تبعات یک شلیک؛ انهدام هواپیمای اوکراینی چقدر به اقتصاد ایران خسارت می‌زند؟

اتفاقات یازده روز گذشته، از زمان کشته شدن قاسم سلیمانی در عراق تا روزی که مشخص شد هواپیمای اوکراینی با "خطای انسانی" هدف موشک سپاه پاسداران قرار گرفته، به غیر از پیامدهای سیاسی، تاثیرات قابل توجهی هم بر اقتصاد ایران دارد.

در پی اتفاقات اخیر بعضی شرکتهای هواپیمایی پروازهای خود به ایران و عراق را لغو کردند یا مسیر خود را برای دوری از آسمان این دو کشور تغییر دادند.

شرکت هوایپمایی لوفتهانزای آلمان دستکم تا بیستم ژانویه پروازهای خود را به تهران لغو کرده و سوئد هم پروازهای ایران ایر به دو شهر استکهلم و گوتنبرگ را فعلا لغو کرده است.

بعضی خطوط هوایی هم مسیر خود را برای دوری از آسمان ایران و عراق تغییر داده‌اند؛ مانند شرکت هواپیمایی کی‌ال‌ام-ایر فرانس فرانسه، ایر شاتل نروژ، خطوط هواپیمایی مالزی و کانتاس استرالیا.

این فهرست البته محدود به همین شرکت‌ها نیست با این حال برخی شرکت‌ها مانند خط هوایی ترکیه و شرکت هواپیمایی پگاسوس ترکیه به پرواز خود به تهران ادامه دادند.

آژانس ایمنی هوانوردی اتحادیه اروپا به شرکت‌های هواپیمایی اروپا توصیه کرده "تا اطلاع ثانوی" از پرواز بر فراز ایران خودداری کنند که این هم بر نگرانی‌ها افزوده است.


ILNA
تورهای ورودی از آمریکا و کانادا ۱۰۰ درصد، تورهای استرالیا و حوزه اقیانوسیه ۸۰ درصد، تورهای ورودی از اروپا ۶۰ درصد، تورهای ورودی آسیا ۶۰ درصد، سفرهای خود را لغو کرده‌اند

حرمت‌الله رفیعی
رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران

بر اساس اعلام شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هواپیماهای ایران، عبور هواپیماها از آسمان ایران در سال ۱۳۹۷ حدود ۱۷۰۰ میلیارد تومان درآمد داشته که "نسبت به سال قبل از آن (۱۳۹۶) چهار درصد کاهش داشته است."

سیاوش امیرمکری، رئیس این شرکت تابستان امسال گفته بود :"از میزان این درآمد در سال جاری فعلا آماری نداریم، البته تعداد پروازهای ما به کمتر از ۹۰۰ پرواز در روز رسیده و پیش‌بینی می‌کنیم حدود ده درصد کاهش را در این زمینه تجربه کنیم."


درآمد پروازهای عبوری، بر مبنای وزن هواپیما و مسافت طی شده در آسمان هر کشور تعیین می‌شود؛ این هزینه در ایران برای هر یک تُن وزن هواپیما، چهار هزارم دلار در کیلومتر است.


به غیر از این ایران باید غرامت هواپیمای ساقط شده را به شرکت هواپیمایی اوکراین بپردازد.

غلامعلی جهانگیری، معاون بیمه مرکزی میزان خسارت را بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون دلار تخمین زده که "هفتاد میلیون دلار آن مربوط به بدنه هواپیماست."

به این رقم باید غرامتی را هم اضافه کرد که دولت ایران باید به خانواده بازماندگان پرداخت کند.

بیمه مرکزی ایران میزان خسارت را بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون دلار برشمرده که " ۷۰ میلیون دلار مربوط به بدنه هواپیماست."حق نشر عکسREUTERSImage captionبیمه مرکزی ایران میزان خسارت را بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون دلار تخمین زده که "هفتاد میلیون دلار آن مربوط به بدنه هواپیماست."

یکی دیگر از تبعات انهدام این هواپیما، تاثیر مستقیم بر گردشگری ایران است.

لغو پروازها به نگرانی فعالان این صنعت در ایران دامن زده تا جایی که انجمن صنفی دفاتر مسافرت هوایی و جهانگردی در نامه‌ای به وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درخواست اعلام شرایط "فورس‌ماژور" کرده است.

شرایط "فورس ماژور" یا اضطراری زمانی است که پروازها و هتل‌ها به دلیل یک وضعیت ویژه، تهدید امنیتی، شرایط جوی یا محدودیت و یا ممنوعیت دولت‌ها برای سفر به مناطقی خاص، خارج از اراده مسافر لغو می‌شوند. در صورت اعلام رسمی این وضعیت، هیچ یک از هتل‌ها و آژانس‌ها مجاز نیستند از مردم پولی بابت لغو اقامتگاه و پرواز کسر یا آنها را جریمه کنند.

بنابر اعلام انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران تورهای ورودی به ایران از آمریکا و کانادا ۱۰۰ درصد کاهش یافته استحق نشر عکسAFPImage captionدر پی اتفاقات اخیر تورهای ورودی به ایران از آمریکا و کانادا کاملا متوقف شده‌اند

بعضی از کشورها هم از شهروندان خود خواسته‌اند از سفر به ایران پرهیز کنند؛ از جمله بریتانیا. وزارت خارجه این کشور با تغییر سطح هشدار برای سفر به ایران، به شهروندان بریتانیا درباره "هر گونه" سفر به ایران هشدار داده است. پیش از این توصیه در باره سفر به ایران محدود به سفرهای "ضروری" نبود.

تعطیلی بعضی مسیرهای پروازی هم تاثیرگذار بوده، بعنوان مثال شرکت هواپیمایی ملی ایران "هما" بلیت‌های نوروزی خود را به مقصد دو شهر استکهلم و گوتنبرگ فروخته است اما حالا سوئد دستور لغو پروازهای تهران به این دو شهر را صادر کرده است.

ادامه این شرایط برای شرکت ملی هواپیمایی ایران ضرر مالی خواهد داشت.


MIZAN
قطعا عدد ۷۰ درصد قابل توجه است، در بعضی از کشورها این ریزش بیشتر بوده و در برخی کمتر

علی اصغر مونسان
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی

حرمت‌الله رفیعی، رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران اخیرا از کاهش هفتاد درصدی تورهای ورودی به ایران خبر داد و گفت:

"تورهای ورودی از آمریکا و کانادا صد درصد، تورهای استرالیا و حوزه اقیانوسیه هشتاد درصد، تورهای ورودی از اروپا و آسیا شصت درصد سفرهای خود را لغو کرده‌اند."

تاثیر اتفاقات اخیر بر صنعت گردشگری ایران بحدی بوده که مقامات ارشد هم اذعان کرده‌اند.

علی اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفته است: "این اتفاقات ضربه‌ بزرگی به گردشگری وارد کرده است."

هر چند درآمد گردشگری ایران در مقایسه با بعضی از همسایگان مثل ترکیه بالا نیست اما همین هم تحت تاثیر اتفاقات اخیر قرار گرفته است

منبع: 
بی بی سی
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: