بعضی ها حق ندارند از زبان مردم آزربایجان بیانیه به نفع فاشیسم صادر کنند

باید به عرض بعضی ها برسانم بیش از آنکه نگران خدشه دار شدن حقوق و کرامت بازیگران فتیله باشند به حرمت توهین شونده و حرمت مردم آسیب دیدۀ آزربایجان بیندیشند.

 

 

باید به عرض بعضی ها برسانم بیش از آنکه نگران خدشه دار شدن حقوق و کرامت  توهین کنندگان و بازیگران فتیله باشند به حرمت توهین شونده و حرمت مردم آسیب دیدۀ آزربایجان بیندیشند. وقتی بازیگر فتیله به ترکِ پسر می گوید بچرخ و آن دیگری دست بر پشتش نهاده در می رود تو گویی کرامت انسانی خدشه دار نشده است؟ مگر چرخیدن در مقابل راسیسم به تعظیم در برابر ارادۀ مردم ارجحیت دارد؟ از انتشار متن های کاملاَ محافظه کارانه و انحرافی بپرهیزیم. اکثر اعتراض کنندگان اسامی بازیگران را نمی دانند و دقیقاَ اعتراضشان به مبانی و موضوعاتی است که از ریشه های عمیق راسیسم سر بر گرفته اند. تاکید بر تبرئۀ بازیگران نوعی انحراف اذهان است. مردم به دنبال محاکمۀ منابع و مراکزی هستند که اجازۀ چنین اهانت هایی را داده اند. از دیگر سو یک متن از سوی بازیگران به دفعات خوانده می شود تا اجرا گردد. بعید است که بگوییم یک هنرمند، آن هم یک هنرمند محترم نداند که چه متنی را دارد اجرا می کند. مسئلۀ دیگر این است که پیش از مردم و محاکم قضایی ( البته اگر قضاوتی و عدالتی در کار باشد که نیست )، بعضی ها نباید با بیانیه و فلان و بهمان قضاوت کرده و حکم صادر کنند. این نوع روش های نوشتاری آن هم با امضای جمعی از نویسندگان این نکته را می رساند که حکم دادن و قضاوت کردن هنوز هم ذهن نویسندۀ جهان سومی را درگیر خود ساخته است. زمانبندی نشر چنین متن هایی نیز در خدمت مردم آزربایجان نیست و بیشتر به راسیسم و توهین کنندگان خدمت می کند و به آنها فرصت می دهد تا بر اختلاف بین فعالان آزربایجانی و سرکوب اعتراض به حق مردم آزربایجان پا بفشارند.
آن دسته از دوستانی که با نهایت تاسف خطاهایی از این دست را به تکرار می بینند و حتی عدم تکرار چنین خطاهایی برایشان آرزو است به جای بخشش برای صدمین بار اقلاَ سکوت کنند و بگذارند زمانبندی بخشش و کرمشان به موقعش انجام گیرد. موقع شناسی و موقعیت شناسی یک هنرمند و نویسنده به خصوص به هنگام مواجهه با بی عدالتی ها از اصول حرفه ای به شمار می رود . در ضمن این بیانیه نویسان بهتر است با اسامی خود بنویسند و از کیسۀ " جمعی از نویسندگان و شاعران آزربایجان" خرج نکنند. 

 

متن بیانیه:

