امسال هم ميليون‌ها کودک و نوجوان از تحصیل باز می مانند!

امسال هم بسان سالهای پیشین تعداد قابل توجهی از فرزندان این کشور را که به ملیتهای ترک ، کرد ، بلوچ ، عرب ، ترکمن و غیره تعلق دارند از حق ابتدایی آموزش به زبان مادری محروم هستند

 

زنگها به صدا در میآیند

امسال هم ميليون‌ها کودک و نوجوان از تحصیل باز میمانند!

 

اعلامیه گروه کار جوانان سازمان فداییان خلق ایران-اکثریت بمناسبت اول مهر روز بازگشایی مدارس

 

اول مهر زنگ‌های مدارس و دانشگاه ها به صدا در می آیند و با خود طنین صدای شادمان کودکان، نوجوانان و جوانان میهن برای تحصیل و فراگیری علم و دانش را به ارمغان میآورد.

کودکان به پیاده روهای خزان زده و پوشیده از برگ پائیز، بهارانه ترین لبخندها و بازی های کودکانه را می بخشند. عطر روییدنی دوباره ، دور دستِ صمیمیِ روستاها تا گستره پر هیاهوی شهرها را پر می کند.

در سال تحصیلی جدید, بیش از ۱۲,۵ میلیون دانش آموز، بیش از یک میلیون معلم و ۴ میلیون دانشجو با شور و امید سر کلاس حاضر می شوند . ما این روز خجسته را به همه دانش آموزان و دانشجويان، خانواده ها، معلمین و استادان دانشگاه ها تبریک می گوئیم .

امسال هم بسان سالهای گذشته در جمهوری اسلامی , همزمان با این شور و اشتياق، در آنسوی دیوار مدارس هزاران کودک آرزومند تحصیل با حسرت و با چشمانی گریان، هم چنان در چهار راه ها و کارگاه ها، برای برای لقمه نانی به اجبار از دنیای کودکی جدا شده و بسیار زود و نابهنگام وارد بازار کار شده و مورد استثمار قرار می گیرند .کودکان کار و کودکان خیابانی بی پناه ترین و آسیب پذیرترین گروه اجتمائی را تشکیل می دهند.

قریب به چهار دهه تسلط قشریون بر آموزش و پرورش، کارنامه ایست از نشاندن خرافه به جای علم، ارائه تصویری مخدوش از تاریخ ایران به دانش آموزان، سرکوب خلاقیت های هنری کودکان و نوجوانان، جدایی دختران و پسران و بسیاری فجایع دیگر که نظام آموزش کشور را در بحرانی عمیق فرو برده است. ریشه همه این خرابی ها در نگرش ایدیولوژیک و دخالت حوزه ها و ارگانهای غیر مسول در امر آموزش نهفته است  .

 بحران افسارگسیخته اقتصادی و طبقاتی تر شدن نظام آموزشی و به تبع آن  فاجعه بیسوادی میلیونها کودک و نوجوان و متعاقب آن، ترک تحصیل بیش از هفت میلیون کودک و نوجوان زیر هیجده سال ، که خانواده های آنان قادر نیستند هزینه آموزش و دفتر و قلم و کتاب آنها را تامین کنند را رقم زده است.

علاوه بر بحران اقتصادی، افزايش فقر و بيکاری، بالا رفتن نرخ تورم، تعطيلی واحدهای توليدی و اخراج گسترده کارگران از واحدهای توليدی و سياست های مخرب دولت در کاهش سطح زندگی کارگران و زحمتکشان میهنمان , از عوامل موثر در افزايش کودکان کار و بازماندن گروه وسيعی از کودکان و جوانان ار تحصيل می باشد .

در کشور ما در دوره جمهوری اسلامی مراکز آموزشی همواره کانون چالش بين نيروهای تاريک انديش و روشنگر بوده است.  نگاه تاريک انديشانه و خرافاتی, همچنان بر امر آموزش در مدارس و دانشگاه ها سنگينی می کند, معلمين معترض و دانشگاهيان منتقد يا به بند کشيده شدند و يا اخراج و بازنشسته گرديدند.

در شهرهای بزرگ ایران، آموزش عمومی روز به روز بیشتر جنبه کالایی می‌یابد و شکاف سطح تحصیل بین مدارس دولتی و غیر دواتی افزایش می‌یابد.

حق آموزش به زبان مادری یک حق انسانی و حقوق بشری است که در اسناد و معاهدات حقوق بشری از جمله اعلامیه جهانی حقوق زبانی، منشور زبان مادری، اعلامیهی حقوق اشخاص متعلق به اقلیت‌های ملی، زبانی، مذهبی، کنوانسیون حقوق کودکان، منشور بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی و … به آن تأکید شده است. این حق طبیعی و انسانی در جمهوری اسلامی ایران نادیده گرفته می شود

امسال هم بسان سالهای پیشین تعداد  قابل توجهی از فرزندان این کشور را که به ملیتهای ترک ، کرد ، بلوچ ، عرب ، ترکمن و غیره تعلق دارند از حق ابتدایی آموزش به زبان مادری محروم هستند .

در جمهوری اسلامی , میلیونها افغان و یا افغان تبار زندگی می کنند,  آنان نه تنها از حقوق اولیه شهروندی محروم هستند , بلکه فرزندان و نونهالان آنها را نیز از حق آموزش حتی ابتدایی محروم می کنند. بخشی از شهروندان ایران نظیر بهائیان که ظاهرا از حق آموزش ابتدایی برخوردارند رسما حق تحصیل در دانشگاهها و استخدام دولتی را ندارند و اگر هم دست به ایجاد " دانشگاههای مخفی و یا خانگی " بزنند به شدت با آنها برخورد شده و دست اندرکاران آنها را به زندان می اندازند.

 

ما بر این باوریم که اکنون بیش از هر زمان دیگر,  توجه ويژه به امر آموزش، حذف امر پرورش از وزارت آموزش و پرورش، اختصاص بودجه لازم برای مراکز آموزشی، بازنويسی کتاب های درسی و حذف نگرش واپسگرا و خرافاتی از کتاب ها، تغييرات در کادر وزارت خانه های آموزش و پرورش و آموزش عالی، توجه اکید به کودکان کار و کودکان خیابان، بايد در الویت کارهای دولت آقای روحانی قرار گیرد.

 

- بهرمند شدن همگانی از حق تحصیل رایگان

-توجه به امور مرتبط با امنیت تحصیل وآموزش و تربیت کودکان و نوجوانان

- توجه اکید به کودکان کار و کودکان خیابان

- استقلال مدارس و نظام آموزشی از حوزه ها و مراکز دینی

- ایجاد فضای سالم و امن برای تحصیل و اندیشیدن در مدارس و محیط های آموزشی از جمله نیازها و خواسته هایی هستند که همین امروز باید به آن پرداخت .

 ما تنوع و تکثر زبانی و فرهنگی موجود در کشور را فرصتی برای پیشرفت و همگرایی ملی تلقی کرده و حق آموزش به زبان مادری را برای همه مردم ایران خواهانیم .

ما خواهان پایان دادن ظلم و بی عدالتی نسبت به ثبت نام و آموزش کودکان مهاجر افغان و برداشتن همه موانع تحصیل آنان در مدارس ایران می باشیم 

- ما خواهان ارتقای کیفی کتابهای درسی, بکار گیری معلمین و استادان مجرب, کارآزموده و امکانات آموشی مناسب برای همه میباشیم 

ما ضمن آرزوی موفقیت برای دانش آموزان میهن در این سال تحصیلی ، امیدواریم که سال آینده شاهد حضور –همه کودکان و مشتاقان به تحصیل در مدارس بوده و امید داریم که بیعدالتی و ستم از سیستم آموزشی میهن ما رخت بربندد  .

 

گروه کار جوانان سازمان فداییان خلق ایران - اکثریت

٣۱ شهريور ۱٣۹۶ برابر با  ۲۲ سپتامبر ۲۰۱۷ 

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.