کارشناسان خواستار اقدام جهانی "فوری" برای جلوگیری از خودکشی هستند

یک گروه جهانی از کارشناسان خودکشی از دولت های سراسر جهان می خواهند تا از بروز جهش احتمالی در درصد خودکشی به دلیل بیماری همه گیرکووید - 19جلوگیری کنند

COVID-19: کارشناسان خواستار اقدام جهانی "فوری" برای جلوگیری از خودکشی هستند
Magan Brooks
April 23, 2020

یک گروه جهانی از کارشناسان خودکشی از دولت های سراسر جهان می خواهند تا از بروز جهش احتمالی در درصد خودکشی به دلیل بیماری همه گیرکووید - 19جلوگیری کنند.

در تفسیری که به صورت آنلاین در تاریخ 21 آوریل در
The Lancet Psychiatri منتشر شده است ، اعضای بین المللی همکاری تحقیقاتی جلوگیری از خودکشی کیوید -19 هشدارمیدهند که احتمال افزایش خودکشی وجود دارد به دلیل شیوع همه گیر(پاندمی) و بخاطر افزایش اثرات طولانی مدت آن بر جامعه، اقتصاد و گروه های آسیب پذیر جامعه.

کارشناسان می نویسند: "بنابراین جلوگیری از خودکشی نیاز به اقدام فوری دارد. پاسخ نه تنها باید درافزایش سرمایه گزاری در سیاست ها وعملکردهای کلی بر سلامت روان عمومی باشد بلکه باید فراتر از آن قرار بگیرد."

این همکاری کووید-19 توسط دیوید گونل) MB Ch, PhD ِDavid Gunnell (، دارای درجه دکترا در دانشگاه بریستول ، انگلستان آغاز شد و شامل 42 عضو با تخصص خودکشی از سراسر جهان است.

گونل به Medscape Medical News گفت: "ما یک گروه موقت از محققان بین المللی پیشگیری از خودکشی ، رهبران تحقیق و اعضای سازمانهای بزرگتر بین المللی پیشگیری از خودکشی هستیم.علاوه براین ما با متخصصان بهداشت عمومی ، روانپزشکی ، روانشناسی و سایر رشته های بالینی همکاری داریم."

وی گفت: "از طریق این مقاله ، ماامیدواریم که ایده ها و تجربیات خود را در مورد بهترین روش ها به اشتراک بگذاریم و از دیگران که در زمینه پیشگیری از خودکشی در سطح منطقه ای ، ملی و بین المللی کار می کنند می خواهیم، توصیه های ما را در مورد راهکارهای مداخله و نظارت و جمع آوری داده های توصیه ای را با سیاستگذاران مربوطه در میان بگذارند."

درسهایی از گذشته
به گفته این گروه ، در مواقع بحران و پاندمی ، افراد مبتلا به اختلالات سلامت روانی ممکن است از وخیم شدن علایم سلامت روانی اشان رنج ببرند ، در حالی که دیگران ممکن است دچار مشکلات جدید سلامت روانی بشوند، به ویژه افسردگی ، اضطراب و اختلال استرس پس از سانحه (PTSD).

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد خودکشی در ایالات متحده در طول بیماری همه گیر آنفولانزای اسپانیایی در 1918 و در میان افراد مسن در هنگ کنگ طی شیوع سندرم حاد تنفسی (SARS) در 2003 افزایش یافته بود.
این گروه یادآور می شود ، افزایش خودکشی مربوط به کووید-19 امری اجتناب ناپذیر است بشرطی که اقدامات پیشگیرانه فوری بعمل آید.

این گروه در مقاله خود به چند پاسخ بالقوه به بهداشت عمومی برای کاهش خطر خودکشی در ارتباط با کووید -19میپردازد.

از جمله:
• راهبردهای مراقبت مشخص برای کسانی که خطر خودکشی دارند

• ارزیابی از راه دور یا دیجیتالی برای بیمارانی که در حال حاضر تحت مراقبت یک متخصص بهداشت روان هستند

• آموزش کارکنان برای پشتیبانی از روشهای جدید کار

• افزایش حمایت برای راهنماهای بهداشت روان

• ارائه دسترسی آسان مشاوره اندوه و غم برای کسانی که عزیز خود را بخاطر این ویروس از دست داده اند

• شبکه های ایمنی مالی و برنامه های بازار کار

• انتشار آنلاین راهبردهای علمی و معتبر مبتنی بر شواهد.

آنها همچنین پیشنهاد میکنند که پاسخهای بهداشت عمومی در مواقع بحران باید اطمینان حاصل کند که افرادی که با خشونت خانگی روبرو هستنداز پشنیبانی برخوردار باشند و مکانی برای رفتن داشته باشند.

این گروه میگوید: "این زمانها بیسابقه هستند. بیماری همه گیر باعث پریشانی خواهد شد و بسیاری آسیب خواهند دید. پیامدهای سلامت روانی ممکن است طولانی تر از دوره پاندمی و اوج آن بعد از خود پاندمی باشد.
با این حال ، شواهد تحقیقاتی و تجربه استراتژی های ملی پایه محکمی را برای پیشگیری از خودکشی فراهم می آورد. "
گونل می گوید پیش بینی اینکه این پاندمی چه تاثیری درمیزان خودکشی خواهد داشت دشوار است،" اما با توجه به طیف وسیع نگرانیها، مهم است که آماده شده و در جهت کاهش خطر خودکشی قدم برداشت".

نگرانی در مورد افزایش بیسابقه فروش اسلحه

اریک فلیگلر Eric Fleeger, MD, MPH,، پزشک معالج و همکارانش از بیمارستان کودکان بوستون و دانشکده پزشکی هاروارد در بوستون ، ماساچوست موافق این موضوع هستند.

آنها در تفسیری در Annals of Internal Medicine در تاریخ 22 آوریل که بصورت آنلاین منتشر شد به ذکراین پرداختند که " زمان عمل فرارسیده است. رویکردهای عمومی و فردی لازم است تا خطر خودکشی را در ماههای آینده تقلیل داد.

فلیگر و همکارانش مخصوصا نگران افزایش بالقوه خودکشی های مرتبط با اسلحه،
بخاطر فروش سرسام آور اسلحه در ایالات متحده به هنگام پاندمی کووید -19 هستند.

در ماه مارس ، بیش از 2.5 میلیون سلاح گرم به فروش رفت که 1.5 میلیون آنها اسلحه بود. آنها گزارش می دهند که این 85٪ افزایش در فروش اسلحه در مقایسه با مارس 2019 و بیشترین میزان فروش سلاح گرم در ایالات متحده بوده است..

علاوه بر این ، تحقیقات نشان داده است افرادی که اسلحه می خرند 22 برابر خودکشی مرتبط با سلاح گرم در سال اول را دارند در مقایسه با افرادی که اسلحه خریداری نمیکنند.

نویسندگان می نویسند: "در بهترین موقعیتها، افزایش خرید اسلحه با افزایش خطر خودکشی ناشی از سلاحهای گرم همراه است. اما متاسفانه زمان کنونی جزو بهترینها محسبوب نمیشود".

فلیگر و همکارانش می گویند همچنین نباید فراموش کرد که خودکشی های مربوط به سلاح های گرم حتی قبل از وقوع پاندمی کووید – 19 وجود داشته. از 2006 – 2018، خودکشی های مرتبط با سلاحهای گرم رشدی بیش از 25% داشته به نقل ازمرکز ملی پیشگیری و کنترل صدمات. تنها در سال 2018 ، در آمریکا 24432 خودکشی در ارتباط با سلاحهای گرم بوده.

آنها چنین نتیجه می گیرند: "ایالات متحده باید سیاست ها و اقدامات بالینی را اتخاذ کند تا ازاپیدمی بالقوه خودکشی مرتبط با سلاح گرم در پی پاندمی کووید 19 جلوگیری کند.

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: