آمریکا شرایط را مدیریت می‌کند تا تحریم‌ها اثر کند

آن‌ها می‌خواهند با دست پر وارد شوند
اقدامات ایران در راستای همان استراتژی بود که اتخاذ کرده است؛ یعنی استراتژی «نه مذاکره نه جنگ». ایران پا را تا آستانه مذاکره می‌گذارد و آستانه جنگ هم برایش تعریف شده است، اما از این آستانه‌ها عبور نمی‌کند. ایران در یک حرکت پاندولی بین این دو حالت بازی می‌کند. یعنی نه آنقدر عقب می‌رود که به سمت مذاکره کشیده شود نه آنقدر جلو که به سمت جنگ کامل برود.
ترامپ صبوری می‌کند و به نوعی اوضاع را مدیریت می‌کند تا تحریم‌ها اثر کند. همانطور که خود او گفته دوشنبه هم قرار است تحریم‌های جدیدی عیله ایران اعمال کند. بنابر این آن‌ها می‌خواهند با دست پر وارد شوند. نه اینکه الان با دست خالی گزینه نهایی را امتحان کنند؛ آمریکایی‌ها همه کارت هایشان را یکجا استفاده نمی‌کنند.
 
تاریخ انتشار: ۱۱:۲۴ - ۰۳ تير ۱۳۹۸
 
 

 

 

پ

 
چرا ترامپ تغییر فاز می‌دهد؟
 
محسن جلیلوند، کارشناس مسائل بین الملل و استاد دانشگاه در مورد عدم حمله نظامی آمریکا به ایران و مواضع متفاوت ترامپ در ماجرای اخیر به فرارو گفت: در حال حاضر آمریکا شرایط را مدیریت می‌کند تا تحریم‌ها اثر کند. یعنی از نظر آمریکایی‌ها تحریم‌ها و فشار‌های حداکثری که به ایران می‌آورند هنوز آن اثری که برای آمریکایی‌ها قابل بهره برداری باشد، را نداشته است. آمریکایی‌ها جنگ را به یک گام بعد از اعمال تحریم‌ها یعنی هنگام تاثیر تحریم‌ها موکول کرده اند. اگر تحریم‌ها اثر نکرد مدل جنگ را امتحان می‌کنند.

این کارشناس مسائل بین الملل ادامه داد: به این دلیل ترامپ صبوری می‌کند و به نوعی اوضاع را مدیریت می‌کند تا تحریم‌ها اثر کند. همانطور که خود او گفته دوشنبه هم قرار است تحریم‌های جدیدی عیله ایران اعمال کند. بنابر این آن‌ها می‌خواهند با دست پر وارد شوند. نه اینکه الان با دست خالی گزینه نهایی را امتحان کنند؛ آمریکایی‌ها همه کارت هایشان را یکجا استفاده نمی‌کنند. آن‌ها کارت جنگ را برای زمانی نگه داشته اند که بتوانند اثر تحریم‌ها را کامل ببینند. اگر تحریم‌ها اثر نکرد، آنوقت وارد جنگ می‌شوند.

 
این استاد دانشگاه در مورد زمانی که این فرآیند طول خواهد کشید گفت: اندازه گیری این مساله ممکن نیست. البته جلسه فردای شورای امنیت هرچند محرمانه است، اما مشخص می‌کند، آن اجماع جهانی که آمریکا می‌خواهد علیه ایران درست کند تا چه حد جواب می‌دهد. از آنجایی که ۵ روز دیگر مهلت ۶۰ روزه ایران به اروپا تمام می‌شود، احتمال اینکه ایران در فاز بالاتری در بحث هسته‌ای وارد شود هم وجود دارد. به این دلیل ترامپ منتظر است ببیند تصمیمات ایران در چه سطحی است تا بتواند اقدامات خودش را مطابق آن تنظیم کند. البته آمریکایی‌ها برنامه‌های خودشان را دارند. اگر هرکاری کنند واکنشی نیست، ولی صبر می‌کنند و کنش خود را بعد از اقدامات ایران انجام می‌دهند.

این تحلیلگر مسائل بین الملل در مرود رویکرد ایران در شرایط فعلی گفت: ایران تا اینجا توانسته اوضاع را مدیریت کند و یک سری اقدامات محدود انجام دهد. تا اینجا اقدامات ایران در راستای همان استراتژی بود که اتخاذ کرده است؛ یعنی استراتژی «نه مذاکره نه جنگ». ایران پا را تا آستانه مذاکره می‌گذارد و آستانه جنگ هم برایش تعریف شده است، اما از این آستانه‌ها عبور نمی‌کند. ایران در یک حرکت پاندولی بین این دو حالت بازی می‌کند. یعنی نه آنقدر عقب می‌رود که به سمت مذاکره کشیده شود نه آنقدر جلو که به سمت جنگ کامل برود.

جلیلوند افزود: منتها محاسبه برای ایران تا حدی در حال سخت‌تر شدن است. چرا؟ چون رفتار آمریکایی‌ها غیر قابل پیش بینی است و ممکن است ترامپ در این زمان یک اقدام غیر قابل پیش بینی انجام دهد.

این کارشناس مسائل بین الملل در مورد دستاورد ایران از استراتژی خود گفت: دستآورد این است که ایران توانسته وضع موجود را حفظ کند. ایران می‌خواهد وضعیت موجود را حفظ کند تا به انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا برسیم. حالا رای آوردن یا نیاوردن ترامپ بحث دیگری است، ولی فعلا ایران می‌خواهد وضع موجود را با حداقل چالش و حداقل خسارت حفظ کند.

جلیلوند در مورد اظهارات معاون وزیر خارجه روسیه در مورد خرید نفت ایران گفت: روسیه و چین علاقه مندند ایران و آمریکا در همین حالت تقابل و چالش باشند، چون منافع آن‌ها بهتر تامین می‌شود. آن‌ها جرات خرید نفت از ایران را ندارند؛ چون به محض اینکه چنین کاری کنند تمام بانک‌ها و صنایع آن‌ها در حوزه تحریم آمریکا می‌رود. روسیه خودش الان تحریم است اگر بخواهد تحریم مضاعف هم اتفاق بیافتد اوضاع بدتر شده است. 

این تحلیلگر بین الملل همچنین در مورد اظهارات معاون اول کمیته دفاعی دومای روسیه در مرود فروش اس- ۴۰۰ به ایران گفت: مجلس روسیه کاره‌ای نیست دوما خود روس‌ها اعلام کردند به یاران روسیه اس- ۴۰۰ نمی‌فروشیم و ایران هم اعلام کرد تمایلی به خرید این سامانه دفاعی ندارد و بنابر این این امر منتفی است.

منبع: 
فرارو
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: