جهان

اما در داووس امسال، همه تبلیغات و سخنرانی‌ها آن‌گونه که اوکراینی‌ها علاقه‌ داشتند پیش نرفت. علت این مساله هم حضور هنری کسینجر، وزیر خارجه اسبق آمریکا در این نشست بود.آقای کسینجر که در سن ۹۸ سالگی همچنان به عنوان یک چهره اثرگذار بین‌المللی در رویدادهای مهم حاضر می‌شود، سال‌هاست که در ارتباط با بحران روسیه و اروپا بر سر اوکراین، تحلیل‌هایی ارائه می‌کند که باب طبع بسیاری از اوکراینی‌های ضدروسیه نیست.
پارلمان عراق طرح جرم‌انگاری عادی‌سازی و برقراری روابط این کشور با اسرائیل را تصویب کرد. این قانون که برای هر گونه رابطه با اسرائیل مجازات اعدام در نظر گرفته، در اقلیم خودمختار کردستان عراق نیز به اجرا گذاشته خواهد شد.
وزیرخارجه ایران می‌گوید قرار گرفتن سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی آمریکا "یک موضوع فرعی" در مذاکرات وین است و علت اصلی توقف گفت‌وگوها به "درخواست‌ها و مطالبات اقتصادی ما در مسیر تجارت جهانی" برمی‌گردد. حسین امیرعبداللهیان در مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس، در گفت‌وگو با فرید زکریا، روزنامه‌نگار آمریکایی گفته است که موضوع سپاه پاسداران انقلاب اسلامی "فرابرجامی" است و "از طرف لابی اسرائیلی بزرگ‌نمایی شده و اولویت برای ما منافع ملت ایران است".
منابع خبری در اسرائیل بعید نمی دانند که طرح هدف قرار دادن حسن صیاد خدایی از ماه ژوئیه ٢٠٢١ آغاز شده باشد. در آن زمان سرویس های اطلاعاتی و نظامی اسرائیل گفته بودند که سازمان موساد یک همکار نزدیک نیروی قدس به نام منصور رسولی را در ایران ربوده و بازجویی کرده‌اند و در این بازجویی نامبرده اطلاعاتی را درباره زنجیرۀ فرماندهی در واحد ٨٤٠ نیروی قدس در اختیار مأموران موساد گذارده است.
سرهنگ پاسدار صیاد خدایی، ۵۰ ساله، روز یکشنبه اول خرداد - ۲۲ مه - هنگام خروج از خانه‌‌اش در خیابان مجاهدین اسلام با "پنج" گلوله دو موتور سوار کشته شد. رسانه‌های ایران از او به عنوان "مدافع حرم" نام برده‌اند که اشاره‌ای به حضور در سوریه و کمک به نیروهای بشار اسد در جنگ داخلی این کشور است.
خانم کفتانچی‌اوغلو که رهبر حزب سکولار جمهوری‌خواه خلق در استانبول است روز شنبه در میان هواداران خود حاضر شد و در میان فریادهای آنها لبخند زد و برایشان آغوش گشود و این در حالی است که او از سوی دادگاه به علت اهانت به رجب طیب اردوغان با حکم حبس تعلیقی روبرو است.برخی از دلایلی که دادگاه بر مبنای آنها خانم کفتانچی‌اوغلو را محکوم کرده به توییت‌های ۱۰ سال پیش او باز می‌گردد. او بارها پرونده قضایی علیه خود را متاثر از انگیزه‌های سیاسی دانسته است.