توضیحی درباره سخنرانی من در کنفرانس بررسی تحولات سیاسی ایران

در دانمارک
در مورد نخست، جان کلام سخن من این بود که وجود پرچم کومله، پرچم کردستان، و حتی پرچم کشور دانمارک در کنفرانس و نبود پرچم سه رنگ ایران تداعی خاصی در بر دارد که با توجه به عنوان و ترکیب این کنفرانس نقض غرض است. در مورد مسئله دوم نیز اشاره کردم گرچه خوشحالم مجری برنامه زن است، اما این که نیروهای چالش گر حکومت زن ستیز ایران خود به مسئله زنان کم توجه یا بی توجه بوده و در ترکیب سخنرانی ها به حضور زنان سخنران حساسیت درخور را نشان ندهند

اخیرا کنفرانسی درباره بررسی تحولات سیاسی ایران در شهر دانمارک به مناسبت زادروز کومله برگزار شد که در آن از من، دکتر گلمراد مرادی و عمر ایلخانی زاده دعوت شده بود که درباره تحولات سیاسی ایران و کردستان سخنرانی و گفتگو کنیم.
با آن که مدتهاست دعوت بسیاری از کنفرانس های سیاسی ایرانی و به ویژه گروه های اتنیکی را نپذیرفته ام، این بار با این امید این دعوت را پذیرفتم که تحولات اخیر کردستان عراق و دیگر مناطق کرد نشین در خاورمیانه از یکسو و از سوی دیگر خیزش دی ماه در ایران که کل حاکمیت را به زیر پرسش برد، تمایل به همگرایی در چهارچوب ایران را در گروه های کرد ایرانی افزایش داده باشد.
در همان ابتدای برنامه نیز ضمن سپاسگزاری از کومله و اشاره به دلبستگی و ارادت ویژه خود به کردها که بیش از یک سال و نیم در کردستان ایران و عراق میهمان شان بودم و خود را مدیون آنان می دانم، به نبود پرچم سه رنگ ایران در این میز گرد و ترکیب یکسره مردانه سخنرانان کنفرانس انتقاد کردم.
در مورد نخست، جان کلام سخن من این بود که وجود پرچم کومله، پرچم کردستان، و حتی پرچم کشور دانمارک در کنفرانس و نبود پرچم سه رنگ ایران تداعی خاصی در بر دارد که با توجه به عنوان و ترکیب این کنفرانس نقض غرض است. در مورد مسئله دوم نیز اشاره کردم گرچه خوشحالم مجری برنامه زن است، اما این که نیروهای چالش گر حکومت زن ستیز ایران خود به مسئله زنان کم توجه یا بی توجه بوده و در ترکیب سخنرانی ها به حضور زنان سخنران حساسیت درخور را نشان ندهند (امری که صرفا مختص این کنفرانس نیست و مشکلی عمومی است) بهت انگیز و نادرست است.
در بخش پانل نیز تاکید کردم نظریه ضد تبعیض من (ازجمله علیه تبعیض اتنیکی) به معنای هواداری یا دامن زدن به ایدئولوژِی های قومی نبوده بلکه آن را نیز همچون ناسیونالیسم افراطی عظمت طلب ایرانی خطری برای دمکراسی می دانم. هم از این رو ضمن دفاع از یکپارچگی ایرانی دمکراتیک، سکولار و فارغ از تبعیض همچون ایده ال خود مخالفت خود را با هر گونه تلاشی برای تجزیه ایران بیان کردم. اضافه کنم که این جلسه می توانست همچون بسیاری از جلسات دیگر بدون هیچ پرچم ملی خاصی برگزار شود، اما وجود پرچم کردستان و دانمارک و نبود پرچم ایران در این جلسه به راستی تداعی خاصی ایجاد می کند که در آن صورت دعوت از من موضوعیت نمی یافت.
کیانوش توکلی، سردبیر محترم سایت ایران گلوبال که در این جلسه شرکت داشتند، بخش سخنرانی مرا در سایت خود منتشر کردند که از این بابت صمیمانه از ایشان سپاسگزارم. اما متاسفانه بر من روشن نیست چرا ایشان چند دقیقه سخنان نخست مرا که درآن هم به فقدان پرچم ایران و هم ترکیب مردانه سخنرانان انتقاد کرده بودم، در یوتوبی که منتشر کردند، حذف کردند. شنیدن این سخنان دستکم دیدگاه مرا روشن می ساخت. اما با حذف آن که یقین دارم هیچ عمدی درکار نبوده است، زمینه سوتفاهم و بهانه جویی مغرضان فراهم کرده است.
من هرگز به بد و بیراه گویی خادمان دست چندم شناخته شده یا ناشناس جمهوری اسلامی و ارتش سایبری آن که به هربهانه ای حمله به اپوزیسیون و از جمله مرا به حرفه خود بدل ساخته اند، وقعی ننهاده و نمی نهم. اما مایل نیستم هیچ سهل انگاری که خود نقشی در آن نداشته ام، به این بهانه جویی ها زمینه دهد. هم از این رو با نوشتن این یادداشت مایلم زمینه هرنوع سوتفاهم احتمالی برطرف شود.
در لینک زیر فیلم کامل این جلسه که در آن انتقاد من در شروع سخنرانی به دو موضوع بالا و همچنین بحث های پانل در این باره اشاره شده است را می توان مشاهده کرد .

https://www.facebook.com/komala.zk/videos/vb.14110...

 

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: 

دیدگاه‌ها

تصویر کیانوش توکلی

نظر : 
نوشته مهر داد گرامی کاملا درست است، اینجانب بخش تذکرات آقای درویش پور(در مورد پرچم ایران) را آگاهانه برای اینکه به موضوع اصلی سخنرانی ایشان صدمه وارد نکند ، را حذف کردم ، همین حذف موجب بهر برداری شخص جنجال بر انگیزی شد.
عدم انتشار شده: 
false