شکافی که شاهزاده رضا پهلوی ایجاد کرد مانع اتحاد اپوزیسیون شد

در مورد شاهزاده رضا پهلوی

 (1) و پادشاهی خواهان ایران (2) بسیار بحث شده و آخرین طرح شاهزاده 10 ماه پیش هنگام انتخابات ریاست جمهوری در ایران بود که از سویی به جان گمبرل گفتند که در نظر دارند در ایران انقلاب کنند و احیا سلطنت پهلوی را جایگزین رژیم روحانیون کنند (3) و از سوی دیگر در محافل ایرانی همان حرفهای همیشگی تاکتیک دوگانه رفراندوم را تکرار کردند. دو روز پیش پاسخ مفصل به بحثهای 10 ماه پیش شاهزاده برای انقلاب کردن، مطرح شد (4). اما این نوشتار تکرار آن گفته ها نیست که سالهاست می دانیم. شانزده سال پیش در نوشتاری در دفاع از شاهزاده رضا پهلوی در زمینه فعالیت برای حقوق بشر در ایران به ایشان پیشنهاد شد که از سلطنت استعفا دهند و به برنامه جمهوریخواهان به پیوندند و حتی گفته شد که از کاندیدا شدن ایشان برای مقام ریاست جمهوری حمایت خواهد شد (5). البته این قلم تنها کسی نبود که چنین پیشنهادی را مطرح کرد و بسیاری پیش یا پس از آن تاریخ، پیشنهاد مشابهی ارائه دادند، اما شاهزاده رضا پهلوی به تاکتیک دوگانه خود ادامه داد که شکافی را در اپوزیسیون ایران در 38 سال گذشته ایجاد کرد که هر روز عمیق تر شده، شکافی که در تاریخ یک صد ساله اپوزیسیون ایران بی سابقه است (6). در واقع تلاش آیت الله خمینی برای ایجاد حکومت اسلامی در ایران ابتدا شکاف مشابهی را در اپوزیسیون در پانزده خرداد 1342 ایجاد کرد اما عمق پیدا نکرد، چرا که آیت الله خمینی این ضعف را تشخیص داد و بالاخره نیز با طرح *جمهوری اسلامی* نه تنها اپوزیسیون ضد رژیم شاه را متحد کرد بلکه نتیجه آن شد که خود توانست بر رأس حتی آن بخش از اپوزیسیون قرار گیرد که اساساً صد و هشتاد درجه با دیدگاه های آیت الله خمینی در تضاد بود؛ یعنی هم اکثریت جبهه ملی که طرفدار پادشاهی مشروطه بودند و هم چپ که جمهوریخواه بودند، جملگی به "جمهوریت" معتقد بودند، اصطلاحی که دوست عزیز دکتر اسماعیل نوری علا (7) به درستی همیشه در نوشته هایش مطرح می کند، در حالیکه آیت الله خمینی برنامه حکومت اسلامی اش ضد جمهوریت بود ولی از اصطلاح "جمهوری اسلامی" استفاده کرد تا حکومت اسلامی ولایت فقیه را که خودش به روشنی در کتاب ولی فقیه به حکومت پاپ و واتیکان در قرون وسطی و خلافت عثمانی تشبیه کرده بود، به اپوزیسیون و مردم ایران قالب کند و بدینگونه بود که در 22 بهمن سال 1357 یعنی درست 39 سال پیش، انقلابی ارتجاعی در ایران پیروز شد، چرا که گرچه نیروهای مترقی نیز در رهبری آن انقلاب بودند اما نیروی اصلی رهبری کننده انقلاب، جریان ارتجاعی اسلامگرایی بود که آیت الله خمینی در رأس آن قرار داشت، یعنی همه آن جنبش با شعار "آزادی، استقلال، جمهوری اسلامی،" به دور آلترناتیو "جمهوری اسلامی" متحد شد که ابداً هیچ ربطی به *جمهوریت* نداشت (8).
به امید جمهوری آینده نگر دموکراتیک و سکولار در ایران
سام قندچی
سایت آینده نگر ایرانسکوپ
http://www.ghandchi.com
بیست و دوم بهمن ماه 1396
February 11, 2018
پانویس:
1. درباره شاهزاده رضا پهلوی
https://goo.gl/t3vmrn
2. درباره پادشاهی خواهان و سلطنت طلبان ایران
https://goo.gl/q29xqT
3. Iran's Long-Exiled Prince Wants a Revolution
https://www.youtube.com/watch?v=6mtSaYwqe8g
دویچه وله فارسی: ترجمه گزارش مصاحبه نهم آوریل 2017 جان گمبرل خبرنگار آسوشیتدپرس در دوبی که در آن شاهزاده رضا پهلوی "خواستار جایگزین کردن رژیم روحانیون در ایران با رژیم پادشاهی پارلمانی شد‌"
http://p.dw.com/p/2ax0f
4. آلترناتیو جمهوری اسلامی را ایرانیان تعیین می کنند
http://www.ghandchi.com/1926-alternative.htm
5. In Defense of Prince Reza Pahlavi
http://www.ghandchi.com/149-defense.htm
6. داستان تاکتیک نقش دوگانه شاهزاده رضا پهلوی از کجا شروع شد
http://www.ghandchi.com/1892-naghshe-dogaanehe-rp.htm
7. دکتر اسماعیل نوری علا
https://goo.gl/z8Et3N
8. ایران آینده نگر: آینده نگری در برابر تروریسم
http://www.ghandchi.com/500-FuturistIran.htm
FUTURIST IRAN: Futurism vs Terrorism
http://www.ghandchi.com/500-FuturistIranEng.htm
متون برگزیده
http://featured.ghandchi.com

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: 

دیدگاه‌ها

تصویر محسن کردی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
«خود حضرت علیه» یعنی خود حضرت علی هست
تصویر محسن کردی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
«این قلم» جان، خداییش ایندفه دیگه اصلا نفهمیدم چی گفتی. فقط اونجاییش که نوشتی « اما شاهزاده رضا پهلوی به تاکتیک دوگانه خود ادامه داد که شکافی را در اپوزیسیون ایران در 38 سال گذشته ایجاد کرد که هر روز عمیق تر شده، شکافی که در تاریخ یک صد ساله اپوزیسیون ایران بی سابقه است»... این تیکه ات حرف نداشت. خدایی من هم نمیدونستم این بابا همچه قدرتی داره. مثلا مجاهدین و توده ای ها خیلی باهم رفیق بودن رضاپهلوی رفت حرف و حرف کشی کرد بین شون بهم خورد. والا دارم یواش یواش بهش ایمان میارم. از این ببعد لقب شهریار و شاهزاده رو میذارم کنار. حقا که کسی که میتونه یه اپوزیسیون یل و پهلوان رو اینجوری با شمشیر ذوالفقارش به دو نیم کنه باس بهش گفت اعلیحضرت رضاشاه دوم... این خود حضرت علیه. کجایی شعبون که همینجا وسط امجدیه یه چرخ به افتخار «رضاقلدر دوم» بزنی ما حال کنیم. احسنت احسنت!