بیانیه "انتقاد هنرمندان از افزایش خشونت در جامعه"

گروهی از هنرمندان و سینماگران با انتشار بیانیه‌ای از افزایش خشونت در جامعه انتقاد کردند. درود بر آنها که به افزایش خشونت در جامعه اعتراض کرده اند. اما وظیفه ما اینست که سخنان آنها را بسط دهیم. آنچه بر زبان بیاوریم که آنها زیر تیغ سرکوب اسلامگرایان حکومتی نمی توانند بگویند. خشونت در حکومت اسلامی نهادینه و ایدئولوژیک بوده و از الگوهای آنها به ارث برده شده است. تا زمانی گردن زدن بیش از 700 تن از تسلیم شدگان بنی قریظه تائید شود، ارزش های زن، کفار، بیخدائی و .. درک نگردند، ریشه های خشونت خشک نمیشوند.

بیانیه مشترک "انتقاد هنرمندان از افزایش خشونت در جامعه"

 

 چه‌ها که نگفتند!

همه ما نگرانیم. نگران کودکانی که روز به روز بیشتر شاهد گسترش خشونت هستند. خشونت و لذت از اعمال خشونت. حرکت‌های مردمی طی این سال‌ها توانست حقوق کودکان را به آن‌ها بازگرداند و قوانین آمدند تا حامی آن‌ها باشند اما این موج خشونت تغییر مسیر  داد و این بار این بی‌زبان‌ترین مخلوقات خداوند محکوم به تحمل بد‌ترین عذاب‌ها از سوی ما آدمیان بوده‌اند.

 سکوت دیگر جایز نیست. ما شاهدان در سکوت نخواهیم بود. هر بار که خشونت ضربه سهمگین‌اش را برپیکر بی‌تفاوت جامعه زد؛ از ترس بر خود لرزیدیم: چرا؟! مگر گوش‌هایمان نمی‌شنوند؟ مگر چشم‌هایمان نمی‌بیننـد؟ مگر قلب‌هایمان پاره پاره نمی‌شوند؟ مگر خدای ما به شکوایه از ما گله نخواهد کرد؟

 سوم اسفند اولین حرکت اعتراضی نبود بار‌ها و بار‌ها، حامیان حیوانات در برابر اینگونه خشونت‌ها خواستار رسیدگی شدند و سال‌هاست که هریک به تنهایی چون صد تن تلاش کرده‌اند و راهروهای ساختمان‌های شهرداری‌ها و ادارات محیط زیست و منابع طبیعی و جنگلداری و مراتع و... را سابیده‌اند تا بلکه کسی صدای آن‌ها را بشنود و تنها یک پیام دریافت کرده‌اند: بی‌تفاوتی.

سوم اسفند سرریز این حس انزجار در برابراین همه بی‌عدالتی، خشونت و مظلوم آزاری بود نه تنها برای یک سگ بلکه برای تمام موجوداتی که قادر به دفاع نیستند؛ برای میش‌هایی که جنین‌شان را از شکم‌شان بیرون می‌کشند، برای توله خرس‌هایی که با شکم دریده شده بر سر جنازه مادرشان زوزه می‌کشند، برای روباهی که حلق آویزش می‌کنند برای اینکه گرسنه است، برای طبیعت رنجورِ درد کشیده ایران که وسیله تفریح و ثروت اندوزی شده و بی‌دفاع نظاره‌گر نفس‌های آخرینش است. این‌ها نه شعاره و نه دروغ، حقـایق تلخی ست که چشم‌های کل مردم را باید به دیدنشان گشود. این بار در کنار هم بودیم تا صدایمان را بشنوند تا به ما گوش دهند تا دیگر بی‌تفاوت، ما را از اتاق یک مدیر نزد مدیر دیگر نفرستند.

حاصل این گردهمایی برای ما و تمام حامیان حیوانات، قول صریح خانم دکتر ابتکار بود که وعده داد تا لایحه مربوط به قوانین حمایت از حیوانات را که با درنظر گرفتن تمام موازین شرعی و نیز حقوق بین‌الملل و نظر گروه حاضر در جلسه تنظیم خواهد شد،؛ برای تصویب به دولت تقدیم کنند و نیز مسئـولان دولتی که قرار است این لایحه را به تصویب رسانند. متن توافق در چهار بند در‌‌ همان روز به سمع همگان رسید و مطمئنا تمام حاضـران دلسوز و آگاه لحظه به لحظه پیگیر خواهند بود و البته از هر گونه حرکتی که بخواهد مانع این روند شود؛ حمایت نخواهند کرد.

 حامیان حیوانات نه تنها به دنبال تصویب این قوانین هستند بلکه به دنبال فرهنگ‌سازی در جامعه ایران. متاسفانه خلا این قوانین سبب گشته تا تنها در عرض ۳۵ سال، ۹۵% از حیات وحش کشورمان را رسما از دست بدهیم. ما از تمام آنهایی که در مقابل این تلاش خداپسنـدانه که هدیه ما به نسل‌های آینده است، ایستاده و لب به اعتـراض و تخطئه گشوده‌اند یک پاسخ داریم: ما خواهیم ایستاد تا این قوانین به تصویب برسند.

 این بیانیه به امضای افرادی همچون میترا حجار، کتی جهانگیری، شهره سلطانی، شهره لرستانی، پریوش نظریه، پریناز ایزدیار، تینا پاکروان، پوریا‌پور سرخ، شقایق فراهانی، پولاد کیمیایی، ساناز سماواتی، آناهیتا همیت، شقایق فراهانی شبنم فرشاد جو، نفیسه روشن، بهار ارجمند، سامان ارسطو و مریم صانعی رسیده است.

منبع نشر بیانیه: ایلنا

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سلام-آقای توکلی مگرشمابه این نتیجه نرسیده اید،که این برادرعزیزازتز ماکیاول میخواهداستفاده کند.مگرچندین بارخودش این رااعلام نکرده است؟
حضرت آیت الله والمسلمین وروح الرضوانه ونایب برحق وسره درفرانسه نگفت که ماحکومت نخواهیم کرد.مگرنگفت که همه درحکومت بایدشرکت کنند.مگرنگفت که شاه قبرستان های ماراآبادکرده ؟مگرنگفت که پول نفت وگازوآب مجانی خواهدشد.مگرنگفت که این گوشت هارابایدبجای پهن زیردرخت ها بایدریخت.
ایشان امام لر مابود .حالا یک امام دورگه گیل چه اشکالی داردازآن حرف هابزند.
چندسال پیش درپاارک بزرگ داخل شهررشت یک درخت آزاد را فکرمیکردندوتبلیغ کرده بودندکه شفا میدهدوهرروزده ها وصدزن ومردبرای دخل بستن بدان پناه میبردند.وآخرسرمسئولان شهرازترس اینکه اینجا یک امامزاده دیگردرست شود،شبانه درخت راازبن کنده وبردند.
فردا زن هاتظاهرات وگریه وشیون میکردند.بلاخره این سرزمین هم امامزاده خیزاست .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب توکلی عزیز چه اشکالی دارد گاهی اوقات با این گونه از ادبیات طیفی از مردم برای بیان تنفر وخشم خود از رژیم استفاده کرد.
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
بهمن موحدی گرامی، حالا چرا حرامی؟ مگه به حلال و حرام اعتقادی داری؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
وقتی که در میهن مصیبت زده وآخوند زده ما جان انسان پشیزی ارزش ندارد ما چه انتظاری داریم که وضعیت محیط زیست بهبود یابد وبا حیوانات زبان بسته نیز درست برخورد شود، تنها زمانی وضعیت درد آلود محیط زیست میهنمان وحیوانات بیچاره ای که در داخل ایران زندگی میکنند درست میشود که حرامیان حاکم و رژیم جنایتکار وچپاولگر جمهوری اسلامی سرنگون شود.