آیین سیزده بدر، یادگاری از نیاکان

ایرانیان از دیرباز پس از جشن دوازده روز نوروز و سال نو به نشانه ی دوازده ماه سال، روز سیزده نوروز در فروردین ماه را به میان دشت و دمن می رفتند و جشن و پایکوبی به راه می انداختند

 

از آیین های ملی و تاریخی ایرانیان که همراه جشن و شادی همگانی مردم برپا می شود جشن روز سیزده بدردر فروردین ماه است.

پیرامون این روز پرفروغ و جشن باشکوه نوشته های بسیار است از آن جمله که در روز سیزده نوروز جمشید شاه پیشدادی به میان سبزها و گل ها آمد و بساط طرب و شادمانی گسترد و بارعام داد تا همگان به جشن و شادمانی برخیزند و از آن پس هر سال مردم چنین کردند و در یادها ماند و ادامه یافت.

روز سیزده نوروز بنام تشتر، ایزد باران، نیز هست که پیشینیان و نیاکان ارجمند ایرانی برای پیروزی تشتر، ایزد باران، بر اپوش، اهریمن خشکسالی، جشن و سرور برپا می کردند.

مردم کهن دیار مهر از دیرباز پس از جشن دوازده روز نوروز و سال نو به نشانه دوازده ماه سال ، روز سیزده نوروز در فروردین ماه را به میان دشت و دمن می رفتند و جشن و پایکوبی براه می انداختند.

از رسم های زیبای جشن روز سیزده بدر ، گره زدن سبزه و چمن به نشانه همزیستی و همراهی مشی و مشیانه از نخستین انسان های پیشدادی دوران کیومرث ، به آب سپردن سبزه ، کنار هم بودن خانوادها در میان کوه و دشت و چمنزار در تمام روز و بزرگداشت شادی و مهربانی و با همدلی و مهر است.

آرزو دارم این آیین ملی و میهنی بازمانده از هزاران سال پیش و جشن پرشکوه روز سیزده بدر بر تمامی هم میهنانم در ایران و جهان فرخنده و شاد باشد و همواره این روز یکی از بیاد ماندنی ترین روزهای زندگیتان به شادی و نیکی باشد . جشن روز سیزده بدر بر همگان شاد و گرامی باد . ایدون باد ......

 

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
۱۳۹۵/۰۱/۱۱
نمایش عمومی سردیس خشایارشاه در موزه تخت جمشید پس از یک دهه
به گفته مدیر موزه تخت‌ جمشید "سردیس خشایارشاه" پس از ۱۰ سال در معرض نمایش قرار گرفته است.
مسعود رضایی منفرد، مدیر پایگاه میراث جهانی تخت‌ جمشید به خبرگزاری ایسنا گفت که برخی آثار به تازگی کشف شده و همچنین آثار مرمت شده در نوروز امسال به نمایش گذاشته شده که سردیس خشایارشاه، بست‌های آهنی به کار رفته در تخت جمشید و دو سنگ لاجورد با خط هیروگلیف از آن جمله است.
به گفته این مقام مسئول، سردیس خشایارشاه از مرمر سیاه ساخته شده و به دلیل ریش، کلاه و گوشواره‌ای که دارد به خشایارشاه نسبت داده شده است.
خشایارشاه پسر داریوش یکی از سرشناس‌ترین فرمانروایان ایران در متون تاریخی است.
ساختمان موزه تخت‌ جمشید قدیمی‌ترین بنای بازسازی شده ایران است که به عنوان یکی از مجموعه کاخ‌های تخت‌جمشید حدود ۲۵۰۰ سال پیش توسط سلسله هخامنشی