اشپيگل آنلاين: اتهام‌‌های روسیه علیه ترکیه فاقد دلیل و مدرک است

«اشپیگل آنلاین» در پایان گزارش خود می‌نویسد: ادعاهای پوتین علیه ترکیه کارزار تبلیعاتی برای لاپوشانی این حقیقت است که دولت او تاکنون علیه داعش هیچ کاری انجام نداده است. جنگنده‌های روسیه به جای داعش، مواضع نیروهایی را بمباران می‌کنند که علیه داعش می‌جنگند. ارتش روسیه در سوریه از رژیمی پشتیبانی می‌کند که در «مقیاس صنعتی» از داعش نفت و گاز خریداری می‌کند.

وبسایت آلمانی‌زبان «اشپیگل آنلاین» در گزارشی می‌گوید پوتین و نهادهای دولت او در متهم ساختن ترکیه به خرید نفت از داعش دلیل و مدرکی در دست ندارند. فرمانده ارتش روسیه روز پنجشنبه برای اثبات اتهام‌های پوتین تصاویری را ارائه کرد که «اشپیگل آنلاین» می‌گوید هیچیک از آن‌ها ارتباطی با ادعاهای چهارگانه پوتین علیه ترکیه ندارند.

 پوتین روز پنجشنبه (۳ دسامبر ۲۰۱۵) ادعا کرد که ترکیه به این دلیل جت روسی را سرنگون کرد تا از حرکت محموله قاچاق نفت داعش به ترکیه حفاظت کند.

 «اشپیگل آنلاین» در گزارش روز پنجشنبه،‌ سوم دسامبر خود نوشت:‌ مناقشه میان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، یک هفته پس از ساقط شدن سوخوی۲۴ روسیه نه تنها هنوز برطرف نشده،‌ بلکه فرماندهان نظامی روسیه با ارائه تصاویر ماهواره‌ای بر ادعاهای پوتین علیه ترکیه پافشاری می‌کنند.

 پوتین علیه ترکیه این اتهام‌‌ها را مطرح می‌کند:

 * گروه داعش در «مقیاس صنعتی» نفت به ترکیه صادر می‌کند.

* شخص اردوغان در تجارت نفت با داعش ذینفع است.

* ترکیه به این دلیل جت روسی را سرنگون کرد تا از حرکت محموله‌های قاچاق نفت داعش به ترکیه حفاظت کند.

* محموله‌های نفتی داعش از شهر سوری «اعزاز» در شمال حلب و نزدیکی مرز ترکیه وارد ترکیه شده و از آنجا به بندر «اسکندرون» و «دورت‌یول» می‌رسد.

 فرمانده ارتش روسیه روز پنجشنبه برای اثبات این ادعاها تصاویری را برای رسانه‌ها در مسکو ارائه کرد که هیچیک از آن‌ها ارتباطی با ادعاهای  چهارگانه پوتین نداشتند.

 به نوشته «اشپیگل آنلاین» مقام‌های نظامی روسیه روز پنجشنبه دو تصویر ماهواره‌ای نزدیک به‌هم نشان دادند که ۱۴ نوامبر ثبت شده‌اند. نخستین تصویر، ترافیکی از خودروهای سنگین به طول یازده کیلومتر را در جنوب شرق شهر «سیلوپی» نشان می‌دهد. «سیلوپی» در  استان شیرناک،‌ واقع در جنوب شرق ترکیه و نزدیک مرز عراق قرار دارد.

 تصویر دوم به شهر «زاخو» مربوط می‌شود که در همان نزدیکی شهر «سیلوپی» و در داخل کردستان عراق است.

 نگاهی به تصاویر ارائه شده از سوی فرماندهان نظامی روسیه نشان می‌دهد:

 * مکان‌هایی که در این تصاویر ماهواره‌ای نشان داده شدند در ۵۰۰ کیلومتری محلی قرار دارند که سوخوی۲۴ روسیه توسط جنگنده‌های ترکیه هدف قرار گرفت. بنابراین نمی‌توانند با این ادعای روسیه ارتباط داشته باشند که جنگنده روسیه برای حفاظت از حرکت محموله‌های نفت داعش به سوی ترکیه سرنگون شده است.

 * علاوه بر این مناطق اشاره شده در تصاویر ماهواره‌ای روس‌ها، از سوی داعش کنترل نمی‌شود. شهر سیلوپی در استان شیرناک ترکیه قرار دارد و شهر «زاخو» نیز در داخل عراق و در قلمرو اقلیم کردستان عراق و زیر کنترل پیشمرگان کرد عراقی است که دشمن داعش هستند.

 * دو تصویر دیگر ارائه شده توسط مقام‌های نظامی روسیه که زمان و مکان ثبت را بر روی خود دارند، در ۱۸ اکتبر ۲۰۱۵ شهر دیرالزور در شرق سوریه را نشان می‌دهند. این منطقه نیز از محل سقوط جت روسی بسیار دور است.

 نابر گفته مقام‌های نظامی روسیه در این تصاویر ۳۹۰ تانکر نفتکش دیده می‌شود. اگر این ادعا درست باشد این پرسش مطرح می‌شود که این نفتکش‌ها به چه گروهی تعلق دارند و مقصد آنها کجاست؟

 «اشپیگل‌آنلاین» نوشته است، این دو پرسش بسیار مهم هستند زیرا مدت‌هاست که همگان می‌دانند منابع نفتی دیرالزور واقع در شرق سوریه زیر کنترل داعش است. داعش نفت حاصل از منابع این منطقه را به تجار عراقی و سوری می‌فروشد و  این تجار که هیچیک ارتباطی با داعش ندارند، نفت خریداری‌شده را در گستره‌ی وسیعی، قبل از همه در داخل سوریه و عراق توزیع می‌کنند.

 بر این اساس می‌توان گفت که نفتکش‌های ثبت‌شده‌ در تصاویر ماهواره‌ای روس‌ها، به همین تجار نفت تعلق دارند. حتی اگر  این حقیقت داشته باشد که تانکرهای نفتکش در همین منطقه کویری نفت بارگیری کنند باز هم به معنای آن نیست که این محموله‌ها راهی ترکیه می‌شوند.

 کوتاه سخن آنکه تصاویر ماهواره‌ای روس‌ها دربرگیرنده خیلی چیزها هستند اما ابدا سند و مدرکی در اثبات ادعاهای آنها در مورد ترکیه به شمار نمی‌روند.

  «اشپیگل‌آنلاین» در ادامه گزارش خود آورده است، اتهام‌های پوتین علیه ترکیه بر دو پیشداوری خیلی مشهور و محبوب در باره منطقه خاورمیانه استوار هستند: اول آنکه در خارومیانه همه‌چیز با نفت ارتباط دارد. دوم این که از این رجب طیب اردوغان هر چی بگی برمی‌آید. اما این داوری‌ها تا چه میزان از حقیقت برخوردار است؟ یک مرور کلی‌:

 دولت ترکیه چه موضعی در برابر داعش دارد؟

دولت ترکیه در بهترین حالت رفتاری دوسویه با داعش دارد. دولت ترکیه با هواداران داعش در این کشور برخورد نمی‌کند و تا حدود زیادی آنها را آزاد گذاشته است. اما اینکه آنکارا از داعش پشتیبانی می‌کند، پرسش‌برانگیز است. شواهدی برای اثبات این ادعا وجود ندارد. یک چیز اما مسلم است: جنگ علیه داعش، اولویت اردوغان نیست.

 دولت روسیه در برابر داعش چه موضعی دارد؟

اولویت مسکو در سوریه حفظ قدرت بشار اسد است. فعالیت نظامی روسیه در سوریه علیه مخالفان غیر داعش بشار اسد است زیرا خطر این شورشیان علیه رژیم اسد بسیار بیشتر از داعش است.  گروه‌های شورشی غیرداعش که عموما در شمال و غرب سوریه هستند، خود نیز با داعش در حال جنگ هستند.

 آیا در سوریه مسئله فقط بر سر نفت است؟

نه. بر خلاف عراق، منابع نفت و گاز سوریه اندک است. درآمدهای نفتی نیز تنها بخش کوچکی از درآمدهای گروه داعش را تشکیل می‌دهد.

 نفت داعش را چه کسانی می‌خرند؟

تقریبا همه طرف‌های عراقی و سوری درگیر در جنگ از طریق دلال‌ها از نفت داعش خریداری می‌کنند. عقیده و ایدئولوژی در این مورد جایگاه ثانوی دارد. مسئله بر سر تجارت و تامین سوخت است. قاچاقچیان ترک نیز  در نواحی مرزی در این کار ذینفع هستند. دولت ترکیه تلاش می‌کند که آنها را ردیابی کرده و مانع از کارشان شود.

 تنها یک طرف درگیر در جنگ داخلی سوریه است که در «مقیاس صنعتی» از داعش نفت می‌خرد: رژیم بشار اسد. سهم اصلی نفت و گاز داعش توسط رژیم اسد خریداری می‌شود. تاسیسات تولید برق مناطق تحت کنترل بشار اسد به این نفت و گاز وابسته است.

 چرا آمریکا تجارت نفت از سوی داعش را متوقف نمی‌کند؟

بزرگترین مشکل آن است که در خرید و فروش نفت و گاز داعش، بیش از همه غیرنظامیان مشارکت دارند: کارگران،‌ مهندسان، ‌راننده‌های نفتکش‌ها، دلالان و تجار، که نفت تنها امکان تامین زندگی خانواده‌های آنها در این دو کشور جنگ‌زده است. در میان این همه افراد درگیر در این تجارت، وابستگان داعش تنها در  گره‌گاهها آنهم کاملا پنهان و مخفی حضور دارند.

 هدف پوتین از طرح ادعا علیه ترکیه چیست؟

«اشپیگل آنلاین» در پایان گزارش خود می‌نویسد: ادعاهای پوتین علیه ترکیه کارزار تبلیعاتی برای لاپوشانی این حقیقت است که دولت او تاکنون علیه داعش هیچ کاری انجام نداده است. جنگنده‌های روسیه به جای داعش، مواضع نیروهایی را بمباران می‌کنند که علیه داعش می‌جنگند. ارتش روسیه در سوریه از رژیمی پشتیبانی می‌کند که در «مقیاس صنعتی» از داعش نفت و گاز خریداری می‌کند.

منبع: 
سايت ايران امروز
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
با سپاس از این توضیحات . در طول تاریخ دهها کمنت من زیر نوشته آ.الیار و بعضی از خانم ها در این سایت حذف شدند در حالیکه قبلا چند دقیقه یا ساعتی منتشر شده بودند . من فکر میکردم دست نامرئی کینز انگلیسی یا صاحب زمان خودمان یا فرد سومی که امکان دستبرد به سایت را دارد مقصر است . حالا می فهمم ممکن است خود پیشنماز ....
تصویر اژدر بهنام

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
مسؤل محترم کامنتها،
توضیحی درباره کامنتهای حذف شده:
1- تنها کسانی در سایت که امکان انتشار، عدم انتشار و یا حذف کامنتها را در سایت دارند، شما و آقای توکلی هستید (و البته من).
من به هیچ وجه به کامنتها دست نمی‌زنم زیرا: اول اینکه هیچ مسؤلیتی در این مورد ندارم و دوم اینکه کار کامنتها، کاری است پر دردسر و جنجالی و من هم دردسر و جنجال را دوست ندارم.
2- هر کامنتی که منتشر شود و یا منتشر نشود، در آرشیو باقی می‌ماند و شما و آقای توکلی به آن دسترسی دارید و می‌توانید کنترل کنید.
3- اگر کامنتی بکلی از سایت حذف شود، بلافاصله توسط سیستم سایت، ایمیلی به من و ایمیلی به آقای توکلی فرستاده می‌شود و متن کامنت حذف شده و نویسنده آن و مقاله مربوطه در این ایمیل موجود است.
به این ترتیب در صورتی که هر یک از ما سه نفر، کامنتی را حذف کنیم، من و آقای توکلی بلافاصله در جریان امر قرار می‌گیریم.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
خالد خواجه، رئیس ائتلاف ملی سوریه در گفتگو ی مطبوعاتی ادعاهای روسیه مبنی بر خرید نفت داعش توسط ترکیه را ارزیابی کرد و گفت: این ادعاها “بسیار مسخره” و “خنده‌دار” است.
خواجه با بیان اینکه خطوط انتقال نفت در سوریه مشخص است گفت: “کاروان حامل سوخت و مشتقات نفتی برای منتقل شدن از سوریه به ترکیه باید از مناطق تحت کنتل پ،ی،د و رژیم اسد عبور کنند؛ اگر تجارت نفت در میان باشد، بین داعش و رژیم اسد است”.
وی در رابطه با پشتیبانی جنگنده‌های روسیه از داعش و شبه نظامیان پ،ی،د در حمله به مناطق گروه‌های مخالفین معتدل سوری اظهار کرد: “همکاری‌های آشکار میان رژیم بشار اسد و گروه تروریستی داعش دیده می‌شود. هدف روسیه تضعیف ارتش آزاد سوریه و محاصره استان حلب است، زیرا این استان که یکی از قلعه‌های مهم ارتش آزاد به شمار می‌‌رود
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
توضیح : در پی شکایت دوستی که نامش در کامنت بابک امده بود، حذف شد . کسانی با نام مستعار علیه اشخاص حقیقی اتهاماتی را وارد می کنند، در پی شکایت انان حذف می شود. اما کامنتی از جمال حذف نشده است . ایشان دو باره کامنت خود را ارسال نماید
تصویر ماندگار، خبرنگار آزاد

