بیانیه ۱۴ فعال کرد و عرب

شما دیگر آتش زیر خاکستر نیستید، شراره های شما از این سو و آن سو سرک می کشد. فرزندان شما چهل سال است پنجه در پنجه نظامی خودکامه و آپارتاید منش انداخته اند. ملیت های مختلف ایران، دیری است که از توسعه نابرابر اقتصادی، ستم دوگانه و تبعیض های گوناگون سیاسی، مذهبی، فرهنگی، زبانی رنج برده و ماشین آسیمیلاسیون همراه با سرکوب خشن و خونین هر گونه صدای حق طلبانه شان را خفه کرده است. هم اکنون بیشترین اعدامی ها و زندانیان کشور را شهروندان کرد، عرب، بلوچ ، ترک و ترکمن تشکیل می دهند.

 

مردمان آزاده ایران

شما دیگر آتش زیر خاکستر نیستید، شراره های شما از این سو و آن سو سرک می کشد. فرزندان شما چهل سال است پنجه در پنجه نظامی خودکامه و آپارتاید منش انداخته اند.  

ملیت های مختلف ایران، دیری است که از توسعه نابرابر اقتصادی، ستم دوگانه و تبعیض های گوناگون سیاسی، مذهبی، فرهنگی، زبانی رنج برده و ماشین آسیمیلاسیون همراه با سرکوب خشن و خونین هر گونه صدای حق طلبانه شان را خفه کرده است. هم اکنون بیشترین اعدامی ها و زندانیان کشور را شهروندان کرد، عرب، بلوچ ، ترک و ترکمن تشکیل می دهند. ما معنای آپارتاید جنسی زنان سرزمین مان را حس می کنیم چون خود در معرض آیارتاید زبانی، فرهنگی، مذهبی و نژادی هستیم. ما درد استبداد زدگانی را که بی پروا، راس نظام استبدادی را هدف قرار داده اند حس می کنیم  زيرا که نه آزادی بیان داریم و نه حتی زبان آزاد.

ما ۱۴ تن از کنشگران کرد و عرب با امضای این بیانیه، حمایت خودرا از بیانیه تکمیلی ۱۴ فعال مدنی و سیاسی داخل کشور اعلام می داریم و همنوا با آنان خواهان کناره گیری رهبر جمهوری اسلامی ایران، انحلال همه نهادها و قوای این نظام، عبور کامل از آنها و برقراری یک حکومت نامتمرکز هستیم. در این زمینه تجربه های پربار غیر متمرکز تاریخ سده های گذشته پشتوانه ماست.  

 ما با همه گروه های اجتماعی ستمدیده و رنج کشیده سرزمین مان ، با همه قربانیان استبداد و بی دادگری دینمداران حاکم و با همه آزادیخواهان ایران، همنوایی می کنیم.

رخدادهای  سیاسی یک دهه گذشته -  به ویژه وقایع تابستان ۸۸ و دی ماه ۹۶ - نشان داد که «مرکز» به تنهایی و بدون یاری «ملیت ها» قادر  به عقب نشاندن خودکامگان جمهوری اسلامی نیست.  

ما بر این باوریم که برای تغییر معادله نابرابر مرکز و پیرامون و برای جلوگیری از باز تولید استبداد در ایران آینده، چاره ای جز بر قراری یک جمهوری سکولار، دموکرات و فدرال نیست.  

امضا: ۱- یوسف عزیزی بنی طرف (فعال سیاسی و فرهنگی، عضو پیشین هیات دبیران کانون نویسندگان ایران)

۲- جابر احمد (نویسنده و پژوهشگر)

۳- حافظ فاضلی (فعال سیاسی)

۴- کریم دحیمی (فعال حقوق بشر)

۵- سعیده بنی طریف (فعال حقوق زنان)

۶- ولید نیسی «مهاوی» (زندانی سیاسی سابق زندان اهواز)

۷- عمار تاسائی (رمان نویس و نویسنده نخستین رمان عرب اهوازی)

۸- دکتر گلمراد مرادی (نویسنده، پژوهشگر و عضو پیشین هیات دبیران کانون نویسندگان ایران در تبعید)

٩- فرشاد دوستی پور (فعال سیاسی)

۱۰- ملائکه علم هولی (روزنامه نگار)

۱۱- کوسار فتاحی (نویسنده و فعال سیاسی)

۱۲- نگین شیخ الاسلامی «وطنی» (نویسنده و زندانی سیاسی سابق)

۱۳- آرش نظامی (روزنامه نگار)

۱۴- هادی صوفی زاده (نویسنده و فعال سیاسی)

 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: