رفتن به محتوای اصلی

احمد افرادی و انکار نژادپرستی در ایران
09.09.2017 - 13:36
 
اولین بار نام احمد افرادی را در مطلبی دیدم که ایشان در انتقاد به علی میرفطروس نوشته بود و میرفطروس را به "جعل و سندسازی" متهم کرده بود. تصویری که بر اساس خواندن آن مطلب از ایشان در ذهن داشتم، این بود که ایشان سعی میکند در نقل فاکت ها و اسناد، دقت به خرج دهد. ولی بحث هایی که در چند روز اخیر در صفحه ی فیسبوک ایشان پیرامون موضوع نژادپرستی در ایران درگرفت، کاملا خلاف آن تصویر را اثبات کرد.
 
آقای افرادی در صفحه فیسبوک خود مطلبی با عنوان "هکلبری فیین و ادبیات آمریکایی" منتشر کرده با این مضمون که " که کتاب مذکور را می توان به نوعی نژاد پرستانه خواند". انتشار این مطلب باعث شد که برخی خوانندگان موضوع نژادپرستی در ایران را به میان بکشند. آقای افرادی در بخش کامنت ها نژادپرستی را پدیده ای اروپایی دانسته و در پاسخ به خواننده ای که نوشته "مشکل نژادپرستی از زمانی که تاریخ به نگارش در آمد وجود داشته ... این گرایش در ایران رواج زیادی دارد، هیچ قشری از آن مصون نیست"، می گوید "ادعاهایی از این دست (نژادپرستی ایرانیان) از عوارض سمپاشی تجزیه طلبان و اعوان و انصار آن هاست" (آنچه در پرانتز آمده هم جزو نقل قول مستقیم است).
 
آقای افرادی ادعا می کند که "ما در ایران (در طول تاریخ) شیعه کشی، رافضی کشی، غالیه کشی و ... داشته ایم، اما کجا دیده شده هموطنان یهود و نصارا و ارمنی و... مورد تعرض قرار گرفته باشند؟" در پاسخ به این ادعای عجیب، من دو لینک از ویکی پدیای انگلیسی را در بخش کامنت ها گذاشتم که به مواردی از کشتار و خشونت علیه یهودیان در ایران پرداخته:
 
بر خلاف انتظاری که از آقای افرادی داشتم، برخورد ایشان با این منابع دست کمی از "جعل و سندسازی" نداشت. ایشان در اشاره به این دو لینک می نویسد: "یکی - دو موردی که از آزار یهودیان فارس (آن هم، به توطئه ی خاندان یهودی مسلمان شده ی «قوام») نقل شده است، به تصریح منبع یهودیِ «اتحاد جهانی اسرائیل»، مربوط به قرن هجدهم میلادی است. در حالی (در طول 2500 سال) تا این تاریخ، موردی از«یهود» آزاری در ایران ثبت نشده است" ... "اولاً «اتحاد جهانی اسرائیل»، در این مورد، نمی تواند بی طرف باشد. ویکیپدیا هم، به گمان منبع موثقی نیست. با وجود این، در همین منبع مورد نظر شما آمده است: «عامل اصلی این واقعه خاندان یهودی مسلمان شده ی قوام بود»".
 
در جواب به ایشان نوشتم: " آقای افرادی گرامی، در دو لینکی که من ارسال کرده بودم، چندین مورد کشتار و اذیت و آزار یهودیان در ایران نقل شده، و نه فقط یکی دو مورد. نمیدانم چرا شما فقط یک جمله از آن را (مربوط به دخالت خانواده قوام در کشتار یهودیان در سال 1910 در شیراز و ثبت آن واقعه توسط نماینده ی نهادی یهودی) برداشته و آن را منبع خود قرار داده اید. در اولین لینکی که شما یک جمله اش را به عنوان سند برداشته اید، به نقل از جمشید صداقت، تاریخ نگار ایرانی، و دیگران، آمده که در اواخر قرن نوزدهم، هر سال (!!!) در مناطق مختلف ایران کشتار یهودیان و به آتش کشیدن کنیسه ها انجام میگرفته. لینک دوم مربوط به کشتار یهودیان در سال 1839 در مشهد است (واقعه الله داد). خانواده قوام فقط در کشتار یهودیان شیراز در سال 1910 دست داشتند (که این میشود قرن بیستم! قرن هجدهم میشود سالهای 1700 و خرده ای!) و در لینک اول گفته شده که این واقعه ی آخر مربوط به سال 1910، توسط نماینده ای از "اتحاد جهانی آلیانس" در شیراز ثبت شده. در ضمن بد نیست یادآوری شود که این نهاد یک نهاد یهودی ست و نه اسراییلی! (اصلا در سال 1860 که این نهاد متولد شد، اسراییلی وجود نداشت!) سال 1860 میشود قرن نوزدهم." و در کامنتی دیگر اشاره کردم که: "من به تجربه تا بحال ندیده ام که ویکی پدیای انگلیسی یا آلمانی اطلاعات اشتباه داده باشد. در بعضی موارد ممکن است اطلاعاتشان ناقص باشد، ولی اینطور نیست که از اساس اشتباه باشد. ولی ویکی پدیای فارسی اصلا قابل مقایسه نیست و مطالب من درآوردی زیاد دارد."
 
آدرس اشتباهی دادن (عامل کشتار یهودیان در ایران را "خاندان یهودی مسلمان شده ی قوام" معرفی کردن بی شباهت به ادعاهایی نیست که هیتلر را مرتبط با جنبش صهیونیسم میدانند و یهودیان را عامل کشتار یهودیان معرفی میکنند)، تاریخ اشتباهی دادن (قرن هجدهم)، و آمار اشتباهی دادن ("فقط یکی دو مورد" به جای کشتار و خشونت هر ساله)، اگر جعل و سندسازی تاریخی نیست، پس چیست؟!
 
 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

آزاده سپهری

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.