گفتگو با آرمان چاروستایی: فدرالیسم و ملت سازی کدِ رمز تجزیه‌

چرا فدرالیسم نه، حکومتِ نامتمرکز آری؟

گفتگویِ سیروس شرفشاهی با آرمانِ چاروستایی پیرامونِ مقاله‌یِ «فدرالیسم و ملت سازی، کدر رمز تجزیه‌یِ ایران» در تلویزیون پارس.
چرا در حقوقِ بین‌الملل هیچ «حق»ی برایِ قوم وجود ندارد؟
چرا فدرالیسم نه، حکومتِ نامتمرکز آری؟
افشایِ سندهایِ انکار ناپذیرِ وابستگیِ گروه‌هایِ جدایی‌خواهِ تروریست با بیگانگان با هدفِ تجزیه‌یِ ایران.
۱۸ اکتبر ۲۰۱۶ برابر با ۲۸ مهر ۱۳۹۵

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: 

دیدگاه‌ها

نظر : 
جناب سه گروه، جریان چپ چه ربطی به فدارلیسم داره؟
من نمی دونم واقعا از کی تا حالا جریان چپ مساوی شده با جریان فدرالیستی و خودمختاری؟
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
ریشه زبانی و گویشی اقوام ایرانی از خراسانی و سیستانی و کرد و لر و بختیاری و مازنی و فارس و گیلک و تالش و تاتی و آذری ( به غیر از ترکی ) زبان پارسیه اونوقت این جنابان پانگرگ انتظار دارن مردم ایران به زبان و گویش های پارسی حرف نزنند و در پی رشد و گستردگی زبان پارسی نباشند چرا که ممکنه به تریج قبای اینها بر بخوره و به ماها بگن پانفارس!!!
این پانفارس و پانفارسیسم هم خوب نقابی شده برای آنانی که با اصل موجودیت ایران مشکل دارند و در اصل میخواهند سر به تن ایران نباشه و ایران رو تجزیه کنند و پشت این نقاب پنهان شدند اما برای ظاهر سازی بهانه ای به اسم زبان ملی و قومی مردم ایران یعنی پارسی رو مطرح میکنند.
اما دم آقا گرگه بدجوری از پشت دیوار زده بیرون!
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
ببین آقا ، بقول احمدنژاد کوروش پرست " اون ممه را لولو برد" که شما با تبلیغات آریامهری با خفه کردن صدای ملل در ایران هر چه دل تنگتان می خواست برای این ملل سرهم کرده و بعنوان تاریخ وفلان به خورد مردم میدادید. شما میتوانید داد فریاد راه بیندازید و وجود ملل را در جغرافیای سیاسی ایران نفی کنید ؛ تاریخ گواه این است که هرگاه حکومت مرکزی ضعیف شد ملل تحت ستم سر به نافرمانی برداشته اند یعنی اینکه فلسفه برپایی این دولت – ملت ساختگی بر زور و سرکوب استوار بوده و اتفاقا این دول بیگانه از جمله انگلیس و آمریکا بوده اند که برای حفظ دولت مرکز تلاش کرده اند.
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
دوران اين نعل وأرونه زدن ها گذشته است. و ملت هاى ايران به چيزى جز استقلال نمى انديشند. موضوع فدراليسم مال زمانى بود كه تماميت خواهان فارس (سلطنت طلب و فرقه رجوى و ارتجاع ملى و مذهبى و در كل پان ايرانيست ها ) شعور پذيرش حق ديگر ملت هاى ايران را هم برسميت مى شناختد. حالا كه راسيست هاى فارس ، حقى براى ديگر ملت ها قائل نيستند. موضوع فدراليسم منتفى است. و سخن گفتن در مورد آن موضوعيت نداشته و ندارد . حكومت ملى آزربايجان جنوبى . سنگ بناى فدراليسم را در سال ١٣٢٤ گذاشت . اما ارتجاع ، إستعمار و نژاد پرستى ، با سركوب ملت صلح جوى ترك ما ، فرصت زندگى ملت هاى ايران در يك حكومت غير متمرگز و فدرال را از بين برد. لذا بر خلاف اقليت راسيست فارس و دست نشان گان مانقورت آنها . ملت هاى ما ( ترك و بلوچ و عرب و كرد و گيلانى و قشقايي و تركمن و لر ها ) تمايلى به فدراليسم و بر گشتن به ٩٠ سال پيش را ندارند.
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
سلام-من حرف این دوراگوش نکرده چون درمقاله قبلی به تفکروسواداین آقامقداری آشنایی پیداکرده ونظرم رادرموردایشان اعلام داشتم.
اگرقوانین حقوقی دولت انگلیس رانگاه کنیم می بینیم که مترقی ترین قوانین تنها دراین کشورباداشتن حکومت پادشاهی رادردنیادارد.ازقانونی تبعیت میکندکه بدان کامن لا میگویند.یعنی قوانین انگلیس همیشه درحال دگردیسی ورشداست.
کسی که درگفتارش ودرترسیم سیاست کلی ازجمودفکری تبعیت میکند،تاآخرتفکراوبایدپی برد.این آقاهنوزدردورانی زندگی میکندکه رشدنیافته است .ایشان ازقوانین نامتمرکز(غیرمتمرکز)نام برده ولی هنوزنمی داندکه قوانین غیرمتمرکزجدایی ازسیستم فکری فدرالیسم دموکراسی نمی تواندکاربرد داشته باشد.
تنهادرکشورهای چندملیتی سیستم فدرال دموکراسی میتواندحداقل های حقوقی رابه ملت های تحت ستم اعطا نماید.
....
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
مخالفت با فدرالیسم کدِ رمز تجزیه فاشيسم فارسي است
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
شباهت . آذری تجزیه طلب - ایرانی سلطنت طلب - اسلامی خدا طلب - چقدر زیاد است . بیسواد و متعصب و پرمدعا .
جناب چاروستایی قبل از اینکه اینهمه ادعای غلط در مورد فدرالیسم بکنی ، لازم و واجب است در این مورد مطالعه کنی . اینجا با بچه های درون ایران هم سخن نیستی که خودت ببری و خودت بدوزی .
اینهمه تکرار که مجلس استان و ایالت ، قانون طرح میکند ، چرا نمی دانی و نمی گویی که مجلس کشور و مرکزی ، باید آنرا تایید کند و میتواند رد کند . مگر در اروپا نمی بینی که در سال ،دهها قانون ایالت ها در مجلس مرکزی رد میشوند .
شما شاه دوستان چقدر آدمهای سطحی و غرض ورز و دروغگو هستید که هنوز به چپ ها جعلیاتی را نسبت میدهید که سالها بلندگوهای شاه وشیخ و امپریالیسم و صهیونیسم در مغز شما داخل کرده اند .
چه خوب ،این کلیک و مصاحبه را اینجا قرار دادی . معلوم شد که فاقد سواد سیاسی هستی و از تیپ امید دانا . فقط معرکه گیری!
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
این دسته هایی که ادای وطن پرستی و ملی گرایی را در می آوردند خصوصا سلطنت طلبها با همکاری و مماشات با گروهک های تروریستی خصوصا پانکرد با تمرکز بر عنصر عموزاده گرایی و دادن امتیازات بیشتر سبب رشد مقوله تروریسم کردی شدند بیشتر و بیشتر و بیشتر
در فضای مجازی این همه علیه ترک و عرب شعارهای نژادپرستانه دادید آخرش رسیدیم به اینکه کرم از خود درخت است!!!
پانکردیسم با داشتن بیشترین گروهک تروریستی تجزیه چی و ذاتا ایران ستیز چگونه خود را در بین درگیری های بچه های ترک و فارس و عرب پنهان کرده بود و چه کسانی باعث و بانی آن بودند؟؟
چه کسانی سرکرده های گروهک های تروریستی پانکرد را در جلسات مختلف به اصطلاح اپوزسیون دعوت میکرد؟چه کسی بساط حضور اعضای گروهک های تروریستی پانکرد را در شبکه بی بی سی فراهم اورده؟؟
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
دشمن دشمن من دوست من است.
من با سلطنت محالفم. ولی چون این گروه مخالف آذری تجزیه طلب مغول است . من از اینها در مقابل بیگانگان ترک، حمایت میکنم.
نیروهای ملی و مذهبی و چپ و مجاهد و اصلاحگرا و قومی ایرانی ، باید در مقابل تجزیه طلبان ترک و کرد و عرب و بلوچ ، با هم متحد شوند و این دشمنان تمامیت ارضی ایران را تارومار و نابود نمایند.
پرولتاریا پیش از اینکه جهانوطن باشد، میهن پرست است.
عدم انتشار شده: 
false