افشای جزییات توافق ایران و چین یک تاکتیک برای توافق با امریکاست؟ گفت و گو با دکتر دوشوکی

سایت ها وشبکه های اجتماعی بر اساس گزارش شخصی بنام سایمون واتکینس، نویسنده و خبرنگار اقتصادی انگلیسی، به نقل از منابع آگاه در ایران" مفاد مخفیانۀ قرارداد بیست و پنج سالۀ جمهوری اسلامی ایران را با چین در زمینه های نفتی و به ویژه نظامی و اطلاعاتی فاش کرده است. تحلیلگر انگلیسی گفته است که هفتۀ گذشته علی خامنه ای با پیشنهاد فرماندهان سپاه پاسداران و سرویس های امنیتی سپاه مبنی بر افزودن همکاری های گستردۀ نظامی و اطلاعاتی به توافق بیست و پنج سالۀ ایران و چین موافقت کرد."
 
 1/ایا شما سایمون واتکینس را می شناسید؟
2/ هدف انتشار از این جزییات چیست؟

3/ اهداف این گنده گویی سایمون واتکینس

4/پروژه بلندپروازانه «طرح کمربند و راه» (Belt & Road Initiative) در سال ۲۰۱۳ با بودجه یک تریلیون دلاری توسط دولت چین کلید خورد . این پروژه با هدف اقتصادی درسمت و سوی استراتژی های چند گانه و به منظور :

قراداد ۲۵ ساله بخشی از «طرح کمربند و راه» می باشد , که در سال ۲۰۱۶ در دیدار رئيس‌جمهوری چین و علی خامنه‌ای با تاکید روحانی و ظریف طرح اولیه ان بسته شده بود

 

به گزارش رادیو فرانسه، سایمون واتکینس نوشته است که این فصل از توافق در صورت متحقق شدن کل معادلات ژئوپولتیک خاورمیانه را تغییر می دهد. "بر اساس این توافق چین و جمهوری اسلامی ایران همکاری های نظامی گسترده ای خواهند داشت و در این همکاری ها روسیه نیز نقش کلیدی ایفا خواهد کرد."
خبرنگار بریتانیایی افزوده است که قرار است در دومین هفتۀ ماه اوت نمایندگان نظامی و اطلاعاتی حکومت های ایران، چین و روسیه با یکدیگر ملاقات و در خصوص جزئیات این بخش از همکاری ها با یکدیگر گفتگو کنند. سایمون واتکینس سپس افزوده است در پی این گفتگوها از نهم نوامبر آینده جنگنده های روسیه و چین، به پایگاه های هوایی ایران در همدان، بندرعباس، چابهار و آبادان دسترسی کامل خواهند داشت.

نویسندۀ بریتانیایی به نقل از منابع آگاه در ایران افزوده است که به موازات این همکاری چین و روسیه تجهیزات پیشرفتۀ جنگ الکترونیکی خود را که برای مقابله با ناتو طرحریزی شده در ایران و به ویژه در حاشیۀ خلیج فارس مستقر خواهند ساخت و به عنوان پشتیبانی از سامانه های موشک های بالستیکی ایران نیز به کار گرفته خواهند شد. این تجهیزات پدافند موشکی کشورهای عرب حوزۀ خلیج فارس را شدیداً تضعیف خواهد کرد.

نویسندۀ بریتانیایی همچنین افزوده است که همزمان با استقرار این تجهیزات، روسیه نیز سامانه های دفاع موشکی "اس ٤٠٠" را برای مقابله با حملات احتمالی آمریکا و اسرائیل در همین مناطق مستقر خواهد ساخت. در همین چارچوب روسیه سامانه های موسوم به "کاراسوخا" ٢ و ٤ را برای مقابله با رادارهای تهاجمی و شناسایی پهپادهای اسرائیل و آمریکا در ایران مستقر می سازد.

بخش دیگری از مفاد همکاری های نظامی ایران با چین و روسیه تبادل و آموزش فرماندهان سپاه پاسداران است. به موجب این بند از توافق سالانه ١١٠ افسر ارشد سپاه پاسداران برای تعلیمات نظامی به چین و روسیه می روند و متقابلاً ١١٠ مستشار چینی و روسی برای آموزش افسران سپاه پاسداران در ایران مستقر خواهند شد. در چارچوب این همکاری سامانۀ جنگ الکترونیکی سپاه پاسداران نیز به سامانه های راهبردی و فرماندهی مشترک روسیه و چین متصل خواهد شد.

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: