انتخابِ «تحریم» یا «شرکت در انتخابات»؟

مرحوم دکتر داریوش همایون، یکی از اندک سیاست‌مدارانِ ملی بود که شهامت و زیرکی سیاسی را همزمان داشت. با بینشِ درست از علم سیاست و شهامت حمایت خود را از شرکت در انتخابات مجلس ششم و انتخابات ریاست جمهوری ۸۸ اعلام نمود، و همه دیدیم، سرانجامِ آنها "قیام ۱۸ تیر ۷۸ و جنبش سبز" بود که رژیم را تا یک گامیِ سقوط پیش بُرد.

باز هم ‫#‏انتخابات‬ و دو راهی شرکت یا تحریم، پیش روی ماست!
«برای گذر از جمهوری اسلامی و ‫#‏انقلاب‬ ‫#‏سیاسی‬ که آرمانِ ماست و برای اینکه انتخابات‌های آینده را "‫#‏تحریمِ‬" همگانی کنیم»، بایستی در انتخاباتِ پیش رو مشارکتِ گسترده داشت!؟
شاید با خواندن جمله بالا، شما در ذهن‌تان این نقش ببندد، که باند "هاشمی و رفرمیست‌ها" به چه بهایی، من را می تواند خریده باشد؟
اگر باورتان چنین بوده، از اساس غلط است!؟
چرا که شاید نخستین فردی که در اپوزیسیون، سخن از "پروژهٔ باند هاشمی برای بیمه کردن حکومت، چه برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ و چه برای همین انتخابات اسفند پیش رو" نمود، نگارنده جمله بالا و مستند "جا‌ اندازیِ گام به گام" یکی از این افشاگری‌ها بوده است.
اگر امروز از شرکت در انتخابات دفاع می کنم، به عنوان شخصی‌ست که در انتخاباتِ سال ۸۸ که همه سبز شده بودند، نه‌تنها سبز اصلاح طلب و موسوی‌چی نشد، بلکه "تقلبِ در انتخابات و جنبش سبز" و "حوادث پس از انتخابات" را نیز پیش‌بینی نمود. 
در انتخابات سال ۹۲ نیز پیش‌بینی و افشای پشت ‌پرده‌های حکومت و باند هاشمی را بارها برای شما بازگو و تلاش باند رفرمیست‌ها برای جااندازی‫#‏جمهوریت_سوم‬ را با شورایی کردن ولایت فقیه عنوان نمودم.
ما نه به دنبال اصلاحِ حکومت جمهوری اسلامی هستیم و نه به دنبالِ "اسلام رحمانی آقای سروش" یا "جمهوریت سوم" باندِ هاشمی-روحانی، بلکه به دنبال یک انقلابِ سیاسی هستیم که با "مرگ جمهوری اسلامی"، بتوانیم دموکراسی و آزادی را به میهن هدیه دهیم. چرا که جمهوری اسلامی اصلاح‌ناپذیر و مخالف حکومت سکولار- چیزی که مهم‌ترین رکنِ دموکراسی می باشد- است.
با چه استدلال‌هایی، جهتِ "مرگ جمهوری اسلامی" بایستی مردم داخلِ کشور در انتخابات شرکت گسترده داشته باشند؟ چگونه می توان خواهانِ "گذر از جمهوری اسلامی" بود و همزمان با بخشی از بدنه‌ٔ حکومت و لابی‌هایِ خودفروخته‌اش، هم‌زبان شد؟ چگونه و چرا بایستی به اصلاح طلبان و اعتدالیون که به نوعی سوپاپِ اطمینان حکومت بوده‌اند(که البته اینک "عوامل نفوذ، براندازی و جاسوس" خوانده می شوند) دوباره اعتماد نمود و به آنان میدان داد؟ آبا مگر نیاز است به آنان اعتماد کرد؟ برای "مرگ جمهوری اسلامی" بایستی همهٔ "انتخابات‌ها تحریم" شود، بایستی "تظاهرات سراسری همراه با اعتصابات سراسری" صورت بپذیرد. پس چرا این انتخابات را تحریم نباید کرد؟ چه استدلالی وجود دارد که با شرکت در این انتخابات، می شود انتخابات‌های آینده را "تحریم" نمود.
به زودی در مقاله‌ای به پرسش‌های عنوان شده، پاسخ خواهم داد. این نکته را به یاد داشته باشید که "شهامت و زیرکی سیاسی" را کمتر کسی دارد. "شهامت" را پاره‌ای از روی "ترس" نداشته و "زیرکی سیاسی" را به علت "عدمِ بینشِ درست از علمِ سیاست و برداشتِ نادرست از مسائل روز" ندارند. مرحوم دکتر داریوش همایون، یکی از اندک سیاست‌مدارانِ ملی بود که شهامت و زیرکی سیاسی را همزمان داشت. با بینشِ درست از علم سیاست و شهامت حمایت خود را از شرکت در انتخابات مجلس ششم و انتخابات ریاست جمهوری ۸۸ اعلام نمود، و همه دیدیم، سرانجامِ آنها "قیام ۱۸ تیر ۷۸ و جنبش سبز" بود که رژیم را تا یک گامیِ سقوط پیش بُرد.
آرمان چاروستایی _ ۸ آذر ۱۳۹۴

منبع: 
https://www.facebook.com/charostaei
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

تصویر آرمان چاروستایی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
http://iranglobal.info/node/51936
گر تو بهتر میزنی، بِستان بزن
همانگونه که انتظار میرفت، مطلبی که در باره لزوم مشارکت فعال مردم "درون کشور" در انتخابات نوشتم، مورد نقد و واکنش‌های متفاوت و متضادی قرار گرفت. نقد سازنده همیشه مفید و پذیرفتنی است و نقدی را می‌توان سازنده خواند که در کنار خود، شامل راه حلِ جای‌گزین بهتر یا هم‌سنگ مطلب موردِ نقد باشد، در غیر این‌صورت می‌توان آن را "نِـق"......
تصویر آرمان چاروستایی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
http://iranglobal.info/node/51928
اینک همه برای جنبش دانشجویی و شکستنِ خفقان در دانشگاه‌ها لایک و کَف می‌زنند! بایستی به این دوستانی که می‌گویند:....

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
شاه و سلطنت و مهرههایش چنان بدنام هستند که بهتر است آدم اسمشان را نبرد . اپوزیسیون داخل همچون خارج باید در جبهه ای مبارزه کند که پشتیبان آن نیروهای چپ و ملی و مجاهد و جمهوری خواه و لائیک و نمایندگان خلقها باشند . برای مردم ایران در جهان و تاریخ ننگ است اگر باز دنبال سلطنت بروند . جبر تاریخ با سالها تاخیر حکومت شاهنشاهی را به بایگانی زیرمینی کتابخانه ها فرستاد ، خودکشی و عمل انتحاری است اگر کسی بخواهد خلاف جریان آب شنا کند و دنبال شاه و ملکه و ولیعهد برود .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
....
شما اول بیا سیاست را تعریف کن. سپس بگو برای پیشبرد امر سیاست چه ابزارو امکاناتی لازم است، بعد بگو آیا آن ابزارها و امکانات را برای پیشبرد کار وجود دارد....
آرمان چاروستایی شما یکجای کارت اشکال اساسی دارد. شما یا شخصی هستی که میخواهی اسم ورسمی پیدا کنی، که دراین ....
این راهم بگم، اگرمن مقاله ات را خواندم بخاطراین بود که ازهنگامی که با ایمان فروتن همکاری میکردی میشناختمت ولی فکرمیکردم هدفت این باشد که بخواهی پناهندگی بگیری. اما خط مشی ات بنام مخالف رژیم، درجهت حفظ رژیم بود. اما الان مطمئن شدم که دچارمشکل اساسی هستی و آدم قابل اعتمادی نیستی.