عکس: شورش در زندان مرکزی اهواز در منطقه شیبان

طبق این گزارش بندهای ۶ و ۷ و ۹ و ۱۰ توسط زندانیان به آتش کشیده شده و نیروهای امنیتی به طرف زندانیان تیراندازی مستقیم کرده‌اند

منابع محلی سازمان حقوق بشر اهواز گزارش که زندانیان زندان مرکزی اهواز ، واقع در در منطقه شیبان ، در اعتراض به شیوع کرونا میان زندانیان و نیز سربازان زندان و عدم اعطای مرخصی یا عفو به زندانیان ، اعتراض کرده و دست به شورش زدند.

طبق این گزارش بندهای ۶ و ۷ و ۹ و ۱۰ توسط زندانیان به آتش کشیده شده و نیروهای امنیتی به طرف زندانیان تیراندازی مستقیم کرده‌اند.

وضعیت ۳ زندانی کرونایی( مهدی بحری ، میلاد بغلانی و حمید رضا مکی ) وخیم گزارش شده و ۳ زندانبان کرونایی در داخل زندان قرطینه شده‌اند.

علاوه بر آن کارگاه صنایع دستی زندان با قرارد دادن ۱۰۰ تخت  در ان به یک مرکز برای نگهداری زندانیان مبتلا به کرونا تبدیل شده و مقامات قضایی در حال جابجایی سایر زندانیان مقامات قضائی ایران بعد از شیوع کرونا اقدام به آزادی موقت ۸۳ هزار زندانی در سراسر ایران کردند، اما علیرغم فراخوان‌ سازمان ملل و سازمانهای مدافع حقوق بشر، هزاران زندانی سیاسی و به طور خاص زندانیان زندان اهواز را از این مرخصی‌ها و آزادی مشروط مستثنی کردند.

 

تکمیلی: کشته شدن چند زندانی در شورش زندان سپیدار اهواز و تجمع خانواده‌ها

منابع سازمان حقوق بشر اهواز اطلاع دادند که چند زندانی در شورش دوشنبه شب زندان سپیدار اهواز با تیراندازی مستقيم توسط نيروهاي امنيتى کشته شدند.

طبق اطلاعات دریافتی تایید نشده ، يكي از این زندانیان حسن نیسی، از زندانیان سیاسی عرب است که با تیر مستقیم نیروهای یگان ویژه کشته شد. اين نيروها بعد از آغاز شورش بر پشت بام بندهای زندان  سپیدار مستقر شده بودند.

گزارشهای رسیده از کشته شدن چندین زندانی خبر می‌دهند اما هنوز تعداد و نام آنان مشخص نشده است و هنوز زندان در محاصره نیروهای یگان ویژه و نیروی انتظامی است.

بعد از انتشار خبر کشتار زندانیان صبح سه‌شنبه خانوده‌های زندانیان زندان سپیدار اهواز که صبح روز سه‌شنبه در مقابل ورودی زندان تجمع کرده بودن توسط نیروهای امنیتی و یگانهای ویژه انتظامی مورد ضرب و شتم قرار قرار گرفتند.

منابع محلی به سازمان حقوق بشر اهواز گفتند که مسئولان زندان به جای پاسخگویی به خانواده‌ها، اقدام به ضرب و شتم اقدام کرده و تعدادی از آنان نیز توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند.

این خانواده‌ها نسبت به شکنجه فرزندان فرزندان خود که طبق گزارشها و اخبار رسیده از داخل زندان به دلیل شورش شب گذشته درون زندان در اعتراض به شیوع ویروس کرونا ، در سلولهای انفرادی زیر شکنجه هستند ، تجمع کرده بودند.

بنا به گزارش رسیده به سازمان حقوق بشر اهواز ، علاوه بر زندانیان کشته شده ، دهها زندانی در جریان سرکوب شورش شب گذشته زندان سپیدار ، با گلوله و گاز اشک‌آور زخمی شده و وضعیت برخی از آنان وخیم است و مسئولان زندان از اعزامشان به بیمارستان خودداری می‌کنند.

زندانیان سپیدار اهواز بعد از درخواستشان مبنی برای آزادی موقت یا صدور عفو، شورش کرده بودند که این نهمین شورش زندانیان زندان‌های مختلف ایران پس از انتشار ویروس کرونا است.

از سوی دیگر ، نیروهایی از سپاه پاسداران به همراه نیروهای امنیتی در زندان مرکزی اهواز، که اغلب زندانیان سیاسی را در بر می‌گیرد برای مقابله با شورش احتمالی زندانیان، از شب دوشنبه ، مستقر شده‌اند.

سازمان حقوق بشر اهواز

سه شنبه ١٢ فروردین ۱۳۹۹

31 مارس 2020

منبع: 
سایت اهرو
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: