اظهارات مشاور ارشد جو بایدن در مورد روابط دولت آینده‌ی بایدن با ایران


نشنال اینترست نوشت: تونی بلینکن مشاور سیاست خارجی جو بایدن گفت كه اگر ایران مانند گذشته عمل کند، دولت آینده‌ی بایدن به توافق 2015 با ایران باز خواهد گشت.

تونی بلینکن مشاور سیاست خارجی جو بایدن گفت كه اگر ایران مانند گذشته عمل کند، دولت آینده‌ی بایدن به توافق 2015 با ایران باز خواهد گشت.

به گزارش انتخاب؛ بایدن، نامزد حزب دموکرات برای ریاست جمهوری آمریکا است و این سیگنال را داده است که می خواهد درباره‌ی توافق نامه بین المللی با ایران دوباره مذاکره کند. تونی بلینکن، یکی از مشاوران ارشد بایدن، این هفته دو بار تصدیق کرد که ایالات متحده باید قبل از اینکه درخواست جدیدی داشته باشد، دوباره به توافق نامه‌ی اصلی برگردد.

وی گفت: اگر ایران به توافق نامه عمل كند، جو بایدن نیز قول داده است که ما هم همین كار را می كنیم. لیکن ما از این فرصت به عنوان یك بستر استفاده می كنیم تا با همكاران خود توافق نامه‌ی قوی تر و طولانی تری برقرار كنیم.

وی گفت: من فکر می کنم شانس مناسبی برای انجام این کار خواهیم داشت، زیرا شرکایمان با ما خواهند بود و از ما دور نیستند. در عین حال، خیلی بیشتر احتمال دارد که شرکایمان در تلاش برای جلوگیری از اقدامات دیگر ایران که به نظر ما قابل اعتراض است، به ما بپیوندند.

بلینكین در یك رویداد در روز دوشنبه به میزبانی گروه لابی سیاست خارجی به نامDemority For Israel نیز همین حرف را زده بود.

گفتنی است، در ابتدا توافق نامه‌ی برجام در ازای رفع تحریم های اقتصادی از ایران، محدودیت هایی برای برنامه هسته ای این کشور ایجاد کرده بود. اما رئیس جمهور دونالد ترامپ قبل از اجرای سیاست فشار حداکثری بر اقتصاد ایران، آن را "بدترین توافق مذاکره شده" نامید و از آن انتقاد کرد. از آن زمان، ایران تعهدات خود نسبت به برجام را کاهش داده است. برایان هوک، مسئول وزارت امور خارجه‌ی آمریکا که مسئولیت امور ایران را برعهده دارد، هفته گذشته ادعا كرد: تا زمانی که ترامپ در سمت ریاست جمهوری آمریکا است، قرار نیست واشنگتن به این معامله بازگردد و در آن باقی بماند.

بلینکن که بعنوان مشاور امنیت ملی جو بایدن در دوره اوباما، در برجام نقش ایفا کرده گفت: با توجه به شرایط موجود می‌توان گفت که رویکرد رئیس جمهور ترامپ نسبت به ایران یک شکست بسیار بسیار جدی بوده است. اما مطمئناً اتفاقاتی افتاده و زمان سپری شده است.

جیک سالیوان، یکی دیگر از مشاوران سطح بالای بایدن، هفته‌ی گذشته گفت که واقعیات نشان می‌دهند که هواداران توافق سال 2015 در چند مورد اشتباه کرده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: تحریم های اقتصادی به معنای محدود ایجاد درد عمیق اقتصادی علیه ایران، مؤثرتر از حد انتظار بود. بایدن خواستار تلطیف تحریم های اقتصادی برای کمک به ایران در مقابله با بیماری همه گیر کرونا ویروس شده، هرچند که به اندازه بسیاری از دموکرات ها از این ایده حمایت نکرده است.

سالیوان گفت: بایدن باید بلافاصله روند مذاکره درباره توافق نامه بعدی را آغاز کند که شامل مذاکره در مورد برخی از تاریخ های انقضای محدودیت ها برای ایران می‌شود.

مهمترین تاریخ انقضا در اکتبر سال 2020 است، وقتی که قرار است تحریم تسلیحاتی سازمان ملل متحد علیه ایران منقضی شود. دولت ترامپ قصد دارد از یک مکانیزم بحث برانگیز به نام«مکانیزم ماشه» برای بازگرداندن این تحریم‌ها استفاده کند. اما سایر کشورهای عضو سازمان ملل گفته اند که ایالات متحده هیچ دلیلی برای تمدید تحریم‌ها ندارد، زیرا قبلاً توافق 2015 را ترک کرده است.

بلینکن روز دوشنبه گفت: ما می‌ خواهیم ببینیم که اوضاع به چه سمتی می‌رود، اما به نظر می رسد که عملکرد دولت در بسیاری از زمینه‌ها متزلزل باشد. شما برای استفاده از سازوکارهای توافق، باید در آن بمانید.

وی در مصاحبه روز چهارشنبه افزود که محدودیتها درمورد ایران حتی تحت توافق برجام نیز وجود دارد. بلینكن گفت: همه این‌ها واقعاً پابرجا خواهند ماند. برجام یک اکسیر معجزه‌آسا نیست. ما قصد نداشتیم تمامی مشکلات را حل کنیم. بلکه هدف ما این بود که یک مشکل را برطرف کنیم، همان مسئله ای که برای ما حادتر بود و آن ممانعت از دستیابی ایران به ظرفیت ساخت سلاح هسته ای است.

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: