کنفرانس ورشو و فرصت های در دسترس (2)

به اعتقاد من کشورها و قدرت ها هیچ گاه پارامتری را در نظر نمی گیرند و وارد محاسبات خود نمی کنند, مگر این که در باره تاثیر ان اطمینان داشته باشند.

 

وزارتخارجه امریکا در بیانیه ای در صفحه فیس بوک این وزارتخانه از برگزاری نشست بین المللی در سطح وزرای امور خارجه در لهستان خبر داد, این نشست بین المللی قرار است در 13 و 14فوریه (24 و 25 بهمن ماه) در ورشو برگزار شود.

در این بیانیه گفته شده است که موضوع این نشست بین المللی صلح و امنیت در  خاورمیانه می باشد. هدف از این نشست به گفته بیانیه وزارتخارجه امریکا گفتگو در  باره بحران های جاری منطقه خاورمیانه و همچنین تلاش های بین المللی برای  پرداختن به این بحرانهاست.

در حقیقت اولین بار است که اجلاس بین المللی برای بحث در باره مشکلات و بحرانهای خاورمیانه برگزار می گردد و کشورهای منطقه و کشورهای خارج از منطقه فرصت بحث و تبادل نظر در این باره خواهند داشت.

در باره اهداف این کنفرانس نقل قول های متفاوتی وجود دارد ولی همه بر این گفته متفق اند که در هر حال این کنفرانس برای مقابله و تصمیم گیری برسر جاه طلبی ها و دخالت های اخوندها در منطقه برگزار می گردد.

مایک پمپئو وزیر خارجه امریکا در 11 ژانویه در مصاحبه با فاکس نیوز اهداف این اجلاس را این طور بیان کرده است که یکی از اهداف مهم کنفرانس ورشو حصول اطمینان از این مسئله است که ایران بعنوان عامل بی ثبات کننده در منطقه خاورمیانه نقش افرینی نکند.

جاناتان کوهن معاون نماینده امریکا در سازمان ملل توضیح داد که هدف از این نشست  نشان دادن چهره اهریمنی از ایران نیست, بلکه هدف پیشبرد صلح و ثبات در خاورمیانه می باشد. وی تاکید کرد که توافق اتمی با ایران و مضوعات مربوط به ان در برنامه بحث های این نشست نخواهد بود.

وزیرخارجه فرانسه می گوید در صورت نتیجه بخش نبودن مذاکرات با ایران در باره برنامه موشکهای بالستیک, تحریم های جدیدی علیه این کشور اعمال خواهد شد. به احتمال زیاد سپاه پاسداران و دست اندر کاران برنامه موشکی هدف تحریم ها قرار خواهند گرفت.

به گزارش فاکس نیوز ظریف در جواب تهدیدات فرانسه پس از اعلام اینکه در صورت ادامه تولید موشک بالستیک, فرانسه روی جمهوری اسلامی ایران تحریم های شدیدی را اعمال میکند گفت: در صورت اعمال تحریم از سوی فرانسه ما هم قدرت دفاعی خود را افزایش و گسترش خواهیم داد.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران هشدار میدهد که هر گونه تحریم جدید از سوی کشورهای اروپایی, منجر به تجدیدنظر ایران در نحوه تعاملات خود با این کشورها خواهد شد.

شکی نیست که در اجلاس ورشو موضوع بلندپروازی های موشکی رژیم ایران و مداخله های جنگ افروزانه ان مورد بحث قرار خواهد گرفت و امریکا بی شک در کمین چنین فرصت مغتنمی خواهد بود تا حداکثر استفاده را از ان در جهت جدا کردن اروپا از جمهوری اسلامی بکند, زیرا فعالیت های موشک های بالستیکی جمهوری اسلامی یک نگرانی بین المللی است, لذا این مسئله می تواند یکی از عواملی باشد که اروپایی ها را در موضعگیری در قبال تنش های میان ایران و امریکا بیشتر به ایالات متحده امریکا نزدیک کند. این امر جدای از هارت و پورت های تبلیغاتی معمول رژیم اخوندی باعث می گردد که ملاها احساس کنند که بر لبه تیز شمشیر راه می روند.

از سوی دیگر مقامات امریکایی بسیار در باره حمایت از مردم ایران گفته اند, لیکن هیچ گونه اقدام عملی در حمایت از مردم ایران تا کنون از سوی امریکا دیده نشده است.

به اعتقاد من کشورها و قدرت ها هیچ گاه پارامتری را در نظر نمی گیرند و وارد محاسبات خود نمی کنند, مگر این که در باره تاثیر ان اطمینان داشته باشند.

اپوزیسیون ایرانی نیز برای این که در محاسبات قدرت ها وارد شود, باید علائمی ار قدرت از خود بارز کند. باید جدای از شعار و ورای ادعا چیزی را روی دایره بریزد که از جنس قدرت باشد. علامت قدرت این نیست که یک حزب و یک جریان قوی و گسترده داشته باشیم. مهمترین علامت قدرت اپوزیسیون به نظر من در انسجام و در تنوع و رنگارنگی ان است. چنین اپوزیسیونی از یک سو تنوعش بازتاب کننده جامعه سرامیگی ایران است و از سوی دیگر بمعنی داشتن قدرت و توان بسیج اجتماعی و توده ای و مقبولیت اجتماعی است. چنین اپوزیسیونی قطعا قدرت به خیابان اوردن مردم و توان راه اندازی اعتصابات گسترده خواهد داشت, این ها پارامترهای قدرت هستند.

همزمان نیز می توان با اقدامات حداقلی از قبیل بسیج نیروهای خارج کشور برای تحصن و تظاهرات در طول برگزاری اجلاس ورشو در لهستان با برگزاری کنفرانس های افشا کننده در رابطه با:

–  افشای جزئیات پروژه موشک های بالستیک.

–  افشای دخالت های رژیم در امور کشورهای منطقه و اقدام به تاسیس هسته های خفته شورش و اشوب در کشورهای مختلف منطقه.

–  افشای جنگ های نیابتی رژیم در منطقه بوسیله احزاب دست نشانده.

–  افشای تروریسم رژیم در خارج.

–  افشای شکنجه و نقض حقوق بشر در زندانها.

–  افشای قتل عام زندانیان سیاسی.

قطعا با چنین رویکردی می توان بر روی روند و تصمیم گیری این کنفرانس تاثیر گذاشت.

کاوه ال حمودی

Kaveh179@gmail.com

http://www.tribuneiran.org/%DA%A9%D8%A7%D9%88%D9%8...

 
منبع: 
تریبون ایران
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: