فرهنگ و هنر

همانطور که پیش‌بینی می‌شد حضور دو فیلم از کارگردانان ایرانی در هفتاد و پنجمین دوره جشنواره فیلم کن خبرساز شد و همزمانی نمایش این دو فیلم با اعتراض‌های مردمی به گرانی کالاها و فرو ریختن ساختمان متروپل در آبادان حساسیت‌ها به حضور جمعی از سینماگران ساکن داخل و خارج ایران در این جشنواره را برای رسانه‌ها و کاربران ایرانی شبکه‌های اجتماعی بیشتر هم کرد.

«عنکبوت مقدس»؛ قتل‌هایی با انگیزه‌ی مذهبی و فیلم‌هایی که هرگز ساخته نشدند

در فیلم «عنکبوت مقدس»، زنان بدن دارند و با روسری نمی‌خوابند؛ این توصیف کارگردان فیلمی است که بازیگرانش روی فرش قرمز جشنواره‌ی کن قدم گذاشتند. این فیلم روایتی است از داستان قتل‌های زنجیره‌ای سعید حنایی در مشهد. حنایی، اواخر دهه‌ی ۷۰، ۱۶ زن کارگر جنسی را به‌قصد آن‌چه او پاکسازی جامعه می‌نامید، به قتل رساند. در این فیلم زهرا امیرابراهیمی نقش روزنامه‌نگار زنی را بازی می‌کند که برای پیگیری قتل‌ها به مشهد می‌رود و با همکارش تلاش می‌کنند کم‌کاری نهادهای انتظامی و قضایی برای دستگیری هرچه سریع‌تر
در هفته های اخیر دو کتاب از دو نویسنده ی ایرانی خواندم، دو زن که هر دو مربوط به نسل بعد از من می شوند؛ یکی شان از ایران و دیگری از سوئد در مورد موضوعی نوشتند که مدت هاست توجه مرا هم به خود جلب کرده؛ پیری و بیماری و برخورد ما با آن. ما به عنوان خود بیمار، فرزند و همسر بیمار و پرستارش.
«قرار ما این نبود‌» ناهید طباطبایی داستان پدری است که بعد از بازنشستگی از استادی دانشگاه دچار آلزایمر می‌شود. اول زیاد به نظر جدی نمی آید ولی بیماری به سرعت پیشرفت می کند
▫️عثمانِ‌سُنّی، ازسال۱۳۶۲، در کنار مجتبی‌ کاشانیِ‌ شیعه و نیکول‌ فریدنیِ‌ مسیحی، سنگ‌بنایِ‌ جامعه‌یاوری را نهادند. خیریّه‌ای که برای بچّه‌های مناطقِ‌ محروم‌ِ جنوب‌ خراسان، مدرسه می‌ساخت.
جشن آب پاشان ِ عبّاسی چو بود
بر سپاهانی‌ درِ شادی گشود
حبّذا کاریز ِ اصلِ چیز ها
فارغت آرد از این کاریزها 1