شکوفائی دموکراسی و رشد اقتصادی باورنکردنی کشور مغولستان

با سقوط کمونیزم, تولید ناخالص ملی مغولستان در عرض مدت کوتاه 25 سال از یک میلیار دلار در سال به 12 میلیارد دلارد درسال 2015 افزایش یافته است . بعبارتی اقتصاد کشور 12 برابر رشد داشته است. لکن موفقیت اقتصادی بزرگترین دستاورد کشور وجمعیت 3 ملیونی آن نیست بلکه موفقیت در نهادینه ساختن دموکرسی آنهم در مدت کوتاه دو دهک و نیم, نشان از درایت جمعی مغولها دارد. بر خلاف تصویری که متون درسی ایران از مغولستان ترسیم کرده اند, کشوریست در مجموع پرآبتر از ایران با مراتع و جنگلهای وسییع تر و مناظر طبیعی بی نظیر.

دوستی که چندی پیش سفری کوتاه به اولان باتور داشت از خونگرمی و مهمان نوازی بیش از حد مغولها می گفت و بقول خودش " شرمنده محبتشان شده بود".  

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: 

دیدگاه‌ها

نظر : 
مسئول محترم کامنتها شما کلمه « حرامزادههای ترک» در کامنت ترکعلی را انتشار داده اید ولی من که بشکل عکس الملل به این نوشته از « حرامزادههای فارس » استفاده کرد ه ام را انتشار نداده اید و جایش ........ گذاشته اید .به این میگویند دو گانگی .
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
به آقای فارس قلی«به ترکعلی». خوب دنیا شاهد است که حرامزادها... وقتی حکومت را بدست گرفتند جز ترور و جنگ و کشتار چیز دیگری نداشتند که به دنیا ارائه دهند تمامی گروه های کثیف و آدم کش بعد از حاکمیت خمینی فارس زبان بوجود آمدند حزب الله ، ثارالله ،جندالله ، طالبان ، حماس و داعش یعنی حرامزادها... دنیا را بهم زدند و مصرف تریاک و هروئین در دوره حاکمیت حرامزده ها... هر سال ٩٠ در صد نسبت بسال قبل افزایش یافته و کشت خشاش در افغانستان توسط حرامزاده ها... زبان زد دنیاست
عدم انتشار شده: 
false
تصویر تبریزی

