شده خویش به اقدام مسلحانه روی بیآورند، آیا از مبارزه آنان حمایت میکنی؟!
تصویر آ. ائلیار

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
بلی کیا جان استقلال طلبان ما از سیاست آتا تورکیست ها حمایت میکنند.
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آ.ائلیار جان/ به نکته بسیارمهمی اشاره کرده اید که دو سیاست در بین ترک های هویت طلب آذربایجان ایران وجود دارد/جدایی طلبان ترک ایرانی حتی با سیاست رسمی دولت ترکیه هم مشکل دارند چرا که دولت اردوغان سیاست دوستانه ای با اقلیم کرد ستان عراق را پیش برده است و در داخل کشور هم، کرد ها را بعنوان یک ملت برسمیت شناخته اند و مذاکرات صلح را هم با نمایندگان پ .ک ک پیش برده اند. نمی دانم ، شاید آنان از سیاست محافل هوداران اتاتورک در ترکیه پشتیبانی می کنند .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای توکلی کردها بمنظور رسیدن به دریای مدیترانه بایستی منطقه ای به عمق چند صد کیلومتر را پاکسازی قومی کنند چرا که هیج کردی در سواحل سوریه یا ترکیه ساکن نیست. سخن شما ترغیب پاکسازی قومی یا توسعه طلبی نظامی است که در تضاد با اصول بنیادین حقوق انسانیست.
متعجبم که شما اشاره ای به اخراج ترکمنها و عربها توسط کردهای کوبانی از شهر تل ابیض نکردید. باور کنید کردها منادیان حقوق بشر نیستند و مطمئنم در صورت کسب قدرت بمراتب بدتر از ترکیه در پایمال کردن حقوق گروههای ائتنیکی دیگر عمل خواهند کرد چرا که احترام به حقوق انسانها اکتسابیست و نیازمند ثبات , دموکراسی نهادینه و توسعه طبقه متوسط است.
کشور شما سوئد هم pkk را یک گروه تروریستی شناخته و هرگونه مساعدت و همکاری با ان را جرم میداند. تروریستها کسانی هستند که بزور تفنگ خواهان ایجاد تقییرند و استثنا هم ندارد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
مشکل همرزمان فدرالیست ازربایجانی نبود شریک سیاسی مطرح در جامعه فارس و ایرانی برای برقراری فدرالیسم است. تنهائی که نمیشود تانگو رقصید. در طرف ایرانی تمامیت خواهی نهادینه, سنت مذاکره و قابلیت درک طرف مقابل را نابود کرده است و تنها از سر ناچاری یک موجودیت سیاسی را قبول میکنند تا بعد دوباره آنرا بزور تغییر دهند. تحمل خیابانی برای مدتی و درهم کوبیدن آن بعد از احساس قدرت, پاره کردن قرارداد امضا شده با پیشه وری و حل مشکلشان از طریق نظامی و رخدادهای دیگر اعتماد سیاسی را از بین برده و راهی جز استقلال باقی نگذاشته است.
تصویر آ. ائلیار

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
کیا جان،
با «سیاست جدایی آذربایجان-یا استقلال آذربایجان» نمی توان از « سیاست کشور کردستان » که استقلال طلبان کرد پیش می برند
پشتیبانی کرد. «سیاست پشتیبانی از استقلال کردستان» به معنی چشم پوشی از « بخشی از خاک آذربایجان یا حداقل از بخش بزرگی از آذربایجان غربی» ست. قدرت گیری جنبش کردستان چه برای تشکیل کشور کردستان واحد و چه برای «واحد فدرال کردستان ایران» به زیان مالکیت ارضی آذربایجان است. علت عدم پشتیبانی از جنبش کردستان در سیاست استقلال طلبان آذربایجان این است و از این نقطه سرچشمه میگیرد. و در حقیقت تضاد ناسیونالیسم کرد و ترک است.
عاقبت و برخورد این دو سیاست می تواند در خدمت جنگ بین دو مردم یا خلق و ملت باشد.
--------
امکان حل مسالمت آمیز این تضاد در ایران فدرال هست ولی در سیاست استقلال طلبی مشکل بزرگی ست.
------

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای توکلی, این سیاست یک بام دو هوای شما جالب است. شما با 99 درصد دخالت آمریکا در هر جای دنیا مخالف هستید , بغیر از یک در صد آنهم, در وارد شدن جنگش به نفع کردها. و اما در مورد تعریف تروریزم: شما با تمامی عملیات نظامی علیه مردم بیگناه و بچه های مدرسه مخالف هستید ,بغیر از عملیات کرد ها. آقای توکلی , حدودا 40000 انسان( از هر دو طرف) در عملیات تروریستی پ ک ک جان خود را از دست داده اند که نصف بیشترشان بیگناه است. نمیدانم تعریف شما از تروریزم چگونه است؟
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
تجریه ایران و ترکیه نشان داده است که وقتی دولت ها استبدادی خاورمیانه ای هیج حق و حقوقی برای مخالفین خودقایل نبودند، برخی از سازمانهای مخالف دست به مبارزه مسحلحانه زدند. در دولت های سکولار ترکیه همواره احزاب سراسری ترک از حق فعالیت نسبی قانونی و علنی برخوردار بودند . دولت های ترکیه اما؛ سالهای مدیدی کردها را «ترک های کوهی» می نامیدند. بنابراین در ان شرایط جنگ سرد، عملیات مسلحانه " پ ک ک" اغاز شد و بخاطر همین عملیات مسلحانه بود که سرانجام ترک ها پذیرفتند که انان« کرد» اند و چند سالی است که شروع به مذاکره کردند که نتایج خوبی هم بهمراه داشت. در ایران هم مهدی بازرگان در دهه چهل به شاه گفت ما اخرین حزبی هستیم
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
وقتی دولت ترکیه در این اواخر وارد مذاکرات صلح با« پ ک ک» شده است و حق و حقوق نسبی کردها را پذیرفته و در انتخابات اخیر ترکیه نیروهای سیاسی کرد را به بازی گرفته است ؛دیگر خنده داراست شما این سازمان را تروریست می نامید . دیروز یعنی د زمان جنگ سرد اگرغربی ها کردهای ترکیه را جدایی طلب و تروریست می نامید پس از پایان جنگ سرد و روی کار امدن دولت نسبتا مستقل اردوغان که راه استقلال سیاسی ترکیه را در پیش گرفته و دیگر گوش به فرمان غرب نیست ، استراتژی بلند مدت غربی ها، تقویت کردها تا ایجاد یک دولت مشتقل شامل کردها ی چهار کشو را در پیش گرفته است و حمایت غرب از کوبانی و واکنش منفی اردوغان را در این ماجرا دیدیم . این دولت جدید کردها، در اینده می بایستی راه دریا پیدا کند تا لوله های نفت وگاز تنها در انحصار ترکیه نباشد.نگاه کنید به پیش روی کردهای سوریه و نگرانی ترکیه برای دخالت مستقیم در وسوریه

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ادامه کامنتهای قبلی‌" تحلیل من از اوضاع منطقه و ایران " تحولات ژئوپلتیکی نخواهند گذاشت ایران با غرب به تفاهمی برسد‌??� اگر هدف پوتین روسیه‌??� جدائی یونان از اوروپاست‌??� چنین رویدادی اقتصاد روسیه را نیز به شکلی‌ منفی‌ تحت تاثیر قرار خواهد داد‌??� بدون شک قیمت نفت دوباره نزول خواهد کرد‌??� با توجه به اینکه اقتصاد روسیه به صادرات نفت و گاز وابسته است‌??� ورود ایران به بازار نفت و گاز‌??� قیمت نفت و گاز بیشتر پایین خواهد آورد و این کمر اقتصاد روسیه را خواهد شکست‌??� بنابر این‌??� اگر روسیه در جدا کردن یونان از اتحادیه اروپا موفق شود تمام نیروی خود را به کار خواهد گرفت تا ایران وارد بازار گاز و نفت نشود. البته تحلیگران توده ای سایت پیک نت از طرف روس نوشته اند که گویا تفاهم نزدیک است.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اصلاح‌??� حرارت و گرمی‌ هوا که در پاکستان به مرگ بیشتر از 800 هشتصد نفر و بیماری بیشتر از ?? پنجاه هزار نفر در پاکستان شد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
در ادامهٔ کامنت های قبلی‌ پیرامون تحولات ژئوپلتیک که ایران و منطقه را تحت تاثیر قرار میدهند ذکر چند نکته خالی‌ از فایده نیست??� در حالیکه گفته گوهای ایران با گروه پنج ? به هیچ جائی نرسیده‌??� گفتگوهای طرف یونانی با طلب کاران نیز به جائی نرسیده‌??� در هر دو مورد‌??� روسیه به نوعی طرف ایرانی‌ و یونانی را بازی می‌ دهد‌??� ایران میداند هر کسی‌ از کشور ایران جدا شده‌??� امروز شهروندانش روز های خوشی‌ را میگذرانند‌??� فقط دوبی فسقلی میتواند کّل ایران را بخرد و بفروشد‌??� تنها افغانستان که زبانشان دری / فارسی‌ است و ارمنستان که تحت تاثیر سیاست دولت فارسی‌ قرار گرفته اند وضعشان بد است. با نزول قیمت نفت‌??� کمبود آب‌??� تشدید حرارت که فقط ? دو هفته پیش باعث کشته شدن 80هشتاد نفر در پاکستان شد‌??� ایران و دولت فارسی‌ بزودی باید بین تامین آب آشامیدنی‌??�

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای توکلی لابد فراموش کرده اید که پ ک ک سالها است که توسط مجامع بین المللی بعنوان یک گروه تروریستی شناخته شده است و در لیست سیاه سازمانهای تبهکار و قاچاقچی مواد مخدر قرار دارد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
You are pro-Russian not a real Democratic person
You censor Bani Sadr wh is not like any of these people
You are the other side of the same coin
all of you are pro-Russian marxists
هویت ایرانی را د ر جهان لکه دا ر کنیم . حتا هزا ران کیلومتر دورتر از رژیم و روسیه ما ایرانی ها همان هویتی که رژیم وابسته به روس و اپوزیسیون روسی ان به نیابت از روسیه و پوتینیسم برای ما رقم زده اند را یدک بکشیم
نکبتی بالاتر از این و خیانتی بزرگتر از این در جهان وجود ندارد

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب آقای توکلی، با سلام اگرشما مطابق اشاره تان نسبت به اکراد، و عملیات مسلحانه " پ ک ک" و شعبه هایش، که بطور تلویحی از آن حمایت میکنید، و این انتقاد را به آنانی وارد میکنید، که آن را گروه تروریستی مینامند، و بنا به ادعایشان باعث کشته شدن 40.000 نفرانسان شده است، آیا از نظر جنابعالی، اگر از فردا مردم و جوانان آذربایجان نیز سلاح بر دوش بگیرند، و برای نیل بحقوق ملی و آزادیهای سیاسی خود مبارزه بکنند، آیا جنابعالی از مبارزه آنان در جهت کسب حقوق پایمال شده خویش حمایت میکنید؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ایران از نظر میزان تلفات انسانی, اقتصادی و فرهنگی زیاد از عراق و لیبی عقب نیست. 1100 نفر رسمن در سال اعدام میشوند. بر اساس آمار خود ایران تنها در تهران روزانه 500 نفر بعلت بیماریهای تنفسی ناشی از بنزین عیر استاندارد ایرانی به بیمارستانها مراجعه می نمایند و نیمی فوت می کنند. بر فقر مردم و ثروت بادآورده سران حزب اللهی هر ان افزوده می شود. بعلت تقابل ایدئولوژیکی با دنیای متمدن حتی قادر به صدور نفت نیز نیستند ولی ملیاردها دلار بمنظور بر هم زدن ثبات در عراق و سوریه مصرف میکنند تا شهوندان را از عواقب سقوطشان بترسانند.سیاست فارسیزه سازی با شدت هچه تمامتر ادامه دارد. پیروان دین کهریزکی حاکم بر مال و جان و ناموس مردمند. در تعجبم که برخی از روشنفکران ایرانی به یاری جمهوی خون و تجاوز می شتابند و انسانها را از دوران بعد از ارتحال اسلامیسم می ترسانند!!!!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
تقریبا %99 باصطلاح روشنفکران فارس، یکقرن تمام است که به اقتباس از رژیمهای دیکتاتور شاه و شیخ در مورد حقوق زبانی، فرهنگی، ملی ـ مدنی، آزادیهای سیاسی، و حق تعیین سرنوشت ملیتهای موسوم به جغرافیای ایران، تحت نام ساختگی و جعلی حکومت واحد، زبان واحد، کشور واحد، و ملت واحد ( ایران ـ فارس) بطرز ماهرانه ای سکوت اختیار کرده اند. اکنون بنا بر شواهد و قرائن و رویداد هائیکه در شرف وقوع است، زمانی با دست پاچگی زبان بسخن خواهند گشود، که خیلی دیر شده است. درست مثل شاهنشاه آرامهر پدرتارجدار ملت ایران، بزرگ ارتش داران، نوه کوروش کبیر، که در آخرین لحظات حکومت مبارکش، با نوشته ای عریض و طویل، با صدای لرزان جلوی دوربین تلویزیون ظاهر شد و شرمگنانه با تضرع و التماس از ملت واحد و عزیز، عذر خواهی میکرد. اما نمی دانست که دیر شده بود، و بهمن 57 با نیروی بنیاد کن از سراشیبی قله خشم مردم رها شده در بین راه بود.
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب يوسف آذربايجان گرامی/ بنده هیجوقت ادعا نکرده ام که «راه حلی برای مبرم ترین مشکل جامعه ایران دارم» جنابعالی نوشته اید که« تابو سازی حقوق ملل در ایران توسط وزارت اطلاعات رژیم کار خود را کرده و حتی روشنفکر مستقلی مثل شما نیز نمیتواند پیشنهاد مشخصی را بدهید» آخه بردار عزیز چرا من باید تحت تاثیر وزرات اطلاعات قرار بگیرم وقتی ایران گلوبال سایتی کاملا باز و تابو شکن است .بنظر اینجانب، راه حل اتنیکی سه مرحله ای است:

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
با توجه به اینکه جناب توکلی در این نوشته به تحولات ژئوپلتیک پرداخته اند من نیز اشاره ای به تحولات منطقه ای و جایگاه ایران خواهم کرد. بحران اوکراین فرصت "" رویاروئی اقتصادی "" بین روسیه و اروپا را از بین برد و اینک "" رویائی نظامی "" با برتری روسیه جایگزین آن شده است. این یعنی‌ جایگاه اروپا به عنوان "" مرکز تعریف نظم جغرافیای جهانی‌ "" کاملا به چالش کشیده شده‌??� چونکه اروپا دیگر قادر به برگرداندن نظم به مرز های اوکراین نیست. اختلافات غرب با روسیه‌??� چین را به روسیه نزدیک کرده‌??� در حالیکه به نفع اروپا بود که چین و روسیه در آسیای مرکزی به رقابت می‌پرداختند. اگر " مارشال پلن " آمریکا‌??� اروپا را از غلتیدن آزاد به دامن کمونیزم بعد از جنگ جهانی‌ رهانید اینبار با شرایط جدید‌??� در یک چشم به هم زدن‌??� چین بر اروپای پیر و بیمار مسلط خواهد شد‌??� چنین آینده ای‌??� به هیچ وجه به سود

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
. آقای توکلی اگر خطری موجود و قابل حس است آنوقت راه چاره و حل نیز باید تیز و مشخص باشد ولی از این جمله شما مشخص میشود که شما راه حلی برای مبرم ترین مشکل جامعه که حتی بشکل خطر نیز عنوان میشود ندارید عین جمله شما « اما تجربهءتمامی کشورهای مشابه ایران نشان می دهد که، از جمله برای رفع تبعیض و استبداد مرکزی، نوعی خودمختاری در عرصه های اداری، فرهنگی و اقتصادی ضروری می باشد. » این جا میشود سوال کرد که چرا از ابراز شکل نیز اداری و راه حل اباء دارید گفته شده میشود « نوعی خودمختاری». معنی این یعنی بدون آلترناتیو بودن بشکل سرکوب رژیم شاه- شیخ. البته بنظر من جریان تابو سازی حقوق ملل در ایران توسط وزارت اطلاعات رژیم کار خود را کرده و حتی روشنفکر مستقلی مثل شما نیز نمیتواند پیشنهاد مشخصی را بدهید و به بیان دیگر تا اندازه ای زیر مسئولیت بروید
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب ناظر گرامی / شخصا مخالفتی با تدریس زبان مادری ندارم ولی این نوشته من تنها یک پیام کوتاه برای گنگره ای که به آن دعوت شده بودم-است ؛ این نوشته کوتاه ، تحلیل و بررسی مسایل اتنیکی ایران نیست که حقیقتا در تخصص من نیست.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
با سلا م خدمت جناب توکلی! ای کاش قبل از اینکه جغرافیای موسوم به ایران از طریق جنگهای خونین داخلی ازهم بگسلد، لازم است پانفارسیم و پان ایرانیسم نژاد پرست و گستاخ حتا برای نجات خود نیز که باشد، راه صلح آمیز (چک و اسلواکی) را در پیش بگیرد، و از جنگ و خون ریزی دوری نماید. زیرا دود آن در وهله اول بچشم خود نژاد پرستان پانفارسیم خواهد رفت. اگر اینان کمی شعور و شمه سیاسی داشته باشند، و از گستاخی و نژاد پرستی پرهیز بکنند، حد اقل به بند 3. گفتارجناب توکلی بها داده وآن را آویزه گوششان میکنند، و از مبدا باور وجدانی و انسانی، بصورت عملی حرکت میکنند، و بند 3 گفته های ایشان را بکارمیگیرند. دیگر زمان گول زدن مردم و رهبر بازی، و دانای کل بودن در جغرافیای موسوم به ایران سپری شده است. هیچ شخصی نه مقدس است، ونه دای کل است و نه عقل کل. و اگرهم کمی سماجت بکند، مردم ملل جغرافیای موسوم به ایران به ریشش

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب توكّلى شما در آخر نوشته كه گوشزد كرديد: سؤال اساسى اين است...، با كمال اطمينان، انقلاب قهرآميز را با دخالت نظامى غرب و هم پيمانان آنها در ايران يكى دانسته ايد، شاهد هم ليبى و سوريه و عراق.
من از پسوند "انحلال طلب"، فقط معناىِ "انقلاب قهرآميز طلب" را برداشت نميكنم. انقلاب قهرآميز تنها راه سرنگونى يا بركنارى يا انحلال نيست.