" جمعی از نویسندگان، روزنامه‌نگاران و شاعران آذربایجان در بیانیه‌ای به عفو مشروط عوامل فیتیله تاکید کردند:
این اولين بار نيست كه مردم آذربايجان هدف برنامه‌هايي همچون فتيله قرار مي‌گيرند؛ كاش حداقل مي‌شد آرزو كرد که هر بار، واپسین بار باشد. اما با نهايت تاسف می‌بینیم که خطاهایی از این دست مکررا اتفاق می‌افتد. امروز اكثريت جامعه‌ی ما از پخش شو‌ي تلویزيوني فتيله و اعتراض‌هاي مردمي در واكنش به آن اطلاع دارند و همانطور كه همگان شاهد بودند اعتراض‌ها بيش از آنكه روي هنرمندان بازيگر آن نمايش تمركز داشته باشد، عليه نژادپرستي مدرن، نرم و آشكاري بود كه در تار و پود جامعه‌‌ رخنه كرده است. به نظر ما آن برنامه و علي الخصوص بازيگرانش خود از قربانيان اين نژادپرستي به شمار می‌آیند.
ما ضمن مخالفت شديد با هر گونه نژادپرستي و تبعيض، موافق نیستیم حرمت هنرمندانی که سالهای سال در ساحت هنر تلاش کرده‌اند، بیش از این خدشه‌دار شود. اگرچه کسانی که اقدام نژادپرستانه می کنند و به حقوق و کرامت انسانی اهانت می‌کنند، در همه نظام‌های قضایی دنیا محاکمه می‌شوند؛ اما ما به عنوان نویسندگان، روزنامه نگاران و شاعران آذربایجانی اعتقاد داریم که مردم آذربایجان، همچون همیشه با بزرگ‌منشی و رواداری این جرم را می بخشند.
ما اعتقاد داریم باید در چنين شرايطي به جاي هدف قرار دادن سازندگان این برنامه، به فکر خشكاندن ريشه‌هاي هرگونه اهانت قومی و انواع نژادپرستي باشيم؛ از اين رو به دادگاه كشاندن آن چند هنرمند را، دنبال کردن آدرس اشتباه مي‌دانيم چون در سوی دیگر، این موضوع مي‌تواند باعث به فراموشي سپردن ريشه‌هاي عميق اين مساله شود.
ما می‌بخشیم اما فراموش نمی‌کنیم. حتي ادامه فعاليت آن برنامه تلویزيوني، پس از عذرخواهي و تعهد به رفتاري مسئولانه‌تر و عدم تکرار اهانت در هیچ زمان دیگری، امكان‌پذير است. باشد که از این رهگذر براي رفتاري دوستانه‌تر با همديگر گامی برداشته و تمام تلاشمان را به ريشه‌كن كردن هر نوع نژادپرستي و تبعيض معطوف كنيم."

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای تبریزی! شما از کی طرفدار مردم کارگر و رنجبر و فقرا شده ای؟ جنابعالی که در اروپای غربی در رفاه زندگی میکنی، و هیچگاه مشکل اینچنینی نداری، و سالهاست که از محیط جامعه ایران دوری، از دور برای مردم گارگر نسخه کمونیستی می پیچی؟ اگر ایدئولوژی استالینی جنابعالی خیلی خوب است، و درد کارگر و زحمتکش را داوا میکند، چرا تشریف نمی بری و در کره شمالی کمونیستی، و یا در شوروی سابق زندگی نمیکنی؟ چرا در اروپای غربی و بقول خودت درکشورهای امپریالیستی زندگی میکنی؟ اگر جامعه دمکراتیک غرب و قوانین پلورالیسم آن از نظرتان بد است چرا در چنین جامعه ای تشریف داری؟ کسی مجبورت نکرده در کشورهای سرمایه داری زندگی بکنی؟ اگر کمونیست استالینی و شوونیسم روسی خوب بود، چرا کشور های سوسیالیستی درهم شکستند و سوسیالیسم موجود روسی از هم پاشید؟ جناب آقا! گفته شما بمانند آن مثلی میماند که انگار موعظه گری بدیگران نوشیدن آب را
تصویر تبریزی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
می گویند: "دانستن عذاب کشیدن است" آن قسمت از کارگران و دهقانان که به قول سقراط "می دانند چه چیز خوب است و چه چیز عادلانه" درد دیکتاتوری، درد توهین های طبقاتی، درد مرگ تدریجی کارگران در کارخانه ها و کارگاه ها، درد انسان درجه دوم بودن در وطن خویش را بیشتر از هر کس دیگر احساس می کنند، واضح است که تنها با شناختن و احساس کردن هیچ دردی درمان نمی پذیرد، پس بایستی دنبال علاج اساسی بود، به عقیده من در جامعه مریض و عقب مانده ایران با حکومت سرمایه داری آخوندی نمی توان با مبارزات مدنی به آزادی و حقوق انسانی دست یافت و جلو بهره کشی از کارگران و مفت خوری زرسالاران را گرفت، کارگران و دهقانان بایستی در همه شهرها گروه های مخفی "مقاومت و تأدیب کارگری" تشکیل داده با مطالعه شرایط عینی و استفاده از مبارزات رهائی بخش دیگر خلق های در بند وارد عمل گردند، اولین قدم بایستی تأدیب پان نامه نویسان قلم به دست باشد!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سلام.من نیزبانظرآقای یزدانی موافقم.دوستان ماملت تورک وترکمن دردرجه اول ودرمرحله دوم عرب های خوزستان ودردرجه سوم ملت کرددراین یکصدسال اخیرتوسط تعدادی پان ایرانیست نژادپرست درزیرلفافه پان فارسیسم بعلت سودجویی ازمنافع ملی وبخصوص نفت باهمدستی انگلیس ودیگراستعمارگران بابازی های مختلف سیاسی که همگی زیر سراین گروه فاشیستی باهمدستی استعمارگران غرب بوده ودرجهت نابودی تمام ملت های ایران ومنطقه سعی خودرامیکنند.دراین بین یک فرهنگسازی ناسیونالیستی کور دینی وملی درست کرده اندکه روشنفکران فارس چاشنی این ناسیونالسم رابخاطرمنافع اتینیکی خود غلیظ ترکرده وبه شادمانی از نسل سازی مشغولند.این گروه درتمام حکومت های صدساله برای حکومت رقاصی کرده ودرتمام جنایت هادست داشته اند.اگرکسی ازاین گروه توقغی داشته باشدیابیسواد وخوشخیال است ویاآن نیزبخاطرمنافعی نمیخواهدبه صف مردم بپیوندد.ما دیگرچماق هیچ کسی نبایدباشیم

