مرگ یک دیکتاتور

ساعاتی پیش رسانه های حکومتی خبر مرگ دومین فرد نظام جمهوری اسلامی را دادند. مرگ اکبر هاشمی رفسنجانی در سن 82 سالگی پس از چند دهه حضور جدی در صحنه‌ی سیاست و قدرت، در جایگاه یکی از اثرگذارترین شخصیت‌های سیاسی حکومت اسلامی ایران ضربه ای جبران ناپذیر را به بدنه نظام وارد کرد. در میان تمام حکومتیان از ریز و درشت،باید گفت شخصی به اندازه اکبر هاشمی رفسنجانی در استقرار،تثبیت، تحکیم و پایداری نظام سیاسی جمهوری اسلامی سهم نداشته است و از نزدیک‌ترین افراد به خمینی، به شمار می‌رفت.

ایشان در دهه ی نخست خیزش مردم در سال 57 با چالاکی هرچه بیشتر یکی یکی و آرام آرام همه نیروهای دگراندیش را از بدنه نظام و... خارج و یکه بزن میدان برونی و درونی کشور شد. و پس از شروع اعدامهای گسترده در سال 1360 مکررا و به‌طور رسمی از این کشتارهای وحشیانه دفاع می‌کر،د از جمله یک بار در 11مهر 1360 گفت: «بر طبق فرامین الهی 4 حکم براینها (مخالفین نظام) لازم ‌الاجرا است: 1ـ کشته شوند 2ـ بدار کشیده شوند 3ـ دست و پایشان قطع شود 4ـ از جامعه جدا بشوند...» و بعد هم تأکید کرد: «اگر آن روز (منظور اوایل انقلاب است) 200نفر از اینها را می‌گرفتیم و اعدامشان می‌کردیم امروز این قدر نمی‌شدند. اگر امروز با قاطعیت در مقابل این گروهکهای مسلح منافق و عوامل آمریکا و شوروی نایستیم، سه سال دیگر به جای 1000 نفر اعدام باید چندین هزار نفر را اعدام بکنیم» (روزنامه اطلاعات 11مهر1360).

رفسنجانی در تمامی ترورهای خارج کشوری رژیم چه در حیات خمینی و چه پس از آن نقش اول را بازی میکرد و از همین رو توسط دادگاه آلمان در جنایت میکونوس محکوم شده بود. و در انفجار تروریستی بوئنوس‌آیرس و مرگ  86 تن از سوی قضاییه آرژانتین و پلیس بین‌المللی تحت تعقیب بود. بی تردید کارنامه رفسنجانی (گنجینه اسرار نظام)  پر است از ترور های خارجی و داخلی،نقش او در تداوم جنگ بعد از ازاد سازی خرمشهر، نقش او در بالا کشیدن علی خامنه ای به عنوان رهبر البته با کمک احمد خمینی، عدم تحمل حتا یک نامه‌ی انتقادی در دوره‌ی 8 ساله ریاست جمهوری، تدارک قتل دگراندیشان در وزارت اطلاعات ایشان، قطع رابطه اتحادیه اروپا با ایران، نابود کردن منابع طبیعی بخصوص منابع آبی کشور، ‏تغییر قانون اساسی، وارد کردن سپاه به اقتصاد، همه و همه از دستاوردهای هاشمی رفسنجانی رئیس تشخیص مصلحت نظام بود.

امروز مرگ رفسنجانی برای جمهوری اسلامی بی شک یک چالش و بحرانی را بوجود خواهد آورد و به عقیده حقیر نظام جمهوری اسلامی، مغز بدنِ خود را از دست داد و بود و نبود او میتواند در سرنوشت کلی نظام تاثیر گذار باشد. این را فراموش نکنیم که آقای رفسنجانی یکی از نقش هایی که بعد از جنگ بازی میکرد، این بود که بتواند جناح های مختلف جمهوری اسلامی را به یک تعامل و تعادل سیاسی برساند تا حکومت بتواند با قدرت و ثبات بیشتر به حضورش چه در داخل و منطقه ادامه دهد.

با مرگ هاشمی رفسنجانی با جرات میتوان گفت توازن و تعادل بوجود آمده میان دو جناح حکومتی از بین خواهد رفت و با نبودن او به عنوان رهبر اصلاح طلبان، جناح مقابل میتواند خود را دست بالا و در موقعیت بهتری ببیند(اتفاقی که باند علی خامنه ای خیلی بی میل هم نبود).مرگ هاشمی رفسنجانی در انتخابات پیش رو، میتواند روحانی را از یک پدر معنوی و مشاور محروم  ‌کند و او را در برابر حملات جناح مقابل آسیب‌پذیرتر ‌سازد. جمهوری اسلامی با رفسنجانی و یا بدون رفسنجانی همواره دشمن آزادی و نقض کننده حقوق پایه ای  مردم ایران بوده است. رفسنجانی یکی از مهره های نظامی بود که خانواده های زیادی را به خاک سیاه نشاند و جوانان بیشماری از این مرز و بوم را به قتل رسانده است.

ناراحتی و اندوه بسیاری از کنشگران سیاسی شاید به همین خاطر باشد که یک دیکتاتور به نام رفسنجانی بدون تقاص پس دادن اعمال کثیف خود در طول فرمانروایی اش، گنجینه اسرار نظام را با خود به گور برد. 

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب آقای سازاخ در مرحله اول یک فرد برادری خود را ثابت میکند و بعد ادعای ارث و میراث مینماید.
شما پانترکان محترم اونقدر در این سالها به خود دروغ گفتتید که خودتون هم دروغ های خودتون باورتون شده از جعل نژاد و جعل مرزها و جعل منطقه جغرافیایی و ......
شما وقتی حتی نام آذربایجان رو به آزربایجان جعل میکنید وقتی برای ساختن پشتوانه های تاریخی و فرهنگی برای جمهوری الهام علی اف دائما مجبورید به فرهنگ و هنر ایران دستبرد بزنید تا برای خود تاریخ و پشتوانه بسازید دیگه از جاعلین چیره دستی امثال شما مگه باید چه توقعی داشت؟
کدام 35 میلیون ترک؟! 80 سال پیش که احمد کسروی خط بطلان کشید بر نظریه ترک بودن مردم آذربایجان هزار و یک انگ و برچسب بر وی چسبوندید که نوکر پهلوی و ال و بل تا اینکه امروز که 38 سال از رفتن پهلوی گذشته علم ژنتیک همون حرفهای احمد کسروی رو بطور علمی ثابت کرد که

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ایمان عزیز ، ما قصد ناراحت کردن شما را نداریم، شاید بنظر شما ۳۵ میلیون ملت ترک آزربایجان علف هرز هستند که باید درو بشوند ، بفرمائید، این گوی و این میدان، با حضور نمایندگان حقوق بشر سازمان ملل هر کاری که دلتان می خواهد می توانید انجام دهید، از ساواک و ساواما و در ضمن از کا گ ب و از بازماندگان گشتاپو هم می توانید کمک بگیرید، گردن ما از مو باریکتر، ما تصمیم گرفتیم با حرکت مترقی و مدرنه و بدون خونریزی آزربایجان جنوبی رای مستقل اعلام کنیم، پس باید در انتظار ایجاد کوره خانه های ترک سوزی در ایران باید باشیم؟؟؟؟؟؟ باشه شما می توانید فتیله جنگ را روشن کنید تا ببینیم چه کسی توانایی و کمیت و کیفیت و قدرت حفظ تعادل را می تواند مدیریت کند، شما در عالم مقبره و امامزاده سازی برای کورش، قادر به مدیریت آینده نگرانه و انسانی نیستید.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب آقای سازاخ ما ایرانی ها خودمون میدونیم به کی تبریک بگیم به کی تسلیت خودمون میدونیم با کشورمون.
شما به عنوان یک اجنبی و یک غیر ایرانی لطفا در مورد کشور ما اظهار نظر نفرمائید.
با تشکر

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
تاریخ هزار ساله اسلام و تشیع شاه اسماعیل صفووی هدفی جز نابودی ایران و پرورش ادم گشانی چو خمینی رفسنجانی و سید علی نداتشه است . سال 57 این فرصت برای ادمکشان مسلمان بوجود امد و انها نشان دادند که از فرهنگ ادمی بسیار بدور هستند .برای شناخت بیشتر نا پاکی سرشت افرادی مانند رفسنجانی راهی جز شناخت ننگین نامه قران و تاریخ سیاه اسلام نیست . تا زمانیکه مدارس دینی در ایران و کشور های مسلمان وجود دارد مردم این بخش از جهان روی سعادت نخواهند دید . اسلام در هر شکل قیافه در هر رنگ و لباس جریانی ضد ایرانی و ضد ملی باقی خواهد ماند .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
در اینکه او یک جنایت کار بود حرفی نیست اما چرا سازمان چریکهای فدائی خلق اکثریت اکثریت تا کنون مطلبی در باره این خبیث منتشر نکرده است. رفسنجانی قاتل هزاران انسان بی گناه است و نمیتوان در باره این ادمکش قدرت پرست نظری نداشت .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ای تف به روح این کوسه ی جنایتکار. امیدوارم که حتی کرمها لاشه ی متعفن این جنایتکار قاتل را نخورند. مرگ بر جمهوری اسلامی و هر چی آخوند مفت خور و حرامزاده.
تصویر بهمن موحدی(بامدادان)

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
متاسفانه آخوند رفسنجانی مُرد و تقاص جنایتها و خیانتها و دزدیهای خود ازثروت ملی ایرانیان را پس نداد. او باید زنده می ماند و شاهد سرنگونی رژیم امام پلیدش خمینی خون آشام می بود و با ذلت و خواری در دادگاه خلق ایران محاکمه می شد، اما حیف که مرد. آخوند رفسنجانی در جریان جنگ ضد ملی و امپریالیستی ایران و عراق، تقریباً فرمانده بلامنازع جنگ در طرف ایران بود. همو بود که اصطلاح شرم آور و مشمئز کنندۀ ”سربازان یک‌ بار مصرف“ را برای اولین در آن جنگ ظالمانه و پوچ به‌ کار برد! منظور او از ”سربازان یک‌ بار مصرف“ کودکان و نوجوانانی بودند که باید روی مین می رفتند و نقش مین روب را به عهده می گرفتند تا راه پاسداران باز شود!!!!!
شرم بر رژیم ضدبشری جمهوری اسلامی
به امید سرنگونی هرچه سریعتر رژیم و محاکمۀ آخوند خامنه ای جلاد

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ارتحال و از دست رفتن جوان ناکام شهید راه پرخوری اکبر شاه، معمار سازندگی و حافظ مرزهای پرگهر ایران را به کلیه پانیرانیستها و پانفارسیست ها، چه در حاکمیت و چه در اپوزسیون تبریک و تسلیت عرض می کنیم، حتما ارواح تمام اعدامیان زندانها و شهدای جبهه ها، با ورود ایشان به آن دنیا تسکین و تسلی خواهد یافت