هشدار مقام‌های عالی آمریکا به ایران؛ نگاهی به سه موضع‌گیری در ۲۴ ساعت

با اظهارنظر پرزیدنت ترامپ درباره ایران در کنفرانس خبری با نخست وزیر ایتالیا، در ۲۴ ساعت گذشته این سومین بار است که مقام های عالی دولت ایالات متحده آمریکا هشدارهایی درباره ایران می دهند و تخطی ایران سخن گفته اند.

پرزیدنت دونالد ترامپ، عصر پنجشنبه ۳۱ فروردین میزبان پائولو جنتیلونی نخست وزیر ایتالیا در کاخ سفید بود و با او در یک کنفرانس خبری شرکت کرد. آقای ترامپ در بخشی از این کنفرانس در پاسخ به خبرنگاران، درباره توافق ایران گفت، ایران در حال اقدامات نامناسبی است. من از قبل گفته ام، این توافق خوب نبود. ما توافق ایران را در حال بررسی داریم تا ببینیم ایران چه تخلفاتی داشته است. در آینده درباره اش صحبت می کنیم.

رئیس جمهوری آمریکا درباره توافق هسته ای ایران همچنین گفت ایران به روح برجام وفادار نبود و تخلفاتی داشته است.

آقای ترامپ اشاره بیشتری نکرد. با این حال به نظر می رسد دولت او بررسی توافق هسته ای را بطور جدی دنبال می کند.

هشدار تیلرسون

روز چهارشنبه، رکس تیلرسون وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا در اظهاراتی به جمهوری اسلامی ایران هشداری شدید اللحن داد. آقای تیلرسون در سخنان خود، برجام (توافق هسته ای) را نمونه از باج دادن به قدرتی نامید که جاه طلبی هسته ای دارد.

آقای تیلرسون گفت ایالات متحده مشغول بازنگری جامع سیاست های آمریکا در مقابل ایران است. او در این سخنرانی گفت اگر ایران مهار نشود، مسیر کره شمالی را خواهد رفت و تهدیدی علیه صلح و ثبات جهان خواهد شد.

وی سیاست اوباما را رد کرد و گفت کره شمالی نشان می دهد سیاست صبر استراتژیک یک رویکرد شکست خورده است.

وزیر خارجه آمریکا با اشاره به توافق هسته ای ایران و کشورهای پنج بعلاوه یک گفت، برای مدت کوتاهی به ایران باج داده شد و بعد مشکل برای دیگری می ماند. این دولت قصد ندارد مشکل را برای دولت بعدی به ارث بگذارد.

آقای تیلرسون از حمایت ایران از تروریسم گفت و افزود: ایران در بی ثبات کردن یمن و سوریه نقش دارد و فعالیت های زیادی در حملات سایبری دارد.

به گفته وزیر خارجه آمریکا، برجام تنها رسیدن ایران به بمب هسته ای را به تاخیر انداخت وگرنه تهدیدات ایران در سایر عرصه ها نادیده گرفته شده است.

اظهارات آقای تیلرسون بعد از نامه سه شنبه شب به پل رایان رئیس مجلس نمایندگان بود. در این نامه آقای تیلرسون برای اولین بار در دولت ترامپ، تایید کرد که جمهوری اسلامی ایران تا کنون به تعهداتش در برجام پایبند بوده است. در عین حال، آقای تیلرسون در نامه خود خبر داد که پرزیدنت ترامپ دستور بازنگری و بررسی توافق هسته ای با ایران را صادر کرده است.

اظهارات وزیر دفاع

در فاصله بین سخنان تیلرسون و اظهارات روز پنجشنبه پرزیدنت ترامپ، وزیر دفاع ایالات متحده که در خاورمیانه به سر می برد، علیه فعالیت های ایران موضع گیری کرد.

جیم متیس که در سفر خاورمیانه به عربستان سعودی رفته بود، روز چهارشنبه گفت در خاورمیانه هر جا که مشکلی وجود دارد، رد پای ایران دیده می شود.

وزیر دفاع آمریکا حل بحران یمن را تنها به خنثی کردن تلاش های ایران در این کشور منوط دانست و گفت ایران عامل بی‌ثباتی در خاورمیانه است

منبع: 
رادیو امریکا
بخش: 
انتشار از: 

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
دست انتقام قویست . جامعه جهانی یهود جهان را به سوی جنگ اتمی به پیش میبرد . جمهوری اسلامی باید بداند که جامعه یهود دولت و سنای امریکا و بخشی اروپا را در اختیار دارند و بیش از بیش باید مراقب دسیسه های دولت یهود باشند . هر گونه جنگ و اغتشاش در خاورمیانه به سود دولت یهود و جریان تجزیه طلب است . همکاری با اروپا و سازمان ملل تنها حربه علیه تروریسم دولتی یهود است .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سیلی خدا و آمریکا صدا ندارد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
"" تضعیف هلال شیعه شاهنامه خوانی "" روسیه بدون هلال شیعه شاهنامه خوانی، نمیتوانست تا این حد در سوریه نفوذ کند. حزب‌ا‌لله بدون هلال شیعه شاهنامه خوانان، نمیتوانست اسرائیل را تهدید کند، تروریست‌های کمونیست پ ک ک بدون پشتیبانی مافیای هلال شیعه شاهنامه خوانان، نمیتوانستند ترکیه را بی‌ ثبات کنند، یمن بدون هلال شیعه شاهنامه خوانی، نمیتوانست عربستان را بی‌ ثبات کند، با حذف رژیم شاهنامه خوان ایران، "" حذف روسیه، حزب‌ا‌لله، امنیت یمن، بازگشت عراق به مدار شورای همکاری خلیج و ترکیه " تسهیل خواهد شد. در دنیای سیاست، همه چیز زمان میبرد، در دنیای سیاست، شما بدون زمینه سازی، دست به اقدام نمیزنید مگر اینکه ابله و ساده لوح و جامعه شناس باشید و همه چیز را به پسا ساختار گرائی و پست مدرنیسم کزائی واگذار کنید.