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
چرا کامنت من را که زیر این مقاله نوشته بودم چاپ نکردید؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
میگویند : "دانستن عذاب کشیدن است". آن قسمت از هموطنان آزربایجانی که بقول سقراط "میدانند چه چیز خوب است و چه چیز عادلانه" درد دیکتاتوری ، درد توهینهای ملی، درد مرگ تدریجی زبان ، فرهنگ و آداب و رسوم ملی ، درد انسان درجه دوم بودن در وطن خویش را بیشتر از هر کس دیگر احساس میکنند. واضح است که تنها با شناختن و احساس کردن هیچ دردی درمان نمی پذیرد. پس بایستی دنبال علاج اساسی بود. بعقیده من درجامعه ی مریض و عقب مانده ایران با حکومت تئوکراتی شیعه – پان فارسیستی نمیتوان با مبارزات مدنی به آزادی و حقوق انسانی دست یافت وجلو سیاست آسیمیلاسیون و توهینهای راسیستی را گرفت .
جوانان آزربایجانی بایستی در همه شهرها گروه های مخفی "مقاومت و تادیب ملی" تشکیل داده با مطالعه شرایط عینی و استفاده از مبارزات رهائیبخش دیگر خلقهای در بند وارد عمل گردند. اولین قدم بایستی تادیب مانقوردهای قلم بدست باشد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
به بی منطقی تجزیه طلبان پانفارس اهمیتی ندهید ، اینها چون دچار تنفرراسیستی هستند از زمین و آسمان بر ایران و ایرانی فقط فرصت طلبانه درفکر تحمیل زبان خود بر ملل غیر فارس هستند، و از همه ایراد میگیرند. من در طول عمرم ، بی منطق تر از این 3-2 نفر پانفارس ....ندیده ام . اینها هر خواسته دمکراتیک ملل دیگر را؛ به بهانه تمامیت ارضی ایران، با شکست روبرو خواهند کرد.مردم فارس باید اینها را از صف مبارزات مردمی خود بیرون بیندازند یا وادار به سکوت و ادامه اقامت در غرب و امریکا بنمایند. پنجاه درصد لباس شخصی ها و نیروهای سرکوب در ایران طبق گزارش سازمانها، پانفارسها با لهجه لری و لهجه تهرانی از میان پانفارسها استخدام شده اند . در ویدیوهای بازجویی در اینترنت، رقم بیشماری از شکنجه گران لهجه لری و یا تهرانی فارسی دارند. خود فروشی پانفارسهای فالانژ داعشی، از عوامل سرکوب مردم و ملل غیر فارس و ادامه حکومت شیعه

