جهان

با گذشت چند روز از حمله طالبان به شهر هرات در غرب افغانستان، مسئولان محلی می‌گویند که جنگجویان طالبان را به کمک حملات هوایی عقب رانده و "عملیات پاکسازی" حومه‌های شهر را آغاز می‌کنند.
سه خواسته اقتصادی روس‌ها از ایران/ دولت جدید مراقب فرابحران‌ها باشد/ ارزش کارت ایران برای چین کوچک‌تر شده است/ دولت صنعت نفت را به شرکت سهامی عام تبدیل کند
نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، روز یکشنبه مستقیما ایران را متهم کرد که مسئول حمله پهپادی روز پنجشنبه به یک تانکر نفت‌کشِ در نزدیکی ساحل عمان است که در جریان آن دو نفر کشته شدند. آقای بنت تلویحا ایران را تهدید به تلافی کرد و حمله به آن کشتی را «بزدلانه» خواند.

روزنامه بریتانیایی گاردین در گزارشی به نقل از چند منبع آگاه، اسماعیل قاآنی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران قدس و جانشین قاسم سلیمانی را فاقد نفوذ و توانایی لازم برای متوقف کردن حملات شبه‌نظامیان عراقی به اهداف آمریکایی در آن کشور می‌داند. براساس این گزارش، ضعف قاآنی منجر به تقویت شبه‌نظامیان در عراق می‌شود.

فرمانده ارشد آمریکا در منطقه می‌گوید با وجود خروج نیروهای این کشور از افغانستان، حملات هوایی ارتش ایالات متحده در حمایت از نیروهای افغان علیه پیشروی طالبان ادامه خواهد یافت.
ترکیه عملیات دیوارکشی مناطق مرزی خود با ایران را آغاز کرده است، برخی تحلیل‌گران ایرانی این اقدام ترکیه را با دیده منفی می‌نگرند. در خصوص اهداف و انگیزه‌های ترکیه از این اقدام، «بازتاب» گفتگویی با «ولی گل‌محمدی»، استادیار دانشگاه تربیت مدرس و کارشناس مسائل ترکیه داشته است.
برگردان: 
محسن هویدایی
مقدمه: خوزستان دهه‌هاست با مشکلات مختلف از جمله مشکلات زیست‌محیطی دست و پنجه نرم می‌کند. شرایط امروز این استان که موجب اعتراضات گسترده مردمی شده، ناشی از سیاست‌هایی‌ست که در طول دهه‌ها در این استان اعمال شده است؛ سیاست‌هایی که عمدتا عنوان «توسعه» را بر خود دارند، اما اثرات ویرانگری بر زیست‌بوم خوزستان (و دیگر نقاط کشور) بر جای گذاشته‌اند.
به طور طبیعی دولت غرب‌گرای افغانستان با ریاست‌جمهوری اشرف غنی هم از ماموریت ترکیه برای تامین امنیت فرودگاه کابل پشتیبانی می‌کند و به این وعده با دید مثبت می‌نگرند. در نقطه مقابل طالبان در واکنش به این تصمیم، در موضع‌گیری‌های متعدد، تهدید کرده با سربازان ترکیه نیز مثل «نیروهای اشغال‌گر» برخورد خواهد شد و تمامی نیروهای مسلح خارجی، پیمانکاران، مشاوران، مستشاران نظامی باید از افغانستان خارج شوند، گرچه هم‌زمان تاحدودی جانب احتیاط را هم گرفته است
ساعاتی پیشتر خبرگزاری ایرنا گزارش داده بود که حسین خانزادی، فرمانده نیروی دریایی ارتش، در مراسم رژه دریایی روسیه در سنت‌پترزبورگ حضور دارد و «چنانچه برنامه‌های پیش‌بینی شده روسیه با برنامه‌های ناوگروه اعزامی جمهوری اسلامی ایران تطبیق داشته باشد»، ناوشکن سهند نیز در این رژه شرکت خواهد کرد و ناوبندر مکران آن را همراهی می‌کند.