نظر : 
دوست بزرگواری که با نام (محمدحسین هیکل) یادداشتی درهم برهم به ایران گلوبال فرستاده اید، شما می گوئید: ( ..... ولی شما با شناسنامه ایرانی اجازه ندارید تجزیه طلب باشید یا دشمن ایران یا دشمن فارس یا دشمن شیعه یا ضد کمونیست چون با ۷۰ میلیون ایرانی روبرو می شوید! ..... ) و یا ( ..... هر کس که ضد فارس باشد و ضد ایرانی باشد و ضد کمونیست باشد و ضد شیعه باشد دشمن ماست! ..... ) دشمن شیعه یا ضد کمونیست؟ ضد کمونیست و ضد شیعه؟ آیا هفتاد میلیون مردم ایران هم کمونیست هستند و هم شیعه؟ شیعه کمونیست؟ دوست گرامی در کجای ایران کسی هم کمونیست است و هم شیعه؟ و آن چنان که شما می گوئید آیا باید همه کمونیست شیعه باشند و یا با ۷۰ میلیون ایرانی که آنها هم شیعیان کمونیست هستند روبرو خواهد شد؟! شیعه کمونیست؟! می گوئید: ( ..... حتی با شیطان و ابلیس متحد شده ایم تا دشمن تمامیت ارضی ایران زمین را به درک بفرستیم! ..... )
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
ایران در لیست کشورهای تجزیه شونده است. فارسها هم هیچ موقع قدرت حفظ یکپارچه ایران را نداشته اند.
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
ملیونها آلمانی از صدها سال پیش در استانهای گوناگون روسیه زندگی میکردند و هیچگاه ادعای استقلال نمیکردند. پیش و پس از فروپاشی کمونیسم در روسیه آلمانیها بسیار با فرهنگ و خود دار بسوی آلمان سرازیر شدند. اگر ترکان گرامی ادعا دارند که از نسل و همخون مغولها هستند و کشور مغولستان که دارد بسوی شکوفایی گام برمیدارد، باید در ساخت این کشور نوپا شرکت کنند مخصوصاً که این کشور بزرگ میتواند جمعیت بیشتر دو میلیون را در خود جا دهد. ولی اگر که ترکان گرامی شترمرغ نیستند و با ایلامیان و با دیگر مردم قدیم ایران از دیرباز در ایران زندگی کرده اند، پس خواهشمندیم از این کاراکتر دوست نداشتنی دست بردارند و مانند دیگر مردم اصیل و مهربان ایران به همزیستی قابل تحمل گردن نهند.
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
حکومت ایده آل شما ، قاجارها بودند که از بالا تا پایین تریاکی و دارای حرمسرا و حرامزادههای ....نسب و شاهزادگانی که در ایالات مختلف ایران از انگلیس حقوق میگرفتند تا روز آخر حکومت ننگین شان . کثافتکاری ها ... در ایران ، آوردن شیعه سینه زنی و ختنه گری و حکومت فاسد معتاد قاجار بود که با یک قاطر فغفورچینی، استانهای ایران را به انگلیس و روسیه می فروختند . چه خوب شد که فارسهای افغانی به خیانت ترکهای آدری برای همیشه پایان دادند .مواضع سیاسی امروزی شما ترکها نشان میدهد که مدافع بیگانه یعنی ترکیه و داعش و سعودی و اسرائبل و ناتو و غرب در ایران هستید . فارسها حریف شما و اربابان تان شده اند و خواهند شد . ترک به ترکستان ! ایران میهن اقوام اصیل ایرانی است !
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
ما عرب زبان شدیم چون امثال فردوسی را نداشتیم . روحش شاد . وی دیروز در سن 92 سالگی در قاهره درگذشت . جناب تبریزی ! شما میتوانید مغول زاده باشید یا ترک زاده یا آذری یا ایرانی یا فارس یا هیچکدام . ولی شما با شناستامه ایرانی اجازه ندارید تجزیه طلب باشید یا دشمن ایران یا دشمن فارس یا دشمن شیعه یا ضد کمونیست چون با 70 میلیون ایرانی رویرو میشوید . هر کس که ضد فارس باشد و ضد ایرانی باشد و ضد کمونیست باشد و ضد شیعه باشد ، دشمن ماست . ما او را در زمین و دریا و آسمان و خارج و داخل و گلوبال تعقیب میکنیم . مهمان در هیچ دین و مرام و اخلاقی ، اجازه ندارد به میزبان خیانت کند . دوره خان و خانبازی و چنگیزو تیمور و اردوخان و علی یوف گذشته . آخوند نعلین پوش ایرانی در حال ساختن سفینه فضایی و راکت و بمب اتم است . کسی حریف ایرانی نخواهد شد . ما چپ و راست و ملی و مذهبی در سرکوب بیگانگان تجزیه طلب گرگ زاده باهم و
عدم انتشار شده: 
false
تصویر تبریزی

