گزارش‌ها از درگیری و شلیک در زندان مرکزی تبریز؛

شبکه حقوق بشر کردستان از وقوع درگیری در زندان مرکزی تبریز در پی موافقت نکردن مسئولان زندان با مرخصی زندانیان هم‌زمان با خطر شیوع کرونا خبر داد

 

شبکه حقوق بشر کردستان از وقوع درگیری در زندان مرکزی تبریز در پی موافقت نکردن مسئولان زندان با مرخصی زندانیان هم‌زمان با خطر شیوع کرونا خبر داد.

این وب‌سایت روز پنجشنبه هفتم مهرماه گزارش داد که طی درگیری و تیراندازی نیروهای گارد زندان مرکزی تبریز به سمت زندانیانی که در بند‌های شماره ۷ و ۹ دست به اعتراض زده بودند، دست‌کم هفت نفر زخمی‌ شده‌اند.

این اعتراض در پی مخالفت مسئولان زندان با مرخصی افراد محبوس در پی خطر شیوع کرونا صورت گرفته است.

تعدادی از زندانیان پس از آن‌که روز چهارشنبه با وجود اعتصاب غذا همچنان با مخالفت با درخواست مرخصی خود مواجه شدند، روز پنجشنبه پتوهای خود را آتش زدند.

بر اساس گزارش شبکه حقوق بشر کردستان، در پی این اعتراض، ماموران گارد زندان وارد این بندها شده و اقدام به تیراندازی به سمت زندانیان معترض کردند که منجر به زخمی شدن هفت نفر از آن‌ها شده است.

برخی کاربران در توییتر ویدیوی کوتاهی از پشت بام زندان مرکزی تبریز منتشر کرده‌اند، که صدای شلیک گلوله در آن به گوش می‌رسد.

همچنین برخی گزارش‌ها حاکی از اعزام ماموران امنیتی و انتظامی به این زندان است.

این در حالی است که بهروز مهدوی، فرماندار و رییس شورای تامین شهرستان تبریز، با تکذیب خبر بروز درگیری و تیراندازی، علت ناآرامی در زندان تبریز را «وقوع آتش‌سوزی جزیی و نگرانی ناشی از آن میان زندانیان و انتظامات زندان» ذکر کرد.

او به خبرگزاری ایرنا گفت: «بدیهی است که وقوع آتش‌سوزی و دود ناشی از آن در فضای سربسته و حساسی مانند زندان تبریز موجب نگرانی زندانیان از یک سو و عوامل انتظامی از سوی دیگر شود و به همین دلیل نیز نیروهای انتطامی حاضبر در محل برای کنترل اوضاع به حالت آماده باش درآمدند.»

او همچنین گفت که این حادثه تلفات جانی و مالی نداشته و اوضاع  در زندان تبریز آرام است. 

زندان مرکزی تبریز در ضلع شرقی این شهر و جنب ساختمان دادگستری کل آذربایجان شرقی قرار داشته و پیشینه ۵۰ ساله دارد.

تعداد بالای زندانیان در این محل از جمله مشکلات گزارش شده درباره آن است.

 

اعتراض در زندان‌های لرستان

پیش از این نیز در استان لرستان طی روز دوم فروردین‌ماه برخی زندانیان زندان الیگودرز دست به اعتراض زده بودند که منجر به درگیری و شلیک شد. طی آن حادثه نیز دست‌کم یک نفر از زندانیان کشته و یک نفر نیز زخمی شد.

نگرانی از شیوع ویروس کرونا در آن زندان دلیل اعتراض و درگیری‌ها گزارش شده بود.

در آخرین روز سال گذشته نیز برخی از زندانیان پارسیلون خرم‌آباد از آنجا گریختند. به گفته مقام‌های استانداری لرستان،‌ هم‌زمان با فرار این زندانیان و در پی شلیک ماموران زندان یک نفر از آن‌ها کشته و یک نفر نیز زخمی شده بود.

مقام‌های دستگاه قضایی طی هفته‌های گذشته اعلام کردند که به دلیل نگرانی‌ها درباره شیوع بیماری کرونا در زندان‌ها، بیش از ۸۰ هزار نفر از زندانیان را به مرخصی فرستاده‌اند.

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: