رئیس سیا: داعش به سلاح‌های شیمیایی مجهز است

نزدیک به چهار دهه پیش، گزارشات اپوزیسیون حکومت اسلامی در باره ابعاد جنایات اسلامگرایان در ایران ناملموس بود. اکنون پس از گسترش ویروس اسلامگرائی و رشد "نهضت" بازگشت به صدر اسلام، ابعاد فاجعه بار این بازگشت، برای جوامع بشری آشکار شده است. با وجود شفافیت نتایج فاجعه بار سیاست هائی که اسلامگرایان را بقدرت رساند، هنوز قدرت های بزرگ از موضع منافع حقیرانه، در برخورد ریشه ای با اندیشه داعشی عاجز هستند. "سرویس خارجی سازمان سیا می‌گوید که داعش در عملیات خود از سلاح‌های شیمیایی گوناگونی استفاده کرده است."

 

دویچه وله گزارش داد:

جان برنان، رئیس سازمان سیا در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی سی‌بی‌اس CBS اعلام کرد که گروه تروریستی داعش به تسلیحات شیمیایی دسترسی دارد و از آنها استفاده عملیاتی می‌کند.

این مصاحبه پنجشنبه (۱۱ فوریه/۲۲ بهمن) منتشر شد. جیمز کلپر، هماهنگ‌کننده‌ی داده‌های سازمان سیا نیز دو هفته پیش‌تر در کمیته سنای آمریکا، اظهاراتی مشابه بیان کرده بود.

احمد ازومچی، مدیر سازمان منع استفاده از تسلیحات شیمیایی، هم در هفته گذشته از شواهدی دال بر تولید گاز خردل و سایر سلاح‌های شیمیایی توسط داعش یاد کرده بود.

از قرار معلوم، سربازان عراقی که در زمان صدام حسین در برنامه‌های سلاح شیمیایی مشارکت داشتند، هم اینک برای شبه‌نظامیان "دولت اسلامی" کار می‌کنند.

سازمان منع استفاده از تسلیحات شیمیایی، نهاد ناظر بر اجرای کنوانسیون ممنوعیت تولید سلاح‌های شیمیایی است که در سال ۱۹۹۳ امضا شد و از سال ۱۹۹۷ به مرحله اجرایی وارد شد.

هدف این کنوانسیون، ممنوعیت کامل تولید هرگونه سلاح شیمیایی و نابودی زرادخانه‌های شیمیایی در سراسر جهان است. در سال ۲۰۱۳ این سازمان جایزه نوبل صلح را به پاس فعالیت‌هایش در این زمینه دریافت کرد.

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.