نظر : 
دوستان گرامی، چون ناسیونالیست ها انسان ها را به حق و ناحق، ستمگر و ستمدیده، راستگو و دروغگو، درستکار و نادرستکار، نیکوکار و تبهکار، گناهکار و بی گناه، دارا و ندار بخشبندی نمی کنند و ابزار ناسیونالیست ها برای بخشبندی انسان ها به خوب و بد، نژاد و تبار و زبان و رنگ پوست و نیاکان و زادگاه است از این روی ناسیونالیست ها همواره نیاکان خود را می ستایند و از نیاکان دیگران بدگوئی می کنند! نیاکان ناسیونالیست ها یا دانشمند هستند یا دانا هستند یا شهرنشین هستند یا دلاور هستند یا پیروز هستند یا تیزهوش هستند یا کاردان هستند و ..... اگر هم روشن شود که این نیاکان فلان گندکاری را در فلان تاریخ و فلان جا انجام داده اند ناسیونالیست ها می کوشند آن گندکاری را یا کمرنگ نشان دهند یا با ترفندهای گوناگون ماله کشی و ماست مالی کنند! اما از نگر اندیشه خردمندانه هرگز تاریخ و رویدادهای تاریخی نه به کسی حقی را .....
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
آقا یا خانم به دیرنه آفاق مسئله رفتن فارسها به افغانستان و یا رفتن ترکها به آذربایجان شمالی نیست مسئله از تحقیر و کوچک شمردن مغول ها توسط فارسهای شونیست است این فیلم یک نمودار ظاهری از جامعه مغولستان را نشان میدهد که در ضدیت با تفکر شونیستهای فارس است البته کلی نارسائی ها نیز در مغولستان موجود است و در ضمن شما هم میتوانید فیلمی از افغانستان نشان دهید که آبا و اجداد شما در آنجا در قرن حاضر چه شکلی زندگی میکنند .و چه عاملی سبب رشد مذهب بشکل فناتیک در جوامع فارس زبان مثلا اصفهان میشود
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
خوش بحال مغول مغول پرستان!
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
به توسط به دیرنه آقاق-سلام مامیگوییم شماگماشتگان انگلیس که مباشری بیش برای استعمارنیستید.وعامل عقب ماندگی ومانع تولیدفکرهستید.مامیگوییم تفکرراسیستی حاکمان شئونیست شما،دراین صدسال باعث عقب ماندگی ودزدی های بیت المل هستند. مامیگوییم سیاسیون هندی تبارشماکه پس ازخروج انگلیس ازهندوستان به ایران کوچ کرده واین بدبختی رابوجودآورده اند. مامیگوییم شما مهاجران هندی وافغانی تبارباعث عقب ماندگی وبدبختی کل مردم ایران ومنظقه هستید.مامیگوییم شماعرضه ولیاقت حکومت کردن رانداشته ودراین صدسال باحاکمیت خودمارابه دنیای جهان سوم پرتاب کرده اید.مامیگوییم شماراماهندوستان تاجیکستان وافغانستان پرتاب نمیکنیم ولی بایدازحاکمیت کناربروید.مامیگوییم برای شماانگلیس شناسنامه وتاریخ توهمی ساخته وشمابی تاریخ وبی اصل ونسب هستید.مامیگوییم هندی تبارهای عقب مانده نبایددرحاکمیت باشند
چه عیبی داردکه عقب ماندگی ایران رابعهده گرفته
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
1. چرا نمیروید به مغولستان و آناتولی و باکو ؟ و در غرب و امریکا و در این سایت ایرانی ، این چنین سرگردان شده اید ؟ 2. جنایتهای تاریخی مغول در جهان را لابد مثل جنایتهای ترکان آناتولی در ارمنستان جنوبی چگونه میخواهید ماست مالی کنید ؟ 3. لقب مغول فقط برای راسیستها ی تجزیه طلب آذری ، توهین است ، چون این لقب از نژاد گرگ خاکستری بودن ، که زشت تر نیست !
عدم انتشار شده: 
false
تصویر دیرنج مین ائللی

نظر : 
هدف ازنشر این کلیپ و توضیح کوتاه, تنویر افکار کسانیست که تصورشان بر این است که مغولان ازعقب مانده ترین ملتها هستند درحلیکه از نظر شاخص های انسانی, رشد اقتصادی , تولرانس و خرد جمعی بمراتب در رده بالاتری نسبت به ایران قرار دارند. امیدوارم بعد از مشاهده این کلیپ و توضیح کوتاه من, از ادبیات نژادپرستانه دوری جسته و کلمات مغول و مغول زاده را همردیف فحش راسیستی بکار نبرند.
عدم انتشار شده: 
false