نایب رییس مجلس برخورد گمرک با نماینده سراوان را محکوم کرد

اصولگرایان؛ بسیج و سپاه به دلایل مختلف این ماجرا را رها نخواهند کرد. از توهین گرفته تا علنی کردن ویدئو جلسه غیر علنی مجلس و غیره. سه ماه پیش شایان مصلح (بازیکن شیعه دوآتشه معروف پرسپولیس) توهین های زشت و سخیفی به اهل سنت کردند. این نماینده موضوع را در مجلس مطرح کرد و سپس فراکسیون اهل سنت بیانه تندی بر علیه شایان مصلح و حامیان وی دادند . بعد از آن اصولگرایان شیعه دوآتشه کینه وی را به دل گرفتند. و این فرصت مناسبی شد برای تسویه حساب و تظاهرات اجاره ای بسیجی ها

با بیان اینکه شکایت نمایندگان مجلس از درازهی واصل نشده است، گفت: وقتی که نماینده سراوان از رفتاری که داشته عذرخواهی کرده، دیگر پرونده وی به هیات نظارت بر رفتار نمایندگان نمی‌آید.

 

به گزارش ایرنا از خانه ملت، مسعود پزشکیان رییس مجلس  در تشریح آخرین وضعیت موضوع محمدباسط درازهی نماینده سراوان، اظهار داشت: در خصوص پرونده نماینده سراوان جلسه ای برگزار شد و آقای درازهی در صحن مجلس عذرخواهی کرد، زیرا الفاظی که به کار برده، الفاظ خوبی نبود و خودش نیز قبول کرده است ولی به علت اینکه ناراحتش کرده بودند، عصبانی شده و نتوانسته خودش را در این رابطه کنترل کند. نایب رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه رفتار گمرک نیز در مقابل نماینده سراوان مناسب نبوده است، بیان کرد: وقتی یک نماینده مجلس وارد اداره‌ای می شود، مسئولان آن سازمان باید با نماینده درست برخورد کنند. وی با اشاره به اینکه سازمان‌های مختلف باید برخورد مناسبی با نمایندگان مجلس داشته باشند و به آن‌ها جواب مناسب دهند، افزود: برخورد نامناسب نه تنها با نماینده بلکه با هر مراجعه کننده‌ای کار درستی نیست. پزشکیان با بیان اینکه همه کسانی که در ادارات مختلف مشغول فعالیت هستند باید با مراجعه کننده برخورد مناسبی داشته باشند، ادامه داد: برخورد مسئولان گمرک با نماینده سراوان در مجلس مناسب نبوده است.  نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی درخصوص اینکه افکار عمومی نسبت به پرونده نماینده سراوان حساس شده است؟، بیان کرد: رسانه‌ها و صدا و سیما بدون اینکه دو طرف قضیه را نشان دهند، به موضوع می‌پردازند، هیچ گاه یک جانبه قضاوت کردن درست نیست.

 وی افزود: نماینده یک شهر وقتی به سازمانی وارد می‌شود باید مسئولان آن سازمان وی را تحویل بگیرند، مردم از نماینده خود انتظار دارند که کار آن‌ها را پیگیری کند، آیا باید به این نماینده که به دنبال امور مردم است بی‌احترامی کرد؟ اگر به نماینده‌ای بی‌احترامی شود به یک شهر بی‌احترامی شده است، اگر می‌خواهیم اینگونه برخورد کردن با نمایندگان را تبلیغ کنیم نباید هیچ وقت انتظار نظارت و پیگیری اجرای قانون را از آنها داشته باشیم.  وی در خصوص اینکه اکنون همه اتفاقات مختلفی که برای نمایندگان در موقعیت‌های مختلف رخ داده در حال بازنشر است، افزود: این حرکت‌های سیستماتیک از طرف عده‌ای پیگیری می‌شود که مجلس را نمی‌خواهند، زیرا مجلس مصوباتی داشته که خوشایند آن‌ها نبوده و این افراد علیه مجلس بهانه‌جویی می‌کنند.

 توضیح بیشتر: اصولگرایان؛ بسیج و سپاه به دلایل مختلف این ماجرا را رها نخواهند کرد. از توهین گرفته تا علنی کردن ویدئو جلسه غیر علنی مجلس و غیره. سه ماه پیش شایان مصلح (بازیکن شیعه دوآتشه معروف پرسپولیس) توهین های زشت و سخیفی به اهل سنت کردند. این نماینده  موضوع را در مجلس مطرح کرد و سپس فراکسیون اهل سنت بیانه تندی بر علیه شایان مصلح و حامیان وی دادند (اینجا را برای لینک بیانیه کلیک کنید). بعد از آن اصولگرایان شیعه دوآتشه کینه وی را به دل گرفتند. و این فرصت مناسبی شد برای تسویه حساب و تظاهرات اجاره ای بسیجی ها در مقابل مجلس.  

 موضوع دیگر اینکه ایشان حداقل دو سال است که  با گمرک کشور  و سپاه استان سیستان و بلوچستان (سپاه سلمان) بخاطر مشکلات گمرگ مرزی در دو بازارچه مرزی حوزه انتخابیه خودشان بنام های کوهک و جالق که مردم را خیلی اذیت می کنند و تعداد زیادی بلوچ با حکم تیر نیروهای مرزبانی و انتظامی و سپاه کشته شده اند؛ درگیر است. وزیر و معاون وزیر و غیره قول داده بودند مشکل حل شود. اما نشده است. اداره کل گمرگ کشور و مدیرکل شیعه و متعصب آن هیچ محلی به این نماینده نمی گذاشت. لینک پیگیری مشکلات گمرک مردم سراوان در اینجاست:   http://www.irna.ir/fa/News/82273534

 سپاه تمام امتیازات صادرات و واردات مرزی را به سران بلوچ بسیج عشایری داده است تا در مقابل همکاری با سپاه و بسیج عشایری و ثبت نام افراد طوائف خویش  و مسلح کردن آنها در سپاه و بسیج, در مقابل امتیاز صادرات و واردات مرزی از طریق دریافت کارت بازارچه مرزی انجام دهند. ایشان مخالف این سیاست بودند. چون اکثر کسانی که این کارت ها را در اختیار داشتند مرزنشین منطقه سراوان نبودند بلکه صدها کیلومتر دورتر از مرز محل سکونت خود و قبیله ها و طوایفشان بود.  سپاه و اصولگرایان ایشان را مانعی جدی در اجرای طرح های مسلح نمودن عشایر و طوایف بلوچ در راستای پروژه امنیتی نظامی سپاه در استان می دانستند. این عصبانی شدن ایشان و از کوره در رفتند و و فحاشی  زشت و غیر قابل دفاع به کارمند گمرگ, یک فرصت طلایی و نعمت خدادادی برای سپاه و حامیان آن است که دستگاه های اطلاعاتی امنیتی که از همه مقامات و مسئولین و حتی مردم و غیره ویدئو و سند و مدرک و شواهد و پرونده های پنهان در گاوصندوق دارند ممکن است به سبک ک. گ. ب.  آن پرونده ها را رو کنند و او را ساقط کنند تا درس عبرتی باشد برای بقیه. زیرا دستگاه های امنیتی می دانند همه مسئولین از جمله نمایندگان در مفاسد شخصی و حیثیتی, در دزدی, فساد, رانتخواری, رشوه, اختلاس, تقلب و جعل سند و مدرک تا مفرق غرق هستند و به احتمال زیاد ایشان هم که بخشی از این باتلاق فساد هستند و از این امر استثناء نیستند. نمونه زنده آن در طی ماه های اخیر دستگیری فرماندار چابهار, شهردار زابل, رئیس اداره مسکن و شهرسازی چابهار و برخی دیگر از مقامات هستند که بعد از زاویه پیدا کردن با سپاه استان, پرونده های آنها رو شد و دستگیر و زندانی شدند. احتمالا این اتفاق در مورد نماینده سراوان نیز رخ خواهد داد. 

اگر در گوگل جستجو کنید:  در مورد عقبه ایشان یه  "مشکلات گمرکی بازارچه های مرزی سراوان".  به دهها لینک خبر از منایع داخلی دست پیدا می کنید و می فهمید مشکل گمرکی آن منطقه چیست. در بلوچستان تصمیمات در مورد هر چیزی از جمله رانت گزاری و واگذاری تسهیلات واردات و صادرات مرزی در اختیار سپاه است و نه دولت یا گمرک یا نماینده مجلس. اگر کسب بخواهد خودرو لوکس از بلوچستان وارد کند باید نماینده چابهار و سپاه را ببیند. اگر کسی بخواهد شتر از بلوچستان پاکستان وارد کند باید نماینده سراوان را واسطه کند.

بخش: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: