بیانیه تحلیلی در رابطه با اهانت صدا و سیمای جمهوری اسلامی به ملت تورک

برخلاف کشورهای مترقی، در ایران نژادپرستي از مطبوعات و رسانه هاي دولتي تحت حمايت قوانين، نظام تحصيلاتي و همراهي سكوت آميز روشنفكران فرهنگ حاكم بلند ميشود و معترضين به اين تعدي خشن به حقوق ملتها، سر و كارشان با نيروي پليس، نظام قضاٸي و زندان در مي آفتد.

صدا و سیمای ایران یکبار دیگر ملت تورک را مورد شنیع ترین و قبیح ترین اهانت ها قرار داده و این بار در ظاهر برنامه ای بنام "فیتیله" که برای کودکان و نوجوانان پخش می شود، رویکرد دیگر ستیز و نژادپرستانه ی خود را به شکلی سخیف تر عریان نمود. تمسخر و تحقیر ملیتهای غیر فارس مخصوصا تورکها در برنامه های تلویزیون ایران که بیشترین سهم از بودجه فرهنگی کشور را می بلعد، طبق مفاد "کنوانسیون منع تمام اشکال تبعیض نژادی"، مصداق بارز عمل نژادپرستانه بوده و نظام جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از امضا کنندگان این کنوانسیون مسئولیت مبارزه و منع آن را بر عهده دارد. برای کسانی که حتی آشنایی اندکی با رویکرد نظام جمهوری اسلامی با اقلیتهای ملی و یا مذهبی دارند، انتظار مقابله با چنین تبلیغات نژادپرستانه انتظاری عبث و خوش بینانه ای به نظر می آید. به همین دلیل مسئولیت جامعه مدنی تورک و دیگر فعالان مدنی در روشنگری و مبارزه با نژادپرستی حاکم بسیار سنگین تر می شود. در همین رابطه با توجه به واکنش قشرهای مختلف جامعه ایران نسبت به برنامه موهن اخیر نکاتی را لازم به توضیح می دانم:

- آنچه که در برنامه فتیله شاهد بودیم، نتیجه منطقی تبلیغات نژادپرستانه ای است که بنگاههای فرهنگی و آموزشی جمهوری اسلامی از رادیو-تلویزیون گرفته تا کتابهای درسی و روزنامه ها به طور مستمر اذهان مردم ایران را با آن مسموم می کنند. منشا اصلی این سیاستهای تبلیغاتی که با هدف آسیمیلاسیون و فارسی سازی ملیتهای غیرفارس به اجرا در می آید، رویکرد اشتباه به مسئله ملی در ایران است. از نظر رویکرد مرکزگرایانه که از سوی رژیم پهلوی آغاز و در جمهوری اسلامی دنبال می شود حفظ و توسعه کشور را نه در دموکراسی و رسمیت دهی به دیگر ملیتها بلکه در یکسان سازی و حذف آنها تحقق می یابد. در راستای همین رویکرد نژادپرستانه است که نظام جمهوری اسلامی نه تنها کانالی سراسری برای جمعیت عظیم تورک در ایران ندارد بلکه از پخش برنامه های تورکی برای کودکان و نوجوانان در شبکه های استانی هم خودداری می کند. بنابراین ادعای سهوی بودن این برنامه ها عملا مربوط به خطای دست اندرکاران در اجرای این سیاستها ست که بجای تلقین ضمنی حس حقارت و شستشوی تدریجی اذهان مخاطبان تورک، سهوا به صورت زننده و عریان بیرون زده است. به طریق اولا، توقیف ویا توبیخ یک برنامه و یا دست اندرکاران آن نه تنها دردی را درمان نمی کند، بلکه در صورت عملی شدن احتمالی آن، در حقیقت نمایش تکراری تاکتیکی است که برای پنهان کردن ماهیت سیستماتیک ترک ستیزی در ایران انجام می شود.

- اهانت به گروههاي اتنيكي و ديني حتي در كشورهاي پيشرفته غربي اتفاق مي افتد. اما آنچه در ايران ما شاهد آن هستيم از بيخ و بن با نمونه هاي موجود در جوامع دمكراتيك متفاوت است. در كشورهاي دمكراتيك هرگز نهادهاي سراسري، رسمي و دولتي نقشي در توليد و تبليغ اين اهانتها ندارند و اين رفتار مذموم از سوي جريانهاي افراطي حاشيه جامعه يا گروههاي بزهكار بي نام و امضا صورت ميگيرد. در ايران ما شاهديم كه روزنامه ارگان رسمي دولت، كانال سراسري تلويزيوني در انحصار حكومت، توليدات تلويزيوني و سينمايي تحت كنترل ارگانهاي حكومتي، مراسم رسمي سازمانهاي دولتي در اين نفرت پراكني ايفاي نقش ميكنند. در كشورهاي پيشرفته اينگونه اهانتها يا نوعي ابتذال فرهنگ و فاقد سمتگيري خاص سياسي است يا با گرايشات ايدٸولوژيكي گروههاي سياسي افراطي مرتبط است كه دستشان از بودجه عمومي و امكانات تبليغاتي كوتاه است. آنچه ما از تريبونهاي رسمي دولتي شاهد آن هستيم در همخواني دقيق و مطالعه شده با دكترين حاكم دولتي، ايدٸولوژي و قوانين حاكم بر سيستم تحصيلات عمومي و مدعيات نظريه پردازان رسمي دولتي و پروژه ملتسازي جاري در نه دهه گذشته است.

- واکنش مسئولان منطقه ای و نمایندگان مجلس در این مورد بخصوص در خور توجه و تقدیر است. دوستانی که به نمایندگی از مردم آذربایجان در مجلس و یا هر نهاد دیگری حضور دارند، باید دقت داشته باشند که شرط اصلی رفع پایدار تحقیرها و تبعیض های نژادپرستانه رسمیت زبان ترکی و تدریس آن در مدارس مناطق تورک زبان و تقسیم عادلانه قدرت و ثروت بین مناطق مختلف کشور است. سکوت این دوستان در قبال این بی عدالتی ها و واکنش موضعی و موقتی آنها در قبال اهانتهای سهوا آشکار شده، صداقت و صمیمیت واکنش آنها را زیر سوال میبرد. خاصه که انتخابات مجلس ایران نیز نزدیک است.

- برخلاف کشورهای مترقی، در ایران نژادپرستي از مطبوعات و رسانه هاي دولتي تحت حمايت قوانين، نظام تحصيلاتي و همراهي سكوت آميز روشنفكران فرهنگ حاكم بلند ميشود و معترضين به اين تعدي خشن به حقوق ملتها، سر و كارشان با نيروي پليس، نظام قضاٸي و زندان در مي آفتد. 
با اینکه هدف اصلی این برنامه تورکها و کودکان معصوم تورک بوده است، اما عموما نژادپرستی حاکم در ساختار حاکمیت و نیز افکار عمومی مردم از اصلی ترین موانع در توسعه کشور و رسیدن به دموکراسی بوده است. به همین دلیل اعتراض به این سیاست ها نباید به تورکها و دیگر ملیتها خلاصه شود. همکاری و حمایت جامعه مدنی فارس حلقه گمشده ی حل مسئله ملی در ایران است. وقت آن رسیده است که روشنفکران فارس زبان در قبال این وظیفه تاریخی خود احساس مسئولیت بکنند.

در پایان ضمن محکوم نمودن برنامه های راسیستی بنگاه انحصاری- تبلیغاتی صدا وسیما امیدوارم برایند اعتراضها و واکنش ها در راستای حل ریشه ای این مشکل باشد. برای این مهم، واکنش جوانان جنبش مدنی آذربایجان همچون همیشه با درایت و دوراندیشی و جلوگیری از سواستفاده عناصر افراطی و دشمنان آذربایجان باشد.

نه به نژادپرستی در ایران

دکتر لطیف حسنی، دبیر حزب یئنی گاموح
زندان رجائی شهر- 17 آبان نود و چهار

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
کاربر عزیز Anonymj...کسی که بخواب رفته است را میتوان بیدار کرد ولی کسی که خودش را به خواب زده باشد نمی توان بیدار کرد.. هزاران کرمی ها در این جامعه خودشان را به خواب زده اند. بقول سعدی... تو کز محنت دیگران بی غمی..... نشاید که نامت نهند آدمی.....متاسفانه خیلی ها هستند که از رنج و درد ترک ها,عرب ها, بلوچ ها, و سایر ملل غیر فارس ایران, خیلی بی غم تشریف دارند...رسانه های دولتی و غیر دولتی این حقیقت را در چند هفته دیگر نشان خواهد داد...

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای کرمی... موقعی که می نویسید ...(( مردم آذربایجان گذشته از تأثیر ناچیز آنها در جنبش انقلاب مشروطیّت، تا کنون در جنبشها و پروسه های دمکراتیک قانونمند، حتّی در جنبش سبز در ایران مشارکت نکرده و نخواهند کرد،)) این خود گویای یک حقیقتی است که جنبش ملی آزربایجان با چه کسانی روبروست. حیدر خان عمواوغلو های در این جنبش ملی است که ففط اسمشان بر پیکر « شجاع الدوله های شونیست فارس » وحشت انداخته است. روزهای تاریخ ساز در جریان است......نامیدن « جنبش سبز » به عنوان پروسه های دموکراتیک از جانب شما, نشان ژورنالیست مدرن , سکولار و دموکراتیک بودن شما را به خوبی نشان میدهد...

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
از کاربران گرامی خواهش میکنم این خبر را بخوانند. آقای کرمی شاید از حافظه تقلیل پیدا کرده است. مهم نیست
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
مدير مركز اسناد ملي شمال‌غرب كشور:
قيام مردم تبريز كمر رژيم شاه را شكست
خبرگزاري فارس: مدير مركز اسناد ملي مركز شمال‌غرب كشور گفت: قيام 29 بهمن 1356 مردم تبريز، كمر رژيم شاه را شكست.
تصویر ناصر کرمی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
در این شکی نیست که توهین و تحقیر هر قوم و قبیله، تحت هیچ شرایطی جایز نیست و محکوم است. امّا فضای سیاسی و سایت های ایرانی با رعایت پرنسیپ دمکراسی دیجیتالی نباید، تحت تأثیر چنین جنبشهای زودگذر با تعصبات قومی و منطقه ای قرار گیرد و نباید آنرا مبنای محور اصلی وظیفهء پر مسئولیّت خود در اطلاع رسانی بگذارد.
چنین جنبشهای احساسی و زودگذر و غیر دمکراتیک در راستای حقوق فردی و شهروندی، همچنین در جهت کسب حقوق اتنیکی، فرهنگی، زبانی، نبوده و نیست. عاقبت چنین جنبشهایی، آنارشیسم قومی و ایجاد اختلال در شکل گیری پروسهء دمکراسی و لیبرال دمکراسی در ایران است.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای تبریزی ممنون از نوشته خوبتان / قبلا همیشه به ترکها حمله میکردید و حتی در یک نوشته ای حق ابتدایی و اساسی ملت آذربایجان یعنی آموزش به زبان مادری را با جمله زبان خاله و عمه به سخره گرفته بودید اما در نوشته امروزتان تا حد زیادی جانب انصاف را رعایت کرده اید که من ازتون متشکرم / در هر حال متاسفانه جامعه ایران خصوصا شهرهای غیر فارس از تبعیض و بی عدالتی مضاعف در رنج و عذاب هستند / نماینده سپاهی اردبیل چند روز پیش اعلام کرد که 80 هزار تحصیلکرده بیکار داریم // در کلانش شهری مثل اردبیل شهرک صنعتی آن به متروکه تبدیل شده است و علنا به حالت تعطیلی کامل در آمده و استان اردبیل روز به روز به سوی فلاکت حرکت میکند

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سوالی از مسئولین و منتشر کنندگان این نوشته یا اطلاعیه دارم؟
شما از کجا میدانید که این نوشته متعلق به لطیف حسنی، دبیر حزب یئنی گاموح است؟ آیا ایشان در زندان کرج انترنت و ایمیل شخصی دارند؟
امیدوارم دقت داشته باشید که هر کسی به میل خودش بنام لطیف حسنی اطلاعیه بنویسد. ممکن است ایشان حتی خبری از توهین برنامه فیتیله هم نداشته باشند. ممکن است یکی بنام او چیزی در سایتهای انترنتی پخش کند که فردا جان اور بخطر بیاندازد. در این اطلاعیه

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
چند روزی از خبر برنامه توهین به مردم تورک زبان در تلویزیون ایران گذشته و ملت آذربایجان در حال اعتراض به این عمل کثیف هستند منتها از حضرات تمامیت خواه و سراسری هنوز خبری نیست .سکوت دلیل رضایت است یعنی حضرات این عمل کثیف را تائید میکنند

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ملتی که بدون دولت باشد با این کثافت ها هر روز روبرو میشود تنها راه چاره ملت آذربایجان ایجاد دولت ملی در آذربایجان جنوبی است بقیه راهها آب را در هاونک کوبیدن است .اویان ای ملت نه واختا کیمی بو رذالته دوزه جک سن .« بیدار شو ای ملت تا کی به این رذالت تحمل خواهی کرد » .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ماهیت سیاسی رژیم دیکتاتورآخوندی، همان شوونیسم فارس است. این برهمه مثل روز روشن است رژیم خرافی و نژاد پرستی که مردم ستم دیده ایران را به گرسنگی و فقر و بیکاری، و بدبختی و بیچارگی کشیده است، ماهیت زبانی و فرهنگی فارسی دارد. کسی که این حقیقت مسلم را متوجه نشود، در شعور سیاسی او باید شک کرد. نژاد پرستان پانفارس زمانی در شکل دودمان منحوس پهلوی نفس ملل ایران را بریده بودند، اکنون در نقش رژیم اسلامی تهران. هر دو رژیم سر وته یک کرباسند و ماهیت زبانی وهویت سیاسی شان شوونیسم فارس است. اگر ملل ایران اختیار حق تعیین سرنوشت خود را داشته باشند، نژاد پرستان و دیکتاتورهای شوونیسم اسلامی فارس، اجازه نمی یابند، هستی مردم را غارت بکنند. رژیمی که با تحمیل فقر و بیکاری و گرانی، بر دهها میلیون مردم ستمدیده، زندگی را برآنان جهنم کرده است. خود رژیم نیز این را میداند، به همین جهت لحظه ای در سرکوب و قتل

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
نظری در باره این نوشته برایتان فرستادم نمیدانم دریافت شده یا نه

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
کسانی که در محلس رژیم آزادیکش جمهوری اسلامی بنام نماینده آذربایجان یا هر ناحیه دیگر ایران بر کرسی وکالت نشسته اند، بهیچوجه نماینده واقعی مردم نبوده بلکه مزدوران فرمانبرداری هستند که جز پیروی از منویات ولی فقیه کار دیگری نمی توانند انجام دهند . تنها عناصر سازشکار چنین مزدوران خیانت پیشه را نماینده مردم میخوانند
تصویر تبریزی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
(دنباله) ..... باید از آنها تقدیر هم کرد؟ آیا مهره های رژیم آخوندی در مجلسی فرمایشی نمایندگانی هستند که باید از آنها تقدیر هم کرد؟ آقای حسنی می نویسد: ( ..... دوستانی که به نمایندگی از مردم آذربایجان در مجلس و یا هر نهاد دیگری حضور دارند! ..... ) آدم خردمند! کدام دوستان؟ کدام نمایندگان مردم آذربایجان؟ آیا جهانبخش محبی نیا که سال ها مدیر کل اداره کل اطلاعات استان آذربایجان غربی بود دوستی است که نماینده مردم آذربایجان است؟ و یا محمدحسین فرهنگی که سال ها از فرماندهان سپاه و بسیج آذربایجان بود و ماهنامه ای را به نام میثاق راه اندازی کرد دوستی است که نماینده مردم آذربایجان است؟ و یا نادر قاضی پور که هوادار دوآتشه خامنه ای است دوستی است که نماینده مردم آذربایجان است؟ چه خواب سنگینی! با این روال ترک ها و حتی پان ترک های ایران با داشتن چنین دوستانی چه نیازی دارند به دشمن؟!
تصویر تبریزی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
توهین به گروه های گوناگون مردم جهان برای نژاد و زبان و رنگ پوست کاری نژادپرستانه است و نژادپرستی نیز ریشه در ناسیونالیسم و پان های رنگارنگ ناسیونالیستی دارد! با ریشه کن شدن ناسیونالیسم در سرتاسر جهان و از میان رفتن مرزهای به جای مانده از زمان برده داری که زمان پیدایش ناسیونالیسم است و به جای ماندن یک کشور در همه جهان به نام کره زمین برای همه انسان ها در سایه تک میهنی (اینترناسیونالیسم) چیزی به نام نژادپرستی در جهان یافت نخواهد شد که توهین های نژادپرستانه نیز پیامد آن باشند! در درون ایران کنونی نیز آریاپرستی، پان ترکیسم، پان کردیسم، پان عربیسم و پان های رنگارنگ دیگر همگی نمونه های ناسیونالیسم و پندارهای زهرآگین ناسیونالیستی مانند نژادپرستی و زبان پرستی و خاک پرستی و کهنه پرستی و مرده پرستی هستند! توهین به گروه های گوناگون مردم جهان کار ناسیونالیست هاست چون ناسیونالیست ها خود را برتر از ....

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
با تشکر از اقای اردبیلی که این بیانیه مهم را منعکس کرده اند. آقای صادق از قدیم الایام رسم بوده است که کچل را زلف علی و کور را شهلا نامگذاری می کردند. به نظر می رسد صادق بودن شما هم تابع این قانون بوده است . شما به جای همراهی با یک بیانیه تحلیلی و موجز ناراحتید که چرا این زندانی را مثلا به زنجیر نکشیده اند یا انگشت هایش را نشکسته اند ! آن هم بس نیست با بی شرمی به عرب ها هم توهین میکنید. این ضد تفکر شما زائیده سیستم نژادپرستانه ایران است . من هم شما را محکوم می کنم هم رژیم نژاد پرست تهران را ... باردیگر ثابت شد تهران پایتخت توهین به انسانها است .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سالام آقا صادق موقعیت را دریاب و تو هم بجای اعلامیه محکومیت واعلام همبستگی این مطالب را نوشته ای انسان بعضی وقتها از انسان بودن حالس به هم میریزد عوض حد اقل سکوت کردن مطلب بی ربط نوشتن یعنی چه ؟؟؟؟؟؟

آقای مسئول کامنت موضوعی که نوشته بودم آنچنان قیچی گرفتی که بی سر و ته شد لطفا" مطالبی که جمال خان نوشته را بررسی کن خواهی دید که عجب لغاتی بکار برده وتو هیچ کاری نکردی آقا تاریک فکر توهین است ؟؟؟؟؟ دم خروس را باور کنیم یا قسمت را ؟؟؟؟؟؟؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
من نمیدانم این چه زندانی است که از درون ان میتوان اعلامیه نوشت و به درون تارنمای جهانی پرتاب کرد؟ شرائط امروز ایران نتیجه قهر انقلابی و دشمنی با ازادی و دشمنی با وطن است که از سوی دوجناح ارتجاعی اسلامیون و چپیها دامن زده شده است . امیدوارم همانطور که شما از درون زندان اعلامیه میدهید نظرات مخالف را در درون زندان بتوانید بخوانید. نظام اسلامی ربطی به مردم پارس ندارد و این نظام اسلامی زائیده کشتارهای شاه اسماعیل پس از 500 ساال ست که به بار نشسته است.
این نظام جریانی ضد ایرانی و پاسدار مدافع عرب و تروریستهای عرب است. در ایران نژادپرستان عرب منافع ملی ما را غارت میکنند و صرف کشورها ی عرب مانند سوریه و یمن و فلستین می کنند. هیچ ایرانی خواهان بذل و بخشش به بیگا نیست . همین چندی پیش بود که دولت ترکیه کامیونی مملو از طلاو دلار را غارت کرد.