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
گاهی برخی از کامنت ها عدم انتشار می خورند یا پس از انتشار ناپدید می شوند که برای من هم جای شگفتی است. برای نمونه دو کامنت جناب اتابک که من منتشر کردم، بعداً ناپدید شدند! همچنین یک کامنت آقای جمال، بگونه ای که خود ایشان نوشته اند، حذف شده است. به دید من و طوری که از قواعد تارنما در می یابم، اصل حاکم بر انتشار کامنت ها اصل آزادی است و تنها توهین یا تهدید آشکار می تواند موجب عدم انتشار تمام یا بخشی از کامنت باشد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقا جمال! شما کوتاه بیایید. حالا اشپیگل یک خبطی کرده، اظهار نظری دربارۀ موضوعی کرده که باب میل شما نیست. به زمین و زمان لازم نیست بد و بیراه بگویید. شما به بزرگی خودتان از خطای اشپیگل بگذرید و این جسارت را بر او ببخشید!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
حسن آقا!
شیر و سرکه را به هم قاطی نکن! بحث سر موضوع دیگری است. ....

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای توکلی عزیز،
جدا از داعش و النصره و دیگر گروه‌های جهادی که بعدها پیدا شدند، نیرویی به نام «ائتلاف ملی» هم در سوریه از همان آغاز تشکیل شد و چندین سال است که برضد رژیم بشار اسد می‌جنگد. این ائتلاف از 63 گروه تشکیل شده است. بیشتر این گروه ها لائیک اند. غالب کشورهای جهان این ائتلاف را رسماً یا تلویحاً به رسمیت می‌شناسند. روسیه اساساً نیروهای ائتلاف ملی را بمباران می کند. چنان که نیروهای نظامی ایران نیز برای نابود کردن آن‌ها در سوریه حضور دارند. زیرا دشمن واقعی اسد همین ائتلاف ملی است. اگر این آقای اسد به قول شما لائیک از همان آغاز به خواسته های جنبش اعتراضی که بر ضد او به پاخاست، پاسخ درستی می داد، کار به اینجا نمی کشید. 250 تا 300 هزار سوری کشته نمی شدند. اسد از سلاح های کشتار جمعی استفاده نمی کرد. نیمی از جمعیت سوریه فرار نمی کرد. من نمی‌دانم چگونه می‌توان

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقا جمال تا آنجائی که من میدانم شما کرد هستید و از حقوق کردها نیز دفاع میکنید .خوب دو روز پیش مسئول نفت قسمت خود مختار عراق در یک مصاحبه مطبوعاتی از روسیه شکایت کرد که عکس تانکر های بخش کردستان عراق را با عنوان صدور نفت داعش به ترکیه پخش کرده در حالی که ما کردها با داعش در حال جنگ هستیم و از طرف دیگر این نفت داعش از سوریه به ترکیه باید از مناطق تحت کنترل پ ی د « کردها » باید عبور کند یعنی کردهانی در این عمل شریک میشوند . من این ادعای روسها را بدون مدرک و همانند تبلیغات دوران سرد شوروی سابق میدانم
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
موضوع فروش نفت داعش بنظرم زیاد مهم نیست چرا که میزان نفت تولیدی سوریه بسیار اندک است. بنابر این استدالال پوتین درست نیست که بخاطرآن ؛ دولت ترکیه ، بزرکترین شریک اقتصادی خود یعنی روسیه را با زدن هواپیمایش برنجاند . از سوی دیگر برکسی پوشیده نیست بین فاشیسم اسلامی داعش و اسلام نئو لیبرال اردوغان دنیایی فاصله است. موضوع این است که احتمالا زدن هواپیما روسی بدستور رهبری ناتو انجام گرفته باشد. دلیل اش هم کاملا روشن است که کلیه کشورهای غربی ، ترکیه و عربستان و قطر که در جریان بهار عربی و جنبش دمکراتیک ضد اسد، ندانسته ، به تقویت بی سابقه اسلام بنیاد گرا کمک کردند
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
کامنتی به این دلیل حذف شد که شخصی با نام مستعار اتابک به شخص حقیقی اتهام وارد کرده است .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
این اقای علیرضا اردبیلی که اینهمه برای کشور ترکیه سینه چاک میدهد چرا برای اردبیل ایران یک قدم برنمیدارد؟ اینهمه تلاش میکند که رزیم ترکیه را از رسوایی کمک به ادمکشان داعش مبرا جلوه دهد. این چیزیست که همه جهان و حتی خود روزنامه های ترکیه هم میدانند و نوشته اند و هزارجور سند پیدا شده که دولت ترکیه داعشیها را اموزش نظامی میدهد و به آنها اسلحه و پول میدهد. حالا این اقا با ترجمه غلط از یک نوشته موهوم ادعا میکند که همه خبرگزاریها دروغ میگویند و فقط او راست میگوید!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
بنده دفاع اقوام را از حقوقشان درك مى كنم و حتى اگر بخواهند جدا هم بشوند مخالفتى ندارم! اما يك چيز را در نمى كنم، اينها هيچ وقت از حقوق خود دفاع نمى كنند و عمدتاً مثلاً از حقوق منافع دولت تركيه دفاع مى كنند! مسلماً در دولتى ملى و دمكرات آينده ايران بين عمله و جاسوس دولتهاى خارجى و فعالين حقوق قومى فرق گذاشته خواهد شد! تا بحال اگر موارد فعاليت اينها را رصد كرده باشيد فقط دفاع از منافع تركيه است و توجيه عملكرد تركيه!
بهتر است شما اسمشان را از فعال حقوق قومى به فعال و عامل دولت تركيه تغيير بدهند!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
به گزارش نیویورک تایمز : داعش به دولت سوریه نفت می فروشد !
بنا به گزارش نیویورک تایمز که در روزنامه معتبر آلمانی تاس هم منتشر شده، گروه داعش نفت استخراجی از مناطق تحت کنترل خود را به خود دولت سوریه می فروشد. طبیعتأ این دلیلی بر اتحاد این دو نمیتواند باشد، بنظر می رسد که انگیزه اصلی رهبری دمشق و سران داعش بیشتر بر اساس مسایل مصلحتی است.
اکثر مناطق نفت خیز سوریه در شرق کشور قرار دارند و نفت حاصله از طریق لوله های نفتی به مراکز بزرگ شهری در غرب کشور منتقل میشوند. عواقب هر نوع اخلالی در این امر گریبانگیر میلیونها نفر خواهد بود.
مناطق وسیعی از استانهای راکا و هاساکا تحت کنترل نیروهای داعش و جبهه النصره، گروه نزدیک به القاعده، قرار گرفته، نفت استخراجی از این مناطق از سوی باندهای مسلح و یا از سوی عشایر منطقه در ظرفهای پلاستیکی به ترکیه و عراق قاچاق می شوند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
وقتی پان اتراک خودشان خودشان را برملا میکنند هیچ کس در این جهان وجود ندارد کە رابطەی داعش و همکاری تورکیە با داعش از نظرش دور ماندە باشد پان اتراک ایرانی کاسەی داغتر از آش پان تورک تورکیە و اوردغان شدەاند برای همکاری تورکیە و داعش لازم نیست انسان استرا تژیست و نخبە با خروار خروار مدرک سند در اختیارش باشد کە رابطەی تورکیە با داعش و احرار شام و جبهە النصرە از دیدش پنهان بماند حتی پان اتراکی کە در این صفحە سعی میکنند وکیل مدافع اوردغان و جمهوری اسلامی تورکیە نیز باشند از ما بهتر میدانند کە تورکیە بە داعش ، احرار شام و جبهە النصرە و فدائیان سلطان محمد فاتح ( ترکمنها )کە این اخری بخشی از جبهە النصرە یا القاعدە میباشد کمک و یاری لجستیک و نظامی میرساند

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اگر از احسان علی اف بادکوبه ای اینطور جانانه دفاع میکردید تا حالا قره باغ آزاد شده بود . تنها پرنسیپ شونیسم ، حقیقت نیست بلکه پارتی بازی ایلیاتی است .زمان به ضررتان عمل خواهد کرد .