هشت بند از منشور آزربايجان در خصوص وقايع فعلى ايرانهشت بند از منشور بيست بندى آزربايجان كه از خوانش قرائت هاى مختلف در خصوص وقايع حال حاضر ايران جمع آورى شده است قيد مى شود؛

١- جغرافياى سياسى و فرهنگى آزربايجان بايد محترم و رها شمرده شود. جغرافياى آزربايجان بر طبق تقسيم بندى دولت قاجار و مضمون " ممالك محروسه " مشخص است. احتياج نيست كه زياد به دنبال سند و مدرك در قعر تاريخ باشيد. دوره ى قاجار نزديكترين سند است. جغرافياى سياسى آزربايجان و حدود و مرزهاى آن كه آريايى ها و حكومت دينى با تكه پاره كردنش، و تجزيه ى آن به استانهاى مختلف سعى در ترويج " ابهام تاريخى " نموده اند بايد محترم شمرده شود. تركهاى تهران و ديگر ترك هاى كوچ داده شده به ساير نقاط ايران مربوط به جغرافياى فرهنگى آزربايجان هستند و طبيعى است كه ما از جغرافياى فرهنگى خويش غافل نيستيم.

٢- اشكال مديريت شهرى، مديريت فرهنگى، تعليم و تربيت و بسيارى از نهادها و مراكز و اماكن و جلوه هاى سياسى و فرهنگى در آزربايجان، شكل اشغال سياسى دارد. ستيز ما با اين اشكال سلطه است.

٣- خواسته هاى جنبش جديد و نوپاى ايران جز در دو مورد كه يكى تغيير حكومت و ديگرى بهبود اقتصاد است در بقيه ى موارد با خواسته هاى ما در تضاد كامل مى باشد. بازگشت به باستانگرايى آريايى و كوروش، بازگشت به پهلوى ها با آن سبقه ى آزربايجان ستيزيشان دقيقاً به مفهوم افزايش سركوبگرى خواهد بود.
٤- انسان ستيزى و ديگرى ستيزى در شعارهاى خيزش جديد ايرانى - آريايى بيداد مى كند. جنگ آزربايجان با ديگرى ستيزان است. شعارهاى ما برخاسته از متن آزربايجانچيليق و توركچولوك مى باشد و ربطى به ايرانيت آريايى ندارد.

٥- آزربايجان با آرامش و به دور از القاى هيجانات كاذب آريايى گرى و حكومت دينى، تصميم گرفته است كه گزينه ها و درخواست ها را روى ميز بچيند و سبك و سنگين كند، و بعد از آن وارد مذاكرات درخواستى درون و بيرون، جهت انجام هر نوع تغييرى باشد. طبيعى است كه از منظر ما شيوه هاى تغيير در منطقه مبتنى بر مبانى و منافع آزربايجانچيليق و توركچولوك مى باشد و لاغير.

٦- از نحوه ى خواسته هاى اعتراض كنندگان ايرانى چنين به نظر مى آيد كه دوباره شاهد زورآزمايى آمريكا با روسيه و چين بر سر حكومت ايران هستيم. در اين بين آنچه ما را نگران مى سازد ميل حكومت آمريكا به اپوزيسيون آريايى است. متغير آزربايجانچيليق و گفتمان توركچولوك هنوز آنچنان كه بايد، در اتاق هاى فكرى سياست خارجى آمريكا جا باز نكرده است. طبيعى است كه نحوه ى رابطه ى آمريكا با تركيه بر اين تمايل فكرى تاثير دارد. از جانبى روسيه و چين به اين ايران دينى چندان بى ميل نيستند و خواهيد ديد كه اين قصه سر دراز دارد.

٧- اشتباه ما در مشروطه را قبلاً توضيح داده ام. اشتباهاتى هم در شكل گيرى انقلاب ٥٧ داشتيم. براى مثال، تشيع شعوبى فارس ها شريعتمدارى را در منگنه ى ولايتمدارى قرار داد و به بهانه ى همراهى نكردن شريعتمدارى با ولايت، بلايى بر سر او آورد كه آزربايجانِ دينى مجبور شد قبله ى فقاهتش را از قم به سمت نجف و آيت الله خويى برگرداند. آزربايجان را از وجود مجتهدان بزرگ خالى كردند تا به مرور زمان ولايت فقاهت خود را بر آزربايجان مسلط سازند. مشروطه و انقلاب در خدمت ايرانيت اند. توضيحات لازم در مقالات بعدى و بندهاى آتى داده خواهد شد.

٨- تقويم اعتراض و قيام ما بر اساس تقويم آزربايجان مى باشد. هر گونه همراهى ما با تقويم اعتراض و جنبش ها و جناح ها و اپوزيسيون فارسى يك اشتباه محض است. براى مثال اگر ما در اعتراض هاى خيابانى با فارس ها و مخالفانمان كه در اكثريت هستند بيانيه ى مشترك و همسو چاپ كنيم حتى در صورت تغاير و تضاد خواست هاى ما با آنها اين همسويى به پاى آنها نوشته خواهد شد و اعتراضات ما عقيم خواهد ماند. حتى اگر بناى ما بر برپايى اعتراضات خيابانى باشد بايد تقسيم بندى زمانى و مكانى آن را خودمان رقم بزنيم نه اينكه دنبال اپوزيسيون تُرك ستيز و آزربايجان ستيز بيفتيم.

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

تصویر محمدرضا لوایی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقاى جدارى، يادمان نرفته كه با همين ايدئولوژى و توده توده بازى هايتان انقلاب ٥٧ را به ثمر نشانديد. آنكه بايد جوابگو باشد شماها هستيد. بايد برايمان توضيح دهيد كه چرا چنين رژيم فاسد و جبارى را سر كار آورديد؟
آزربايجان هم اسير اين رژيم و هم اسير كوتاه فكرى ها و عناد ناروشنفكرانى است كه فرسنگ ها از دموكراسى و تعقل دورند. آزربايجان خيلى وقت است كه از ايرانيت امثال شماها و ايرانيت رژيم و اپوزيسيون سلطنتى عبور كرده است.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
هر آذربایجانی که در جنبش ضد رژیمی اخیر که سرنگونی رژیم کشتار و جنایت جمهوری اسلامی را هدف قرار داده است شرکت فعال نداشته باشد و یا به نحوی از انجا ، آگاهانه و نا آگاهانه سبب اخلال و تفرقه و دو دستگی در این جنبش عادلانه توده های به پا خاسته ایران باشد ، بلاتردید دشمن رهائی توده های محروم و ستمدیده آذربایجان از بند اسارت و بردگی بوده و به مقاصد شوم ارتجاع حاکم در ایران ، یاری میرساند. همین !

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقاى احمد، سى سال هم لوايى در حركت بوده و با كتاب و مقاله و برنامه ها و سخنرانى هايش حضور خود را نشان داده. تو در اين بيست سال هنوز نامت را نمى توانى با جسارت بيان كنى. ميليونها لوايى در آزربايجان وجود دارد. اگر تو بهتر بلدى بسم الله. كسى جلويت را نگرفته

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای لوائی از 20 سال پیش در حرکت ملی بوده و هستم اما بیشترین رنجی که الان میکشم حتی بیشتر از شکنجه های سالهای 75 و 76 این است که حق خواهی ملت آذربایجان به مبارزه با فارس تبدیل شده است و بجای عقل احساسات جای آن را گرفته است. احساسات شاعرانه در دنیا سیاست جایی ندارد و مطمئن باشید اگر این جریانی که به راه افتاده و ما کنار گود ایستاده آیم بعد از پیروزی تره هم برای ما خورد ن خواهند کرد. ما هم حرکت حق طلبانه و حقوق بشری مان را به بازی تراختور پرسپولیس تقلیل داده آیم . بنشین تا دولتت دهند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
لوایی عزیز، نوشته ها و نظرات تو را شنیدیم. در سختترین شرایط بی هیچ چشمداشتی برای
آزربایجان نوشتی. یاشاسین سنین کیمی وطن بالالاری

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
تومراغه پرچم ابران را پايين كشيده ودر جوي انداختند

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
بابک خان

استاد لوایی یک کانال تلگرام دارد که فقط مقاله هایش را می گذارد. چیزی که تو می گویی ربطی به ایشان ندارد. آدرس غلط نده

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
رضا مربوط به دولت
در آزربایجان خبری نیست. بیهوده دلخوش نباش. آزربایجان برای خودش می جنگد

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب لوائی عزیز!
با درس آموزی از تاریخ، تجربه را تجربه کردن خطاست! اکنون ملت بزرگ آزربایجان سر خودش است. دیگر دوران خدمت به دیگران به پایان رسیده است. مردم آزربایجان که خود را برای اعتراضات سراسری آماده میکند، لجام سیاسی خود را بدست کسی نخواهد سپرد! این خواست تمام ملت آزربایجان است. ملت آزربایجان با تمامی گروه ها و ملل ایرانی برای سرنگونی رژیم اسلامی تهران همراهی خواهد کرد، به شرطی که حقوق زبانی، ملی مدنی، آزادیهای سیاسی و مخصوصا به حق تعیین سرنوشت و آرا این مردم احترام بگذارند! دیگر گدشت آنزمان مردم آزربایجان خون دهد، پان ایرانیسم و نژاد پرستان آریائی بر ما حکومت کنند! ثروت و منابع طبیعی آزربایجان را غارت، دریاچه "اورمو" را خشک، آزربایجان را به کویر نمک بدل کرده ویران کنند، زبان و فرهنگ ما را قتل عام نمایند! ملت ما را بر گاو آهن و خیش استعمار ببندند، اگر هم اعتراض کنیم،

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
تحلیلی درست از استاد لوایی
1. منبع و منشا این اعتراضات از کجا سرچشمه می گیرد؟! از داخل؟ از خارج؟کار سپاهه؟ همه چیز مشکوک و مبهمه؟ شرکت در بازی بدون سر و ته که هیچ چیزش معلوم نیست و بدون فکر و تحقیق غلطه.
2. در جواب بعضی ها که نگران شرکت بعضی افراد نادان و جاهل از ما در تظاهرات و دادن شعارهای آریامدار است باید گفت مردم ما گله گله برای فارسها رای می دهند و در تمام تظاهرات هم میلیونی شرکت کردند پس این چند نفر که برای تفریح بیرون امدند ملاک نیستند و نباید از این جوهای زودگذر و بی ارزش ترسید
3. معیار ما انقلابهای مصر -سوریه و اوکراین است. تمام اینها مدت ها طول کشید و هزار تا اتفاق افتاد تا وارد فاز انقلاب شود پس عجله کردن و تحت تاثیر شانتاژ احمق ها قرار گرفتن هزینه برای حرکت ملی دارد
4.یکی از مشکلات ما نداشتن سمبل ها و نشانه های ملی است. تا زمانی که پرچم مستقل شعار مستقل و مارش

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
YAŞA KARDEŞIM, Agzina, diline, kalemine işik olsun...

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
بزار اینجا بگم (در ایران گلوبال کمی تعارف داری با خودت) تا همه کاملا منطقی درباره جریان پانترکیسم قضاوت کنند ... شما همانی هستی که در تلگرام اسکناسهای قاجار و تمام مدارک و منابع و حتی سخنرانی شاه قاجار و .....که نام " ایران " امده را جعلی و کار رضا شاه میدانی .... تو همانی هستی که تمام سکه های قاجار و ....را که نام " ایران" پشتش امده جعلی میدانی! (تمام هزاران بار نام ایران که در منابع قاجار و صفوی و افشار و ...... ادبیات و کتیبه ها و ...) امده را ساخت رضا شاه میدان..البته که وقتی قبله شما " ممالک محروصه اناطولی" نام جدید و کاملا ساختگی " ترکیه " را برگزید ..وقتی " اران " را استالین به دروغ جمهوری اذربایجان!!!! نام نهاد ..وقتی همین تو ... حتی نام تاریخی زادگاهت را جعل میکنی و " ازر مینویسی باید هم از نام تاریخی و کهن ایرانزمین براشفته شوی " با جعل نمیتوان تاریخ ساخت " ابرویتان میرود

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
شما که مانیفست میدهی انگار که رهبر معظم مردم آذربایجان هستی!
فعلا که مردم در حال مبارزه هستند و این مختص شهرهای کرد و فارس و گیلک . بلوچ نشین نمیباشد. شهرهای خوی و مراغه و ارومیه و زنجان و ابهر با شرکت در تظاهرات مشت محکمی به دهان قومگرایان و تجزیه طلبان که اینگونه با ایجاد نفاق بین صفوف ملت به استبداد ولایی کمک میکنند زده اند. اتفاقا شعارهای آنان مطالبه محور بوده و در بسیاری هم "استقلال! آزادی! جمهوری ایرانی" را فریاد زدند و این باعث گیجی و منگی شما شده است.
با آرزوی شفای عاجل برای شما