​​​​​​​کره شمالی: جنگ اتمی ممکن است هر آن روی دهد

کین این ریونگ، معاون نماینده کره شمالی در سازمان ملل متحد نسبت به احتمال شروع جنگ اتمی هشدار داد. ریونگ در سازمان ملل متحد به ویژه به آمریکا هشدار داد و گفت کشورش با تهدیدهای آمریکا روبروست.
 
 

کین این ریونگ، معاون نماینده کره شمالی در سازمان ملل متحد، در کمیسیون خلع سلاح این سازمان جهانی، به شدت به سیاست آمریکا نسبت به کره شمالی حمله کرد. او گفت: «هیچ کشوری در جهان در این مدت طولانی، با چنین تهدیدهای اتمیِ شدید و مستقیم آمریکا روبرو نبوده است.»

معاون نماینده کره شمالی در سازمان ملل در ادامه گفت بحران میان دو کشور به نقطه‌ای خطرناک رسیده و امکان جنگ هسته‌ای میان دو طرف "هر لحظه" وجود دارد.

ریونگ توضیح داد که کره شمالی از فعالیت‌های سازمان ملل متحد در منع گسترش سلاح‌های اتمی پشتیبانی می‌کند. او در ادامه اما توضیح داد که کشورش به خاطر تهدیدهای مداوم آمریکا نمی‌تواند پیمان‌نامه منع گسترش سلاح‌های اتمی را امضا کند.

معاون نماینده کره شمالی در سازمان ملل متحد، آمریکا را تهدید کرد که این کشور در صورت ادامه نفوذ به مناطق نظامی کره شمالی، با حملات تلافی‌جویانه این کشور مواجه خواهد شد.

برخوردهای متناقض ترامپ و تیلرسون در ارتباط با کره شمالی

سخنان این مقام بلندپایه کره شمالی در باره تهدیدهای آمریکا در حالی است که رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا، روز یکشنبه (۲۳ مهر / ۱۵ اکتبر) تاکید کرده بود که کشورش در پی یافتن راهکاری برای حل دیپلماتیک بحران اتمی و موشکی کره شمالی است.

تیلرسون که با خبرنگار شبکه تلویزیونی "سی‌ان‌ان" آمریکا گفت‌وگو می‌کرد در ادامه گفت این فعالیت آمریکا تا زمانی خواهد بود که "اولین بمب فرود آید"

البته دیدگاه‌های ترامپ و تیلرسون در رابطه با بحران کره شمالی همگون نیستند و بسیار پیش آمده است که نقطه نظرهای آنها با هم در تضاد قرار گرفته‌اند. ترامپ همین چندروز پیش بود که با فعالیت‌های دیپلماتیک برای حل بحران اتمی و موشکی با کره شمالی مخالفت کرد.

ترامپ اعلام کرد که دولت‌های مختلف آمریکا ۲۵ سال است که می‌کوشند با کره شمالی گفت‌وگو کنند. آنها حتی به توافق‌هایی هم رسیدند و "مبالغ هنگفتی" نیز پرداخت کردند، اما این راهکار هیچ نتیجه‌ای نداده است.

ترامپ در پیام توییتری خود در ادامه نوشت که توافق‌های رسیده قبل از خشک شدن مرکب توافق‌نامه نقض شدند و مقامات آمریکایی شرکت‌کننده برای دستیابی به توافق مورد تمسخر قرار گرفتند. ترامپ در انتها تاکید کرد که فقط یک راه برای حل بحران کره شمالی وجود دارد؛ راه حلی که او مطرح نکرد.

ترامپ در روزهای پایانی سپتامبر سال جاری میلادی (۲۰۱۷) در سخنرانی خود در شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز کره شمالی را به "نابودی کامل" تهدید کرد. رسانه‌های کره شمالی این سخنان ترامپ را "اعلام جنگ" از طرف آمریکا تلقی کردند.

روز سه شنبه (۱۹ سپتامبر / ۲۸ شهریور) دونالد ترامپ در یک سخنرانی کره شمالی را به حمله نظامی تهدید کرد و گفت کشورش در صورت نیاز و برای دفاع از خود یا هم‌پیمانانش، قادر است کره شمالی را به کلی نابود کند.

رئیس جمهوری ایالات متحده گفت: «مرد موشکی (کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی) در مسیر خودکشی حرکت می‌کند.»

منبع: 
DW
بخش: 
انتشار از: