رفتن به محتوای اصلی

راههای عملی جلب اعتماد حرکت ملی آزربایجان و اتحاد در مبارزه با اسلامیون جنایتکار
05.08.2018 - 14:11

تردیدی نیست که شعارهایی همانند " رضا شاه روحت شاد" و یا " جانم فدای ایران" در دور جدید تظاهرات ضد حکومتی در مناطق عمدتا فارس نشین شکاف میان آزربایجان و متوهمین دموکراسی ایرانی را عمیق تر نموده و موجبات عدم اعتماد دیگر ملل را فراهم ساخته است. آزربایجان به حق رضا خان را مسبب تمامی مصائب دیروز و امروز خود می داند و دعوت دوباره از فاشیسم پهلوی دهن کجی به ملل غیر فارس است که نسل کشی سفید و سرخ را در این دوران تجربه کرده اند. اینبار نیز روشنفکران مرکزگرای چپ و راست ایرانی, نه در صف اول مبارزه , بلکه بدنبال شورش کور توده ها براه افتاده و یارائی هیچگونه تاثیر مثنتی در گالوانیزه کردن آن را ندارند. گروهها و احزاب مرکزگرا بجای انتقاد از خود و گنجاندن خواستهای آزربایجانیها در پلاتفرمهای حزبیشان, خواهان استفاده ابزاری از ترکان آزربایجانی هستند. آزربایجان تجربه اتحادهای رومانتیک و احساسی و دردهای پس از آن را از مشروطیت تاکنون در اندوخته تجربی خود دادرد و اشتباه های پیشین را نمی خواهد تکرار کند. تشکلها و احزاب سرتاسری برای اتحاد تاکتیکی بایستی نقاب دروغین انساندوستی را از چهره خود برداشته ,  اصلهای ارتجاعی مرامنامیه های خود همانند صیانت ازتمامیت ارصی ایران را تغییر داده و حقوق کامل فردی و جمعی آزربایجایها از جمله " حق تعیین سرنوشت " را برسمیت بشناسند.

قبول عدم مشروعیت حکومت ایران بر استانهای ازربایجانی پس از کودتای غیر قانونی 1299 - که قتل عام و اشغال نظامی در دوران خیابانی, پیشه وری و خلق مسلمان را بدنبال داشته است- اولین قدم در راه مصالحه است. مشروعیت حاکمیت ایران تنها از طریق رفراندوم " حق تعیین سرنوشت" توسط سازمان ملل, در چهارچوب قوانین بین المللی و با رای اکثریت آزربایجانیها میتواند تثبیت گردد. احزاب و گروههای سرتاسری مطرح می بایستی التزام عملی به تساوی حقوق فردی و جمعی افراد داشته و تعهد خود را به تمامی قوانین بین المللی اعلام دارند. ایرانگرایان واقفند که بدون کمک آزربایجانیها, قادر به سرنگونی حکومت آخوندهای آدمخوار نخواهند بود و برای جلب همکاری ما, باید تقسیمات کشوری زمان مشروطیت را بپذیرند  و متعهد گردند که نتیجه رفراندوم آزربایجانیها, در تعیین آینده سیاسی خود را خواهند پذیرفت.

وقت آن است که بجای نصیحت و التماس, ایرانیستها قدمهای عملی جهت همکاری با آزربایجان بمنظور براندازی جمهوری کهریزکی اسلامی فارسی ایران بردارند. توپ در میدان آنهاست .

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

دیرنج مین ائللی

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.