جشن تیرگان

آرش کمانگیر در نخستین روز تیرماه، برای نشانه گذاری مرز ایران و توران، تیر انداخت و فرشتگان در بلندترین روز سال تیر را همراهی کردند. تیر در«سین کیانگ» امروزی که در چین است، در روستای «داش کورغان»، به درخت گردویی که در آنجاست فرود آمد....جشن تیرگان تا سده ی هشتم هجری قمری (چهاردهم میلادی) جشن همگانی و جشن ملی بوده است و هنوز هم در برخی شهرها پاس این روز را نگه می دارند

پرداختن به تیرگان و دیگر جشن های ایران باستان از این روی ارزشمند است که آدمی با شناختی که از ریشه های رفتارش پیدا می کند آسان می تواند هر آنچه را که در پهنه زندگی نمایش می دهد با گوشه ای از عرصه تاریخش پیوند دهد که هیچ کار بیهوده ای از او سر نمی زند و هر آنچه می کند بر منطقی هوده استوار است.

نزدیک ترین سند به آغاز پیدایش جشن تیرگان و نیایش ستاره تیر، تیریشت است که بیش تر از دو هزار سال پیش از نگارشش تیرگان از جشن های ایرانیان بوده است.

چرا جشن تیرگان پدید آمد؟ از میان ستارگان آسمان، ستاره تشتر(تیر) توانایی های بسیاری دارد و می تواند زندگی دشوار زمینیان را آسان نماید و برای مردم ایران زمین چه دشواری برتر از کمبود آب و آبادانی است؟

تشتر پر نورترین ستاره ی آسمان است.  نخستین بر آمدن بامدادی این ستاره در آغاز تابستان بوده. بالا آمدن ستاره تشتر با افزایش بارندگی و پایین رفتن آن با کم شدن بارش همراه بوده است. پس تشتر فرمانروای بارش و باروری و پدید آورنده ی روزی است.

جای گفتنی است که ایرانیان مانند بیشتر مردم باستانی نکوشیده اند تا ایزدان مورد ستایش و نیایش خود را از جهان پر گستره ی پندار و آسمان بیکران به پایین کشند و به او شکوهی از نزدیک دست زدنی بخشند. شاید یکی از رازهای دلبستگی ایرانیان به آیین های ایزدان باستانی شان در همین آشنا نشدن از نزدیک با آنان باشد.

در نبرد سرنوشت ساز تشتر با اپوشه(دیو خشکی) مردم با جمع شدن در معبدها و نیایش هم دل خویش خوش می دارند و هم تشتر آماده ی رزم را که خواستار ستایش است نیرو می بخشند. چرا مردمان از من یاد نمی کنند و مرا نمی ستایند تا از ستایش آنها نیرو بگیرم و با دیو خشکی نبرد کنم. ای هرمزد، ای آفریننده ی جهان، مرا یاری کن و نیرو بخش تا سراسر جهان را سیراب کنم.

هرمزد، تشتر را یاری کرد و او را نیروی ده اسب و ده شتر و ده گاو و ده رود بخشید. تشتر با چنین نیرویی در کنار دریای فراخکرت فرود آمد. اپوش(دیو خشکی) به صورت اسبی سیاه و کند سم، اسبی بی یال و بریده گوش به کارزار آمد.

نزدیک نیمروز تشتر بر دیو خشکی چیره شد و او را شکست داد و هزار گام از دریای فراخکرت دور راند.

پس از آن تشتر بانگ شادی و کامیابی بر آورد که خوشا بر من ای هرمزد، خوشا بر شما ای گیاهان و آب های روی زمین، خوشا بر شما ای سرزمین های آریایی. اکنون جوی ها پر آب خواهد شد و به سوی کشتزارها و چمن ها روان خواهد گشت.

اما گمان نمی رود با همه نیایش ها و جشن و سرورها، به جز گاهی در تیرماه و تیرگان های این سرزمین بارانی بر زمین های سوخته کشاورزان تهیدست باریده باشد.

بی گمان نیایش به خاطر نیاز به باران بوده است و نه برای بارش آن.

جای شگفتی است که مردم هرگز از تیرشان نا امید نشده اند. حتا نبرد نخستین تشتر با اپوشه دیو خشکی و شکست تشتر که این خود نشان ازحقیقتی تلخ دارد سبب نا امیدی مردم نمی شود.

تشتر باید حتا اگر شده در ذهن پیروز شود وچنین می شود. از آیین های جشن تیرگان آیین آبریزان یا آب پاشان است(پاشیدن آب بر سر و روی یکدیگر). همچنین در تیرماه هر سال مردم با برگزاری جشن تیرگان یاد آرش را گرامی داشته اند.

تشتر ستاره ی رایومند فرهمند رامی ستاییم که شتابان به سوی دریای فراخکرت بتازد چون آن تیر در هوا پران که آرش تیرانداز- بهترین تیرانداز ایرانی- از کوه ایریوخشوث به سوی خوانونت بیانداخت. (تیریشت فقره ۶)

آرش در نخستین روز تیرماه تیر انداخت(برای نشانه گذاری مرز ایران و توران) و فرشتگان(بلندترین روز سال) تیر را همراهی کردند.

تیر درسین کیانگ امروزی که در چین است در روستای داش کورغان به درخت گردویی که در آنجاست فرود آمد. داش کورغان آخرین نقطه ای است که به زبان پارسی سخن می گویند و جشن ها و آیین های ایرانی برگزار می گردد(مرز ایران).

جشن تیرگان تا سده ی هشتم هجری قمری(چهاردهم میلادی) جشن همگانی و جشن ملی بوده است.

هنوز هم برخی شهرها پاس این روز را نگه می دارند.

جشن تیرگان بر همه ایرانیان خجسته باد

اورمزد روز و تیرماه ۱۳۹۸ خورشیدی

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: 

دیدگاه‌ها

عنوان مقاله: 
جشن تیرگان
عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب تذکر، لغت تذکر را معمولا حاکمان برای بوحشت انداختن محکومان بکار می برند و مفهومی کاملا برخورد از بالا را دارد، مثلا: در خیابانهای شهر گشت ارشاد به خانمهای بد حجاب تذکر می دهند و یا دادگاه انقلاب برای ترساندن زندانیان سابقه دار سیاسی، نصف شب به خانه هایشان زنگ می زنند و تذکر می دهند، و یا پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات پلیس فتا، سایه‌سار امنیت در فضای مجازی ڀرای جلوگیری از پخش اخبار واقعی و صحیح، از طریق تلگرام به افراد فعال تذکر می دهند،

عنوان مقاله: 
جشن تیرگان
عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب سازاخ هرسخن جایی و هر نکته مکانی دارد. اینکه در بین یک بحث جدی حرف بیربط و سخیفی مثل انجمن حمایت از مردان و عوض کردن اسم یلدا به یدالله را پیش میکشید طنز نیست بلکه سبکی و بیمزگی است و علامت... بی منطقی و بی ادبی است.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
تذکر گرامی از اینکه بنام [( سازاخ )] آلژی دارید و مشکل درک زبان طنز باعث سو تفاهم شده، متاسفم،

عنوان مقاله: 
جشن تیرگان
عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
شخصی بنام سازاخ کامنتی نوشته که سطح اندیشه و شخصیتش را بخوبی نمایان میکند. با خواندن مقاله جشن تیرگان به این فکر افتاده که سازمان حمایت از مردان به اسم جشن یلدا اعتراض کند و اسم یلدا را به یدالله عوض کند! واقعا سطح فکر و قدرت فهم مطلب و نقد را توجه میکنید؟! تازه دیدم که این شخصیت در این سایت مقاله هم میگذارد. به اقای توکلی بخاطر پرورش چنین نوابغی تبریک میگم !

عنوان مقاله: 
جشن تیرگان
عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
این جناب لاچین که اینهمه سروصدا میکرد که به او گفته اند نادان وقتیکه معلوم شد اینطور نبوده و همه اش توهم و عقده خودمطرح کردن ایشان بوده یکدفعه از سرو صدا افتاد ! انگارمنتظر همین بود که یک کسی بهش توجه کند و اسمش را گرچه با ...هم که شده ببرد تا لاچین احساس ارضا کند و ارام شود ! خوانندگان ایران گلوبال لطفا هرچندوقت یکبار اسم ایشان را بهر عنوان که شده ببرید تا ارامش پیدا کند !

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
با دیدن نوشته آرش کمانگیر و جشن مهرگان در ستون دیدگاهها، اولش تصور کردم که احتمالا سپاه پاسداران با استفاده تکنیک و تکنولوژی به یادگار مانده از آرش که تیرش تا چین می رفته، پهباد اخیر آمریکا را در دریای عمان ساقط کرده، ولی بعد از مطالعه بیشتر دیدم که ای بابا ما هنوز از شر اسلام ناب محمدی خلاص نشده، بسوی اسطوره گرائی تشتر و مشتر که به مراتب عقب مانده تر از مذهب است باید ارشاد شویم.
خانم آناهیتا با اجازه تان سازمان حمایت از مردان در اعتراض به نامگذاری اولین شب زمستان به نام یلدا، تصمیم گرفته اولین روز تابستان را که بلندترین روز سال است به نام ""یداله "" نامگذاری نماید!
مردان محترم یداله‌ تون مبارک.

عنوان مقاله: 
مشکلات درک و فهم و دستور زبان فارسی
عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سالام دوسلار..
آقا و یا خانم نیاز های لاشین...
... « نادان » اسم است نه صفت. کاش بجای این همه مغلطه بازیها , به سوال من که با زبان فارسی نوشته بودم درک میکردید و جواب میدادید. سوال من هنوز بجای خودش هست (( اشخاصی که من در این سایت به آنها توهین کرده بودم ها را از آرشیو ایران گلوبال استخراج بکنید )). تا زمانی که شما توهین نامه ها مرا استخراج نکرده اید , من با شما بحثی ندارم. گوله...گوله... چوخ ساغ اول.....
در ضمن تازه متوجه میشوم که شما با خواندن زبان فارسی هم مشکل دارید چون من نوشته بودم که ..
در آینده از صفت نادانی در مورد ( پان فارسیست ها و شونیست های فارس ) استفاده خواهم کرد نه در مورد فارسها.... در هر حال موفّق باشید..

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب لاچین چرا اینقدر دروغ خودرا تکرار میکنی ؟ آخر این کامنتی که نقل کرده ای کجایش از شما اسم برده که بخودت گرفته ای؟ چقدر توهم زده ای که هر نوشته ایرا مربوط بخودت میپنداری و فکر میکنی عالم و آدم همه درباره شما حرف میزنند ؟ این کامنت که از شخصی به اسم اسطوره گذاشته ای اسمی از شما نبرده. حالا شما اینرا بهانه کرده ای که بگی شماهم حق داری تلافی کنی و به فارس فحش بدهی. واقعا با این توهمات و این منطق فقط وقت و حوصله مردم را میگیری.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
چرا لاشین، نیاز به توهین به "فارس و پان فارس و فارسیسم " دارد ؟
وی در ی2 کمنت زیر مینویسد در آینده نیز صفت :نادان" را در مورد فارسها بکار خواهد برد.
اولا ببینید این فرد چقدر ... است که در خانه میزبان برایش اجازه توهین تعیین میکند. روی وی از "سنگ پای قزوین " کلفت تر نیست ؟
اگر وی نیاز به توهین به فارس دارد یا باید به پزشک ... مراجعه کند یا باید نیروهای جوان اپوزیسیون ایرانی او را در جایی پیدا نموده ...
واقعا مایه شرم برای جنبش ضد آخوندی آذری در این سایت نیست که فردی مانند لاشین الان 3 ماه هست که چانه میزند برای حق توهین به فارس. گرچه فارسها همان ایرانیان هستند ولی این شخص خودش را به نادانی ... میزند.
تاکنون حدود 130 بار به فارس و ایرانی و افراد

عنوان مقاله: 
جشن تیره روزگاران
عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سالام دوسلار...
آقای و یا خانم جشن تیرگان..
لطفآ به کپی کامنت (( اسطوره و..)) که نوشته اند دقت بفرمائد.
تاریخ مطلب:
شنبه, ژوئن 22, 2019 - 10:10
نام:
اسطوره و .
نظر:
روایت آرش کمانگیر برای عام و خاص یک اسطوره است.
آیا این نادان ضد ایرانی مغولزاده ، میداند اسطوره یعنی چی؟ اسطوره ها بخشی از فزهنگ ماقبل تاریخ یعنی 1000 تا 15 هزارسال پیش از میلاد هستند.
......
من کسی را نمی خواهم برایم توجه بکند چون احتیاجی ندارم. کاش همه ما چشم حقیقت را باز میکردیم و حقیقت همانطور که هست میدیدیم...
کسانی که در 15 هزار سال قبل از میلاد , زمانی که کره زمین از یک یخبندان طولانی یواش یواش بیرون می آید و برای یک جامعه, فرهنگ اسطوره ای می سازند,نه تنها ارزش ( آرش ) از بین می رود حتی آن بخش فرهنگی اسطوره ای هم به زیر سوال میرود. تازه اگر این مغلطه ها را برای تنها پسرم که اسمش (( آرش )) است باز گو

عنوان مقاله: 
جشن تیرگان
عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب لاچین چرا اینقدر دروغ میگویی ؟ آخر کجا جناب اسطوره یا هرکس دیگر بشما توهین کرده و گفته (نادان) ؟ چند روز هست مرتب این دروغ را تکرار میکنی. چقدر توهم داری که همه دارند اسمت را میبرند و به شما توجه میکنند! چقدر احتیاج به توجه و مطرح شدن داری که حتا حاضری به قیمت توهین کردن اسم شمارا ببرند. وقت دیگران را میگیرید برای یک امر بیهوده.

عنوان مقاله: 
جشن تیرگان
عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
شخصی به اسم خانم یا اقای لاچین مرتبا کامنتهایی میدهد که به او گفته اند نادان. من هرچه گشتم اینطور چیزی ندیدم که به این شخص این را گفته باشند. البته کسانی هستند که بخاطر جلب توجه دیگران مرتبا خودشان را هرطور شده مطرح میکنند و مثلا ادعا میکنند که دیگران به انها توهین میکنند. این خانم یا اقای لاچین ظاهرا خیلی به مطرح شدن بهر صورت علاقه دارد و گرنه ان کامنت را که به او نادان گفته اند نشان میداد. بهرحال حیف است که صفحه کامنتها بجای بحثهای جدی و اموزنده صرف کسانی شود که میخواهند عقده های کمبود توجه خودرا اینجا مطرح کنند.

عنوان مقاله: 
دموکراسی آقای کاوه جویا از نوع حزب اللهی و رستاخیزی
عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سالام دوسلار...
آقای کاوه جویا و پاسدار عزیز صفحه شما.....
کاربر اسطوره و .. که مرا (( نادان )) خطاب می کند ... ( آیا این نادان ضد ایرانی مغولزاده ، میداند اسطوره یعنی چی؟ ) شما این را به حساب توهین نمی گذارید ولی من بخاطر اینکه به ایشان تذکر دادم که (( بخاطر مشکل درک زبان فارسی , به ایشان خواندن زبان فارسی تا کلاس ششم را جایز میدانم )) را شما به حساب توهین گذاشته و جمله مرا سانسور از نوع دموکراسی حزب اللهی و رستاخیزی کردید. علتش چیست؟
من در کامنت های قبلی اشاره کرده بودم که ( نادانی ) یعنی اطلاع نداشتن از موضوعی و به عنوان صفت استفاده میشود که یک بار برای خودم هم استفاده کردم. ولی « نادان » یک اسم است که بار توهین را هم به یدک میکشد.
والله من نمی دانم که چرا ما تورک ها برای بعضی ها بایستی زبان فارسی یاد بدهیم و برای بعضی ها دستور زبان فارسی و برای پاسدار صفحه شما درس اخلاق...

عنوان مقاله: 
مشکل فهمیدن زبان فارسی..
عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سالام دوسلار..
آقا و یا خانم اسطوره و...
قبل از اینکه فشار خون شما بالا میرفت, موضوع کامنت مرا بیشتر می خواندید و بیشتر درک میکردید. موضوع در باره مکان و اسم تاریخی « داش کورغان » بود نه در باره (( اسطوره )). ...

عنوان مقاله: 
6 میلی متر قد درازی
عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سالام دوسلار..
کاش بجای 6 میلیمتر قد, 6 در صد گنجایش و حجم فهم , درک و شعور و مغز آخوندها بیشتر میشد...

عنوان مقاله: 
جشن تیرگان
عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
برای انتشار مقاله آموزنده جشن تیرگان در اولین روز ماه تیر از سایت ایران گلوبال سپاسگزارم. گرامیداشت جشنها و سنتهای ایرانی روح میهنپرستی و وحدت ملی را میان ایرانیان تقویت میکند و لازم است همه ملت ایران بویژه کودکان با این فرهنگ و تاریخ غنی آشنا شوند. کسانی هم که از شنیدن و خواندن مطالب مربوط به فرهنگ پرشکوه ایران زمین ناراحت میشوند میتوانند خودرا با خوردن آب خنک و احیانا گرفتن دوش آب یخ تا حدی تسکین دهند. هرچه که ایران ستیزها بیشتر برعلیه ایران و ایرانی دست و پا بزنند و زبان به توهین و یاوه برعلیه فرهنگ و تمدن ایران باز کنند ملت ایران در پیگیری فرهنگ ریشه دار و جشنها و مراسم باستانی خود استوار تر خواهد شد.

عنوان مقاله: 
5 هزار سال اشتباه در تاریخ باستانی ایران
عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سالام دوسلار..
آقا و یا خانم اسطوره و .....
نوشته بودید که ( پیش بسوی ایرانی متحد و واحد، سکولار و دمکرات، سوسیال و منوگام ؛ با هژمونی و اتوریته زبان و فرهنگ 7 هزار ساله پارسی ایرانی !)...
چندی پیش هم نوشته بودید که (ایران فقط میهن اقوام اصیل ایرانی؛ با هژمونی و اتوریته زبان و فرهنگ 13 هزارساله پارسی ایرانی! ).
این اختلاف تاریخی به مدت 5 هزار سال در مدت کمتر از دو ماه در کامنتهای شما از کجا ناشی میشود؟
توصیه... برای اینکه از این اشتباهات طول و مدت زمان تاریخی کمتر بکنید, همان بهتر که بنویسید, (ایران فقط میهن اقوام اصیل ایرانی؛ با هژمونی و اتوریته زبان و فرهنگ 4.5 بیلیون سال پارسی ایرانی! ). این تاریخ درست عمر ساختاری کره زمین است. با این تاریخ دیگر هم خودتان را راحت می کنید و هم هیچ شک و تردید و از جمله اشتباهات 5 هزار ساله تاریخی را انجام نمی دهید . موفّق باشید.
تصویر تبریزی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
دوستان گرامی گرداننده تارنمای ایران گلوبال، برای ساماندهی یادداشت ها (کامنت ها) در تارنمای ایران گلوبال روال کار چنین شد که تنها کسانی می توانند در زیر نوشته های گوناگون یادداشت هائی را بنویسند که حساب کاربری تارنمای ایران گلوبال را داشته باشند و کسانی که این حساب کاربری را ندارند تنها می توانند در بخشی از تارنمای ایران گلوبال به نام "صفحه شما" یادداشت بنویسند اما هم اکنون دیده می شود که کسانی در زیر این نوشتار یادداشت نوشته اند که حساب کاربری تارنمای ایران گلوبال را ندارند! آیا این پدیده برای نقص فنی است و یا برای چیست؟ خواهشمندم رسیدگی کنید، با سپاس، تبریزی

عنوان مقاله: 
https://iranglobal.info/node/72813, جشن تیرگان, آناهیتا پورکریمی
عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
"" جشن تیرگان و ذهنیت اسطوره‌ای "" ذهنیت اسطوره ای، تحت تاثیر تجربه، مخصوصا تجربه دوران رنسانس قرار نمیگرد، اگر قبول کنیم که "" تاریخ با مرگ اسطوره"" شروع می‌‌شود، ذهنیت اسطوره‌ای بقای خود را، در عصر روباتیک، مدیون پسا تاریخ است، موجودیت چنین ملتی، فقط با "" عایدات مفت نفت / گاز "" تضمین شدنی است، مانند تاریخ که با مرگ اسطوره شروع می‌‌شود، تاریخ "" شعر و شاعری "" نیز، با "" تولد نویسنده "" خاتمه می‌‌یابد، در اینجا شاعر کسی‌ است که "" دارای ذهنیت اسطوره‌ای است ""، تابوت مرگ چنین جامعه ای، در بریدن نفس مصنوع ئی است که بواسطهٔ عایدات مفت نفت، به قرن ۲۱ پرتاب شده است، فراموش نکنیم شاعر در قرن ۲۱، نماینده انسان ابتدا ئی و عقب مانده است.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای کاوه جویا با تشکر از شما برای انتشار داستان آرش کمانگیر اسطوره‌ کهن ایرانی. هر کدام از آقایان اینجا که ضد شاهنامه هستند ضد ایران و ایرانی هستند از تبریزی گرفته تا لاچین منتها هر کدام مردم را به روش خود سرکار گذاشته اند ولی نتیجه آن ضد ایرانی است. آقایان کمونیست و تجزیه طلب و ... که از جلوی دماغ جلوتر را نمیدیدند کشور را از ۵۷ تا ۹۸ به فلاکت انداخته الان انتظار دارند آه و ناله دفاع از دردمندان را آنهم با نفی تاریخ ایران به بهانه ناسیونالیسم باور کنیم.
تصویر تبریزی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
دوست گرامی، کاوه جویا، مردم دردمند و درمانده و گرسنه و ستمدیده ایران به ویژه کارگران و رنجبران و دهقانانی که بیل و کلنگ و داس و چکش به دست گرفته و از بام تا شام کار می کنند اما حتی توان خریدن نان ساده را هم ندارند در دوزخی بی همتا در جهان به نام ایران دچار هزاران تیره روزی هستند، آیا شما دچار کمبود سوژه هستید که در چنین هنگامه ای چنین نوشته هائی را که پر از داستان پردازی های خنده دار ناسیونالیستی هستند به ایران گلوبال می فرستید؟

دوست گرامی، کاوه جویا، از نرگس محمدی ترک گرفته تا نسرین ستوده فارس هم اکنون در زندان ها و شکنجه گاه های رژیم دوزخی ولایت فقیه له می شوند، آیا شایسته است که در چنین روزگار و زمانه ای شما چنین نوشته هائی را که ناسیونالیست های بی رگ و بی درد می نویسند به ایران گلوبال بفرستید؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
روایت آرش کمانگیر برای عام و خاص یک اسطوره است.
آیا این نادان ضد ایرانی مغولزاده ، میداند اسطوره یعنی چی ؟ اسطوره ها بخشی از فزهنگ ماقبل تاریخ یعنی 1000 تا 15 هزارسال پیش از میلاد هستند.
موضوع مردم ایران اکنون آزادی و رفاه و ترقی و زیبایی و شادی است ،یا بازگشت به دوران اسطوره ها و استوانه و نژاد آریا و معماری پرسپولیس ؟
این فرد ... کینه جو است که دنبال افسانه ها و قصه ها میرود تا بی فرهنگی خود و تبارش را لاپوشانی کند. چرا از نخستین ساختمانها توسط شوروی در مغولستان واویغورستان نمی گوید ؟ لابد بازهم از رصدخانه مراغه میگوید که ایرانیها ساختند!
انگار ...این شخص مشکل دارد. چند درصد مردم و اپوزیسیون مترقی ایرانی اکنون دنبال عصر حجر و اسطوره ای تاریخ خود هستند؟ این فرد سرخپوست امریکایی ،ناتوان از طرح موضوعات و نیازهای امروزی است و چون قوم خودش

عنوان مقاله: 
آدرس طولانی
عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سالام دوسلار..
متاسفانه آدرس سایت نقشه دیگر که از کشور ترکمنستان به عنوان یک کشور جعلی نام برده شده است, خیلی طولانی است.
https://iraniancaucasus.wordpress.com/2015/06/17/%D8%AF%DA%98-%D8%B3%D9%86%DA%AF%DB%8C-%D9%85%D9%86%D8%B7%D9%82%D9%87-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%B2%D8%A8%D8%A7%D9%86-%DA%86%DB%8C%D9%86-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C%D8%A7%D9%86/

عنوان مقاله: 
« داش کورغان » در نقشه آریائی های ایرانی
عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
https://lovelyiranian.wordpress.com/page/25/
سالام دوسلار..
کسانی که به مسائل جغرافیائی علاقه دارند, لطفآ به محل فرود آمدن تیر آقای آرش را در تنه گردو و در مرز بین ایران و توران یک نظری در نقشه و مقالات بالائی از نوع آرایائی بیاندازند... تصمیم نهائی را بر عهده خود خوانندگان می گذارم.دژ سنگی منطقه ایرانی زبان چین – ایرانیان پامیر – ایرانی زبانان سین کیانگ – ایرانیان چین کیستند؟
ناحیه خودمختار داش قرغان = تاش قرغان = تاش کورگان = تاش قورغان
این منطقه و کل اویغورستان ایرانی و سغدی بود که با هجوم عناصر ترکی نام ها ترکی شد
داش قرغان یعنی دژ سنگی
تاشکورگان در فلات پامیر و بر سر راه ابریشم واقع شده‌است. تاشکورگان با پاکستان، افغانستان، و تاجیکستان هم مرز است.
جمعیت تاشکورگان ۳۰٬۰۰۰ نفر است. حدود ۸۴٪ ساکنان تاشکورگان از قوم پامیری هستند که در چین تاجیک نامیده می‌شوند اما