توقف معاملات نفتی هند با ایران

بزرگترین بانک هند معاملات نفتی با ایران را متوقف می‌کند

بانک حکومتی هند به شرکت‌های پالایش نفت این کشور اعلام کرد از ماه نوامبر معاملات نفت وارداتی از ایران را متوقف می‌کند. در پی این موضوع مدیر مالی شرکت نفت هند خبر داد که واردات نفت هند از ایران در پایان ماه آگوست ۲۰۱۸ کاهش خواهد یافت.

توقف معاملات نفتی با ایران از سوی این بانک هندی در پی آن اعلام شد که رئیس‌جمهوری آمریکا در ۸ می ۲۰۱۸ خروج کشورش از توافق هسته‌ای با ایران را اعلام و گفت که طی ۱۸۰ روز تحریم‌ها علیه ایران را از سر خواهد گرفت.
أ.ك. شارما، یکی از مقامات شرکت نفت هند به خبرگزاری رویترز گفت: « اگر مسیر [بانکی] جدیدی برای پرداخت‌ها ایجاد نشود، بارگیری نفت از پایان ماه آگوست تحت تاثیر سازوکار فعلی قرار خواهد گرفت.»
با این حال بانک حکومتی هند تا کنون اظهارنظری درباره این موضوع‌ نکرده است. شرکت‌های پالایش هند، بانک حکومتی هند که بزرگترین بانک این کشور است را به همراه بانک اروپایی ایرانی مستر در آلمان را برای پرداخت قیمت نفت به یورو به کار می‌گیرند.
منابع هندی خبر دادند که شرکت ریلانس اینداستریز، مالک بزرگترین پالایشگاه جهان واردات نفت از ایران را متوقف می‌کند. شرکت نایارا انرژی نیز که به شرکت روس‌نفت روسیه وابسته است نیز از آغاز ماه جاری، خرید نفت از ایران را کاهش داد.
هند پس از چین، بزرگترین مشتری نفت ایران به شمار می‌رفت و از معدود کشورهایی بود که در دوره پیشین تحریم‌ها به خرید نفت از ایران ادامه داد. با این حال این کشور واردات نفت از ایران را کاهش داد تا استثناء از تحریم‌های آمریکایی شامل حال این کشور شود.
هند می‌گوید که تن به تحریم‌های آمریکا نخواهد داد، اما شرکت‌ها و بانک‌های هندی که به سیستم مالی آمریکا مرتبط هستند، اگر تن به تحریم‌ها ندهند جریمه خواهند شد.
تحریم‌ها علیه ایران به شکل تدریجی در ۹۰ روز از سرگرفته می‌شوند. این ۹۰ روز در ۸ آکوست ۲۰۱۸ به پایان می‌رسند. پس از آن بقیه تحریم‌ها نیز در یک دوره ۱۸۰ روزه که ۴ نوامبر ۲۰۱۸ به پایان می‌رسد از سر گرفته می‌‎شوند.
ایران به شرکت‌های پالایش هندی ۶۰ روز فرصت بازپرداخت می‌دهد این امر یعنی این زمان بازپرداخت محموله‌هایی که آگوست تحویل داده می‌شوند در ماه نوامبر فرا می‌رسد.

 

منبع: 
العربیة
بخش: 
انتشار از: 

         

 

نظردهی با فیسبوک: