واکنش ترامپ به سخنان ظریف در مورد مذاکره پس از رفع تحریم‌ها: «نه، مرسی!»

رئیس‌جمهوری آمریکا در واکنش به سخنان وزیر خارجه ایران که تهران حاضر به مذاکره است، اما تنها شرط مذاکره رفع تحریم‌ها توسط آمریکاست، گفته «نه، مرسی!».

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در گفت‌وگویی با هفته‌نامه آلمانی اشپیگل، روز پنجم بهمن ماه گفته که حتی از پس کشته‌ شدن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه، هم مذاکره با آمریکا «غیر متحمل» نیست و تنها شرط آن رفع تحریم‌هاست.

ساعاتی بعد در بامداد ششم بهمن ماه دونالد ترامپ در حساب کاربری خود در توئیتر هم به انگلیسی و هم به فارسی توئیت‌هایی در واکنش منتشر کرد.

رئیس‌جمهوری آمریکا به فارسی نوشته «وزیر امور خارجه ایران می‌گوید ایران خواستار مذاکره با ایالات متحده است اما می‌خواهد که تحریم‌ها برداشته شود. نه، مرسی!».

دولت دونالد ترامپ در بهار گذشته از توافق اتمی صورت‌گرفته در دولت باراک اوباما، میان آمریکا، ایران و پنج قدرت دیگر خارج شد.

ترامپ همواره تاکید کرده است توافق موسوم به «برجام» از «بدترین» توافق‌هایی‌ست که دیده و خواستار مذاکرات تازه و دستیابی به توافقی دیگر با جمهوری اسلامی شده‌است.

طی ماه‌های گذشته تنش‌ها به‌طور فزاینده‌ای بین دو کشور بالا گرفته است.

در دی ماه ایالات متحده به دستور دونالد ترامپ، قاسم سلیمانی و همراهان او از جمله معاون حشد شعبی عراق را در بغداد هدف قرار داد و کشت.

در واکنش مقام‌های جمهوری اسلامی تهدید به گرفتن «انتقامی سخت» کردند که در نهایت به حمله موشکی به دو پایگاه مورد استفاده آمریکا در عراق انجامید. این حمله تلفات جانی نداشت، اما وزارت دفاع آمریکا، می‌گوید ۳۴ نفر دچار آسیب‌های مغزی شده‌اند.

در جریان حمله به این پایگاه‌ها، پدافند هوایی سپاه دو موشک به هواپیمای مسافربری تهران-ک‌یف شلیک کرد که به کشته‌شدن ۱۷۶ نفر انجامید. مقام‌های جمهوری اسلامی برای مدت سه روز این موضوع را کتمان کردند، تا در نهایت پذیرفتند موشک‌ها در پی «خطای انسانی» شلیک شده‌است. تهران اما هنوز با انتقال جعبه‌های سیاه هواپیما به کشوری که بتواند اطلاعات آن را خارج کند، موافقت نکرده‌است.

منبع: 
رادیو فردا
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: