سفر فرمانده ستاد مرکزی ارتش امریکا در خاورمیانه به کوبانی

فرمانده ستاد مرکزی ارتش امریکا در خاورمیانه به همراه شماری از دیگر مقامات ارشد این کشور روز گذشته در کوبانی بود. این هیأت که عالی‌ترین هیأت بازدید کننده ایالات متحده امریکا از روژاوا بوده است در این سفر با فرماندهان یگان‌های مدافع خلق و نیروهای سوریه دمکراتیك در مورد عملیات آزادسازی مناطق تحت اشغال داعش در سوریه با حمایت هوایی جنگندەهای ائتلاف بین‌المللی ضد داعش گفتگو کرده است.

 

ژنرال جوزف وتل، فرمانده ستاد مرکزی ارتش آمریکا در خاورمیانه، روز شنبه به طور مخفیانه وارد شهر کوبانی در روژاوا شده و بازدیدی یازده ساعته از این منطقه داشته است.

ژنرال جوزف وتل، در این بازدید با فرماندهان یگان‌های مدافع خلق و نیروهای سوریه دمکراتیك گفتگو کرده است.

او بعد از سفر به کوبانی اعلام کرد با اطمینان خاطر بیشتری نسبت به قدرت عمل نیروهای بومی برای مبارزه با داعش منطقه را ترک کرده است.

برت مک گورک، نماینده باراک اوباما رییس جمهور آمریکا در ائتلاف بین‌المللی ضد داعش نیز به گزارش برخی منابع در میان هیأت آمریکایی بوده است.

وی طی پیامی در حساب توئیتر خود نوشته است: "در زمانی که داعش خود را در تاریکی پنهان کرده است ژنران وتل در سوریه بود".

نماینده ویژه اوباما پیش از این نیز طی سفری به کوبانی از مبارزه تاریخی نیروهای ی.پ.گ و ی.پ.ژ با داعش در این شهر تقدیر کرده بود.

در دیدار اخیر با فرماندهان ی.پ.گ و نیروهای سوریه دمکراتیك در مورد عملیات بزرگ آزادسازی رقا شهری که داعش آنرا پایتخت خود می‌خواند بحث و گفتگو شده است.

نیروهای سوریه دمکراتیك که دهها هزار نیرو متشکل از نیروهای ی.پ.گ و چند گروه سوری دیگر است پس از تشکیل در سال گذشته تاکنون مناطق زیادی را از کنترل داعش خارج کرده و فرصت تأسیس مجالس مردمی برای ادارەی شهرهای آزاد شده توسط ساکنین آنرا ایجاد کرده است.

روز گذشته طلال سلو سخنگوی این نیرو گفته بود که با ارزیابی شرایط موجود طرح آزادسازی مناطق منبج، دیرالزور و رقا در دستور کار آنها قرار دارد.

برگرفته از: 
کوبانی - فرات
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.