زخم باز/ پیروز دوانی، نویسنده ای که پیکرش هرگز پیدا نشد!

پیروز دوانی نویسنده کمونیست از روز سوم شهریورماه سال ۱۳۷۷ که از خانه اش در تهران بیرون رفت ناپدید شد و کارگزاران رژیم آخوندی نیز چیزی را درباره ناپدید شدن پیروز دوانی به گردن نگرفتند اما نشانه های فراوانی در دست هستند که پیروز دوانی پس از ربایشش به دست آدمکشان وزارت اطلاعات رژیم دژخیمان و شکنجه گران کشته شده است!

 

 

هفده سال پیش از خانه اش بیرون رفت و هیچگاه بازنگشت!

پیروز دوانی متولد سوم اردیبهشت ۱۳٤۰ نویسنده، پژوهشگر، مترجم، تحلیلگر و فعال سیاسی مارکسیست و بنیانگزار، دبیر و سخنگوی اتحاد برای دموکراسی در ایران بود، دوانی از سن شانزده سالگی و در جریان انقلاب ۱۳۵۷ به مارکسیسم - لنینیسم گرایش پیدا کرد، وی نخستین بار پس از انقلاب و در شهریور ۱۳۶۱ به جرم هواداری و فعالیت در ارتباط با سازمان جوانان حزب توده ایران دستگیر و هفت ماه را در زندان به سر برد، پس از آزادی در سال ۱۳۶۲، با وجود قرار گرفتن تحت نظارت سازمان های امنیتی فعالیت های گسترده ای را در رابطه با حمایت از کارگران و خانواده های زندانیان و مقتولان سیاسی انجام می داد، وی در این رابطه کانون حمایت از زندانیان سیاسی (داخل کشور) را تشکیل داد و به اطلاع رسانی و افشاگری در رابطه با کشتار زندانیان سیاسی پرداخت، پیروز دوانی در روز دوازدهم اسفند ۱۳۶۹ برای بار دوم دستگیر شد!

وی این بار مدت شش ماه را در سلول های انفرادی در زندان اوین سپری کرد و هفت ماه پس از بازداشت در یک دادگاه غیر علنی محاکمه و به سه سال زندان و پنجاه ضربه شلاق محکوم شد! دوانی سه سال حبس خود را در زندان اوین گذراند، پیروز دوانی در زمستان سال ۱۳۷۳ از زندان آزاد شد و دوباره به فعالیت های خود در ارتباط با حقوق بشر و ایجاد همفکری میان نیروهای مخالف ادامه داد، وی شرکت پژوهشی پیام پیروز را تأسیس کرد، وی در قالب بولتن این شرکت جزواتی را به صورت فتوکپی با عنوان پیشرو منتشر می کرد، در این بولتن های سیاسی مقالات افراد گوناگون با دیدگاه های متفاوت در مورد تحلیل شرایط ایران، نقض حقوق بشر و وضعیت زندان ها و زندانیان سیاسی چاپ می گردیدند، پیروز دوانی روز سوم شهریور ۱۳۷۷ از خانه به قصد رفتن به خانه خواهرش خارج شد و دیگر بازنگشت! نخستین خبر در رابطه با وی به نقل از داریوش فروهر، دبیر کل وقت حزب ملت ایران در رادیوهای خارج از ایران منتشر و گفته شد که وی توسط مأموران وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران ربوده شده است!

شرح ماجرا از زبان سعید امامی

شرح ماجرا از زبان سعید امامی (از معاونین فلاحیان در زمان وزارتش که پس از روی کار آمدن سیدمحمد خاتمی و در دوران وزارت قربانعلی دری نجف آبادی از مقام خود برکنار شد و به مقام مشاور تنزل یافت، او در پیشینه خود هفت سال معاونت امنیتی وزارت اطلاعات را دارد، او پس از فاش شدن قتل های زنجیره ای زندانی شد و بنا بر اعلام منابع رسمی در زندان با خوردن داروی نظافت خودش را کشت!)

..... مدت ها بود که حکم بازداشت و دستگیری پیروز دوانی را از قوه قضائیه درخواست نموده بودیم، برابر گزارش اداره کل اطلاعات مجامع فرهنگی وی فعالیت های تخریبی زیادی را در پوشش کانون نویسندگان و دیگر گروه های به ظاهر فرهنگی انجام می داد و ارتباط گسترده ای هم با رادیوها و عوامل ضد انقلاب خارج‌ از کشور داشت، منتهی به دلیل حساسیت های رایج پیرامون این قبیل افراد و شرایط عمومی کشور با آن موافقت نمی شد، تا آن که یک روز در دیداری که با حاج آقا محسنی اژه ای داشتم موضوع را شخصا با ایشان در میان گذاشتم و وی پیشنهاد کرد: "‌خودتان عمل کنید و از وی مصاحبه تصویری بگیرید، بعدا مستند به آن مصاحبه اعلام جرم کنید تا حکم بازداشتش صادر شود!" قبول کردم و فردایش جریان این توافق را به سیدصادق (مهرداد عالی خانی) که معاون عملیاتی ما بود گفتم، وی را بازداشت کردند، مدتی در یکی از خانه های امن حوزه مشاوران بود تا این که برای مصاحبه آماده شد، مصاحبه از ایشان که گرفته شد موضوع را به اطلاع حاج آقا دری رساندیم، ایشان گفت: "حکمش را که گرفتید تحویل اطلاعات نیروی انتظامی بدهیدش، بازداشتگاه خودمان نبریدش!" موضوع گم شدن وی جنجال به پا کرده بود و علی الظاهر آقا (علی خامنه ای) هم کمی احتیاط می کرد! با حاج آقا محسنی آمدم تماس بگیرم، نتوانستم پیدایش کنم، به تیم گفتم ایشان را آماده اعزام بکنند و بالاخره توانستم همان شب حاج آقا (محسنی اژه ای) را در منزلشان ببینم، موضوع را به ایشان گفتم که گفتند: "لازم نیست تحویل نیروی انتظامی بدهید، حکم افسادش صادر شده، تمامش کنید!" حتی واضحتر هم گفتند که: "با مسئولیت من بکشیدش!" اینجا بود که بنده هم به سیدصادق گفتم که به تیم بگوئید، من خودم به واسطه مشکلی که در مقابل دفتر حفاظت منافع مصر اتفاق افتاده بود رفتم آنجا و تیم حکم را در همان ساختمان اجرا نموده بود! ..... (صفحه ٤۶۱ ـ ٤۶۲ از جلد هفدهم بازجوئی های سعید امامی)

اظهارات اکبر گنجی در همین ارتباط

در ماه آذر سال ۱۳۷۹ گنجی پس از زندانی شدن و هنگام حضور در دادگاه به صورت علنی علی فلاحیان وزیر اطلاعات سابق در دوران ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی را شاه کلید قتل های زنجیره ای نامید و از روحانیون دیگری از جمله محمدتقی مصباح یزدی نام برد و او را محرک و صادر کننده فتوای قتل ها یا به اصطلاح "مراد عالیجنابان خاکستری" معرفی کرد! اما کار قاتلین با از میان بردن قربانیان تمام نشد!

آزار و اذیت هدفمند مادر پیروز دوانی به نقل از برادرش

..... مادرم از قبل سکته خفیفی کرده بود ولی وقتی پیروز را بردند مدام به خانه زنگ می زدند و از این کارهای بسیار وحشتناک روان پریشانه می کردند! می گفتند: "پسرت را کشتیم بیا جنازه اش را تحویل بگیر!" و بعد می خندیدند! این تلفن ها تمامی نداشت، مادرم می رفت ولی می گفتند: "برای چه آمده ای؟ می خواهی بدن لخت مردان را ببینی؟!" خیلی وحشتناک بود، مادرم را رسما داغون کردند! به خانه زنگ می زدند و می گفتند: "باید جشن عروسی برای پسرت در قبرستان بگیری!" و ..... به مادرم می گفتم: "مادر، اینها می‌خواهند شما را دیوانه کنند، نکن، جواب نده، نرو!" اما می گفت: "نمی توانم نروم، پسرم است، بچه ام است و باید پیگیری کنم!" می گفتم: "می دانم تو مادری اما اگر زنده باشد روزی برمی گردد! وقتی کسی را می ربایند یا این قدر شکنجه می دهند که پشت تلویزیون بیاورند یا او را می کشند یا اگر زنده باشد او را در تلویزیون خواهی دید و اگر هم نه که او را کشته اند!" اما مادرم طاقت نمی آورد باز می رفت و پیگیری می کرد، او سکته کرد و فوت شد! واقعا وحشتناک است، شما نمی دانید چقدر وحشتناک است، وقتی کسی را بازداشت می کنند به هر حال هر چند سال هم طول بکشد آدم می داند که با چه کسی طرف است اما وقتی می ربایند یقه چه کسی را می توانی بگیری؟ هر جا بروی می فرستند جای دیگر! دادگاه انقلاب می گوید برو دادستانی، آنجا می گویند برو زندان، زندان می گوید برو بیمارستان و همین طور دوره تسلسل وحشتناکی ایجاد می کنند که به شدت ضربه می زند و با روان خانواده و جامعه بازی می کنند! در اصل با هیچکسی طرف نیستی! توی خیابان می ربایند، بعد می کشند و می اندازند جلوی ماشین و می گویند تصادف کرده و ..... هر بلائی بخواهند سر آدم می آورند و دستت هم جائی بند نیست و هیچکسی هم پاسخی نمی دهد! .....

 

 

منبع: 
http://shahrvand-yar.com/media/6983
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب سیروس، پاسخی برای سوالات شما ندارم، پیروز دوانی ظاهرا نه دستگیر شده بود ونه جز لیست اعدامی ها بود، پس او کجاست؟محل دفن او کجاست؟اینجانب تنها، یک سناریو _ روایت را برای باز شدن راز و رمز کشته شدن پیروز دوانی را طرح کرده ام.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای توکلی آن نقل قولی که از یک زندانی سیاسی کرده اید سوالاتی را پیش می آورد. آن زندانی سیاسی گفته است: «پیروز بدستور مستقیم محسنی اژه ای به قتل رسید و سپس در یکی از خانه های محسن اژه ای دفن شد»
سوال این است که خود او در این میانه چه نقشی داشته است که خبر دارد که پیروز دوانی به دستور محسنی اژه ای کشته کشته و در یکی از خانه های او دفن شده است. او از کجا این را می داند؟ اگر چنین اتفاقی افتاده باشد، فقط کسانی می توانند این را بدانند که در قتل و دفن او شرکت داشته باشند.
همینطور این زندانی سیاسی می گوید که پیروز «همراه با تیم اطلاعاتی در ان شب کذایی وارد خانه فروها شد».
سوال این است که آیا او هم در آنجا بود که دیده است پیروز وارد خانه شد؟
در ادامه هم گفته است که «بعبارت دیگر پیروز دوانی می تواسنت ماجرا قتل فروهر ها را برملا سازد و بهمین خاطر است که محسنی اژه ای به سعید امامی گفت ، ...«تمامش
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
یادداشت بالا، بررسی عملکرد حزب توده در ارتباط با انقلاب 57 ، کودتای نوژه و جمهوری اسلامی نبود ، کاری که سابق بر این انجام داده ام. هدف از نوشته کوتاه ، دقیقا بررسی نقاط تاریک عملکرد دستگاههای اطلاعاتی جمهوری اسلامی می باشد. «ساواما » همان تا کتیک های« ساواک» را در بدام انداختن مخالفین دنبال می کرد. پس از سرکوبی های سال 1360 ، 61 و 62 اطلاعات رنگارنگ نظام «شبکه های ساختگی مبارزان» می ساخت و افرادی را تحت فشار، مجبور می ساخت که با انان هم کار کنند . یادم می اید درست در سالهای 64 و 65 روزنامه های رسمی کشور اخبار عملیات نظامی جعلی «سازمان بابک خرمدین » در تهران را با آب و تاب درج می کرد. تا بدین وسیله تولد سازمان سیاسی _ نظامی نوظهورمخالف رزیم را اعلام نماید.
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
موضوع قتل پیروز دوانی ربطی به عملکرد گذشته و حال حزب توده ندارد،هدف روشن شدن چگونگی قتل او بدستور محسن اژه ای
است، لطفا جای قاتل و مقتول را عوض نکنید، با امیر فرشاد ابراهیمی که با همین دار و دسته کار می کرد، روایت پیروز را تعریف کردم .او این داستان را نادرست می دانست. در کامنت بعدی بیشتر توضیح خواهم داد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
با سپاس از اقای کیانوش توکلی برای این نقل قول که اقای دوانی با خانواده فروهر ها ارتباط داشه است.
ما میدانیم که حزب توده از طریق اعضا خود به جاسوسی از مخالفان نظام اقدام میکند . از جمله میتوان به نقش حزب توده در خیانت به کودتای نوژه اشاره کرد که از طریق خانوادگی به نظام لو داده شد. اکنون در ذهن ادمی این پرسش پیش میاید که ارتباط پیروز دوانی با شادروان فروهر بر اساس دستورات حزبی بوده و یا بازهم ارتباط خانواده گی در میان است . ما میدانم که شاد روان فروهر و همسرش ملی گرا و ایران پرست بودند و حزب توده جریانی کومونیستی و نوکر دولت شوروی . ایا شاد روان دوانی به دستور حزب توده از فروهر جاسوسی میکرده است ؟ به عبارت دیگر با جاسوسی حزب ار فروهرها حزب توده در قتل فروهرها شریک قاتلان این خانواده میهن دوست هستند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