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
عذر بدتر از گناه می آورید یعنی چه که مردم آذربایجان پذیرای مهاجران نبستند مگر بقیه مردم ایران با جان و دل پذیرفته اند. مهمان ناخوانده حتی اگر بردار ما باشد تحملش سخت است چه برسد به چند میلیون نفر بمدت 30 سال مساله این است که این ترکهای آذری حاضر به مشارکت در مسئولیت ملی پذیرش پناهندگان و بسیاری مسئولیتهای ملی دیگر نیستند اینها فقط منافع ایران را می خواهند تازه طلبکار هم هستند
نگاه شما به شهدای جنگ نیز باعث تاسف است بحث ما دفاع از میهن است نه حکومت
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
در دمکراسی، اصل بر فردیت است، هیج کس حق ندارد از جانب ملتی سخن بگوید، حتی شما جناب لوايي، متاسفانه فرهنگ ما به جای " من" در ادبیات سیاسی خاورمیانه حاکم است. نگاه کنید به نوشته ها و کامنت ها که از طرف ملت ترک و ملت فارس صحبت می کنند، آنهم با دهها نام مستعار!!!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
وای به حال دهی که کدخدایش جنابعالی باشید ! میلیونهاآذربایجانی فریادشان از دست راسیسم بلند شده آنوقت شما از راسیسم آذربایجانی آنهم علیه بشریت !!! دم میزنید ؟فقط خدا بداد این جامعه بیماربرسد اگر وجوددارد .!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
رژیم راسیست ایران بسیجی های تهران را ریخته به شهر اورمی تا فردا بعد نماز جمعه بر علیه ملت تورک آذرباجان تظاهرا ت براه اندازند. این هم فیلمش
http://www.guneynews1.com/fa/%D8%AA%D9%88%D8%B7%D8%A6%D9%87-%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D8%B9%D9%84%DB%8C%D9%87-%D9%85%D9%84%D8%AA-%D8%A2%D8%B2%D8%B1%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AC%D8%A7%D9%86-%D8%A7%DB%8C%D9%86-%D8%A8%D8%A7%D8%B1-%D8%A8/
تصویر محمدرضا لوایی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
در دفاع از حقوق آزربایجان عزیز و در مبارزه با راسیسم و فاشیسم با هیچ احدالناسی شوخی نداریم. تا کور شود هر آنکه نتواند دید

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اینکه آقای لوائی و امثالهم از آب گل آلود ماهی میگیرند و قلم.... فاشیست هائی از قبیل علیوف هستند جای شبهه ندارد. اینکه کینه و نفرت بین فارس و ترک و حتی ترک و کرد را دامن میزنند هم باز ناشی از ....است که میگیرند.
اما آقا یا خانم ناشناس شما هم از قماش همانها منتهی ....بخش دیگرش هستید.
اینکه شهدای کجا زیاد بوده، نشان از .... شماست، بوده که بوده به جهنم.کاش.... به خاطر چپاول فاشیست های اسلامی با فاشیست های بعثی نمیجنگیدند..... افتخار نیست.
سیل بودجه و این ها هم......
دولت ورود افعانی به آذربایجان را ممنوع نکرده، مردم آذربایجان پذیرای مجاهدین ....افغانی نبوده اند، کما اینکه زمان شاه هم نبوده اند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ترکها همیشه برای مملکت مشکل درست می کنند اما نه تنها جواب قاطعی نمی گیرند بلکه مدام باید قربان صدقه آنها برویم و آنها را سر ایران بنامیم و سیل بودجه و منابع را بعنوان حق السکوت به آنها بدهیم در حالکیه اگر در تبریز و اردبیل و سایر مناطق آذربایجان مثل مشهد و یزد و تهران و کرمان واصفهان و شهرری و ... تعداد زیادی مهاجر افغان و عراقی ساکن میشدند این ترکها سرشان به آنها گرم بود و اینگونه بهانه گیری نمی کردند.( در بهشت افتاده اند و لگد به جهنم می زنند)
نیمی از افغانها ترک نژا هستند و باید در بین هم نژادان خود در آذربایجان می بودند اما حاکمیت براحتی اقامت عراقی و افغان را در تمام آذربایجان ممنوع کرد و تمام مسئولیت ملی پذیرش پناهندگان را بر دوش استانهای محدودی گذاشت.
درضمن بیشترین شهدای جنگ ایران و عراق از استانهای خراسان و تهران و اصفهان هستند. ترکها با بزرگنمایی نقش خود طلبکار نشوند

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ما نباید اجازه دهیم رژیم این چند انسان مثلا هنرمند را محاکمه کرده و از سیستم بغایت راسیستی خود اتهام زدائی کند. خود این افراد هم قربانی عقب ماندگی مفرط و راسیسم نهادینه در ایرانند. ملتی که در پاسخ به ندای ضمیر ناخود اگاه خود , برای خنده و بسط روحی متوسل به راسسیم اشکار می شود و آنرا نرمال تلقی می کند, فرزندان خلفی مانند این آقایان خواهند داشت. حرکت ملی آزربایجان ریشه مشکل یعنی سیستم راسیستی ایرانی-فارسی را هدف گرفته است .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
خان بخشید ، کدخدا نمی بخشد !. ----- مزدبگیران تلویزیون گوناز ، هیزم بیار آتش راسیسم آذری علیه بشریت هستند . اینها چون موضوع دیگری ندارند ، در این سایت ایرانی فارسی زبان ، 24 ساعت بشکل نژادگرایانه علیه مردم ایران سم پاشی میکنند چون در خارج نشسته اند .