از واکنش علی دایی تا انتقام اردوغان، بعد از بازی استقلال و تراکتورسازی

واکنش‌ها به حوادث مسابقه استقلال و تراکتورسازی ادامه دارد. مطهری حواشی این دیدار را "اسباب سرشکستگی" دانست. علی دایی با "شعار تجزیه‌طلبان" مخالفت کرد. برخی آن را "مشکوک" می‌دانند و برخی از "انتقام اردوغان" خبر می‌دهند.

واکنش‌ها به حوادث مسابقه استقلال و تراکتورسازی ادامه دارد. مطهری حواشی این دیدار را "اسباب سرشکستگی" دانست. علی دایی با "شعار تجزیه‌طلبان" مخالفت کرد. برخی آن را "مشکوک" می‌دانند و برخی از "انتقام اردوغان" خبر می‌دهند.

با گذشت سه روز از بازی پرحاشیه دو تیم استقلال و تراکتورسازی تبریز، واکنش‌ها به حوادث حاشیه‌ای آن کماکان ادامه دارد. بازی اخیر این دو تیم به بازداشت هفت نفر از تماشاگران آن به خاطر "حرکت خارج از عرف فوتبال" انجامید.

علی مطهری، نایب رئیس سابق مجلس شورای اسلامی، امروز دوشنبه ۱۳ آبان (چهارم نوامبر) "دامن زدن به تعصبات قومی" را "خلاف اسلام و مصالح کشور" عنوان کرد و خواستار برخورد با افرادی شد که در مسابقه استقلال و تراکتورسازی تبریز "شعارهای نژادپرستانه" سر داده‌اند.

در این مسابقه که جمعه گذشته در تبریز برگزار شد، شماری از هواداران تراکتورسازی شعارهایی را در حمایت از ترکیه و علیه کردها سر داده بودند. چند تن از تماشاگران هم پلاکاردی را به‌همراه داشتند که بر آن شعار تجزیه‌طلبانه "یا چکسلواکی یا یوگسلاوی" نوشته شده بود؛ این شعار اشاره‌ای دارد به تجزیه مسالمت‌آمیز چکسلواکی سابق به دو کشور چک و اسلواکی و در مقابل تجزیه یوگسلاوی سابق که پس از جنگ داخلی خشونت‌بار به چند کشور تبدیل شد.

"اسباب سرشکستگی برای جمهوری اسلامی"

مطهری در گفت‌وگوی خود با خبرگزاری ایسنا سر دادن "شعارهای قومیتی" را نشانگر "تلاش دشمنان جمهوری اسلامی" دانسته و در عین حال گفته است: «به نظر می‌رسد مربیان جامعه مثل روحانیون، صداوسیما، دانشگاه‌ها و آموزش و پرورش کوتاهی‌هایی در این زمینه داشته‌اند. برای جمهوری اسلامی هم اسباب سرشکستگی است که چنین مسائلی مطرح شود.»

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی افزود: «به نظرم حواشی اخیر و شعارهای‌نژادپرستانه ریشه خارجی‌دارد و از جایی تحریک می‌شود، اینها برای کشور سم مهلک 

علی مطهری در نهایت گفت: «باید بررسی و پیگیری شود تا مشخص شود کسانی که این شعارها را دادند چه کسانی هستند و برخورد لازم با آنها صورت گیرد.»

مخالفت علی دایی با "شعار تجزیه‌طلبان"

در همین حال علی دایی، بازیکن و مربی سرشناس سابق فوتبال ایران که متولد اردبیل است، با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود به حاشیه‌های بازی اخیر ستقلال و تراکتورسازی واکنش نشان داد و نوشت: «همه جای ایران سرای من است. به ایرانی بودن خودمون افتخار می‌کنیم و اجازه ندهیم شعار تجزیه‌طلبان در استادیوم‌ها باب شود.»

حسین ذوالفقاری، معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور ایران دیروز یکشنبه با اعلام خبر بازداشت هفت نفر از تماشاگران بازی استقلال و تراکتورسازی به دلیل انجام "حرکت خارج از عرف فوتبال"، گفته بود که "۳−۴ نفر" دیگر نیز که در ورزشگاه "مطلبی نوشته بودند" تحت تعقیب قرار گرفته‌اند.

منبع: 
دویچه‌وله
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: