نامه سرگشاده شماره ٣ : پاسخ به "به اصطلاح" جوابیه ای از دانشگاه ایلام به نام سرگشاده اول

به دنبال انتشار نامه سرگشاده اول بنده، دانشگاه ایلام به اصطلاح جوابیه ای را به یکی از پایگاههای خبری ایلام (سایت خبری تحلیلی ویرا)، که با حدود یک ماه تاخیر نامه بنده را منتشر کرده بود، ارسال نمود (http://weera.ir/weera-anavin-asli/4215-ilam-univer). بنده نیز جوابیه ای که در ذیل می آید را برای آن ارسال نمودم اما متاسفانه مسول آن سایت علیرغم چندین بار پیام به ایشان، به دلایل نامعلوم، تاکنون جوابیه بنده را منتشر ننموده است.

 از آنجا که آن به اصطلاح جوابیه حاوی مطالب کذب و تهمت و بیشتر به قصد تخریب بنده بوده است، این پاسخهای بنده برای انتشار در رسانه های دیگر ارسال می شود. قابل توجه است که مسئولیت تمام مطالب در این نوشته برعهده اینجانب است.
١- به استحضار می رسانم که این جوابیه دانشگاه ایلام به استثنای دو بند اول و یک بنده مانده به آخر آن دقیقا همان جوابیه ای است که به دستور/گفته و امضای رئیس دانشگاه، دکتر محمد علی اکبری، در پاسخ به شکایت تاریخ ٢٦/٠٤/١٣٩٥ (شماره ٨٣٩٤٩ دبیرخانه مرکزی وزارت علوم) (پیوست ٥٢)، بنده به دفتر پاسخگویی به شکایت و ارزیابی عملکرد وزارتخانه، به آن مرکز نگاشته شده است (نامه شماره ١٠٣٢٤٧/١- ص و تاریخ ٢٤/١١/١٣٩٥ دانشگاه ایلام: پیوست ٥٣) و در واقع این جوابیه شخص رئیس دانشگاه است و بنده هم با نامه شماره ٧٠١٣٠٦١ تاریخ ٢٣/٠٨/١٣٩٥ ثبت در دبیرخانه مرکز پاسخگویی به شکایات وزارت علوم (پیوست ٣٧) جواب نامه دیگر مشابه آن را (که با عنوان محرمانه بود ولی محتوای مشابه داشت) ارائه نموده ام. اینکه نامه نوشته شده توسط ایشان را با امضای یک کارمند به رسانه ارسال می شود و ایشان که مسبب اصلی این ماجرا هستند خود را مخفی می کند، نیز سوال برانگیز است.
به وضوح این جوابیه مغلطه آمیز و به هدف گمراه کردن افراد از اصل ماجراست و به خودی خود روشنگر بسیاری از سبکهای جاری در دانشگاه ایلام و بخصوص رئیس آن در برخورد با مسائل مختلف و اشخاص علمی و منتقد است. هر چند اصل قضیه در نامه بنده، تاخیرهای فراوان، غیرقانونی، عدم اخذ قرارداد علیرغم کار مستمر بنده در دانشگاه برخلاف روال مرسوم است، لطفا دقت کنید که به کدام مورد از سوالات مطرح شده بنده در این به اصطلاح جوابیه پاسخ داده شده است؟ متاسفانه ذکر مسائل دیگر بدون توجه به تقدم و تاخر رویدادها، بنظر بیشتر به هدف تبرئه خود به هر قیمت، حتی تخریب یک شخص علمی است؛ و لذا با توجه به نکات/جوابهایی که در ادامه می آیند، تقاضای اکید دارم که برای گفته ها/اظهارات در آن نامه، مستندات مورد ادعا ارائه و در اختیار رسانه ها قرار گیرد چراکه درغیر اینصورت مصداق نشر اکاذیب است و قابل پیگرد قانونی می باشد.
٢- اینکه گفته شده است "نامبرده در حال حاضر در کسوت هیأت ‌علمی دانشگاه قرار ندارد و عنوان به‌کار گرفته(عضو هیأت‌علمی دانشگاه) کذب و سوء‌استفاده از عناوین دولتی تلقی می‌گردد". بله! اینکه حضور اکنون بنده در دانشگاه با عنوان هیات علمی نیست، طبق سبک ایشان، درست است؛ ولی واقعیت است که بنده به مانند معمول در محل کارم هستم و وظایفم را بعنوان هیات علمی انجام می دهم و لذا مسلما نداشتن یک عنوان اکنون واقعیت را تغییر نمی دهد؛ هر چند که بنده در نامه منتشر شده از این عنوان استفاده ننموده ام. در واقع، بنده بایستی از بیش از سه سال پیش، مانند بسیاری افراد با وضعیت مشابه، پیمانی می شدم و اکنون هم رسمی می بودم؛ اما متاسفانه به علت چنین تخلفات و بی قانونی های و سلیقه چند نفر در سه سال اخیر، چنین چیزی که می بایست، مانند چهار سال قبل از آن، حداقل از ٠٩/٠٩/١٣٩٤ روی می داد، تاکنون انجام نشده است، و با سفسطه و مغلطه نیز محو و کنار نمی رود. در واقع خوب است مجددا تاکید کنم که بنده طبق همین سبک وزارت علوم از ٠١/٠٧/١٣٨٤ به مدت چهار سال و نیم بورس داخل و خارج به اسم این دانشگاه ایلام بوده ام (پیوست های ٢- الف و ٢- ب) و لذا از همان زمان هم طبق عرف و قانون وزارت علوم بطور بالقوه برای هیات علمی همین دانشگاه بوده ام. علاوه بر این، طبق سبک مسولان قبلی دانشگاه، بنده از ٠٨/٠٩/١٣٩٠ تا ٠٨/٠٩/١٣٩٤ حکم "هیات علمی" طرح سربازی دقیقا با شرایط هیات علمی پیمانی داشته ام (پیوست های ٥٤- الف و ٥٤- ب)، که ظاهرا گفتن این هم برای ایشان سنگین است؛ و از آن تاریخ به بعد هم تاکنون وظایف آموزشی و پژوهشی ام را به مانند هیات علمی در دانشگاه ایلام انجام می نمایم و در محل کارم هستم (پیوست ٣٠).
در واقع، شکایتی که در نامه اصلی بیان نموده ام نیز متمرکز بر عدم رعایت قوانین، تاخیرهای سلیقه ای و انجام روال غیرمعمول در دانشگاه ایلام برای بنده است؛ طبق قانون و مشابه کسانی که مانند بنده بورسیه بوده اند و از هیات علمی طرح سربازی به پیمانی تبدیل شده و می شوند لازم است درست تاریخ اتمام تعهد طرح سربازی ملاک هیات علمی پیمانی باشد؛ برای بنده نیز این تاریخ بایستی ٠٩/٠٩/١٣٩٤ می بود و این از تخلفات مسئولین دانشگاه ایلام است که با وجود اینکه بنده در دانشگاه به مانند هیات علمی و بدون مشکلی در حال انجام وظایف بوده و هستم، این مورد انجام نشده است و بلکه با علم کردن مورد مختومه شده قبلی دنبال ایجاد درسر و مشکل بوده و هستند؛ بنابراین، علیرغم اینکه از نظر ایشان بنده اکنون هیات علمی نیستم ولی طبق قانون و روال مرسوم در دانشگاه بنده از تاریخ ذکر شده بایستی هیات علمی باشم.
علاوه بر این، بایستی بگویم که اولا، افرادی با سطح علمی و بخصوص تخصص ویژه سطح اول بنده، اغلب به دانشگاههای سطح سوم و چهارم، مانند ایلام، برای هیات علمی شدن مراجعه نمی کنند و در واقع بنده می توانستم در جاهایی هیات علمی شوم که بسیاری از این افرادی که اکنون از این ادبیات علیه بنده استفاده می کنند را در آن جاها حتی به عنوان دانشجو هم قبول ننموده و نمی نمایند. دوما، بنده بعنوان یک ایلامی با اصالت و هویت به منطقه خود آمده ام برای خدمت با شایستگی کامل؛ و مبارزه اکنون بنده برای این مورد و علیه این رویه های سلیقه ای هم دلایلی دارد؛ از جمله اینکه بنده ایلام و ایلامی و فرهنگ و هویت آن را از امثال این افراد و مدیران (که البته عده ای از اساس غیربومی اند) مدت زیادی است جدا نموده ام و اینکه بسیاری از اینان با مردم باهویت این منطقه نیستد و یا اصلا چنین موضوعاتی فعلا برایشان قابل درک نیست؛ و در ثانی قرار نیست که ما در مقابل مخالفت سلیقه ای عده ای، که عناد و دشمنی در کارهایشان در چنین مواردی آشکار است، کوتاه بیاییم.
٤- در مورد اینکه گفته شده است "هیأت اجرایی جذب یک نهاد قانونی است که براساس خرد جمعی اداره می‌شود و تصمیمات آن معمولاً با اجماع صورت می‌گیرد و رئیس و دبیرهیأت جذب هیچ‌گونه تصمیم فردی در مورد اعضای هیأت علمی یا متقاضیان جذب اتخاذ نمی‌کنند." متاسفانه باید بگویم که این گفته نیز چندان با واقعیت عینی همخوان نیست. اول اینکه بجز یک فرد از اعضای هیات اجرایی جذب دانشگاه ایلام (رئیس محترم نهاد رهبری در دانشگاه)، بقیه همه به پیشنهاد و منصوب رئیس دانشگاه و در واقع از دوستان و یا نزدیکان ایشان هستند و خود این واقعیت، استقلال رای اعضای را زیر سوال می برد. علاه بر این، مشکل اصلی قبل از بردن پرونده ها به هیات اجرایی جذب است که اینکه مطرح شود و نشود و کی مطرح شود و به چه شرایطی، را قبلا رئیس جذب (رئیس دانشگاه) و در برخی موارد دبیر جذب، مشخص می کند و آنهم به اذعان صریح رئیس دانشگاه بسته به افراد مختلف ممکن است زود و یا دیر انجام شود (پسر خوبی شدن، رعایت مسایل خاص مدنظر ایشان، سفارش و موارد مشابه)؛ و لذا در مورد بنده به همین دلایل سلیقه ای و شخصی رئیس و دبیر جذب دانشگاه، کار دیر انجام شده است. نمونه های از این انتظارات شخصی، سلیقه ای و مغایر با قانون را که جناب آقای دکتر علی اکبری در مورد بنده و در حضور خودم (و همچنین با دیگران در مورد بنده) مطرح کرده است را در فرصت مناسب و در صورت لزوم ارائه خواهم نمود.
٥- لطفا تمام نامه ها و مواردی که بنده در آنها رد شده ام را بطور مستند در اختیار رسانه ها قرار دهید تا : 1- مشخص شود که آن نامه ها مربوط به چه زمانی بوده است و آیا بجز این است که آن موارد مربوط به شش سال پیش و در مورد هیات علمی طرح سربازی بنده بوده است (آنهم بدون مستند و صرفا سلیقه ای) که ٢- هم با آخرین نامه رئیس وقت جذب مرکز در تاریخ 24/11/1391 و ٣- هم نامه دفتر رسیدگی به شکایات وزار‌تخانه با دستور وزیر وقت مبنی بر صدور حکم پیمانی- طرح سربازی- به تاریخ ١٨/٠٦/١٣٩٢ و شماره : ٨٩٨٨٣ (پیوست ٦) و هم ٤ - با کار مجدد بنده در دانشگاه مختومه شده است و ٥- هم نامه رئیس کنونی جذب به شماره : ١٤٤١٩٥/١٩/ م ج ، تاریخ ١٨/٠٧/١٣٩٤ بازهم مختومه بودن آن را اعلام کرده است؟ ٧- بعلاوه، بند قانونی وجود دارد که موارد قبلی را نباید برای مورد جدید معیار قرار داد:"عدم پذیرش در یک مقطع مانع از شركت در مقاطع دیگر نخواهد بود. در صورت شركت مجدد داوطلب، احراز صلاحيت بر مبناي وضعيت فعلی فرد می باشد (عدم احراز صلاحيت قبلی ملاک عمل نمی باشد) شکایت برابر مقررات قابل رسيدگی می باشد". لطفا تمام این نامه ها، به قول شما درباره رد چند باره بنده، را اگر وجود دارند! با تاریخ و از اول و غیرگزینشی در اختیار رسانه ها قرار دهید تا همه بهتر در جریان ماجرا قرار گیرند. بعلاوه، شما بهتر است در مورد اصل قضیه که تاخیرهای طولانی است توضیح دهید: طبق آیین نامه هیات عالی جذب در اسفند ١٣٨٨، مدت فرایند جذب برای کسی که از بیرون دانشگاه متقاضی است باید 77 روز باشد؛ آیا برای یک فردی که بورسیه کامل بوده و هیات علمی و شاغل در دانشگاه بوده است، این همه تاخیر قانونی است؟ آیا بجز این است که این کارهای شما مانند بسیاری سبک های دیگرتان، سلیقه ای است؟ در ضمن، دانشگاه یک محیط متعلق به همه مردم و دولتی است و مسلما ملک شخصی کسی نیست و لذا مسلم است که هرگونه مخالفت یا موافقت در امور اداری و کاری بایستی طبق قوانین مشخص در آن زمینه و عرف دانشگاهی و با دلایل و مدارک لازم و کافی باشد؛ اگر مخالفتی با شخصی بوده یا هست باید مشخص شود که اولا در چه زمانی و دوما به چه دلایل و مستنداتی و سوما از طرف چه کسانی بوده است و لذا نمی توان به دلخواه و سلیقه شخصی با امور کاری و اداری افراد برخورد کرد.
٦- دروغ آشکار و بزرگ (و شاید مهمترین دروغ) در این به اصطلاح جوابیه این است که: "موضوع تبدیل وضعیت نگارنده از طرح سربازی به عضو هیأت علمی به دلیل مخالفت‌های مکرر و مستند هیأت اجرایی جذب دانشگاه(سه مرتبه) و رأی صادره از سوی مرکز جذب اعضای هیأت علمی وزارت متبوع(دو مرتبه)، در سنوات گذشته و قبل از مدیریت فعلی کأ‌ن‌لم‌یکن تلقی گردیده که پیش‌تر هم به دانشگاه و هم به نامبرده ابلاغ شده است. بدیهی است که طبق ابلاغ صورت گرفته در این مرحله، اِعمال تغییر در رویه و نتیجۀ مزبور از اختیار دانشگاه خارج است". اول اینکه بنده هیات علمی طرح سربازی (نه طرح سربازی) بوده ام (پیوست ٥٤) و سپس تقاضای وضعیت جدیدی را نموده ام و این از آن مغلطه های خاص است. همین گفته رئیس دانشگاه مشخص می کند که اصل سبک ایشان بر نفی افرادی مانند بنده است و ظاهرا پذیرش واقعیتی که بر مزاقشان خوش نمی آید برایشان بسیار سنگین است! متاسفم که بگویم همین تخریب و توهین و تلاش برای تحقیر افراد مستقل علمی و دلسوز، سبک معمول چنین افرادی است. دوم اینکه، هیچ ابلاغی در هیچ موردی و بویژه در هیچ یک از این موارد ذکر شده، نه شفاهی و نه کتبی، نه از طرف دانشگاه ایلام و نه وزارت علوم، به بنده انجام نشده است، چرا که این محیط بطور کلی با مقوله ای به نام شفافیت میانه چندانی ندارد. اما مغلطه اصلی مربوط به این است که: تقاضای هیات علمی طرح سربازی بنده که بلافاصله پس از دفاع از رساله دکتری در ١٩/٠٦/١٣٩٠ (پیوست ١) و به علت بورس بودن بنده، انجام شده است و بنده بلافاصله در همان زمان در دانشگاه مشغول کار شدم، پس از یک سال از طرف مسئولان وقت هیات اجرای جذب دانشگاه ایلام رد شد و بنظر این رد شدنهای! (در واقع یک بار نه چند بار) که ایشان ذکر می کنند مربوطه به آن دوره و توجه کنید صرفا برای دوره طرح سربازی در سال ١٣٩٠ بوده است و مهمترین نکته این است که شکایت بنده به وزارتخانه در آن زمان در اعتراض به آن نهایتا با نامه رئیس وقت جذب مرکز در تاریخ 24/11/1391 و هم نامه دفتر رسیدگی به شکایت وزاره‌تخانه با دستور وزیر وقت (پیوست ٦) و با کار مجدد بنده در دانشگاه مختومه شده است؛ و لذا از مهر ١٣٩٢ که بنده بعنوان هیات علمی طرح سربازی در دانشگاه کارم را از سرگرفتم، لطفا هر مستندی هست ارائه نمائید. در واقع خوب است بدانید که از مهر ١٣٩٢ تا شهریور سال ١٣٩٣ که متقاضی تبدیل وضعیت بوده ام (پیوست ٨) و شروع دوره جدید ریاست دانشگاه (اغلب ریاست کنونی) نیز بوده است نه تنها هیچ تقاضای تبدیل وضعیتی مطرح نشده است بلکه در مورد همان وضعیت قبلی طرح سربازی نیز مورد خاصی نبوده است که تصمیم گیری شود و بنده رد شوم؛ اگر سند یا تصمیمی هست لطفا منتشر کنید؛ در واقع این مغلطه اصلی است؛ و بنابراین آخرین ابلاغاتی که در آن زمان به دانشگاه انجام شده است نامه های فوق الذکر است که همه در تایید و به نفع بنده بوده است: پس لطفا خوانندگان گرامی به تاکید توجه کنید که اصل این گفته های بدون مستند، مربوط به شش سال پیش و همان زمانی است که مشکل اولیه ای (به بهانه انتقاد از دولت و نظام) در دولت خاص قبلی بدون هیچ مستندی علیه بنده در دانشگاه ایلام ایجاد شد و در دوره مدیریت کنونی دانشگاه ایلام، این سه سال، به سردواندن و تاخیر، قطع حقوق و کارهای سلیقه ای و تخلفاتی است که ذکر نموده ام در مورد بنده انجام شده است نه کار چندان مفید دیگری؛ پس با اطمینان تمام این گفته مغالطه آمیز دروغ است و پیگیری قانونی آن نیز، در صورت لزوم، برای بنده محفوظ می ماند.
٧- در مورد این گفته که "با عنایت به ابراز نظر مثبت و مجدد دانشگاه و اعلام نظر مساعد مرکز جذب وزارت علوم، درخواست عضویت پیمانی نامبرده به صورت یک پرونده جدید قابل بررسی تشخیص داده شد و متعاقب آن اقدامات لازم در خصوص اخذ استعلام از دانشگاه‌های محل تحصیل، حراست و دفتر تحقیق انجام گرفت و هم اکنون موضوع پس از طرح در هیأت اجرایی جذب دانشگاه، در دستور کارگروه بررسی صلاحیت عمومی قرار دارد." باید بگویم که متاسفانه این گفته هم مغلطه است. مگر دانشگاه کیست؟ در مورد تبدیل وضعیت هیات علمی، ظاهرا! قانون وجود دارد. بنده اولین درخواست را در تاریخ ١٩/٠٦/١٣٩٣ (پیوست ٨) و درست سه سال پس از پایان تعهد هیات علمی طرح سربازی، برای تبدیل وضعیت به پیمانی نموده ام. طبق قانون، این مورد باید در هیات اجرایی جذب دانشگاه مطرح و موارد مربوطه بررسی و تصمیم گیری می شد؛ یعنی کارگروه علمی (که در این مورد ضرورتی ندارد) و عمومی بنده در آن زمانهای قبل از پایان رسمی وضعیت قبلی انجام و طبق قانون در هیات اجرایی جذب تصمیم گرفته می شد. اصل این گفته رئیس دانشگاه باز هم سبک ایشان را روشن می کند: "نظر مثبت" چه شخصی؟ یا خرد جمعی؟ همانگونه که در نامه اول گفته ام، پس از نامه ها و فشارهای زیاد بنده به مسولین دانشگاه ایلام (پیوست های ٩ تا ١٦) و گفتگو و نامه نگاری با کارشناسان و مسئولان جذب مرکز، نهایتا رئیس جذب مرکز به دانشگاه ایلام نوشته است (شماره : ١٤٤١٩٥/١٩/ م ج ، تاریخ ١٨/٠٧/١٣٩٤) که برای ایشان پرونده تشکیل دهید و این هم آخرین نمونه ای است که مختومه شدن آن بحثهای چهار سال پیش از آن، را در آن زمان اثبات کرد؛ و در واقع برای هرکسی که تبدیل وضعیت می شود پرونده جدید تشکیل می شود که قانون و گفته کارشناسان جذب مرکز است؛ مسلما رئیس دانشگاه ایلام نمی تواند با مغلطه و برداشت خود این مورد را علیه بنده تفسیر نماید و یا سابقه و موارد دیگر بنده را نفی کند. بعلاوه، از نامه رئیس جذب مرکز تاکنون بیش از دو سال می گذرد آیا نباید پرسید که در این دو سال شما چه می کردید؟ چند سال هست که در حال بررسی صلاحیت عمومی هستید؟! بجز این است که با سبک سلیقه ای و کارشکنی های مسلم خود ماجرا را تاکنون ادامه داده اید و این هم تخلف آشکار و غیر قابل انکار است.
٨- در مورد اینکه "به رغم پیگیری قانونی و توأم با مساعدت و حسن نیت دانشگاه در انجام مطلوب این امور، طرح برخی مسائل عدیده و چالش برانگیز، حل و فصل موضوع را دشوار نموده است." باید بگویم که این گفته هم نه قانونی و نه صحیح است. اول اینکه در اصل مشکلی وجود نداشته است؛ همچنان که چندین بار بیان نموده ام یک مورد مختومه شده مربوط به شش سال پیش بوده است و بهانه نموندن آن از اساس اشتباه بوده است و نشانه واضحی از سوء مدیریت و عدم رعایت صحیح قانون است. بنده نه درخواست مساعدتی نموده ام و نه می نمایم چرا که قانونا این موضوعی شخصی و بین بنده و یک شخص نیست که تقاضای مساعدت از کسی بنمایم؛ بلکه تقاضای رعایت قانون، زمانبندی، پاسخگویی و شفافیت و معطل نکردن و به بازی نگرفتن چند ساله یک شخص علمی و احقاق حقوقم را داشته و دارم. اینکه موارد قانونی و عرفی در دانشگاه در مورد بنده رعایت نشده است و علیرغم انجام کار مستمر و بدون هیچ مورد و مشکلی از مهر سال ١٣٩٢ تا زمان تقاضای تبدیل وضعیت و اکنون چه مشکلی از طرف بنده در دانشگاه وجود داشته است که این چنین گفته های مطرح می شود؟ قطع حقوق و عدم منعقد کردن قرار داد هیات علمی، که مسلما برای تمام افراد مانند بنده در دانشگاه بدون قطعی ادامه یافته است و آنهم تاکنون به مدت نزدیک دو سال و در نتیجه این مشکلات و محدودیت های دیگر در این دانشگاه، کدام حس نیت و مساعدت است؟! آیا این گونه رویکردها با شعارهای دولت به اصطلاح "تدبیر و امید" که منتقد دولت پیشین نیز است، همخوان است و اینکه به بهانه یک تصمیم سلیقه ای مسئولین آن زمان دانشگاه ایلام، شما همان مساله را مطرح کنید و بدترین برخوردها را با شخص علمی نمایید، حسن نیت است!؟ "طرح برخی مسائل عدیده و چالش برانگیز" چیست؟ این گفته نیاز به توضیح دارد. اگر مطالبه حق و حقوق، انتقاد از رویکردهای سلیقه ای و مدیریت های سوال برانگیز، مسائل چالش برانگیز است، باید عرض کنم که بنده آنها را وظیفه ذاتی ام بعنوان یک شخص علمی می دانم و با افتخار آنها را ادامه می دهم.
٩- اینکه گفته شده است "الف) صلاحیت قبلی ایشان در هیأت اجرایی جذب دانشگاه و نیز هیأت مرکزی جذب اعضای هیأت‌علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مورد تأئید قرار نگرفته است و مقرر گردیده بعد ازاتمام دوره خدمت دانشگاه را ترک نماید." این گفته نیز مغلطه است و غیرقانونی است، که البته در بالا هم پاسخ آن را گفته ام، زیرا الف) اول اینکه باید دلیل رد صلاحیت عمومی بنده در شش سال پیش که در واقع مهمترین بهانه این همه مغلطه است، مشخص شود؛ اگر اسنادی وجود دارد لازم است ارائه شوند تا مشخص شود آن رد صلاحیت شش سال پیش، از طرف چند فرد عضو هیات اجرای جذب دانشگاه ایلام، با چه بهانه های بوده است. دوم اینکه در آخرین نامه رئیس وقت جذب مرکز در تاریخ ٢٤/١٢/١٣٩١چنین مورد ترک دانشگاه مطرح نشده است و در واقع ایشان و یا هر کسی دیگر نیز این کار را اگر در زمانی انجام داده باشد قطعا تخلف قانونی کرده است چرا که به گفته کارشناسان جذب مرکز تصمیم گیری برای آینده یک شخص به استناد به رد شدن امروز، حتی اگر درست هم باشد که در مورد بنده نیست، صحیح نیست؛ در واقع در این زمینه یک بند قانونی وجود دارد (که آن را در بالا آورده ام). در ضمن نامه وزارتخانه به دستور وزیر در شهریور ١٣٩٢ نیز در تایید بنده است؛ با این وجود نامه رئیس جذب مرکز در مهر ١٣٩٤ که در بالا اشاره شد و همچنین کار بدون مشکل بنده در دانشگاه دلیلی برای این اظهارات سلیقه ای باقی نمی گذارد.
١٠- اینکه گفته شده است "ب) نامبرده از یکی از نهادهای مرتبط و ناظر در دانشگاه به دیوان عدالت اداری شکایت نموده که دیوان محترم رأی به مردو‌‌د بودن این شکایت صادر نموده است". این گفته هم همچنان مغلطه است. در حالیکه منظور رئیس دانشگاه ایلام از این نهاد ناظر، که در جوابیه به وزارت علوم نیز صریحا ذکر شده است، دفتر مقام معظم رهبری در دانشگاه بوده است، شکایت بنده از چنین دفتری از اساس کذب است؛ چرا که در واقع آن شکایت بنده در تاریخ ١٢/٠٢/١٣٩٢ به دیوان عدالت اداری (پیوست ٥٥) از عملکرد هیات اجرایی جذب دانشگاه ایلام و هیات مرکزی جذب وزارت علوم و نه نهاد رهبری دانشگاه (حتی تا آن زمان نمی دانستم که بهانه رد از طرف مسولین وقت دانشگاه ایلام، نظر نهاد رهبری دانشگاه بوده است؛ هر چند رئیس وقت نهاد رهبری نیز این گفته که ایشان دلیل رد بوده است را قبول نداشت) بوده است که پس از نامه آخر جذب مرکز در ٢٤/١٢/١٣٩١ به دانشگاه ایلام مبنی بر تایید بنده و عدم قبول آن توسط مسئولین وقت دانشگاه ایلام و مراجعه بنده به مرکز جذب و اظهار رئیس وقت آن که بنده نامه را نوشته ام و از مسئولیت پیگیری برای اجرای آن بعنوان مقام مافوق سرباز زد، باعث شکایت شد؛ که آنهم برای همان دوره طرح سربازی بوده و بس؛ و لازم است بگویم که برای آن مورد هم همین دبیر و رئیس کنونی جذب دانشگاه، چند ماه بنده را به دردسر انداختند؛ در واقع در ابتدای زمان تقاضای بنده بعضی از همین مسئولین دانشگاه عنوان می نمودند که شکایت شما به دیوان عدالت اداری (پیوست ٥٥) رد شده و آن نامه ای علیه شماست! رای اولیه آن شکایت نیز بیش از یک و نیم سال بعد و درحالیکه بنده در دانشگاه مشغول به کار بودم صادر شد: با این عنوان که "شکایت رد شده است" (پیوست ٥٦). حتی با آن اوصاف و برای رفع آن ایراد، علیرغم اینکه به آن رای اولیه اعتراض کرده بودم، آن شکایت را در نامه تاریخ ١١/٠٦/٩٤ (پیوست ١٧) پس گرفتم و آن شکایت قدیمی اکنون از طرف دیوان عدالت اداری نیز مختومه شده است (پیوست ١٨)؛ و لذا باز هم این پاسخ مغلطه و فرار از واقعیت تقاضای اصلی/دیگر بنده بوده است.
١١- اینکه گفته شده است "مرجع ناظر نیز لزوم اخذ تعهد مکتوب مبنی بر ابراز ندامت و اصلاح رفتارِ صورت گرفته از طرف نامبرده را خواستار شده است". باید بگویم که اصل این گفته تاسف آور است و کلمه ابراز ندامت از طرف هر شخصی، بخصوص در مورد یک شخص علمی و بدون دلیل و مستندی علیه او اظهار شود، نشانه توهین، غیرقانونی و قابل پیگرد است. متاسفانه باید بگویم که این ادبیات خود شخص رئیس دانشگاه، جناب آقای دکتر علی اکبری، است و بس و متاسفانه با فرافکنی از اصل قضیه سعی به وانمود کردن این دارند که مشکل تقاضای بنده از جایی دیگر است درحالیکه واقعیت این نیست؛ بعبارتی دیگر، بنده در چند سال گذشته هم با مسئول سابق و هم جدید و هم معاون نهاد رهبری دانشگاه ایلام بطور عادی و با احترام معاشرت نموده ایم و بنده نیز نارضایتی یا مورد منفی از ایشان علیه خودم نشنیده ام بجز آن سوء تفاهم قبلی که تا مهر ١٣٩٢ کاملا رفع شد. حتی با این اوصاف، این تعهد را از بنده اخذ نمودند و بنده به دلخواه رئیس دانشگاه آن را در همان سال ١٣٩٤ انجام دادم. بطور خیلی ساده، بنظر منظور رئیس دانشگاه این است که باید به سبک و میل ایشان می بود؛ که البته دلیل یا مصوبه قانونی در حمایت از این انتظار ایشان ظاهرا وجود ندارد! اگر بنا بر ابراز ندامت باشد، واقعیت این است که طبق قانون، که بایستی مرجع اصلی همه باشد، کسانی باید ابراز ندامت کنند که امور اداری را شخصی و سلیقه ای کرده و می کنند و کار و زندگی افراد را به بازی می گیرند، کسانی که به حقوق مردم تجاوز و ظلم کرده و می کنند، کسانی که از پست اداری سوء استفاده به اغراض شخصی می نماید، کسانی که قوانین و مقررات مربوطه را به طریق درست رعایت نمی کنند. برای بنده بعنوان شخص علمی، قانونی نشان دهید که بنده آن را رعایت نکرده ام و یا کدام مورد قانونی را نقض نموده ام؟ یا به چه کسی ظلمی روا داشته ام؟ تا بطور عمومی عذر خواهی کنم. اینکه درست است به دلخواه و سلیقه اشخاص، فردی علمی ابراز ندامت! کند را به قضاوت افکار عمومی می گذارم.
١٢- اینکه گفته شده است "د) علاوه بر موارد ذکر شده، با اینکه رعایت الزامات اخلاقی شأن و منزلت رفیع هیأت‌علمی و تمکین به تصمیم‌گیری و مصوبات شورای گروه آموزشی در خصوص تعیین اولویت‌های جذب و اعلام نیاز یا عدم نیاز به تخصص ایشان یا هر فرد متقاضی، بدیهی، لازم و ضروری است، اما متأسفانه طی چند ماه گذشته مجموع نگرش و رفتارهای ایشان حاکی از عدم رعایت احترام متقابل نسبت به همکاران عضو هیأت علمی و نیز عدم پذیرش و تمکین ایشان نسبت به مسئولیت قانونی ارکان درون دانشگاه بوده که این امر، سرعت در تصمیم‌گیری را کُند نموده است(مستندات این رویه، اعم از فایل صوتی و مکاتبات مربوط موجود می‌باشد) ". این گفته نیز طبق معمول مغالطه و نشان دهنده رویکرد خاص مدیریت دانشگاه ایلام است. جناب آقای دکتر علی اکبری، آیا شما مستحضرید که بعضی از این گفته های شما، که بطور عمومی منتشر می شوند، توهین، تهمت و نشر اکاذیب است؟ لطفا منظورتان را از الزامات اخلاقی بفرمایید چیست؟ ظاهرا الزامات اخلاقی ما سلامت روح، روان، عدم انحرافات خاص و حفظ شان علمی به طریق معمول در چارچوب قانون کشور و استاندارد جهانی است و بنده نیز همواره خود را ملزم به رعایت آنها و در واقع راه علم را همین می دانم. اینکه عده ای انتظار تبعیت، عدم انتقاد از عملکرد و وضعیت مدیریتی شما را داشته باشند، کدام الزام اخلاقی است؟ "شان و منزلت رفیع هیات علمی" را لطفا برای ما تعریف بفرمائید؟ نکند کدخدامنشی، استبداد رای، توهین، لج بازی، کارهای سلیقه ای، معامله گری، رابطه و رفیق و قوم و قبیله گرایی، بی نظمی اداری، عدم رعایت زمانبندی قانونی، به سر دواندن افراد علمی، عدم پاسخگویی و احترام افراد علمی، شان هیات علمی است؟! در ثانی، همین گروه آموزشی، بیش از شش ماه قبل از پایان دوره هیات علمی طرح سربازی، که همه با هم روابط حسنه و جو خوبی داشتیم، بنده را برای مدیر گروهی فیزیک به شما معرفی کرد و شما از آن سرباز زدید؛ آن نامه نظر گروه در مورد بنده در زمان مناسب و قانونی برای تبدیل وضعیت بنده بود؛ گروهی که سه عضو دیگر آن تقریبا با بنده با اختلاف کمتر از یک سال دکترا گرفته اند و در واقع با هم گروه فیزیک را بنیان نهادیم. شما با ادامه دادن این ماجرا و بی اعتبار کردن بنده در گروه فیزیک، حتی افرادی را علیه بنده تحریک نمودید که ماجرایش مفصل است و اگر لازم شد با جزئیات به قضاوت عمومی گذاشته می شود؛ این نیز بنظر از نمادهای مدیریتی شماست؛ وابسته کردن تک تک اشخاص به خود بجای سعی در حفظ انسجام، تفرقه انداختن و حکومت کردن! در واقع اگر مشکلی بوجود آمده است عامل اصلی آن شما هستید که با کش دادن ماجرا آن را به این وضع رسانده اید. همچنین شما که اتهام "عدم رعایت احترام متقابل نسبت به همکاران عضو هیأت علمی " را علیه بنده مطرح می فرمایید، لطفا مدارک و شواهد این را ارائه دهید تا همه در جریان تمام ماجراها قرار گیرند؛ ظاهرا این سبک بی اخلاقی را در دانشگاه ایلام بیش از هر کس دیگر، بعضی مسولانش نهادینه کرده اند؛ که به دانشگاه به عنوان پادگان نظامی و محیط امنیتی و تجسس و ضبط صدای افراد روی می آورید؛ پس لطفا همان مستندات اعم از فایل صوتی و مکاتبات مربوطه را به قضاوت عمومی بگذارید تا برای همه مشخص شود و سوء تفاهمات بهتر رفع شود. بنده با اطمینان اینجا اعلام می نمایم که هیچ بی احترامی و یا صحبت خاصی در مورد کسی را مطرح ننموده ام که نگرانی از آن جانب باشم مگر اینکه گفتن واقعیات و انتقاد از سبک های بعضی افراد خاص را عده ای فرض بر بی احترامی بدانند. اینکه گفته شده است " ... عدم پذیرش و تمکین ایشان نسبت به مسئولیت قانونی ارکان درون دانشگاه ... " لطفا این گفته را شفاف کنید و موارد و مستنندات این گفته را نیز منتشر کنید؛ البته اگر منظورتان این است که با کارهای سلیقه ای و به سبک خود کار را انجام دهید و چون رئیس هستید حرف حرف شما باشد، باید عرض کنم که بنده این را قبول نکرده و نمی کنم. ‌قانون و عرف در دانشگاه برای افراد مانند بنده هر چه بوده و هست باید انجام شود و نه تصمیمات سلیقه ای، یا تصمیمات توسط افراد فاقد صلاحیت کافی در مورد خاصی، با بهانه های غیرمستند و غیرقانونی.
١٣- اینکه گفته شده است " و) دفتر بازرسی و پاسخگویی به شکایات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اخیراً در پاسخ به پیگیری یکی از نمایندگان مجلس صدور حکم کارگزینی را به اخذ تعهد منوط نموده است". بنده در جریان این ماجرا نیستم و اگر نماینده ای این پیگیری را انجام داده است از ایشان تشکر می نمایم؛ و اگر مستندی در این زمینه هست لطفا آنرا نیز منتشر نمایید که مربوط به چه زمانی و برای چه موردی است؟ ان شاءالله که باز هم منظور شما همان مورد طرح سربازی قبلی نیست؟! در ضمن، این رویه را بنده اولین بار است که می شنوم که دفتر پاسخگویی وزارت علوم، آنهم در این دولت، تقاضای اخذ تعهد از فردی در کسوت هیات علمی بنماید! و حدس می زنم که این هم مغلطه است؛ درغیر اینصورت لطفا مستندات مربوط به این گفته را نیز ارائه نمایید. اما در مورد این ماجرای تعهد، به دنبال تماسها، نامه و پیگیری های مشاور وزیر و مدیر کل وزارتی، آقای دکتر ابوالحسین فریدون با رئیس دانشگاه، آقای دکتر محمد علی اکبری، مطالب لازم در طول حدود یک و نیم سال گذشته به کرات به ایشان گفته شده است ولی آنها را اجرا ننموده اند؛ بطوریکه مدیر وزارتی نیز نزد بنده به سبک سلیقه ای و تخلف ایشان اذعان نموده است؛ از جمله معاون مدیر وزارتی، آقای دکتر میرفخرایی، در تماس تلفنی مرداد ١٣٩٦ با ایشان در این زمینه و درخواست رئیس دانشگاه مبنی بر اخذ تعهد از بنده، صراحتا تاکید کردند که این رفتارها و تعهد گرفتن شایسته و در شان هیات علمی نبوده و نیست و این مورد دیگر مطرح نشود ولی اینکه ایشان همواره اصرار بر امنیتی کردن فضای دانشگاه و بی احترامی به افراد علمی را دارند، باعث تاسف عمیق و از نشانه های خاص رویکرد ایشان است.
١٤- اینکه گفته شده است "بنابراین، مجموع موارد و موضوعات مطرح شده‌ی فوق، پرونده مزبور را به گونه‌ای منحصربه‌فرد ساخته و بدیهی است که تسریع در اقدامات جذب، متناسب با میزان همکاری و اصلاح قابل مشاهده‌ی تهدیدها، رفتار و گفتار ایشان خواهد بود". باید بگویم که این گفته هم مغلطه و فرار از واقعیت است. آیا جلسات جذب طبق گفتار و رفتار متقاضی برگزار می شوند یا باید بشود؟ طبق قانون شما باید در زمان مناسب تکلیف افراد را مشخص کنید؛ مسئله اصلی در واقع همین است؛ اگر از نظر شما کسی صلاحیت ندارد بایستی در هیات اجرایی جذبتان با دلایل و مدارک کافی تصمیم بگیرد در اسرع وقت و با امضای اعضاء به متقاضی ابلاغ کتبی کنید؛ تخلف اصلی شما همین تاخیر و عدم پاسخگویی است؛ اگر مثلا بنده از نظری طبق قانون مناسب نبوده ام باید در زمان مناسب در هیات اجرایی جذب تصمیم گیری شود و نه کار را متوقف تا فرد به دلخواه شما برسد! و در نتیجه همان فرد را دچار مشکلات و حاشیه های دیگر نمایید و عمر و زندگی افراد را به دلخواهتان تباه کنید. این کدام قانون است؟ "گونه منحصر بفرد" یعنی چه؟ شما خود این کارهای کوچک و جزئی را بزرگ و منحصر بفرد کرده و می کنید. ما برای هر کدام از بندهای تبدیل وضعیت هیات علمی در قانون بخش خاصی داریم؛ چرا شما در زمان مناسب به قسمت های مربوطه نبرده اید و تصمیم نگرفته اید؟ حالا هر تصمیمی؛ همین نشان می دهد که شما قبل از اینکه اعتقادی به جذب و خرد جمعی داشته باشید، باید شخص را از فیلتر شخصی خاص خودتان بگذرانید. حراست دانشگاه، گزینش از افراد محلی و همکاران دانشگاه، دانشگاههای محل تحصیل و اداره اطلاعات، بنده را به تاکید بدون هیچ مشکلی تایید کرده اند و حتی مورد اخیر با شما صحبت هم نموده اند، ولی اینکه شما معیار شخصی و دلخواه شما شدن را مدنظر دارید، را بهتر است به قضاوت دیگران بگذاریم که آیا قانونی است یا سلیقه ای شخصی!
اینکه گفتار و رفتار بنده طبق سبک سلیقه ای یا شخصی رئیس دانشگاه یا هر کس دیگر شود، قطعا چنین اتفاقی نخواهد افتاد مگر آنکه به دلیل عقلانی و علمی ثابت شود که موردی از بنده اشتباه بوده است؛ علاوه بر اینکه قانون کشور و وزارت علوم در این مورد معیار است و بنده هم همواره سعی کرده ام بعنوان شخصی علمی و با نگاه بلند مدت و دلسوزانه به دید پیشرفت علمی و عمومی منطقه و استان محل زندگیم تلاش نمایم. تقاضای در بیش از سه سال پیش برای تبدیل وضعیت از طرف بنده مطرح شده است؛ چرا در زمان مناسب انجام نشده است؟ بنده کی تهدید و یا عمل خاصی انجام داده ام؟ آیا بجز این است که پس از بیش از سه سال از ادامه دادن آن از طرف شما، بنده به ناچار ماجرا را رسانه ای نموده ام؟ بنده سه سال با شما در دانشگاه ایلام، صحبت و تعامل با احترام نمودم و تنها وقتی که مطمئن شدم شما امر را با لج بازی (به اذعان خودتان در گفتگو با بنده) و به طریق سلیقه ای و علیه من دنبال می کنید بنده به شما خیرخواهانه گفتم یا این ماجرا را تمام کنید یا رسانه ای می نمایم؛ پاسخ شفاف خواستم ولی پاسخی ندادید و من هم گفتم بعد از این همه تاخیر و ماجرا و اینکه هنوز هم پاسخ صریحی نمی دهید، رسانه ای می نمایم. پس عملکرد خود شماست که باعث می شود که یک شخصی علمی که سر به مطالعه و تفکر و تحقیقات تراز جهانی دارد این چنین به نامه نگاری و هدر دادن عمر و انرژی روی آورد. اگر مدیریت شما صحیح بود و در واقع مدیریت آکادمیک و دانشگاهی را خوب می دانستید، این مساله کوچک را اینقدر برجسته نمی نمودید و به اینجا نمی رساندید. به جای پاسخگویی و پذیرش واقعیت و اشتباه خود، متاسفانه همچنان سعی در حمله، مغلطه و وارونه جلوه دادن بعضی مسایل دارید. آیا این اخلاق آکادمیک و همخوان با ادعا و شعارهای ظاهری شماست؟
١٥- واقعیت این است که در چند سال گذشته بنده رویه ام مبتنی بر گفتگو، تعامل به هدف حل بدون سروصدای این ماجرا بوده است اما متاسفانه ظلم و زورگویی آشکار، کارهای سلیقه ای و عدم پاسخگویی شما در کنار عدم نظارت کافی وزارتخانه در این مورد بنده را مجبور به رسانه ای نمودن ماجرا نموده است؛ و با اطمینان می گویم که اگر دانشگاه ایلام حاضر به پذیرش اشتباه خود در این زمینه و جبران حقوق و امتیازت مادی و معنوی که در مورد بنده بخصوص از دو سال گذشته تضییع نموده است، شد بنده نیز سکوت خواهم نمود و موضوع را دیگر دنبال نمی نمایم درغیراینصورت بنده همچنان به این صورت ماجرا را با انتشار نامه ها، اسناد و جزئیات لازم دیگر ادامه خواهم داد تا هنگامی که به نتیجه مطلوب برسد.
در ضمن، بنده همواره از گفتگو و صحبت با دلیل و استدلال و شفافیت استقبال نموده ام و از رسانه ها هم درخواست می نمایم که تا روشنگری کامل برای افکار عمومی در این زمینه کمک نمایند. با حرفهای یک طرفه، زورگویانه و اینکه چون کسی رئیس است گفته او درست است مسئله بخوبی پیش نخواهد رفت بلکه صحبت باید با دلیل و مدرک و عقل و استدلال و قانون باشد. آیا بهتر نیست بجای دید غیرآکادمیک از بالا به پایین، به طریق منطقی و با دلیل و سند به سوالات و موارد مطرح شده در نامه اصلی بنده پاسخ داده می شد؟ بنده چندین بار از رئیس دانشگاه هم شفاهی و هم مکتوب درخواست نموده ام که خودشان و تمام افرادی که در این زمینه مانند ایشان می پندارند، به مناظره و گفتگوی عمومی با بنده در حضور اساتید، کارمندان و دانشجویان دانشگاه بیایند؛ و در اینجا هم اعلام می نمایم که بنده حاضر به مناظره رودررو با قضاوت افکار عمومی در این زمینه و همچنین در زمینه عملکرد رئیس دانشگاه هستم.
١٦- افراد بی طرف و با وجدان بیدار و آگاه، نامه اصلی بنده و موارد مطرح شده در آن را با این به اصطلاح جوابیه مقایسه کنند و ببینند که به چه موردی از موارد مطرح شده توسط بنده پاسخ داده شده است؟ یا بیشتر اظهار نظر شخصی و سلیقه ای است. این جوابیه بنده نیز به هدف دفاع از خود و روشنگری بیشتر است تا سوء تفاهمی بوجود نیاید؛ چرا که بنده هر موردی را مطرح نموده ام، از جمله تخلفات رئیس و دبیر جذب دانشگاه ایلام، مسلم و براحتی قابل اثبات است و با سفسطه نمی توان از آنها فرار کرد. در ضـمن اینکه بنده همواره برای گفتگو، پاسخگویی به موارد مطرح شده و ارائه مستندات موجود آمادگی کامل دارم، از خوانندگان گرامی نیز تقاضا دارم که ویدئوی زیر را نیز که در این زمینه مدتی پیش منتشر نمودم را نیز مشاهده نمایند و البته به تقدم و تاخر رویداها و نکات لازم در آن توجه نمایند (فایل در لینک دوم کم حجم تر است) چرا که بسیاری از نکات در آن شفاف بیان شده است.
https://www.4shared.com/video/1Q0dcBIxca/M_Naghdi-... https://www.4shared.com/video/971LbBAxca/M_Naghdi-...
با احترام،
دکتر محمد نقدی
٠٤/٠٩/١٣٩٦

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.