بیش از این با امنیت ملی ایران بازی نکنید

هشدار به جمهوری اسلامی
بحران در روابط خارجی ایران محصول رویکرد افراطی است که از ابتدای شکلگیری جمهوری اسلامی تحت پوشش پارادایم صدور انقلاب و راهبرد دشمن‌محور در مواجهه با غرب، دستگاه دیپلماسی و مناسبات جهانی ایران را گروگان خود ساخته است.

بیانیه همبستگی جمهوری خواهان ایران در خصوص خروج آمریکا از برجام و شدت گرفتن تنش با اسرائیل

ترک برجام از سوی دولت آمریکا و تشدید تقابل جمهوری اسلامی با اسرائیل در هفته‌های اخیر نگرانی‌ها نسبت به آینده ایران را تشدید کرده است. در شرایطی که کشور با چالش‌ها و تنگناهای متعددی دست و پنجه نرم کرده و مشکلات معیشتی مردم و بحران ساختاری اقتصاد رو به افزایش است، گسترش تنش در سیاست خارجی می‌تواند امنیت و منافع ملی ایران را در مخاطره جدی و چه بسا گرفتاری در مشکلات حل ناشدنی قرار دهد. تصمیم دونالد ترامپ در خروج یک طرفه از توافق چندجانبه برجام در حالی که طبق ارزیابی سازمان بین المللی انرژی اتمی، ایران به تعهدات خود پایبند بوده، اقدامی ناموجه و مغایر با موازین حقوق بین الملل است، اما در مواجهه با این عمل غلط و کنترل پیامدهای منفی آن بر اقتصاد ایران و امنیت خاورمیانه باید برخوردی عقلانی داشت و از ستیزه جویی و اقدام به مثل اجتناب کرد. سیاست درست مذاکره با اروپا باید با جدیت دنبال شده و تدابیر مناسبی جهت رسیدن به توافق و حداقل سازی آسیب‌های ناشی از خروج آمریکا اتخاذ شود. در این میان واکنش‌های خشمگینانه نیرو‌های افراطی حامی نهاد ولایت ففقیه که در اقدامی غیرمدنی و خجالت بار پرچم آمریکا را در صحن مجلس آتش زدند، شرایط را به ضرر ایران و منافع ملی کشور می‌سازد.

ژرف کاوی ماجرا روشن می‌سازد که بحران در روابط خارجی ایران محصول رویکرد افراطی است که از ابتدای شکلگیری جمهوری اسلامی تحت پوشش پارادایم صدور انقلاب و راهبرد دشمن محوردر مواجهه با غرب، دستگاه دیپلماسی و مناسبات جهانی ایران را گروگان خود ساخته است. ترویج آمریکا ستیزی و نابودی اسرائیل و اتکا به قطب روسیه به به جای رابطه متوازن با قدرت‌های جهانی عملا ایران را در صحنه جهانی آسیب پذیر و تا حدی منزوی ساخته است. از همان ابتدای تصویب برجام مشخص بود که تداوم این توافق مهم نیازمند تغییر معنادار و بزرگ در سیاست خارجی با انتقال از نگاه ایدئولوژیک به رویکرد متعهد به منافع ملی است. اما مقاومت و تدابیر کنترل کننده ولی فقیه در کنار ضعف و انفعال روحانی باعث شد تا برجام به یک الگوی رفتاری در سیاست خارجی تبدیل نشود. تجربه ١٢ سال تلاش بی حاصل در ماجراجویی هسته‌ای که هزینه‌های زیاد و غیر ضروری را بر کشور و مردم تحمیل نمودو در مسیر استفاده مناسب از تکنولوژی هسته‌ای ایجاد اختلال کرد، پیشاپیش مهر ابطال بر پیشانی هر اقدامی می‌زند که به دنبال بازگشت برنامه هسته‌ای به سطح پیش از برجام باشد. این مسیر تهدیدات را افزایش می‌دهد. راهکار مناسب در پیش گرفتن رویکرد مذاکره با غرب در چارچوب رعایت منافع و امنیت ملی ایران در تمامی حوزه‌های محل اختلاف و بازدارندگی در برابر جنگ است تا در قالب رویکرد برد-برد اختلافات به نحو مسالمت آمیزی حل شوند. اعلام خودداری دولت روحانی و نهاد‌های انتصابی از گفتگو بر سر برنامه موشکی و سیاست‌های منطقه‌ای سازنده و معقول نیست.گفتگوهایی که حل مشکل رقابت تسلیحاتی در منطقه را در دستور کار قرار داده و آمادگی ایران برای حضور در ساختار امنیتی مشترک منطقه‌ای جهت ثبات خاورمیانه را نشان دهد، از مسائل ضروری روز هستند. حل مشکلات از یک سو نیازمند تغییر سیاست منطقه‌ای مداخله جویانه جمهوری اسلامی است. تا زمانی که مداخله مخرب حکومت در سوریه، عراق، لبنان و یمن وجود دارد و سپاه قدس با دادن آدرس غلط «امن کردن ایران با مقابله با ناامنی‌ها در خارج از مرز‌ها» این پروژه را هدایت می‌کند، ایران وضعیت عادی در مناسبات بین المللی نخواهد یافت و منافع ژئوپلتیک و ژئواکونومیکی کشور قربانی مطامع ایدئولوژیک و ماجراجویی‌های جمهوری اسلامی می‌شود. از سوی دیگر غرب اگر بواقع خواهان کاهش بی ثباتی در منطقه است، باید سیاست دوگانه سختگیری بر ایران و تبدیل عربستان سعودی و متحدانش به انبار بزرگ تسلیحات پیشرفته را متوقف سازد.

برخورد‌های نظامی که در سوریه رخ داده‌اند و تنش‌ها بین ایران و اسرائیل را به بالاترین درجه خود رسانده است، بشدت نگران کننده بوده و ریسک جنگ و یا برخورد نظامی محدود در داخل ایران را افزایش داده است. همبستگی جمهوری خواهان ایران ( هجا) به مقامات نظام هشدار می‌دهد که بیش از این با امنیت ملی ایران بازی نکنند. هرگونه اقدام تحریک آمیز می‌تواند به زنجیره‌ای از اتفاقات غیر قابل کنترل منجر شده و پیامد‌های ویرانگری را برای کشور به بارآورد. دستیابی به حق مشروع ایران برای توسعه ظرفیت دفاعی نظامی خود و امکانات موجود در بهره برداری مسالمت آمیز از فناوری هسته‌ای مستلزم کنار گذاشتن رویکرد تقابلی در سیاست خارجی و اتخاذ تنش زدائی در شکلی همه جانبه و راهبردی است. به باور هجا دیدگاه‌هایی که در واکنش به سیاست‌های افراطی ترامپ دعوت به اتحاد با حکومت و نادیده گرفتن بحران سازی‌های نهاد ولایت فقیه و دیدگاه‌های همسو می‌کنند نه تنها ظرفیت مؤثری برای صلح و حفاظت میهن در برابر خطر‌ها ندارند، بلکه با یکسونگری و غفلت از ریشه مشکلات به افراطی‌های داخلی فرصت می‌دهند تا به توجیه اقدامات تقابلی بپردازند. صلح پایدار از مسیر طرد توامان دیدگاه‌های خامنه‌ای و ترامپ می‌گذرد و نادیده گرفتن شکاف استبداد-دموکراسی در ایران به صلح پایدار منتهی نمی‌شود.

هجا در پایان تأکید می‌کند که حل مشکلات در سیاست خارجی و حفظ کشور از تهدیدات بیرونی نیازمند اقداماتی چون «خارج شدن نابودی اسرائیل و آمریکا ستیزی از رویکرد‌های سیاست خارجی کشور»، «خروج سریع نیرو‌های نظامی ایران از سوریه»،» کاربست منافع ملی به عنوان تنها معیار کلان تنظیم کننده دیپلماسی کشور» و» کاربست راهکار گفتگو و تعامل در حل اختلافات» است. اوضاع کشور وخیم تر از آن است که بار دیگر مسئولان جمهوری اسلامی با ندانم کاری و رفتار غیرمسئولانه بحران را گسترش داده و در دقیقه ٩٠ شتابزده در پی حل مشکل به صورت مقطعی و ناقص برآیند.

هیات سیاسی و اجرائی همبستگی جمهوری خواهان ایران

۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷

کانال رسمی تلگرام هجا:

https://goo.gl/ubhMTx

منبع: 
هیات سیاسی و اجرائی همبستگی جمهوری خواهان ایران
برگرفته از: 
کانال تلگرامی هجا
بخش: 
انتشار از: 

         

 

نظردهی با فیسبوک: