توقف صدور ویزای تجارت و سرمایه گذاری در آمریکا برای ایرانیان

بنا بر تصمیم جدید دولت آمریکا، اتباع ایران دیگر مجاز به دریافت ویزای تجارت و سرمایه گذاری در ایالات متحده نخواهند بود.

اداره تابعیت و مهاجرت ایالات متحده امروز چهارشنبه ۲۲ ژانویه (۲ بهمن) اعلام کرد که از این پس، ویزاهای E-1 و E-2 که مخصوص سرمایه گذاران و تجار هستند برای ایرانی ها صادر نمی شوند

این اداره در بیانیه ای که به همین مناسبت منتشر کرده، دلیل تصمیم جدید را پایان عهدنامه مودت ایران و آمریکا در ۳ اکتبر ۲۰۱۸ (۱۱ مهر ۱۳۹۷) دانسته است.

اشاره بیانیه، به اعلام ۳ اکتبر ۲۰۱۸ مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکاست که گفت این کشور از عهدنامه مودت ایران و ایالات متحده که بیش از ۶۰ سال پیش امضا شده بود، خارج می‌شود. آقای پومپئو افزود این تصمیمی است که ۳۹ سال (از زمان اشغال سفارت آمریکا در تهران) به تعویق افتاده بود.

اداره تابعیت و مهاجرت ایالات متحده اعلام کرده که مبنای صدور ویزاهای E-1 و E-2، معاهده های مرتبط با تجارت و سرمایه گذاری میان آمریکا و کشورهای دیگر، یا وجود قوانین خاص در آنها در ارتباط با شهروندان دو کشور است. شرایطی که در غیاب عهدنامه مودت ایران و آمریکا، دیگر وجود ندارند.

"عهدنامه مودت و روابط اقتصادی و حقوق کنسولی بین دولت شاهنشاهی ایران و دول متحده آمریکا" در ٢٣ مرداد سال ۱۳۳۴ بین نمایندگان دو کشور امضا شد و همان سال به تصویب مجالس شورای ملی و سنا و بعدا به امضای شاه رسید و جنبه قانونی یافت.

این عهدنامه مبنای روابط دوستانه بین ایران و آمریکا در سال‌های پیش از انقلاب اسلامی بود اما روابط دو کشور، پس از تصرف سفارت آمریکا و گروگانگیری دیپلمات‌های آمریکایی قطع شد و بعد از چهار دهه هنوز برقرار نشده است.

عهدنامه مودت، تنها پیمان دیپلماتیک میان ایران و آمریکا محسوب می شد که بعد از قطع رابطه دو کشور، همچنان به جا مانده بود.

در متن عهدنامه ذکر شده بود که این پیمان، از زمان خروج یکی از طرفین از آن به مدت یک سال اعتبار دارد.

منبع: 
بی بی سی
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: