خیزش گسترده دانشجویان بر ضد اختناق و ستم در تهران

ویدئو
دانشجویان با شعارهایی چون «مرگ بر دیکتاتور»، «اصلاح طلب، اصول گرا، دیگه تمومه ماجرا»، «آقا خدایی می کند، ملت گدایی می کند»، «بسیجی برو گم شو»، بیزاری خود را از اصل رژیم جمهوری اسلامی آشکار کردند

امروز ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸، گروه های بزرگی از دانشجویان دانشگاه تهران در صحن دانشگاه و خیابان های اطراف آن به گردهمایی و راهپیمایی بر ضد اختناق و ستم حکومتی پرداختند.

این اعتراضات، برپایه ی فراخوان روز پیش ازخیزش، اصولاْ در اعتراض به حضور نیروهای گشت ارشاد در دانشگاه و کنترل پوشش دانشجویان از سوی این نیروها آغاز شد.

اما در ادامه ی گردهمایی ها شعارهایی چون «مرگ بر دیکتاتور»، «اصلاح طلب، اصول گرا، دیگه تمومه ماجرا»، «آقا خدایی می کند، ملت گدایی می کند»، «بسیجی برو گم شو»، «دانشجو می میرد، ذلت نمی پذیرد»، «آزادی اندیشه، با ریش و پشم نمیشه» ماهیتی رادیکال تر به اعتراضات بخشید و هجوم مزدوران امنیتی و لباس شخصی حکومتی به دانشجویان نیز بر شدت و تندی اعتراضات افزود.

از سوی دانشجویان همایشگر بیانیه ای در آمفی تئاتر دانشگاه تهران خوانده شد، که با هجوم چند مزدور بسیج دانشجویی به درگیری کشیده شد. اما با پایین کشیده شدن بسیجی ها به دست دانشجویان خواندن بیانیه تا پایان دنبال گردید.

در زمین دانشگاه تهران انبوهی از دانشجویان به راهپیمایی پرداختند و بسیاری از مردم در خیابان انقلاب، در مجاورت دانشگاه، گردآمده به همراهی با دانشجویان پرداختند.

مزدوران امنیتی با ورود به دانشگاه و بستن درها از پیوستن مردم به دانشجویان معترض جلوگیری کردند. نهادهای امنیتی با دستپاچگی به گردآوری مزدورانی از بسیج محلات و حوزه ی علمیه قم پرداخته اند تا خیزش دانشجویان را فرو نشانند.

در درگیری های امروز دانشگاه تهران و خیابان های اطراف تا کنون شماری از مردم به دست مزدوران امنیتی و لباس شخصی زخمی و دستگیر شده اند.

https://www.youtube.com/watch?v=fqxYlhxQYiQ

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: