هدف زیرکانه رژیم از پخش سریالهای تازه

بنظر میرسد که رژیم با مشاهده حافظه تاریخی تهی جمعیت جوان ایران، میخواهد با آمیختن دروغها و برخی واقعیت های تاریخی، یک تاریخ دروغین به خورد مردم بدهد و از این طریق راهی به دلهای مردم باز کند تا مردم با مقایسه دو رژیم به این نتیجه برسند که هرکجا روی آسمان به همین رنگ است و تلاش برای تغییر اوضاع کاری بیهوده است. رژیم قصد دارد اوضاع اجتماعی و زندگی خصوصی مردم را به زمان شاه که آزاد بودند برگرداند اما در عوض توقع دارد که مثل زمان شاه مردم کاری به سیاست نداشته بانشد.

 

 بنظر میرسد که رژیم جمهوری اسلامی قصد دارد با مردم ایران به نوعی آشتی نانوشته و کنارآمدن بر سر یک سری موضوعات سیاسی و اجتماعی دست یابد. نگاهی به دو سریال «معمای شاه» و «شهرزاد» با توجه به حساسیت های رژیم در مورد محتوای برنامه های رسانه ای، و نیز سخنهای برخی روحانیون در تلویزیونها که علنا نکات دگماتیسم رژیم و مملکت داری را بر میشمارند و دخالت در زندگی اجتماعی و خصوصی مردم را انتقاد میکنند بخوبی این هدف را نشان میدهد. نظر من بر این است که رژیم میخواهد آنچه را که آرزوی مردم در این 36 ساله بوده ، یعنی بازگشت زندگی خصوصی و اجتماعی دوران شاه را برآورده کند و در عوض سیاست را نیز به همان دوران، یعنی حکومت اقتدارگرا تحت نظارت روحانیون در آورد.

رژیم در این راه از حافظه نداشته و کوتاه مدت مردم استفاده میکند. مردمی که قبل از همه گیر شدن اینترنت متوسط رونامه خواندن شان سه خط در روز بود و برجسته ترین کتابهای تاریخی و اجتماعی در ابعاد حد اکثر دو سه هزار جلد به فروش میرود حافظه تاریخی برای مقایسه و تشخیص سره از ناسره را ندارند. بخصوص با حضور اپ هایی مثل وایبر و  تلگرام که حوصله مردم را حتا از خواندن جوک طولانی به سر میبرد دیگر جایی برای مطالعه باقی نمی ماند.

 اگرچه در رسانه های اینترنتی حمله هایی از جانب آن اندک روشنفکران و آگاهان به سیاستهای سیاسی و اجتماعی  رژیم میشود اما نظرات این آگاهی دهندگان به بخشهای وسیعی از جامعه نمیرسد و اگر هم برسد تاثیری ندارد چرا که آنها بی سوادتر و حیران تر از آن هستند که به این آگاهی ها اعتماد کنند.

آنچه میخواهم بگویم این است که رژیم مغز مردم ایران را تهی از حافظه تاریخی دیده و با پخش سریالهای تلویزیونی نوعی از تاریخ نگاری دروغین را بار این مغز تهی میکند و مردمی که هرگز کتاب تاریخی نخوانده اند همه این دروغها را که با یک سری وقایع تاریخی در هم آمیخته شده را تاریخ واقعی تصور کرده و به خاطر می سپارند. و رژیم چند نتیجه میخواهد از این عمل بدست آورد:

 اگر سپاه پاسداران بندرگاه مخصوص خود را دارد و حساب و کتابی بر کارش نیست، اگر روحانیون مصدر کارها هستند و اگر دو برادر یکی رئیس قوه مقننه و دیگری رئیس قوه قضائیه هستند، اگر زمینخواری آقازاده ها و اقوام رواج دارد، اگر مقام ها و پست ها بین فامیل و اقوام حکومتیان تقیسیم میشود و اگر و اگر و اگر.. همه اینها هست، اینها را مردم باید بپذیرند و اشکالی ندارد چرا که دوران همان شاهی که مردم در آرزوی بازگشت دورانش هستند نیز این اعمال توسط حکومت شاه و اعوان و انصارش انجام میشده. لذا همانگونه که همین مردم آن زمان چشم بر آن نادرستی ها می بستند و دخالت نمیکردند امروز هم چنین کنند و بگذارند ما صدها برابر آن زمان بچاپیم و ببریم و هرچه میخواهیم بکنیم.

اگر آن زمان شکنجه بوده، و اعدام بوده، مردم از ما ایراد نگیرند که چرا مخالفان مان را چندین برابر زمان شاه کشتیم  وشکنجه کردیم.

اگر آن زمان محمد مسعود روزنامه نگار خیلی راحت میتوانست علنا در روزناماه اش بنویسد که حاضر است 100 هزار تومان به کسی بدهد که نخست وزیر کشور را ترور کند، و محمد مسعود را بکشند و گردن رژیم شاه بیاندازند،  اگر روی تپه های اوین تعدادی را به رگبار بستند و کشتند، و مردم اعتراضی نکردند، امروز هم شما مردم به ما حکومتیان هم اعتراض نکنید . اعتراض نکنید که چرا موسوی و کروبی را حصر میکنیم چرا حسین شریعتمداری هرچه میخواهد در کیهان مینویسد و رانت خواری میکند، چرا اتوبوس نویسندگان را به قعر دره میفرستیم، چرا فروهرها را چاقو کاری میکنیم، چرا «ندا» و دیگران را بی گناه کشتیم و کسی مجازات نشد و بسیاری نابکاری های دیگر.

خلاصه قرار است به نسل جوان که حافظه تاریخی زمان شاه را ندارد بگوید رژیمی که پدرو مادرهای تان از آن تعریف میکند این است که ما میگوییم نه آنکه آنها میگویند.

البته من شخصا حافظه تاریخی زمان مصدق را ندارم اما اگر کسی مثل «بزرگ آقا» و «بهبودی» در سریال شهرزاد با آن قدرت حضور میداشت غیر ممکن بود که دشمنان رژیم شاه این موارد را با ذکر نمونه ها و ذکر ترورها و درگیری ها در کتابهای تاریخ معاصر بر نشمرده و رژیم شاه را رسوا نکنند. هیچ گردن کلفتی مثل «بزرگ آقا» وجود نداشت که بدهد با اسلحه گرم مثل شیکاگوی دهه چهل میلادی رقبا را بکشند  و رقبا هم به روی آنها به آن گونه اسلحه بکشند. اصلا اسلحه ای در دست مردم نبود. گنده ترین لاتها حد اکثر یک چاقوی ضامن دار کوچک اینقدری که یک خطی به صورت کسی بیاندازند در دست شان بود. مگر آنکه کسانی مثل مثلا فداییان اسلام که زنده یاد کسروی را به آن روز انداخته و کشتند. یا گروههای سیاسی بودند که از اسلحه گرم برای ترور استفاده میکردند. حتا در فیلمهای سینمایی نیز چاقوی دست لاتها بسیار کوچک بود و در مقایسه با فیلمهای هالیودی با آن خنجرها «مایه خجالت!!» بود.

تصور من بر این است که مردم این طعمه را که رژیم مقابلشان نهاده فرو بدهند تا یکی دو دهه بعد که نسل آدمکشان رژیم مرده باشند. آنوقت کم کم شاید تغییراتی بوجود بیاید که نمیتوان از امروز در موردش سخن گفت.

در مورد تاثیر رسانه های اجتماعی توسط حتا تلفن موبایل این را اضافه کنم که این تاثیر را نباید دستکم گرفت. یک نمونه بدهم.. از آخرین باری که یک جوک در مورد ترک ها شنیده اید چه مدت میگذرد؟ و چطور شد که یک دفعه این همه جوک لری به بازار آمد؟ و حتا از جوکهای رشتی هم دیگر خبری نیست. من فکر میکنم که این قضیه هدایت شده  و توسط خود رژیم و عواملش در اینترنت انجام گردیده. رژیم از دلچرکینی آذربایجانیها در مورد جوکهای ترکی و اثرات خطرات آن و بهره بری تجزیه طلبان از آن آگاه بود و آگاهانه این جوکها را از ترکها بسوی لرها هدایت کرد تا جدایی طلبان بهانه ای نداشته باشند که ترکها در جوکها تحقیر میشوند و تمامیت ارضی ایران پایدار بماند. از این بابت میتوان گفت کار رژیم هوشمندانه بوده است. این آخری را هم اضافه کردم که «عیب می جمله بگفتی هنرش نیز بگوی»... بشود آخر مطلب ما که نشان بدهیم غرض ورز نیستیم.  

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب توکلی گرامی اول اینکه من سریالها وفبلم های تلوزیون ریشم وپشم اسلامی را نگاه نمی کنم ، شما گفته اید شاه وخاندان پهلوی هر روز بیشتر وبیشتر در دل مردم ایران جای می گیرند!!! وبعد نام مبارزین سرنگونی طلب را در کنار اسم رهبران نظام آورده اید وهمچنین انقلاب ضد سلطنتی خلق ایران را در سال 57 را غیر قابل دفاع دانسته اید.
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
بحث سریال شهرزاد است، جناب موحدی، آیا این سریال را دیده ای؟آگه دیدی، خوب نظرت چیه؟ و آگه ندیده ای، چرا موضوع بحث را عوض می کنی؟ بنده جمهوری خواهم ولی نمی شه واقعیت ها را به دلخواه تغییر داد، هر چه زمان می گذرد، مردم در مقایسه روزانه امروز و دیروز، به این نتیجه می رسند که زمان شاه همه چیز بهتر از امروز بود و.....

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب آقای کیانوش توکلی مثل اینکه بوش می آید شما به سلطنت طلبها ورضا پهلوی یک گرایشهایی پیدا کرده اید شما انقلاب ضد سلطنتی خلق ایران در سال 57 را با رژیم جنایتکار وچپاولگر جمهوری اسلامی یکی می بینید واشاره نمی کنید که خمینی ودار ودسته مرتجع وتبهکارش با کمک امپریالیستها، انقلاب را به انحراف کشیدند وبه سرقت بردند . در ضمن به هیچ وجه جماعت سلطنت طلب واین رضا پهلوی بین خلق ایران محبوبیت ندارند ، خلق ایران خواهان سرنگونی رژیم جنایتکار وچپاولگر جمهوری اسلامی هستند وبعد از آن برپایی یک جمهوری لائیک وبرقراری یک حاکمیت مردمی، آقای توکلی خلق ایران به هیچ وجه خواستار باز گشت دوباره نظام چندش آور پادشاهی وسلطنت طلبها نیستند.
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
نکاتی درباره سریال شهرزاد :1_بر کسی پوشیده نیست که سریال ها و دیگر برنامه های تولیدی تلویزیون ملی ایران را دیگر کسی دنبال نمی کند ؛ تا جایی که اقا زاده ها و حاج خانم های حکومتی هم سریال های ترکیه را به برنامه های ساخت داخل ترجیح می دهند . به قول رئیس صدا وسیمای ایران ،تعداد بینندگان تلویزیون ایران از تعداد کارمندان این دستگاه عریض و تطویل هم کمتر است.
2_ شما وقتی سریال های ترک را می بینید ، نا خداگاه وارد بهشت می شوید ، همه چیز مدل ؛ حتی کلفت خانه هم مجموعه لباس و دکراسیون دارد که با اقشار مرفه کشورهای غربی قابل قیاس است . اغلب هم داستان های تاریخی همراه با داستان های عاشقانه که تنش های سیاسی را هم کمر نگ جلوه می دهد.
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ابتدا کمی در باره:شهرزاد با عنوان قبلی روزی روزگاری عاشقی یک مجموعه ویدئویی در ۲۶ قسمت۶۰ دقیقه‌ای به کارگردانی حسن فتحی و تهیه‌کنندگی محمد امامی در ۱۳۹۳ است. داستان سریال «شهرزاد» در دههٔ سی خورشیدی می‌گذرد. داستانی که روایتی عاشقانه بر بستر تاریخ است نغمه ثمینی و حسن فتحی آن را نوشته‌اند. ترانه علیدوستی، علی نصیریان، شهاب حسینی و مصطفی زمانی ایفاگر نقش‌های اصلی این مجموعه هستند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
خاک برسری حکومتی که به جای راهکارهای درست وحل مشکلات مردم وریشه ای مشکلی را حل کردن، به سراغ چه راهکارهای مبتذلی میرود، برای راضی نگه داشتن آذری ها به تخریب لرها می پردازند حتما وقتی لرها به خروش آمدند به سراغ کردها میروند، ننگ براین رژیم جنایتکار وچپاولگر جمهوری اسلامی، تاریخ بی کفایت تر وپلشت تر و الدنگ تر از اینها به خود ندیده است. آقای کردی گرامی شما مقاله خوبی نوشتید اما در پایان متاسفانه گفتید ، مغرض نیستم ویا اینکه عیب را گفتی هنرش را هم بگو، آقای کردی رژیم چه هنری دارد!؟ این پدیده تجزیه طلبی به واقع محصول 37 سال سیاستهای ویرانگر رژیم در عرصه های فرهنگی وسیاسی واقتصادی واجتماعی است ودر اصل زاییده خود رژیم جنایتکار وچپاولگر جمهوری اسلامی است وقتی جوانی در آذربایجان می بیند که میهنش ایران با این همه ثروتهای بیکران طبیعی واستعداد های انسانی به این فلاکت دچار شده است وکشوری مثل ترکیه

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ادامه بدهید.جامعه به روشنگری و هدایت نیاز دارد.موفق باشید.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
با نظر نگارنده%100موافقم