اسلام‌گرایان سنی سوریه به آتش بس با حزب الله لبنان پایان دادند

آتش بس بین گروه‌های اسلام‌گرای سنی و حزب الله لبنان در شهر مرزی زبدانی که از چهارشنبه ۱۲ اوت آغاز شده بود، پس از گذشت سه روز شکسته شد.
با شکسته شدن این آتش بس، شهروندان لبنانی نزدیک به مرز گزارش می‌دهند که درگیری‌ها از سر گرفته شده و صدای انفجار از آن سوی مرز می‌شنوند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، گروه اسلام‌گرای سنی احرار الشام، به عنوان یکی از گروه‌های ائتلافی سنی که در این آتش بس شرکت داشته‌اند، شنبه ۱۵ اوت/ ۲۴ مرداد اعلام کرد که این توافق شکسته شده است.

قرار بود که تعدادی از گروه‌های اسلام‌گرای سنی با نیروهای حزب‌الله لبنان در شهر زبدانی و دو روستا شیعه نشین در استان ادلب، منطقه مرزی سوریه و لبنان، تا یکشنبه ۱۶ اوت در آتش بس به سر برند.

دو طرف توافق کرده بودند که در قبال رفت و آمد آزادانه گروه احرار الشام و غیر نظامیان در شهر زبدانی، مسیری برای کمک‌رسانی «بشردوستانه» به دو روستای محاصره شده «فوعه» و «کفریا» باز شود.

فعالان سیاسی می‌گویند این توافق موقت با میانجیگری ایران و ترکیه صورت گرفته بود.

لبیب نحاس، رئیس روابط رسانه‌های خارجی گروه احرار الشام در حساب توییتری خود علت شکستن این آتش بس را «شکست مذاکرات با ایران» و تلاش ایران برای «خالی کردن شهر زبدانی از شهروندان سنی مذهب» عنوان کرد.

با شکسته شدن این آتش بس، شهروندان لبنانی نزدیک به مرز گزارش می‌دهند که درگیری‌ها از سر گرفته شده و صدای انفجار از آن سوی مرز می‌شنوند.

 

برگرفته از: 
رادیو زمانه
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.