بیانیه دبیر کل "یئنی گاموح" دکتر لطیف حسنی به مناسبت بازگشائی مدارس

اول مهر، روز تبعیض در آموزش به زبان مادری.... و اما بچه های مظلوم دیروز و پدران و مادران امروز و آینده ، وقت آن است که به این ظلم پایان داده شود. وقت ایستادگی و اعتراض است. اگر در برابر نسل های آینده و فرزندانمان احساس مسئولیت می کنیم باید بدانیم که هیچ وقت برای اعتراض زود نیست.

یانیه دبیر کل "یئنی گاموح" دکتر لطیف حسنی به مناسبت بازگشائی مدارس ، روز تبعیض در آموزش به زبان مادری

هم زبانان عزیز مستحضرید که سیستم آموزشی ایران در قانون اساسی و در عمل تک زبانه است. با در نظر گرفتن کثرت زبانی و ملی کشور ، این سیستم ظلمی آشکار در حق غیرفارس زبانان می باشد. سیتمی که با محروم کردن غیرفارس زبانان از جمله ترکان آذربایجان جنوبی و دیگر نقاط کشور از تحصیل به زبان مادری ، علاوه بر وقفه در تحصیل علم و دانش عملا هویت فرزندان آذربایجان را نیز نشانه می گیرد. فرزندانی که تحقیر و خودکم بینی تحمیلی و تلقینی را قبل از تحصیل علم می چشند. به آنان یاد می دهند که زبان مادری آنها (البته اگر مادرشان قبل از آنها الینه نشده باشد!) ، زبان پست، بدوی، به دردنخور، توحش و مصداق عقب ماندگی است و برای رشد و مقبولیت در سیستم حاکمه، باید هرچه زودتر بیگانه شد. خود بیگانه شده و بیگانه برتر و مقبول تر هدیه سیستم تحصیلی کشور می باشد که با شروع مدرسه جنبه رسمی به خود می گیرد. همه ما این تونل وحشت و تحقیر و از خود بیگانگی را گذرانده ایم. هرچند به تدریج به تحقیر عادت کرده و درد آن را فراموش کرده ایم، اما اثرات آن در تمام رفتارها، گفتارها و تصمیمات ما پابرجاست. خودکم بینی ، عدم اعتماد به نفس، بیگانه پرستی، عدم ثبات فکری، نداشتن روحیه اعتراض و مبارزه و ... محصولات و عوارض این سیستم تحقیر و توهین می باشد.

و اما بچه های مظلوم دیروز و پدران و مادران امروز و آینده ، وقت آن است که به این ظلم پایان داده شود. وقت ایستادگی و اعتراض است. اگر در برابر نسل های آینده و فرزندانمان احساس مسئولیت می کنیم باید بدانیم که هیچ وقت برای اعتراض زود نیست.

به عنوان زندانی سیاسی آذربایجان در اعتراض به این سیستم تبعیض و رسمیت تنها یک زبان (فارسی) در کشوراز امروز به مدت یک سال تمام مکاتبات و مکالماتم با مسئولان حکومتی را به زبان مادری ام ترکی انجام خواهم داد. بی شک این اقدام نه اولین اعتراض به عدم رسمیت زبانهای ملیتهای دیگر و نه آخرین آن خواهد بود و تا برپایی عدالت فرهنگی ، اقتصادی ، سیاسی و جنسیتی ادامه خواهد داشت.

 

لطيف حسني

سه شنبه 31 شهريورماه 1394

زندان رجاٸي شهر كرج

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای تبریزی ! آیا کسی شما را مجبور کرده که این کامنت را بنویسید .بعضی ها فکر میکنند که ...در بازار خریداری دارد پس من نیز از غافله عقب نمانم . واقعا دنیای عجیبی است !

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سلام-این مثلا تبریزی بفکرمن میخواهددنیا راکمونیست کند.خوش بحالش.درآغوش کشورهای دموکرات خوابیده وشعاردهن پرکن برای کشورعقب مانده ایران میدهد.خوش بحال متوهمان تاریخ بشریت.
بله اگرراست میگویدتشریف بیاوردهمچون شاهرخ زمانی .ستاربهشتی ودکترملکی.نوریزاده عمل کرده وازاین شعارمنحرف کن راکمتر بدهد.درکشوراروپانشستن ولنگش گفتن راحت است.قربون آن ستاره ونام تبریزکه .....کردی.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
امروز 6000 زبان و حدود 200 كشور داريم. با وجود اين آموزش زبان مادري و آموزش به زبان مادري مستلزم داشتن كشور مستقل نيست. در دنيايي كه همه كشورهايش چندزباني هستند، گويا تنها 15 اهالي دنيا دچار مصيبت محرومت كامل از زبان مادري در سيستم آموزشي هستند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
با سلام آقای باصطلاح خودتان تبریزی ما نگفتیم که آنها ئی که شما ذکر کردید ظلم نیست هر فردی جارچی یک گوشه ای از مظالم است تخطئه همدیگر کار به جائی نمی برد شما کار خود کنید دیگران هم همچنین مردم انتخاب خواهند کرد که روی کدام مسئله تمرکز کنند .آرزوی هر انسان با وجدانی موفقیت مبارزین راه نجات ملتها میباشد .
تصویر تبریزی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
( ..... همزبانان عزیز، مستحضرید که سیستم آموزشی ایران در قانون اساسی و در عمل تک زبانه است، با در نظر گرفتن کثرت زبانی و ملی کشور این سیستم ظلمی آشکار در حق غیر فارس زبانان می باشد! ..... ) ایران چون تک زبانه است مردم ایران گرفتار ظلم ظالمین هستند پس حتما آمریکا صد زبانه است! آلمان هم صد زبانه است! چین هم صد زبانه است! فرانسه هم صد زبانه است! انگلستان هم صد زبانه است! و ..... چون همه کشورهای جهان صد زبانه هستند و ایران تک زبانه هست پس در ایران مردم گرفتار ظلم ظالمین هستند! و تنها یک چیز ظلم است و آن هم نبودن دبستان به زبان مادری است! و گر نه کشتار هزاران تن در زندان ها و شکنجه گاه های رژیم آخوندی ظلم نیست و ده برابر شدن بهای نان در ۲٤ ساعت و گرسنه ماندن مردم هم ظلم نیست! درباره چگونگی سود بردن رژیم آخوندی از این پان نامه ها به این لینک نگاه کنید http://iranglobal.info/node/17485