جهان

بی شك بیشتر ما، با دیدن تصویر سنگدلی چنین مادری؛ برای چند لحظه احساس می کنیم که به دوران غریبی از حیات بشر نزدیک شده ایم، که عواطف و احساسات انسانی کاملا از بین رفته و به حالتی از جمادی تبدیل شده است. اما خارج از ظواهر تراژدی مرگ این دو کودک، نکاتی وجود دارد که بنده را واداشت تا در مورد آن با دقت بی اندیشم و زوایای آنرا بررسی کنم.
ایالت آلاسکا به مرکزیت جونو (Juneau) در منتهی الیه شمال غربی آمریکا بزرگترین ایالت این کشور با داشتن منابع عظیم نفتی، طلا، معادن و طبیعتی بسیار زیبا با یخچال های طبیعی این منطقه را به یکی از ثروتمندترین و جذاب ترین ایالت های آمریکا تبدیل کرده است. با شنیدن نام آلاسکا انسان به یاد مهاجران و ماجراجویانی میافتد که راهی این نقطه از آمریکا شدند، تا در برف و یخبندان بدنبال طلا بگردند، که بعضا صاحب ثروت و بعضا جان خود را از دست دادند.
تهیه و تنظیم: 
مهرداد رضاوند
در قرن یازدهم میلادی اقوامی ترک از شرق اسیای مرکزی به منطقه قفقاز کوچ کردند و بسیاری از اقوام بومی منطقه از جمله ارمنیان و گرجی ها را از جلگه های حاصلخیز انجا بیرون راندند و ارمنی ها مجبور به تر ک مناطق جلگه ای و استقرار در ارتفاعات بخشهای جنوبی و کوهستانی قفقاز شدند . هرچند پاره ای از روستاهای ارمنی نشین در منطقه تحت کنترل ترکها باقی ماندند ولی اکثر انها به مناطق کوهستانی مهاجرت کردند که در میان انها روستاهای مسلمان نشین نیز ساکن بودند .
برگردان: 
اومود دوٌزگوٌن
"آرتساخ" برای شما چه معنایی دارد؟ ممکن است نام یک میخانه هیپی ها در پورتلند باشد یا یکی از کشورهای خیالی- ساختگی اروپایی شرقی باشد! گاهی اوقات حقیقت و دروغ از مسیرهای متقاطع عبور می کند ، و چیزی بیشتر از این در مورد جمهوری آرتساخ قابل تصور نیست.
ایالت نیومکزیکو به مرکزیت شهر سانتافه (Santa Fe) با غذاهای تند مشهور خود و میزبانی از بزرگترین جشنواره بالن هوای گرم جهان در جنوب غربی آمریکا هم مرز ایالت تگزاس و کشور مکزیک می باشد. نیمی از این ایالت بخشی از خاک کشور مکزیک بود که پس از جنگ مکزیک و آمریکا (Mexican-American War)، طبق معاهده گوادالوپه ایدالگو (Treaty of Guadalupe Hidalgo) در سال ۱۸۴۸ ضمیمه خاک ایالات متحده و بعنوان قلمرو نیومکزیکو اداره می شد تا سرانجام در تاریخ ۶ ژانویه ۱۹۱۱ بعنوان چهل و هفتمین ایالت به ایالات متحده آمریکا پیوست
مردم ایران بهتر است در مبارزە خود برای آیندەای روشن، عمدتا بە نیروی خود تکیە کنند تا بە دیگران. و آن دستە از مردم و نیروهائی کە فشار آمریکا را در این مسیر حیاتی می بینند و بە آن اهمیتی بیشتر از حد معمول می دهند از این اندیشە خود دست بردارند. مردم ایران تنها آن موقع می توانند از همراهی دیگران بگویند و بدان دلخوش باشند کە این همراهی همانند انقلاب بهمن ٥٧ در نتیجە توان و عمل خودشان باشد و نە صورت برعکس آن.
برگردان: 
حمید دباغی
درگیری‌های ارمنستان و آذربایجان که در ۲۷ سپتامبر آغاز شد، اکنون وارد هفته چهارم شده است. اگرچه دو طرف متخاصم دو بار به توافقی رسیدند که آتش‌بس بشردوستانه را اعلام می‌کرد، اما نتوانستند آتش‌بس را حفظ کنند. طرف ارمنی با اصرار آتش‌بس‌ها را نقض کرد و به حملات خود به هر دوی ارتش آذربایجان و غیر نظامیان آذربایجانی ادامه داد.

تنها ساعاتی پس از توافق باکو و ایروان بر سر دومین آتش‌بس بشردوستانه در ۱۰ اکتبر که به مبادله زندانیان و یافتن اجساد جان باخته‌ها امکان می‌داد،
علت شکست ارمنستان: آماده بودن ارتش آذربایجان و اطمینان ارمنستان به حمایت دائمی روسیه. در ضمن سهولت مهاجرت اهالی ارمنستان به روسیه. این سهولت موجب بی خیالی ارامنه در مورد سرنوشت کشور خودشان شده است. به قول معروف، نخبگان اداره کننده ارمنستان نشان دادن که شایسته کلاه خود نیستند. (نالایقند) آنها حتی لیاقت طرح سوآلات اساسی و حیاتی پیش روی ارمنستان را ندارند. کافی است به آذربایجان نگاه کنید. ببینید چه کسانی در آنجا در حاکمیت هستند. فرزندان کدام والدین در حاکمیت هستند؟
پروفسور هلموت نورپات، از دانشکده علوم سیاسی دانشگاه «استونی بروک» ایالت نیویورک طراح مدل ریاضی می‌گوید: « شانس انتخاب ترامپ را ۹۱ درصد پیش‌بینی کرده و ترامپ ۳۶۲ رای مجمع گزینندگان [آرای الکترال] و جو بایدن ۱۷۶ رای را به دست خواهند آورد»که البته میتوان کفت آرزو بر نو جوانان عیب نیست !!
مدل پروفسور نورپات که برای اولین بار در سال ۱۹۹۶ منتشر شد، نتیجه ۲۵ انتخابات از ۲۷ انتخابات ریاست جمهوری از سال ۱۹۱۲ تاکنون را به درستی پیش‌بینی کرده است