ربیعی، خزان شد!

مجلس دهم در جلسه‌ای حاشیه‌ساز از وزیر کار سلب اعتماد کرد. ربیعی که "خدای لابی‌" و"وزیر گریان" خوانده شد، در دفاع از کارنامه‌اش گفت وزارت کار سرریز مسائل اجتماعی را تحمل می‌کند و بار آسیب‌سازی هر سه قوه را به دوش دارد.
جلسه استیضاح «علی ربیعی» وزیر «تعاون، کار و رفاه اجتماعی» از صبح تا ظهر امروز (۱۷ مرداد) در صحن علنی مجلس شورای اسلامی برگزار شد.
 
در جریان این جلسه استیضاخ که در ابتدا برای دقایقی متوقف شده بود، موافقان و مخالفان و همچنین وزیر کار، صحبت‌های خود را پشت تریبون مجلس بیان کردند.
 
در نهایت از مجموع ۲۴۳ رای ماخوذه، ۱۲۹ رای موافق استیضاح، ۱۱۱رای مخالف استیضاح و ۳ رای ممتنع بود و بدین ترتیب علی ربیعی با وزارت «تعاون، کار و رفاه اجتماعی» خداحافظی کرد.
 
پایان خبر/

 

 

 

 

جلسه امروز سومین استیضاح ربیعی ظرف یک سال گذشته بود. در این جلسه که با تنش و حواشی بسیار همراه بود، ۱۱۱ نماینده رای مخالف و ۳ نفر رای ممتنع دادند. سخنرانی‌ها در حالی شروع شد که موافقان استیضاح مدعی شده بودند که پاره‌ای نمایندگان برای مسکوت گذاشتن بحث، با دولت معامله کرده‌اند.
وزیر کار، با اتهاماتی چون ظلم به جامعه کارگری، معوق نگاه داشتن طرح همسان‌سازی حقوق بازنشستگان، بی توجهی به بیکاری و افسردگی جوانان و فروپاشی نظام تامین اجتماعی روبرو بود.
هاجر چنارانی، نماینده اصولگرای نیشابور در موافقت با استیضاح از جمله گفت: «کارگران با عدم امنیت شغلی مواجه هستند. از آنها چک سفید امضا می‌گیرند. خانه کارگر تبدیل به تشکلی کاملا سیاسی شده است.» او از ربیعی پرسید: «ایا می‌دانید شستا واردات موبایل کرده که اگر نمی‌دانید خیانت کرده‌اید.»

مسعود گودرزی، نماینده اصلاح‌طلب ممسنی و رستم، از ربیعی خواست توضیح دهد که چرا در سال ۹۶ به جای یک میلیون شغل، تنها ۳۰۰هزار شغل ایجاد شد و چرا وزارت کار برای رفع فقر و بهبود وضع کارگران و بازنشستگان کاری نکرد. او به فروپاشی صندوق‌ تامین اجتماعی اشاره کرد و گفت: «نگرانی آن است که اگر ما نفت نداشته باشیم چطور می‌خواهیم حقوق بازنشستگان ‌آینده را تامین کنیم.»

سید قاسم جاسمی، نماینده کرمانشاه عنوان کرد که پیش از جلسه تعدادی از نمایندگان در حال معامله با وزیر بودند و شنیده می‌شد که شام و نهار و رفت و آمدهای دیپلماتیک روزهای گذشته استیضاح را خنثی کرده است: «زمانی که صبح در صحن علنی حاضر شدم شاهد بودم که همه فریاد می‌زدند دو دو که به منزله استیضاح وزیر است و وقتی به آقای ربیعی نزدیک شدم دیدم تعداد از نمایندگان سینه چاک به ایشان می‌گویند ما شرایط را فراهم کرده‌ایم که شما نیفتید.»

او نیز ربیعی را وزیر بیکارها و مسئول بلاتکلیفی هشت میلیون جوان خواند و به طعنه گفت: «افرادی که امروز در خیابان حضور می‌یابند از خوشی و خوشبختی بیرون آمده‌اند و اصلا مشکلی ندارند.»

در این ارتباط علیرضا زاکانی نماینده سابق تهران در مجلس شورای اسلامی در واکنشی کوتاه که در فضای مجازی منتشر شد، نوشت: ربیعی از وزارت کار رفت تا آخوندی، زنگنه و کرباسیان بمانند. ربیعی بی اشکال نبود، ولی منشاء مشکلات کشور هنوز در وزارتخانه ها مشغول بی تدبیری و بدعملی اند.

زاکانی معتقد است: مجلس به ریشه ها بپردازد نه شاخه ها، آنچه مهم است، جایگزین ربیعی است و این که با بی عملی و بدعملی وزرای اقتصادی چه باید کرد؟

و بالاخره علی ربیعی با رای نمایندگان مجلس برکنار شد تا شخص دیگری هدایت وزارتخانه مهم تعاون، کار و رفاه اجتماعی را عهده‌دار شود. انتقادها از وزیر کار فراوان بود؛ از واردات گوشی آیفون آمریکایی گرفته تا حواشی فعالیت‌های اقتصادی فرزندان وزیر و واگذاری شرکت‌های شستا به متنفذین مجلس و سایرین؛ تا ضامن بقای وزیر شوند. هر یک از این موارد در یک کشور با نظام بازرسی و رسیدگی قاعده مند می‌تواند باعث رفتن یک شخص به پشت میله‌های زندان و یا اعاده حیثیت از وی شود، و بدون شک بدترین حالت ممکن به سکوت برگزار کردن و به فراموشی سپردن موارد اتهامی است که بیکار شدن وزیر کار را در پی داشت.

ظاهراً این جمله که " وکلا و نخبگان در زندانند تا دزدان و بی لیاقتان سیاستمدار باشند" را پور بیراه نگفته اند.

 

Image result for ‫ربیعی رفت‬‎

 

منبع: 
میزان
بخش: 
انتشار از: 

         

 

نظردهی با فیسبوک: