بیش از ١٠٠ روز بی خبری از وضعیت "رامین حسین پناهی"

‎ اکنون هم با گذشت نزدیک به صد روز ، کماکان از سرنوشت رامین حسین پناهی در دست نیست، خانواده حسین پناهی در نامه‌ایی به گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل، خانم اسما جهانگیر خواستار پیگیری ایشان جهت کسب اطلاع از وضعیت اعضای خانواده‌ی حسین‌پناهی کردند.

با گذشت نزدیک به ١٠٠ روز، همچنان سرنوشت رامین حسین پناهی در هالەی از ابهام است
‎ با گذشت نزدیک به ١٠٠ روز و وجود پیگیری های مکرر خانواده "رامین حسین پناهی" و مراجعه به نهادهای نظامی و امنیتی، تاکنون از سرنوشت این فعال سیاسی کُرد هیچ گونه خبری در دست نیست.
‎ رامین حسین پناهی روز دوم تیرماه امسال در شرایطی که مورد هدف گلوله قرار گرفته بود، از سوی نیروهای سپاه پاسداران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. با وجود پیگیری‌های مکرر پدر و مادر سالخورده ایشان و مراجعه به نهادهای نظامی-امنیتی، اما این نهادها تاکنون از ارائه‌ی هرگونه پاسخ مشخصی در مورد سرنوشت این فعال سیاسی به آنان خودداری کرده‌اند.
‎ رامین حسین پناهی، فعال سیاسی و از اعضای حزب کومله است که در تاریخ اول تیرماه توسط نیروهای سپاه پاسداران زخمی و بازداشت می شود، اما در ادامه نیروهای سپاه به منزل پدری وی مراجعه کرده و اقدام به بازداشت چندین تن از اعضای خانواده وی نمودند.
‎ در چارچوب این بازداشتها روز ۱ تیرماه، افشین حسین پناهی، برادر رامین در منزل شخصی خود بازداشت کردند و مدت دو را در بازداشت اداره اطلاعات بسر برد و بعد از آن به زندان مرکزی سنندج منتقل شد، که از آن زمان تاکنون بدونه صدور هیچ حکمی در این زندان بسر می برد.
‎ از طرفی دیگر با توجه به مراجعه مکرر خانواده حسین پناهی به دفاتر وکلای حقوقی جهت پذیرش وکیل برای پرونده زندانی سیاسی کورد رامین حسین پناهی و همچنین برادر نامبرده افشین حسین پناهی" فعال مدنی" با فشار اداره اطلاعات سنندج و همچنین تهدید و ارعاب دفاتر حقوقی، وکلای حقوقی از پذیرش پرونده نامبردگان طفره می روند. به گفته وکلا، از اقدامات تنبیهی اطلاعات با درخواست خانواده حسین پناهی موافقت نمی کنند.
‎ اکنون هم با گذشت نزدیک به صد روز ، کماکان از سرنوشت رامین حسین پناهی در دست نیست، خانواده حسین پناهی در نامه‌ایی به گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل، خانم اسما جهانگیر خواستار پیگیری ایشان جهت کسب اطلاع از وضعیت اعضای خانواده‌ی حسین‌پناهی کردند.
‎ روز ۹ تیرماه، سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیەای، بازداشت اعضای خانواده حسین پناهی را به مثابه "ناپدید شدن اجباری" خوانده و خواستار آشکارا شدن سرنوشت و محل نگهداری آنان و همچنین شفاف سازی در رابطه با وضعیت رامین حسین پناهی که در هنگام بازداشت مجروح بوده است، شد. این سازمان از مقامات ایرانی خواست هر چه سریعتر نسبت به آزادی سایر افرادی که صرفا بخاطر نسبت خانوادگی با رامین حسین پناهی بازداشت شدەاند اقدام کند

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.