یاد این جوان برومند و تمام جوان های که بازیچه حزب توده شده و جانشان را از دست دادند جاوید باد. کاربر گرامی اقای پرویز بدرستی اشاره میکنند خیلی ها قربانی این حزب شده اند. موقعی که در توپخانه مراغه مشغول خدمت بودم وقعایعی که از پرسنل ارتش در رابطه با حزب توده که چطوری بهترین افسران ودرجه داران , فریب شعارهای تو خالی این حزب بوده و جانشان را از دست دادند برایم باور نکردنی بود . آقای کیانوری نه تنها بایستی از ملت ایران یک معذرت خواهی بزرگ میکرد بلکه بایستی در مقابل ملت ایران داداگاهی میشد بدین سبب که این خود حزب توده بود که زنده یاد «خسرو روزبه » را کشتند و این قتل را به گردن رژیم منفور پهلویان انداختند. ولی چون ایشان یکی از نواده های شیخ فضل الّلۀ نوری بودند در بلبشوریهای بعد از انقلاب , توسط رهبر مستعضفین جهان , امام سیزدهم , مورد بخشش ملوکانه گرفتند. و اما آقای تبریزی , کسی
تصویر تبریزی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
دوست گرامی، کیانوش توکلی، بهتر است شما هر چه را که درباره زنده یاد پیروز دوانی می دانید با همه ریزه کاری ها و به فراخی و با نام بردن از منبع یا منبع های گوناگون در برنامه ورد بنویسید و پس از پاکنویس کردن و ویرایش در تارنمای ایران گلوبال بگنجانید تا همگان از دانسته های شما در این باره سود ببرند، با سپاس، تبریزی
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
با تشکر از اقای تبریزی گرامی که داستان پر رنج زنده یاد پیروز دوانی را به خواننندگان ایران گلوبال معرفی کرده ای . سالها پیش در باره پیروز دوانی روایتی از یک زندانی سیاسی شنیده بودم که اکنون بدون اینکه مهر تائید بر ان روایت بزنم برای روشن شدن ماجرای قتل پیروز در اینجا می اورم:«.. پیروز دوانی خواهر زاده عباس شهریاری مرد هزار چهره دهه چهل خورشیدی بود ..پیروز بدستور مستقیم محسنی اژه ای به قتل رسید و سپس در یکی از خانه های محسن اژه ای دفن شد، به همین خاطر هر گز خانواده پیروز از محل دفن او با اطلاع نشد. .. پیروز دوانی پس از دستگیر سوم زیر فشار شدید اطلاعات ایران قرار گرفته بود و به نوعی تحت شرایط سخت ظاهرا با ان همکاری می نمود . او در ان شرایط پلیسی که اطلاعات ایران به مرز اشباه اطلاعاتی رسیده بود در میان محافل سیاسی صحبت از مبارزه مسلحانه می کرد

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
یاداین جوان برومند و ناکام جاوید باد . اما فراموش نشود که قاتلان این مرد و هزاران زن و مرد با هر گونه ایمان و اعتقاد نخست قربانی همکاری جنایتکارانه حزب مردم فریب توده با ارجاع سیاه شدند. بدون خدمت کاری حز ب توده به ارتجاع سیاه اخوندی این گونه خونریزی میسر نبود. محرک حزب توده بود و عامل قتل نظام اسلامی . گناه حز ب توده کمتر از خود نظام اسلامی نیست. تنها نظام را مقصر ندانیم . اگر حزب توده به قدرت میرسید بدون شک و بدون اماو اگر یک طبقه اجتماعی را تیر باران میکردند.
تصویر تبریزی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
دوست گرامی، اژدر بهنام، از راهنمائی ارزنده شما بسیار سپاسگزارم.
تصویر اژدر بهنام

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
تبریزی گرامی،
آثار و فعالیتهای پیروز دوانی را lمی توان در دو آدرس زیر مشاهده کرد:
http://www.piroozdavani.com/aboutpirooz.htm

http://iran-archive.com/start/1254